FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 10:06 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 września 2014, 14:12 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
Witajcie,
Jak co roku mam ten sam problem jednak w tym jest znacznie wiekszy niz w latach poprzednich i poźniej sie pojawil. Zwykle byl to koniec sierpnia.
Jak zapewne czesc z Was wie mam 5 rodzin w ulikach obserwacyjnych w bloku , okolo 100m od lasu mieszanego z poj. Modrzewiami , swierkami itd.
Od czasu poprawy pogody pszczoly oszalaly i ze wszyskich ulikow lataja masowo po spadz , ktora dosc szybko w plastach zamienia sie w mleczno- opalizujacy krysztal.
Wpadlem na pomysl podkarmiania rodzin aby użyly inwertu i zalaly calosc od dechy do dechy jednak nic z tego uznaly ze spadz jest lepsza.
Ostatni czerw kryty sie wygryza , a plaster pokrywa nakropem spadziowym.
Co zrobic....
Myslalem zeby zamknac ule na kilka dni... Ale wtedy nie beda nosic pylku a zbieraja dosc duzo. Poza tym moga zaczac sie po 2-3 dniach denerwowac.
Zaiwazylem tez ,ze rodzina ktora najsilniej zbiera spadz slabnie. A juz nie powinna bo zakarmiona jest praktycznie od miesiaca.

_________________
http://www.windowbee.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2014, 15:40 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Możesz zostawić i zobaczyć czy dadzą sobie na niej radę, część daje, w tym dobra, kaukazy, ct, alsin, cj i troisecki. Możesz odebrać plastry, namoczyć przez noc i dzień, odwirować, rozpuścić, dać jakiejś jednej do ponownej przeróbki - krystalizować już nie powinna (ja bym się o taki rarytas pokusił, pychota do domu, nie na sprzedaż :mniam miodek: ). Pokarm podmienić, albo uzupełnić. Decyzja jest twoja.
Smaka mi na dwójniaka z modrzewiowej narobiłeś, a ledwo butelczyna ostatnia się ostała.
Pozdrawiam

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2014, 16:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
Pogoda ladna ma byc przyjedz do leszna poludniowo-wschodniego :mrgreen:
Może jeszcze Twoje cos zbiora.
Maczanie plastrow odpada mam jeszcze czerw zasklepiony w nich.
Pewnie zostawie i zobacze co bedzie. Glownie zbiera to Prima,
Kortowki mniej ale mysle dlatego , ze sa juz bardziej zaawansowane w letargu jesiennym od 3 tyg bez czerwiu.
Pozostanie mi na tym zimowac. W domu sa wiec cieplo beda mialy i sucho , moze nie zaplesnieje a jesli skamienieje to pszczoly do wiosny nie rusza. Pokarmu maja duzo. 1 i 3/4 ramki wlkp zasklepionego inwertu, spadzi okolo 1/4 ramki+ nakrop, pszczoly obsiadaja 1,5 ramki wlkp.
Tak czy inaczej troche sie martwie bo pracujac wykancZaja sie a mam co do nich plany na wiosne.... Nie zeby tylko przetrwaly...

_________________
http://www.windowbee.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2014, 18:13 - wt 
Jak tą spadź składują od dołu ramki to przy ciepłej jesieni do końca listopada ją zjedzą i jeszcze polatają by się wypróżnić, jak zrobi się nagle zimno mogą zapaskudzić ul w środku. :wink:


Na górę
  
 
Post: 30 września 2014, 18:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
lasius, Nie kuś mnie, bo jeszcze zajadę i u was zostanę do wiosny :pl: a może i dłużej. A tak na poważnie, gdyby wystąpiła u nas gdzieś w okolicy, to poświęciłbym kilka rodzinek.
Kolega powyżej dobrze ci napisał. Jak nie masz jej aż tak wiele, to śpij spokojnie.
Pozdrawiam

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2014, 20:49 - wt 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
Orion pisze:
Jak tą spadź składują od dołu ramki to przy ciepłej jesieni do końca listopada ją zjedzą i jeszcze polatają by się wypróżnić, jak zrobi się nagle zimno mogą zapaskudzić ul w środku. :wink:


Kolego spadzi cementowej pszczoły nie ruszą, jak sama nazwa mówi cementowa. Nie do ugryzienia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 września 2014, 21:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Zależy jaki skład jest tej spadzi, jeśli mieszanka nie ma się co martwić. Jeśli czysta kamienna ,15 lat temu u nas była. Pszczoły mam od 14 lat. Kupowałam właśnie po takiej zimowli, na dziesięć zimowanych, temu panu od którego brałam, przetrwało trzy. Na ramkach pod kamiennym zasklepem było 2/3 komórki pokarmu do którego się nie mogły wcale dostać i te uliczki opadły doszczętnie. Żeby im to udostępnić dziurkowałam odsklepiaczem do wrzosu. Ramki były po tym do kasacji.
Dało mi to sporo do myślenia i zrobiłam rekonesans po okolicznych pszczelarzach , wielu miało ten sam problem . Jeden jednak wszystkie rodziny uratował przez to że zauważył i ocenił w porę zagrożenie. Zabrał wszystkie ramki na nalewkę i mimo że było po 15 września dał inne z magazynu i na nowo podkarmił cukrem.
Nie mówię ze to jest najlepszy sposób lecz że trzeba zbadać sprawę pod kątem składu spadzi bo nie zawsze jest ona zagrożeniem u nas w tym roku też była iglasta, ale na razie nie muszę panikować. Boję się trochę tych zapowiadanych ciepłych dni. Pożyjemy ....

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2014, 00:04 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 22:59 - pn
Posty: 124
Lokalizacja: Mysłowice
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
A czy to czasem nie modrzew jest przyczyną tego że spadź twardnieje niczym zbrojony beton?
Wydaje mi się, że na forum ktoś coś o modrzewiu wspominał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 października 2014, 05:56 - śr 
mirek54 pisze:
Kolego spadzi cementowej pszczoły nie ruszą, jak sama nazwa mówi cementowa. Nie do ugryzienia.

Jeśli naleją ją u dołu ramek a siła jest taka że obsiadają na czarno te ramki na których siedzą, wręcz wisząc pod nimi to tą spadź zjedzą nim skrystalizuje a obsiadając równo plastry pszczoły je ogrzewają do określonej temp. co powoduje zdecydowanie spowolnienie krystalizacji tegoż miodu niezależnie jaka to spadź. Kwestia tylko czy zdążą się oblecieć po zjedzeniu tej spadzi i oddać nadmiar kału z zapchanego jelita grubego bo to jest najistotniejsze by utrzymała się pogoda u kolegi u którego tej spadzi naniosły.
Lezz pisze:
A czy to czasem nie modrzew jest przyczyną tego że spadź twardnieje niczym zbrojony beton?
Wydaje mi się, że na forum ktoś coś o modrzewiu wspominał.
Zgadza się ale nie tylko modrzew również spadź klonowa jest tzw. spadzią kamienną, wszystkie jednak zaczynają szybką krystalizację w nieobsiadanych plastrach, pod poszytymi komórkami i w temp. niższej niż 25°C, jeśli pszczoły natomiast jak napisałem powyżej obsiadają dany plaster a miód owy jest naniesiony w dolnej części plastra i pszczoły ogrzewają ów plaster siedząc na nim na czarno a nawet wisząc pod nim to krystalizacja takiego miodu jest spowolniona z racji warunków. Zapowiadają ponoć długą i ciepłą jesień więc może nie należy odrazu panikować, choć patrząc po kitowaniu pszczół w tym roku w odniesieniu do poprzedniego roku, powiedziałbym że zima będzie szybsza i sroższa bo w tym roku strasznie pokitowane gniazda. :wink:


Na górę
  
 
Post: 04 października 2014, 21:46 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
lasius jeśli masz oprócz tych ulików obserwacyjnych pasiekę w innym miejscu wolnym od spadzi, to musisz dać tym rodzinom ramki i podkarmiać je by zalały te ramki a następnie przed ochłodzeniem wymienić wszystkie ramki w ulikach na ramki z dobrym pokarmem.
Dokładnie 11 lat temu miałem spadź cementową która mi zdziesiątkowała pasiekę

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2014, 20:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
PasiekaCordovan pisze:
Kwestia tylko czy zdążą się oblecieć po zjedzeniu tej spadzi i oddać nadmiar kału z zapchanego jelita grubego

Przemku jelita prostego a nie grubego, kolega redaktor się zagalopował
Trzeba wrócić do podstaw
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2014, 21:15 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 16:05 - czw
Posty: 1054
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant i 18,5 D
mendalinho, uznałby to za złośliwość z Twojej strony, przecież każdy ma prawo się pomylić a co Redaktorowi nie wolno?

_________________
Pasieka "Łapa" http://llapka.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2014, 21:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
bonluk pisze:
mendalinho, uznałby to za złośliwość z Twojej strony, przecież każdy ma prawo się pomylić a co Redaktorowi nie wolno?

Z natury złośliwy nie jestem :P
Taka mała szpila, coby Przemek się rozluźnił trochę
bo zaczyna wracać stare.
cześć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2014, 21:57 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 16:05 - czw
Posty: 1054
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant i 18,5 D
mendalinho pisze:
bonluk pisze:
mendalinho, uznałby to za złośliwość z Twojej strony, przecież każdy ma prawo się pomylić a co Redaktorowi nie wolno?

Z natury złośliwy nie jestem :P
Taka mała szpila, coby Przemek się rozluźnił trochę
bo zaczyna wracać stare.
cześć

To nie powrót wiesz jak to jest natury człowiek nie oszukasz... prędzej czy później wypływa wszystko na wierzch

_________________
Pasieka "Łapa" http://llapka.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2014, 05:50 - wt 
mendalinho pisze:
bonluk pisze:
mendalinho, uznałby to za złośliwość z Twojej strony, przecież każdy ma prawo się pomylić a co Redaktorowi nie wolno?

Z natury złośliwy nie jestem :P
Taka mała szpila, coby Przemek się rozluźnił trochę
bo zaczyna wracać stare.
cześć
Spoko spoko, ja tam się nie obrażam, masz rację przepełnia się w efekcie końcowym jelito proste nie jelito grube. :wink:


Na górę
  
 
Post: 07 października 2014, 22:56 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Ależ to uliki obserwacyjne w mieszkaniu, nawet kłębu porządnego nie zawiążą, więc w miarę zużywania tej spadzi w każdy cieplejszy dzień (powyżej 8-10 st) będą się oblatywać. Wtedy na uzupełnienie podkarmił bym
nie inwertem tylko luksusową sytą (z innego miodku ma się rozumieć). Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji