FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 02:24 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 351 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna
Autor Wiadomość
Post: 15 października 2014, 15:22 - śr 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
olemiodek pisze:
GÓRAL, I tu we tym temacie jesteś kolego do tyłu z wiedzą .Spróbuj na jednej rodzinie w przyszłym roku zamknąć matkę 15 sierpnia na 21 dni możesz na całą zimę do pierwszego oblotu i porównaj siły po za karmieniu .I odym jednym zabiegiem na warrozę .Zapewniam że nie ma różnicy "to poco przepłacać " :wink:

Zrób tak jak napisałeś, bo ja nie zamierzam i porównaj siłę pszczoły "zamykane" i nie ale nie po karmieniu we wrześniu a na przełomie kwietnia i maja w roku przyszłym.
Od 15 sierpnia to pszczoły jeszcze ładnie czerwią około miesiąca i ta pszczoła jeszcze się do zimy przygotuje i to jest trzon zimowej pszczoły.
I co mam się tego pozbyć zamykając matkę, żeby spalić jedną pastylkę??
A na wiosnę żeby były pszczoły to co mam jak Ty, latać po pasiece z widelcem i ciastem?? I tu jestem do tyłu??
Tak jak Pisze Adrian, siła jest siła można z nią zrobić wszystko, a nie kręcenie cherlaków wiosną i modlitwy żeby się pogoda nie spieprzyła bo wtedy ból dupy jak nic.
Spróbuj dać "żółta" matkę ciemnym pszczołom na tego 15 sierpnia i zobaczysz co będzie wiosną w gnieździe.

Co do tej Twojej "metody" to na mój gust za wcześnie na odpalenie fajerwerków i popadanie w samozachwyt.
Po pierwsze co to za nawłoć jak wirujesz ramki z gniazda w których pszczoły odkładały wcześniej inne pożytki zresztą witać to na zasklepie, że te ramki pszczoły "dolały" tylko więc odmianowy miód taki na słowo honoru.
U mnie taki miód to wielokwiat.
Po drugie pszczoły zaniosły by tą nawłoć do miodni bez problemu wystarczy dać ciemne ramki(kilkuletnie ramki lub jak ktoś lubi susz przeczerwiony) i nie dawać kraty- zabierasz czystą nawłoć z miodni, nie bobrujesz gniazda, zostawiasz na zimę jakąś uczciwą porcję miodu a nie jedną rameczkę i masz pszczoły na zimę a nie taka garstkę jak pokazujesz na filmiku. Może nie będzie tyle miodu ale uczciwiej w stosunku do pszczół bo pszczoły na zimę się dokarmia, a nie leje inwert do pustego ula. Przynajmniej u mnie.
Tak czy siak wolę być z taką wiedzą do tyłu.

Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 października 2014, 16:02 - śr 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
GÓRAL, Przemek daj spokój, my nie mamy pojęcia a pozyskiwaniu późnych miodów...ba my widać nie mamy pojęcia o "nowoczesnym" pszczelarzeniu :cold: :wink:

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 października 2014, 18:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
GÓRAL, Z kąd u Ciebie kolego tyle nienawiści :mrgreen: zasklep sie różni bo wcześniej był tam czerw i po wygryzieniu zalały nawłocią .Zapewniam cię chociaż nie muszę że jest czysty jak łza nie żaden wielokwiat. Jak jesteś taki światły to poco masz w pasiece tyle rodzajów ramek? Wasze wypowiedzi świadczą że jesteście 100 lat za murzynami i nic tu wasze złośliwości nie zmienią.Jeśli nic do Was nie trafia to trudno powodzenia w pozyskiwaniu późnych wielokwiatów :evil:Jeśli takie miody towarowe występują :haha: .

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 października 2014, 19:48 - śr 
olemiodek pisze:
Zapewniam cię chociaż nie muszę że jest czysty jak łza nie żaden wielokwiat.
Pobierz próby tej nawłoci z różnych beczek i przyślij mi do firmy (jeśli masz jej dużo tj. minimum z 600 litrów kupię całą) po wykonanych wcześniej badaniach. Powiem Ci ile w nim jest nawłoci a ile innego miodu przy okazji. :wink:


Na górę
  
 
Post: 15 października 2014, 21:06 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Przemek Ja jestem tylko małym pszczelarzem :oops: Mogę wysłać do badania bo sam jestem ciekaw czy to czysty miód .Zwłaszcza że jest z miasta .To że to Nawłoć to jestem pewien na 100%.Chodzi mi czy nie ma jakieś chemii jak w miodach z obszarów wiejskich się zdarza.

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 października 2014, 21:29 - śr 
A czy są czysto odmianowe miody bez domieszek?


Na górę
  
 
Post: 15 października 2014, 21:33 - śr 
ja-lec pisze:
A czy są czysto odmianowe miody bez domieszek?
A nie ma? :wink:


Na górę
  
 
Post: 15 października 2014, 23:42 - śr 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
olemiodek pisze:
Z kąd u Ciebie kolego tyle nienawiści
olemiodek pisze:
Wasze wypowiedzi świadczą że jesteście 100 lat za murzynami i nic tu wasze złośliwości nie zmienią.

to ja się pytam skąd te ataki na osoby które mają trochę inne zdanie??

Co do ramek to od 2015 będzie jeszcze lwowska a były jeszcze słowiańskie i Bojarczuki i 250x500 i nie wiem co w tym takiego zdrożnego??
Napisze Ci wprost o tej nawłoci. Zalały Ci się pszczoły i osłabły, ale podobno schowały się w półkorpus, obrabowałeś gniazda do czysta a na koniec nazwałeś to "metoda" i dorabiasz teorie że czerw na zimową pszczołę jest zbędny a rodziny lepiej mieć słabe.
Napisz wprost jaka jest korzyść z tych słabych rodzin bo ja nie kumam już tej Twojej zajebistości.

Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2014, 00:25 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
olemiodek pisze:
Wasze wypowiedzi świadczą że jesteście 100 lat za murzynami
I może dlatego i nasze pszczoły i nasi klienci są szczęśliwi:) Mało tego, prawdopodobnie dlatego, że jesteśmy ze 20 lat za amerykanami mamy jeszcze pszczoły... A ograniczanie matek 15 sierpnia dla "niepewnej" nawłoci lub innych późnych pożytków to metody rosyjskie (dokładniej - syberyjskie). W nocy teraz tam poniżej zera, w dzień niewiele powyżej. W mazowieckim wczoraj 20-22 st a w nocy 12.
xsiek pisze:
my widać nie mamy pojęcia o "nowoczesnym" pszczelarzeniu :cold: :wink:

Widocznie nie mamy. Ale nam z tym dobrze:) Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2014, 07:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
To wreszcie się przyznaliście i wszystko potwiedziliście :D Żeby dyskutować to trzeba mieć otwartą głowę a nie wylewającą się żółć .W waszych wypowiedziach nie ma nic na temat nawłoci tylko docinki bez argumentów za a nawet przeciw :twisted: Warszawiak, Kolego nie ośmieszaj się i przeczytaj co napisałeś . Napisz jak Ty to robisz jeśli się nie boisz ośmieszyć .Na pewno koledzy posłuchają co masz do powiedzenia na temat pozyskiwania późnych miodów.Może to być inne zdanie byle było na temat i bez docinek.Jeśli się to nie zmieni to będziecie dyskutować między sobą o du...e Maryny . zostaniecie we trzech w błogosławionym stanie a nad głowami będzie się unosił ' tuman mądrości" AMEN

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2014, 10:05 - czw 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
olemiodek pisze:
Silne ponad miarę rodziny dużo mogą przynieść :roll: Ale jeszcze więcej zjedzą na własne potrzeby i może to być nie opłacalne .Pszczoły od milionów lat ograniczają czerwienie matek na zimę aż do zera.A pszczelarze myślą że są mądrzejsi i na siłę poprawiają naturę .Oprócz wielkich rodzin jest jeszcze ekonomika :?:

olemiodek, skończ ubliżanie ludziom i pisanie o nienawiści , żółci i snucie mitomańskich teorii.
To forum internetowe nie licz na gremialny poklask bo go nie będzie, nie ma jedynej słusznej drogi to nie ta epoka, trzeba się obudzić.
Chcesz podyskutować, ok.
Odnieś się proszę do swojego wpisu , który wkleiłem, wytłumacz nam ciemniakom "sto lat za murzynami" jak się osiąga lepszy wynik ekonomiczny przy pomocy słabych rodzin. Każdy chętnie poczyta.
Po drugie pomyśl jak się miało samoograniczanie pszczół "przez miliony lat" jak miały pełną dziuplę miodu i nie musiały późną jesienią przerobić większości zimowego zapasu, a na wiosnę nie śpieszyły się na wczesne pożytki bo miały cały sezon żeby sobie do dziupli nazbierać.
Dla mnie porównywanie dziko żyjących pszczół do tych chowanych w ulu to jak dzika kura i ta w klatce na fermie.
Zachęcam wszystkich innych do dyskusji i komentarzy.

Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2014, 22:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Kolego czy to są słabe pszczoły ?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater

Co ty się czepiasz że trzymam cherlaki czy cherlaki przyniosły by 20kg nawłoci?Ja gospodaruję tak jak właściciel tego forum na jednym korpusie wielkopolskim I kolega i Ja mamy miód a tacy mądrale mają pszczoły .Jest to wystarczająca siła rodziny do wykorzystania każdego pożytku nie prawdasz? Tylko do tego trzeba wiedzy i doświadczenia i tym doświadczeniem sie chciałem podzielić .Silna rodzina na dwu korpusach zje na własne potrzeby więcej miodu niż ograniczona do jednego korpusu więcej zostanie dla pszczelarza .Przecież to logiczne :D Jeśli chodzi o samo ograniczenie w sierpniu to każda matka ogranicza w tym czasie czerwienie bo szykuje rodzinę do zimowli . I pobudzanie jej w tym czasie nic nie da .W lipcu tak ale w sierpniu nie.Masz jeszcze jakieś pytanie :mrgreen: :idea:

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 października 2014, 23:27 - czw 
W silne rodziny 6 x większe od olemiodka na ten moment ,które na moje oko są wypszczelone do bulu to się wiecej inwestuje ,ale one sie odpłacą już na wierzbie ,a olemiodek znowu bedzie narzekał w czerwcu ,że ma jedną półnadstawkę i to przy dobrych wiatrach bo może być klęska po tej zimie :wink:


Na górę
  
 
Post: 16 października 2014, 23:44 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
olemiodek pisze:
Jeśli chodzi o samo ograniczenie w sierpniu to każda matka ogranicza w tym czasie czerwienie bo szykuje rodzinę do zimowli . I pobudzanie jej w tym czasie nic nie da .
Powtórzę się:)
Lipiec jest najważniejszym miesiącem w pszczelarstwie. Jak w lipcu przygotuje się rodziny pszczele do następnego sezonu, taki będzie efekt pszczelarzenia w następnym roku. Jako argument powyższych stwierdzeń niech posłuży zestawienie obrazujące wpływ wieku pszczół na przetrwanie zimy. Z pszczół robotnic, które wygryzły się z komórek:
do 26 lipca - zimę przeżyje 39%
od 27 lipca do 26 sierpnia - " " 82%
od 27 sierpnia do 7 września - " " 88%
od 8 września do 18 września - " " 70%
(żródło: http://www.pasieka.wroclaw.pl/porady.htm#sierpien)
Czyli koniec lipca, początek września średnia 84%... a sierpień najważniejszy.
Żeby było jasne, ja nawłoć lubię wyciągnąć (trzeci sezon regularnego miodobrania z nawłoci by był), tylko, że czasem jest to ze szkodą dla pszczół. W tym roku tak było. Wolałem mniej podkarmiać, ale wcześniej leczyć. I nawłoć została w ulach na zimę. Zamiast spadzi. Jeżeli coś źle napisałem, proszę o uwagi. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 00:01 - pt 
Niemiecki pszczelarz Darius cyferki zaleca zakonczyć karmienie pszczół na 15 sierpnia i myślę ,że ma dużo racji ,a gospodaruje na buckfastach.
82% z 55tyś. gdyby zalewac gniazda od 27 lipca to na logikę jest wiecej pszczół do zimowli od 88% z 20 tyś. od 27 sierpnia,a co dopiero po 15 września gdzie niektóre rodziny nie mają już prawie czerwiu!!


Na górę
  
 
Post: 17 października 2014, 01:11 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
mertik pisze:
a co dopiero po 15 września gdzie niektóre rodziny nie mają już prawie czerwiu!!
Chciało by się trzymania, ZWŁASZCZA TRZYMANIA się sztywno kalendarzy... Ale czerw jest.
Mamy w mazowieckim 2014 sytuację, kiedy do 12.10 cały czas było w dzień ok 20 st (do 28 st w słońcu) i w nocy bez przymrozków (raczej ok 7-10 st). Resztki pożytków/pyłku nieski i alpejki nosiły regularnie, (BF nie znam) zabronisz im posiadania czerwiu? Teoretycznie może jest to niekorzystne, ale taki rok, one lepiej wiedzą co jest dla nich w tym roku korzystne. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 05:38 - pt 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
[quote="mertik"]W silne rodziny 6 x większe od olemiodka na ten moment ,które na moje oko są wypszczelone do bulu to się wiecej inwestuje ,ale one sie odpłacą już na wierzbie ,a olemiodek znowu bedzie narzekał w czerwcu ,że ma jedną półnadstawkę i to przy dobrych wiatrach bo może być klęska po tej zimie

Nie rozumię co kolega ma na myśli pisząc "6x większe"? Czy to rodziny od jednej matki i w jednym ulu? A jeśli tak to jak dochodzi do takiej siły? Na zdjęciu kol. Olemiodka jest rodzina nie mieszcząca się w ulu.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 08:04 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
A nie pomyśleliście że matki czerwia jesienią aby uratować rodzinę od upadku przez chorobę lub błedy Panów władców pszczelarzy?Jeśli macie silniejsze pszczoły to pokażcie zobaczymy :D

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 10:51 - pt 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
olemiodek pisze:
Kolego czy to są słabe pszczoły ?
https://www.facebook.com/photo.php?fbid ... =1&theater


Mowa była o pszczołach z filmu a Ty wyskakujesz ze zdjęciem z sezonu.
Poza tym co to za rewelacja jak pszczoły nocują z ciasnoty poza ulem?
Trzeba im było dać połówkę pod spód żeby miały gdzie nocować albo jeszcze jedna miodnię.
olemiodek pisze:
Co ty się czepiasz że trzymam cherlaki czy cherlaki przyniosły by 20kg nawłoci?Ja gospodaruję tak jak właściciel tego forum na jednym korpusie wielkopolskim I kolega i Ja mamy miód a tacy mądrale mają pszczoły .Jest to wystarczająca siła rodziny do wykorzystania każdego pożytku nie prawdasz? Tylko do tego trzeba wiedzy i doświadczenia i tym doświadczeniem sie chciałem podzielić .Silna rodzina na dwu korpusach zje na własne potrzeby więcej miodu niż ograniczona do jednego korpusu więcej zostanie dla pszczelarza .Przecież to logiczne :D Jeśli chodzi o samo ograniczenie w sierpniu to każda matka ogranicza w tym czasie czerwienie bo szykuje rodzinę do zimowli . I pobudzanie jej w tym czasie nic nie da .W lipcu tak ale w sierpniu nie.Masz jeszcze jakieś pytanie :mrgreen: :idea:

Rozumiem Cię ale Ty nie ograniczasz pszczół na jednym korpusie ale w efekcie takiego trzymania na 1-2 ramki, co było widac na filmiku.
Powołujesz się na Bogdana K. ale śmiem twierdzić że on się tak nie pozwala zalać pszczołom, zresztą niech sam się wypowie jeśli to czyta.
Nawłoć jest pożytkiem podczas którego rodziny pięknie się przygotowują do zimy jak im na to pozwolisz i nie trzeba im pomagać, tylko muszą mieć miejsce do czerwienia bo to co pobudza pszczoły to nie sam nektar czy cukier ale przede wszystkim pyłek. A nawłoć pyłku nie skąpi.
Twoje pszczoły pyłek zrzuciły na 99% do półkorpusu pod gniazdem i nawet jak im te ramki zostawisz do zimowli to na przedwiośniu będzie dla nich prawie nieosiągalny a przy słabej rodzinie pewnie też i lekko przypleśniały.
I nie rozpędzaj się tak z tymi kilogramami nawłoci bo jakby to miała być czysta nawłoć to co miały w gnieździe przed nawłocią? Nie mów że obrałeś je wcześniej też na czysto. :nonono:
To że matki ograniczają czerwienie to prawda ale nie po to by "przygotować rodzinę do zimowli" ale dlatego że mają tak zakodowane w genach(szczególnie krainki). Zadaniem pszczelarza jest tą tendencję zniwelować przez podawanie młodych matek, hodowlę pszczół o mniejszej tendencji do takiego czerwienia lub pobudzanie do czerwienia.
Dlaczego? dlatego że siłę potrzebną na wiosnę buduje się właśnie jesienią. Każdy to wie. Po to np niemcy stosuja gospodarkę rotacyjną.
Co innego dużo czerwiu w sierpniu co innego w październiku na skutek chorób.

Piszesz o doświadczeniu i że chcesz się podzielić ale co z tego wyniknie jak by zaczęli wszyscy tak pozyskiwać nawłoć??
Klęska.
Gdybyś położył przed nawłocią, miodnię bez kraty bezpośrednio na gniazdo to miałbyś i silne pszczoły i miód i pyłek tam gdzie trzeba a jakby jakimś dziwnym trafem zaczerwiła coś w tej nadstawce dałbyś to po miodobraniu pod gniazdo na zimę.
Ja w tym roku zostawiłem pożytek nawłociowy praktycznie cały pszczołom(u rodzin które z niego korzystały). Wiele tego nie było ale pszczoły się ładnie stymulowały i opychały pyłkiem. Przez to niektóre rodziny mogłem zostawić na zimę bez dokarmiania i pewnie by przeżyły. Niektóre rodziny dostały tylko po 6-8 litrów syropu 3;2.
Jak słabszy sezon to słabszy nie mam zamiaru przepuszczać pszczół przez wyżymaczkę.
Na koniec zgoda, że duża rodzina zje więcej ale w zbiorach nie dogoni jej trzy małe.
Silne rodziny przez cały sezon- z tym staroświeckim poglądem zostaje.
Nie przekonałeś mnie do swojej nowoczesności.

Pozdrawiam
Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 13:52 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8680
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
GÓRAL pisze:
Gdybyś położył przed nawłocią, miodnię bez kraty bezpośrednio na gniazdo to miałbyś i silne pszczoły i miód i pyłek tam gdzie trzeba a jakby jakimś dziwnym trafem zaczerwiła coś w tej nadstawce dałbyś to po miodobraniu pod gniazdo na zimę.

ale wtedy by gniazda nie opendzlował do 0, a półnadstawka miodu nie wyglądała by już tak spektakularnie :) na filmie

_________________
sprzedam korpusy wielkopolskie i dadant produkcja babik nowe i używane 724227381


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 14:29 - pt 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
:mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 18:35 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
GÓRAL, Ty czytasz co piszesz ? Bo wydaje mnie sie że nie.Te zdjęcia są zrobione zaraz po lipie i zabrane maja po dwie pół-nadstawki .Wisiały tylko jedna noc i poco takie wnioski które mówia wiele o twojej wiedzy pszczelarskiej. :D Kolego o wnioski z jednego zdjecia ? Ja bym się nie odważył .Pszczoły z tego filmu zapewniam Cię że maja sie dobrze i zajęły na zimę całe 8 ramek .Jesteście śmieszni obaj .I powtarzam czerwienie w sierpniu jest szkodliwe dla zimujacej rodziny .Na wiosnę pokażę kto miał rację .A miodzik już sprzedany i klienci czekaj\ą na wiosnę :D A Wy piszcie jacy to etyczni jesteście .I miodu w gorszym roku nie ruszacie. Wyżej pisałem czemu nie kładę miodni nad gniazdo w tym czasie .Tylko trzeba czytać ze zrozumieniem co jest dosyć prostą czynnością .Nawet dla początkujących.

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 18:51 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Warszawiak, nie zebym sie czepial ale lipiec u mnie to za zwyczaj poczatek sezonu miodowego jak jest spadz to dopiero koniec sierpnia ostatnie miodobranie a nawet poczatek wrzesnia wiec ktory miesiac bedzie najwazniejszy ?


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 19:53 - pt 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1286
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Czytam ten wątek i się zastanawiam co robić żeby nic nie robić i mieć miód nawłociowy. Nigdy nie pozyskiwałem miodów póżnych. Na pożytki nie jeżdżę i raczej jeździć nie będę. Wrzosu towarowego u mnie niema. Ale z nawłoci jest szansa go pozyskać. Sposób pozyskania tego miodu jak pokazał kolega Olemiodek jest skuteczny co można było zobaczyć na załączonym filmie. W tej gorącej dyskusji wysuwana jest obawa o siłę i kondycje tak zazimowanych rodzin. Uważam że zasilenie takiej rodziny odkładem z matką pomocnicą zdecydowanie wzmocni rodzinę główną która będzie przygotowana wtedy na pożytki wczesne a z odkladu też można będzie wziąć kilka ramek. Sprawdzę to rozwiązanie w nowym sezonie.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 20:03 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
jędruś pisze:
W tej gorącej dyskusji wysuwana jest obawa o siłę i kondycje tak zazimowanych rodzin. Uważam że zasilenie takiej rodziny odkładem z matką pomocnicą zdecydowanie wzmocni rodzinę główną która będzie przygotowana wtedy na pożytki wczesne a z odkladu też można będzie wziąć kilka ramek. Sprawdzę to rozwiązanie w nowym sezonie.Pozdrawiam


Czyli gospodarka rotacyjna,pozwala ona na pozyskiwanie ostatniego pożytku jednego sezonu i pierwszego pożytku następnego sezonu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 20:09 - pt 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
olemiodek pisze:
Pszczoły z tego filmu zapewniam Cię że maja sie dobrze i zajęły na zimę całe 8 ramek
Jak tak zajmują te 8 ramek jak te na filmiku z tą nawłocią to... to się ugryze w język ;) Jak możesz mieć silne pszczoły jak przed zakarmianiem była "garstka" bo choćby cały półkorpus był a napewno tak nie było że na dole nabite a u góry pusto to ile by po zakarmieniu było w sytuacji kiedy już wtedy śladowe ilości czerwiu były... no chyba że z 5 jedną robisz ;)
olemiodek pisze:
Jesteście śmieszni obaj
zapomniałeś jeszcze mnie dodać i całą rzesze ludzi którzy mają odmienne zdanie jak TY ;) a co do tego szkodliwego czerwienia w sierpniu to już lepiej skończ z tymi głupotami bo młodzi się naczytają, popróbują i zniechęcą, bo znowu rok do tyłu...i potem znowu jeden z drugim mi powie "że przecież na forum o tym przeczytał to dlaczego nie jest tak fajnie jak być miało" :thank: a jak na wiosne wszystkim będziesz pokazywał zdjęcia tak jak teraz jak rodzina wygladała kiedyś tam... to jak to się ma do rzeczywistości... jak chcesz widzieć jak powinna wyglądać silna rodzina o tej porze to zapraszam do mnie bo ja filmików czasu kręcić nie mam... nie bajeruje a pracuje ;)

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 20:57 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Co wy z tą siłą przecież te pszczoły siędziały w półnadstawce na dole .jędruś, Z tą matką pomocnicą będzie jeszcze lepiej .To bardzo dobre rozwiązanie ale wymaga więcej pracy.Widzę że kolega jest z Łodzi to zapraszam w wolnej chwili pokażę jak są te pszczoły przygotowane do zimy.I jeszcze raz na drugiej pasiece 21 km dalej ta sztuka się nie udała .xsiek, Kto Cię kolego zrobił moderatorem przecież Ty i inni tobie podobni rozkładają to forum.

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 21:17 - pt 

Rejestracja: 20 maja 2009, 18:07 - śr
Posty: 1680
Lokalizacja: Kraków, Połaniec
Ule na jakich gospodaruję: WP, WZ ---> wlkp
olemiodek, Nooo jakbyś pisał sam i sam sobie odpowiadał a w międzyczasie przyklaskiwał to by było zaje...fajnie co nie ? :) nie no spoko, dobrze że piszesz, przynajmniej coś się dzieje... Tylko smieszą mnie strasznie te Twoje słowa a nienawiści, żółci i innych takich farmazonach... Spoglądasz nieraz w lusterko ? może czas zacząć ;) Pozdrawiam

_________________
Matki i odkłady pszczele

Ramki pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 października 2014, 22:02 - pt 

Rejestracja: 23 lipca 2012, 12:21 - pn
Posty: 736
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: WL,WP,WZ,LN3/4,D,LZ:)
olemiodek pisze:
GÓRAL, Ty czytasz co piszesz ? Bo wydaje mnie sie że nie.Te zdjęcia są zrobione zaraz po lipie i zabrane maja po dwie pół-nadstawki .Wisiały tylko jedna noc i poco takie wnioski które mówia wiele o twojej wiedzy pszczelarskiej.

przeczytaj dokładnie co napisałem potwierdzasz to w 100% -pszczoły miały ciasno to wisiały na ulu, zdięcie z sezonu.
olemiodek pisze:
.I powtarzam czerwienie w sierpniu jest szkodliwe dla zimujacej rodziny

To jedna z największych bzdur jakie tu kiedykolwiek napisano.
Do dyskusji się nie nadajesz, masz manię prześladowczą.
Wiruj sobie nawet i w grudniu, bo klienci czekają na miód mnie to lotto.

U mnie już bez odbioru.

Przemek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 12:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
GÓRAL, Nawet nie zapytałeś dla czego tak uważam .Najlepiej napisać że to bzdura bez podania dla czego .Pewnie napiszesz że to Ciebie nie obchodzi :D xsiek,
Z tym lustrem to brzydki jestem ,czy stary? :D
Z tą nienawiścią i żółcią to rzeczywiście przesadziłem.Nie lubię ludzi którzy piszą jedno-zdaniowo "nie zgadzam się i już "To napisz kolego dla czego tak uważasz i z tego może być dyskusja .Bo po to jest to forum.Wcześnie było z kim dyskutować byli mądrzy ludzie o wielkiej wiedzy.Teraz są nowe gwiazdy i młode wilki tylko wiedzy i doświadczenia brak.A jak ktoś :idea: to go z forum :tasak: Takie polskie piekiełko.Wolą się nie wypowiadać bo nikt nie lubi być publicznie wyśmiewany .Koledzy mają silneiejsze 6 razy pszczoły .A ja mam i miód i silne pszczoły. :mrgreen:

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 16:44 - sob 
Miód kolega ma ,ale nikt go nie widział ,jeden chciał kupić w beczkach to się kolega wywinął,ale nie dziwne bo w takim tempie jak na filmiku to miodobranie z 50 uli robił by kolega 2 tygodnie. Nie ma to jak pozbierać ramki z innych uli i dołożyć do ulubienicy i zrobić filmik jakie to ramki posklepione.


Na górę
  
 
Post: 18 października 2014, 16:59 - sob 
mertik pisze:
Miód kolega ma ,ale nikt go nie widział ,jeden chciał kupić w beczkach to się kolega wywinął,ale nie dziwne bo w takim tempie jak na filmiku to miodobranie z 50 uli robił by kolega 2 tygodnie. Nie ma to jak pozbierać ramki z innych uli i dołożyć do ulubienicy i zrobić filmik jakie to ramki posklepione.


Ciekawe spostrzeżenie, a jeszcze bardziej interesujące co zostanie wymyślone na temat tego filmu :D


Na górę
  
 
Post: 18 października 2014, 17:13 - sob 

Rejestracja: 18 marca 2010, 20:54 - czw
Posty: 247
Lokalizacja: zachpom
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
No, no. Trzy dni na forum i już w trzecim poście krytyka jednego z najnormalniejszych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 21:12 - sob 
GÓRAL pisze:
To jedna z największych bzdur jakie tu kiedykolwiek napisano.
Musze to potwierdzić. Przemo ma rację.
olemiodek pisze:
.Najlepiej napisać że to bzdura bez podania dla czego .
Chcesz poidania dlaczego Zbyszku? - dlatego że z jaj złożonych od 15 lipca aż po wygryzienie się ostatniej pszczoły do dnia 15 września z komórek wygryza się pszczoła zimowa jaka będzie tworzyła kłąb zimowy. Pszczoły wygryzające się po 15 września w przypadku sprzyjającej ciepłej jesieni i dużego zapasu pierzgi w ulu mają szansę by przetrwać w kłębie zimowym - dlaczego chyba wyjaśniać nie muszę, jeśli jesień będzie zimna i szybka a takowe bywały te pszczoły spadną do końca grudnia. Zbyszku jaja i czerw od 15 lipca do 15 wrzenia jest najważniejszy dla rodziny pszczelej jaka ma zimować i żadne czerwienie w sierpniu nie jest szkodliwe dla rodziny jaką będziesz zimował. Wystarczy Ci takie wyjaśnienie? :wink:


Na górę
  
 
Post: 18 października 2014, 21:44 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
PasiekaCordovan, Kolego to zapytam,C iebie co ma największy wpływ na długowieczność pszczoły zimowej.i w jakim stadium rozwoju się ten proces odbywa?Proste pytanie i prosta odpowiedź proszę :)mertik, Niezłe wejście kolego zabłysłeś .Gratuluję :!:

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 21:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
maderm, Dzięki kolego czasem myślę że to Ja jestem jakiś nie tego :haha: Z Przemkiem spróbuję podyskutować i przekonać go do swojego zdania :wink:

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 21:56 - sob 
olemiodek, W tm wypadku uważam że PasiekaCordovan, ma absolutną rację i nie ma co dyskutować.


Na górę
  
 
Post: 18 października 2014, 21:58 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
ja-lec, Poczekaj kolego na odpowiedź .Lub sam odpowiedz na moje pytanie .

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 21:59 - sob 
olemiodek, Poczekam na Twoją


Na górę
  
 
Post: 18 października 2014, 22:47 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Niestety puki pszczoły karmią następne pokolenie to ich na zimę nie będzie.
Jeśli ktoś wierzy ze zostanie tam ponad 80% pszczoły z lipca i 80% pszczoły z sierpnia i jeszcze do tego wrześniowa to gdzie to się zmieści ?

Może rozpracujmy na razie dane jeśli matka dobrze czerwi w sierpniu ( bo o to dbamy ) i zostanie z tego 80% to ile pszczół z tego jest ??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 22:53 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mariuszczs pisze:
Niestety puki pszczoły karmią następne pokolenie to ich na zimę nie będzie.
I to właśnie jest podstawa .Pszczoła która karmiła poprzednie pokolenie nie nadaje się do zimowli .Wiosną jest bez użyteczna i nie nadaje się do karmienia wiosennego czerwiu.Raczej skończy jako osyp zimowy.

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 23:00 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Przychodzi oczywiście moment że do karmienia jest coraz mniej.

No pszczoły wygryzione w sierpniu - ile ich jest ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 23:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 lutego 2013, 19:51 - ndz
Posty: 1972
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mariuszczs, Można ten momęt wybrać :D Z matmy jestem kiepski to nie policzę kasę to pewnie dał bym radę policzyć :D

_________________
Zbigniew Olesiński Łódź

Olemiodek
http://www.matkipszczele.com.pl moja strona
http://www.youtube.com/user/oles60/videos?view=0 filmiki

https://www.facebook.com/olemiodek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 października 2014, 23:09 - sob 
W sierpniu pod koniec to jest 4 ramki czerwiu i to jak dobre matki są i teren beznawlociowy to juz jest za późno na karmienie na zime.Zaczyna sie karmicsie jak jest 8 ramek czerwiu.


Na górę
  
 
Post: 18 października 2014, 23:10 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
U mnie w tym roku kilka rodzin porzuciło czerwienie w lipcu. Zobaczymy jak to się przełoży na wiosnę z tymi co czerwią do tej pory. Oczywiście wypadło że jednej linii ( a nawet jednego chodowcy ) mają takie samo zachowanie .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 października 2014, 00:07 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
mertik pisze:
Miód kolega ma ,ale nikt go nie widział ,jeden chciał kupić w beczkach to się kolega wywinął,ale nie dziwne bo w takim tempie jak na filmiku to miodobranie z 50 uli robił by kolega 2 tygodnie. Nie ma to jak pozbierać ramki z innych uli i dołożyć do ulubienicy i zrobić filmik jakie to ramki posklepione.

"Ciekawe" wejście do dyskusji...teraz czekam na prawdy objawione Tobie i tylko Tobie. Nie ma to jak niemal na powitanie obrazić przyzwoitego i mądrze w wielu tematach wypowiadającego się pszczelarza :roll: .
A co do dyskusji, to przychylam się do zdania oponentów olemiodka, jakoś mnie dotychczasowe argumenty nie przekonały, nawet ten ostatni, sorry ale pszczoła która pochodzi niemal w całości z lipca nie przygotuje się w/g mnie do pełnego wykorzystania wczesnych pożytków. Nie chodzi tylko o to jak sugerujesz, że ona jak jej się przerwie wychów młodych to siądzie w ulu i czeka na wiosnę, ona nadal ciężko pracuje na tej nawłoci właśnie i zużywa się straszliwie, a to pokolenie które wychodzi w sierpniu i wrześniu ma ja skutecznie zastąpić. Masz ciekawe spostrzeżenia, fajnie się ogląda to co nagrywasz, ale w tym przypadku się z Tobą nie zgodzę i jak dla mnie nawet Twój film to moje zdanie potwierdza. Pozdrawiam

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 października 2014, 00:14 - ndz 
Rob pisze:
"Ciekawe" wejście do dyskusji...teraz czekam na prawdy objawione Tobie i tylko Tobie. Nie ma to jak niemal na powitanie obrazić przyzwoitego i mądrze w wielu tematach wypowiadającego się pszczelarza


wolę posluchac z takim samym stazem ,a nawet z wiekszym !!! mlodszych kolegow bo oni inaczej patrzą na pszczoly jest ich tu wielu w wieku 20-35 lat niz sluchac dyrdymały starszego pana.


Na górę
  
 
Post: 19 października 2014, 03:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Hm... dyskusja w zasadzie akademicka... tzn. nic nie zmienia i nic nie wnosi.
W/g mnie w tym sezonie (mówię o mazowieckim) należało NIESTETY zapomnieć o nawłoci, jako miodzie do pozyskania. Pierwszy raz od paru sezonów. Taki wyjątek. Clue problemu - brak deszczu, nawłoć nie nektarowała w odpowiedniej ilości. I jedyny plus, dostały po 5/6 l syropu max i spać, się nie naharowały, pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 października 2014, 09:03 - ndz 

Rejestracja: 09 września 2014, 09:31 - wt
Posty: 68
Lokalizacja: Okolice Ojcowa
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Kraków
Dokładnie, zgadzam się z tobą całkowicie.
Warszawiak pisze:
Hm... dyskusja w zasadzie akademicka... tzn. nic nie zmienia i nic nie wnosi.
.


Dokładnie, zgadzam się z tobą całkowicie.
Obecnie cały czas tylko czytam forum i nie tylko forum:), jak patrze na posty pisane w 2009/10/11/12 uprzejmość, wymian doświadczeni, wysłuchiwanie drugiej osoby, nie wyśmiewanie sie,
tylko fachowa porada.
U mnie też występuje naprawdę bardzo dużo nawłoci na nieużytkach i kot wie, może też będę chciał pozyskać z niej mód w przyszłym sezonie. Ale obecnie metodę pozyskania przedstawił olemiodek,xsiek,miłymarian -ale nie w tym temacie.

ps.
Pan olemiodek nakręcił film i go tu prawie ukamienowano.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 października 2014, 10:12 - ndz 
PasiekaCordovan pisze:
dlatego że z jaj złożonych od 15 lipca aż po wygryzienie się ostatniej pszczoły do dnia 15 września
olemiodek czytasz co ja piszę czy nie rozumiesz tego? jeśli napisałem że z jaj złożonych po 15 lipca zostaje pszczoła zimowa tzn. że ta pszczoła z owych jaj wygryza się w sierpniu prawda? gdzie tu mowa o pszczole lipcowej, ta nawet może do połowy zimy nie dotrwać bo skoro karmiła czerw to w kłębie zimowym będzie robiła jako jego zewnętrzna warstwa i i tak skończy w osypie.

mertik pisze:
W sierpniu pod koniec to jest 4 ramki czerwiu i to jak dobre matki są i teren beznawlociowy to juz jest za późno na karmienie na zime.Zaczyna sie karmicsie jak jest 8 ramek czerwiu.
To ciekawe bo ja jak układam gniazda 25 sierpnia to mam przynajmniej 8 ramek z czerwiem w 70-80% plastra zaczerwione i wtedy też zaczynam zalewanie gniazd na zimowlę czyli pszczoły dostają wiadro Apifoodu. Mając na koniec sierpnia 4 ramki z czerwiem a nie czerwiu (ramka czerwiu to ramka zaczerwiona w 99% od beleczki do beleczki a tak matki w końcówce sierpnia nie czerwią, więc wypada to nazewnictwo rozróżniać) to do zimy możesz je ułożyć na właśnie 4 ramkach bo nie będą na tyle silne by zostawić je na większej ilości ramek. I co ty za bzdury wypisujesz że za późno jest na karmienie, wtedy jest za późno na podsycanie rozwojowe by przygotować rodziny do zimowli a nie na karmienie, wtedy dopiero zaczyna się karmienia a może raczej powinienem napisać zakarmianie na zimowlę, nie rozumiesz tego i piszesz głupoty.

Rob pisze:
A co do dyskusji, to przychylam się do zdania oponentów olemiodka, jakoś mnie dotychczasowe argumenty nie przekonały, nawet ten ostatni, sorry ale pszczoła która pochodzi niemal w całości z lipca nie przygotuje się w/g mnie do pełnego wykorzystania wczesnych pożytków. Nie chodzi tylko o to jak sugerujesz, że ona jak jej się przerwie wychów młodych to siądzie w ulu i czeka na wiosnę, ona nadal ciężko pracuje na tej nawłoci właśnie i zużywa się straszliwie, a to pokolenie które wychodzi w sierpniu i wrześniu ma ja skutecznie zastąpić.
Jasne i ja nigdzie nie napisałem że pszczoła lipcowa nawet przetrwa zimowlę a co dopiero że będzie przygotowywała rodzinę wiosną. Jeden źle zrozumiał, odpisał a reszta nie czyta z uwagą tylko przytakuje, tylko kolega ja-lec uważnie przeczytał co napisałem i zrozumiał. :wink:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 351 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 8 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji