FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:26 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 czerwca 2011, 23:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 grudnia 2009, 15:26 - pn
Posty: 113
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Czy miód musi byc zasklepiony na plastrze(1/2 czy 3/4) ? Czy mozna wirowac zupełnie niezasklepione plastry ? Jesli sie potrzesie ramką to nic nie wypada a odwirowany miód układa się w górke i wije jak wstążka . Czy taki miód jest dojrzały ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 czerwca 2011, 23:35 - czw 
Tak, osobiście taki wirowałem, miałem kilka ramek wogóle nieposzytych a miód dojrzały. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 czerwca 2011, 06:18 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 grudnia 2009, 15:26 - pn
Posty: 113
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Moze odwróce pytanie : czy to , ze :
- z ramki nie kapie (przy uderzeniu)
- miód układa sie jak wstążka (spręzynka) , robi sie górka
... jest gwarancją , ze miód jest dojrzały ? Pomimo , ze plastry są w ogole nie zasklepione.
Prosze o opinie równiez innych doswiadczonych pszczelarzy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 czerwca 2011, 06:43 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 751
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Ja mam pytanie odnośnie miodarek. Czy po wirowaniu trzeba je myć? Wczoraj rozmawiałem z pszczelarzem który miodarki myje przed sezonem a tak to zostawia z miodem bo podobno to najlepiej się konserwuje. Robi tak od kilkudziesięciu lat a ma wirówki i ocynkowane i nierdzewne w pasiece ze 150 ulami

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 czerwca 2011, 06:52 - pt 
kulugyna pisze:
Moze odwróce pytanie : czy to , ze :
- z ramki nie kapie (przy uderzeniu)
- miód układa sie jak wstążka (spręzynka) , robi sie górka
... jest gwarancją , ze miód jest dojrzały ? Pomimo , ze plastry są w ogole nie zasklepione.
Prosze o opinie równiez innych doswiadczonych pszczelarzy.


Tak jest gwarancją. :oczko:

zegaj pisze:
Ja mam pytanie odnośnie miodarek. Czy po wirowaniu trzeba je myć? Wczoraj rozmawiałem z pszczelarzem który miodarki myje przed sezonem a tak to zostawia z miodem bo podobno to najlepiej się konserwuje. Robi tak od kilkudziesięciu lat a ma wirówki i ocynkowane i nierdzewne w pasiece ze 150 ulami


Ja po wirowaniu miodu jak już wszystek z wirówki spłynie, i resztki drewnianą łopatką zgarnę ze ścianek i dna, zanoszę wirówkę pszczółkom przed ule, kładę i zostawiam na dzień, jest tak wylizana przez nie że żadne mycie jest jej nie potrzebne, fakt że mam trzyramkową i mogę sobie pozwolić by ją zanieść. Jeśli ktoś jednak nie ma takiej możliwości uważam że umycie po ostatnim wirowaniu jest wskazane bo to co zostanie na ściankach wirówki może ci nieproszonych gości do niej ściągnąć a to zbędne moim zdaniem. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 czerwca 2011, 08:22 - pt 
jam wirówke 5- plastrową sprzed ok.60 lat i spisuje się bardzo dobrze :uśmiech:
a gdy wywiruje miód wystawiam ją w pasieke (1 ulową) i pszczoły za darmo mi ją myją :jupi:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 czerwca 2011, 08:58 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
ja tez zawsze tak robilem ze wystawialem miodarke i w kilka godzin pszczolki ja wymyly napewno dokladniej niz ja bym to zrobil. A w tym roku dziwna sprawa- miodarke wystawilem jakies 40m od pasieki i pszczolki sie nia niezainteresowaly, dlaczego?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 czerwca 2011, 14:59 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 23:36 - wt
Posty: 203
Lokalizacja: Lublin
makak pisze:
ja tez zawsze tak robilem ze wystawialem miodarke i w kilka godzin pszczolki ja wymyly napewno dokladniej niz ja bym to zrobil. A w tym roku dziwna sprawa- miodarke wystawilem jakies 40m od pasieki i pszczolki sie nia niezainteresowaly, dlaczego?


Kolego,
bo masz jeszcze gdzieś spory pożytek :).
Jak się skończy wtedy pszczółki nawet przez szczelinę się będą przeciskać żeby coś zrabować...

_________________
Pozdrawiam,
piro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 czerwca 2011, 22:22 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 maja 2009, 18:55 - ndz
Posty: 283
Lokalizacja: Sułoszowa
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
:szok: na ale to jest prowokowanie rabunków, nie macie z tym problemów?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 czerwca 2011, 22:25 - pt 
Chyba rabunków miałeś na myśli?. u mnie nie ma takiej sytuacji, pszczoły wylizują wirówkę i zabieram ją czystą, myć nie muszę i rabunków nie mam. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 czerwca 2011, 22:04 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
gdybyś miał w pobliżu pszczelarzy to na pewno miałbyś bałagan, kiedyś zbił mi się słoik w samochodzie w bagażniku część udało mi się zebrać a resztę wysuszyły pszczoły ale przy garażu przez 4 dni mi się tłukły

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 08:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 23:36 - wt
Posty: 203
Lokalizacja: Lublin
Cordovan pisze:
Chyba rabunków miałeś na myśli?. u mnie nie ma takiej sytuacji, pszczoły wylizują wirówkę i zabieram ją czystą, myć nie muszę i rabunków nie mam. :oczko:


Kolego,
rabować to czas nie dokonany :leży_uśmiech: , choć wiem, że pewno forma z literką "z" jest nie poprawna, to ją używam. Myśl co miałem przekazać zrozumiałeś, więc cel został osiągnięty :chytry:
Kiedyś się wystawiało małe wirówki, żeby pszczoły je osuszyły, ale robiono to przed wieczorem, jak słońce już było nad zachodem.
Pomyśl jak teraz masz wirówkę która ma 1,5 średnicy i waży że 2 chłopa ma co nieść to nie wiem czy będziesz miał ochotę się o nosić tylko żeby pszczółki wylizały to co w niej zostało.
Ja wirówkę myję po odwirowaniu miodu, potem ponownie myję przed jej używaniem.
Jak jesteś chitrus to weź to co spłuczesz po odwirowaniu (gorącą wodą) i daj w podkarmiaczce pszczołom. Nie będziesz miał rabunków i się za darmo nie o nosisz :D.

_________________
Pozdrawiam,
piro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 10:58 - ndz 

Rejestracja: 03 sierpnia 2010, 08:54 - wt
Posty: 54
Lokalizacja: Zgorzelec
Pitbul pisze:
jam wirówke 5- plastrową sprzed ok.60 lat i spisuje się bardzo dobrze :uśmiech:
a gdy wywiruje miód wystawiam ją w pasieke (1 ulową) i pszczoły za darmo mi ją myją :jupi:


W innych tematach napisałeś, że dopiero co pozyskałeś pierwszy ul i rójkę. Szybką ten miód wirujesz :uśmiech: :uśmiech:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 11:15 - ndz 

Rejestracja: 08 lutego 2011, 00:35 - wt
Posty: 113
Lokalizacja: myślenickie
SKapiko pisze:
gdybyś miał w pobliżu pszczelarzy to na pewno miałbyś bałagan, kiedyś zbił mi się słoik w samochodzie w bagażniku część udało mi się zebrać a resztę wysuszyły pszczoły ale przy garażu przez 4 dni mi się tłukły


mi kiedyś syrop do podkarmiania przepłynął od bagażnika aż pod fotel kiewcy zalewając dokładnia całąpodłogę, no i pszczoły miały radochę bo kilka dni siedziały w aucie prosto z salonu:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 maja 2012, 23:51 - czw 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Rav pisze:
:szok: na ale to jest prowokowanie rabunków, nie macie z tym problemów?


Witam
Nie wyobrażam sobie takiego mycia miodarki :haha:
W dużej pasiece od razu rabunek przy braku pożytku.
Jeszcze pół biedy jak nie masz zgnilca w pasiece ,a jak ktoś ma i wystawi miodarkę ?
. Ostatnio słyszałem ,że szerzy się zgnilec na potęgę, pszczelarze mają po 4000 jednostek w wynikach badań miodu. W 1/3 takie wyniki wyszły ,a czerw zdrowy podobno i rodziny też .
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 15 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji