FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 14:26 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Miód Pszczeli
Post: 01 sierpnia 2011, 21:09 - pn 
*Czy bez badania można odróznić odmiany miodu ?
*Czy kolorami można ustalić odmiany miodu ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2011, 22:20 - pn 
Mozna


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2011, 22:41 - pn 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Bez badania można, kolorami niekoniecznie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2011, 23:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Można próbować,lecz od czasu jak pojawił się w pszczelarstwie inwert i izoglukozy tylko badania i to te opracowane niedawno dają wsoką gwarancje identyfikacj .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2011, 23:15 - pn 
Hmm a jak tak w danym okresie poza jednym pożytkiem nic nie ma lub pożytek np Mniszkowy jest duży to jaki według was jest miód ?
przysłowiowo mam dużo mniszka - mniszek ma specyficzny aromat i smak więc moim zdaniem mam miód mniszkowy Obrazek
Jak widzę że kwitnie malina ,jeżyna, kruszyna borówka i wiele innych ziół i krzewów to uważam że mam miód Wielokwiatowy ma ciemniejszą barwę całkiem inny smak od pozostałych rodzai nawet wielokwiatu pozyskanego z sadów

Obrazek

zazwyczaj w czerwcu jest spadź liściasta czy początek iglastej ale kwitnie jeszcze wiele roślin i wychodzi miód znacznie ciemniejszy od wielokwiatu ale nie jest też spadziowy czyli N-S
Obrazek

No i wreszcie nasza ukochana chyba nikt nie pomyli z gryczanym
Brunatno -zielonkawa a czasem Czarna jak smoła ukochana
Obrazek

Myślałem że będzie jeszcze lipowy ale u mnie pszczoły olały lipę choć pięknie kwitła wybrały las


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 sierpnia 2011, 23:27 - pn 
Bardziej mi chodziło o nadanie nazw własnym miodom :oczko:
Chociaz co roku moga byc rózne pozytki w tym samym okresie raz jest więcej mniszka , raz jest domieszka spadzi lisciastej raz nie ma ani tego ani tego jest jakiś tam wielokwiat itd. W przypadku półkorpusów jest prosciej okreslić odmiane miodu ,ale nie zawsze.....
Co do kolorów to to samo jak wiem jakie sa pozytki , gdzie lecą pszczoły wydaje mi sie ,ze tez mozna okreslić odmiane miodu bez badania -do tego trzeba miec też dobry wzrok , węch i smak ???????
W przypadku miodów "nie swoich" jest trudniej .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2011, 08:56 - ndz 

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 13:36 - wt
Posty: 103
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka
Tak u mnie wygląda czysta gryka.U Ciebie Boguś,chyba nieosiągalna,tak jak u mnie nawłoć.Obrazek

Uploaded with ImageShack.us


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2011, 10:07 - ndz 
bob dobson pisze:
Tak u mnie wygląda czysta gryka
bob dobson, troche mnie to dziwi co napisałeś bo u mnie w tym roku to gryki w gryce to mało co.Gryke to troche czuć ale nie ma tak intensywnego zapachu,smak i kolor też nie ten,a reszta to spadź.I mam problem co pisać na etykiecie.Ale jeszcze nie kręciłem tylko robiłem próbe z jednego miejsca tydzień temu a z innego miejsca wczoraj.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2011, 14:56 - ndz 

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 13:36 - wt
Posty: 103
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka
Ja nie mam najmniejszej wątpliwości.Naloty na grykę były tak duże jak nigdy dotąd.Obok pasieki w promieniu 1 km mam około 40 ha gryki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2011, 16:56 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
a u mnie kobiety szaleją na nawłoci i w nadstawkach miodku przybywa :)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2011, 17:14 - ndz 
bob dobson pisze:
Tak u mnie wygląda czysta gryka.U Ciebie Boguś,chyba nieosiągalna,tak jak u mnie nawłoć.

Piękny Miodek - tak u mnie nie osiągalny :wnerw: jako pożytek wszak na kamieniach gryki nie zasiejesz ;-)
Ale jako miodek czy nie osiągalny :leży_uśmiech: Och Bob zdziwił byś się
Przychodzi klient i mnie pyta ? Powiedz mi pana Czemu ten Miód Spadziowy taki cierpki kupiłem go tu w zeszłą sobotę ooooo tam stał ten pszczelarz dziś go nie widzę :wnerw: stoi tam jakaś inna pani z miodem ale to nie u niej kupowałem bo bym temu panu nagadał
Na to ja odpowiadam przyjdź pan za dwa tygodnie będzie :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2011, 20:48 - ndz 

Rejestracja: 26 stycznia 2010, 13:36 - wt
Posty: 103
Lokalizacja: Bystrzyca Kłodzka
Tak powiem szczerze,że moje miody nie bardzo różnią się kolorem.Jedynie wielokwiat jest trochę jaśniejszy.Reszta wziątku prawie tak samo czarna jak sadza.W smaku widać różnicę.Gryka daje ostro po gardzieli,wielokwiat ma łagodny smak,a ten co kręciłem pomiędzy tymi dwoma pożytkami,także czarny bez wyraźnego zielonkawego przebarwienia,sprzedaję go jako spadziowy,ale 100% pewności to nie mam.Może to być tak jak to określiłeś nektar spadź.Ludzie są z niego zadowoleni i to się liczy.Przyjeżdżają po niego aż z Poznania i chwalą.Niestety za dwa tygodnie mnie tam nie będzie!!!!!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2011, 07:52 - pn 
bob dobson pisze:
Ja nie mam najmniejszej wątpliwości.Naloty na grykę były tak duże jak nigdy dotąd.Obok pasieki w promieniu 1 km mam około 40 ha gryki.
To że gryki w tym roku jest tam dużo to ja wiem,bo nie napisałem wcześniej że stoje w Kotlinie więc miód możemy mieć podobny,ale zobacze po odwirowaniu.Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2011, 19:21 - pn 

Rejestracja: 30 kwietnia 2010, 16:55 - pt
Posty: 586
Lokalizacja: Górale
Jak noszą nawłoć to w ulach pojawia się specyficzny zapach taki słodki całkiem inny niż z poprzednich pożytków miałem to samo rok temu ale myślałem że to od cukru teraz jeszcze nie karmię a zapach się pojawił noszą taki pomarańczowy pyłek może w tym roku uda mi się wsiąść trochę tego miodku na posmakowanie

_________________
"Nigdy tak wielu nie zawdzięczało tak wiele tak nielicznym"- Winston Churchill.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2011, 21:51 - wt 

Rejestracja: 08 maja 2011, 12:27 - ndz
Posty: 566
Lokalizacja: Poznań
u mnie niby trochę nawłoci jest w okolicy ale na tyle mało że poza pyłkiem nie widać jej w ulach a do tego pogoda sprawiła że dostały już po 5 kg cukru i też nie bardzo widać go w ulu ale za to matki elegancko czerwią więc powinno byc dobrze na wiosnę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 sierpnia 2011, 13:05 - czw 

Rejestracja: 08 lutego 2011, 00:35 - wt
Posty: 113
Lokalizacja: myślenickie
Panowie czy przy przelewaniu dużych ilości miodu też na powieżchni powinien tworzyć się wzgórek? czy ze względu na duży strumień przelewanego miodu nie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 sierpnia 2011, 16:07 - czw 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
żandar pisze:
Panowie czy przy przelewaniu dużych ilości miodu też na powieżchni powinien tworzyć się wzgórek? czy ze względu na duży strumień przelewanego miodu nie?

Jeżeli miód jest prawidłowej wilgotności i dojrzały powinien się kłaść stożkiem(wzgórek) i szeleścić przy przelewaniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 sierpnia 2011, 12:23 - pt 

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 21:58 - pn
Posty: 135
Lokalizacja: Piotrowice (św)
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski zwykły
Ale jak to jest piękny dźwięk :mniam miodek:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 sierpnia 2011, 21:27 - pt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Można na smak ale to musi być ktoś z wyczuciem smaku ,teraz są maszyny i takie tam, x lat temu zawiozłem ojcu miód do firmy skupującej miód.Czasy były jakie były brak konwi ze .sþóldzielni. Dostatek miodu ,ojciec kupił garnczki ocynk 40-50 litr miód do nich ,pokrywa na wierzch i do piwnicy tam gdzie zawsze były ziemniaki .Po zawiezieniu miodu do skupu ,gość gada "spadź ,ale w tych garnkach były ziemniaki gotowane :szok: :szok: .(garnki nowe -ale piwnica wykorzystywana do przechowywania ziemniaków na zimę ).
Gościu pracuje w tej firmie do dziś, to tak jak mieć słuch absolutny . ;-) :spoko:

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 grudnia 2011, 15:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
artykuł o miodzie:
http://magazyn-kuchnia.pl/magazyn-kuchn ... rowny.html

P.S. prośba do wszystkich użytkowników żeby nie tworzyć nowych tematów, bo jak dobrze poszukać to znajdzie się temat pod który można się spokojnie podpiąć. Nie róbmy śmietnika.

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re:
Post: 20 grudnia 2011, 08:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
BoCiAnK pisze:
Hmm a jak tak w danym okresie poza jednym pożytkiem nic nie ma ...

Myślałem że będzie jeszcze lipowy ale u mnie pszczoły olały lipę choć pięknie kwitła wybrały las


Podobnie u mnie w tym roku, chociaz jest duzo lipy, ale na niej w tym roku widzialem tyle czmieli, ze przez cale zycie ich tyle nie widzialem.
Zastanawiam sie co moglo byc przyczyna, bo lipy kwitna niemalze nad daszkami uli?
Rozumiem, ze jedna z przyczyn mogala byc ta, ze pszczoly obieraja sobie wg nich lepszy na ten czas pozytek, ale zapach lipy wdzieral sie nawet przez okna do mojego domu!

U mnie miody wielokwiatowy i lipowy sa najbardziej poszukiwanymi.
'Lipe' wiekszosc kojarzy z czyms na przeziebienie, rozgrzanie. Smak tego miodu jest dosc 'ostry', a zapach latwo wyczuwalny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 grudnia 2011, 06:57 - śr 

Rejestracja: 25 marca 2009, 07:38 - śr
Posty: 949
Lokalizacja: Tomaszów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WP
Lipa to "lipa"-sama nazwa wskazuje.
Może nektarować- ale warunki pogodowe,wilgotność,temperatura-powoduje,że szybko nektar gęstnieje i mimo,że pachnie nie jest pobierany przez pszczoły.
Ponadto w tym okresie występują inne pożytki-w moim przypadku(fasolka)tzw grochy.
Często z lipy można zebrać spadź liściastą(na ogół z rana i wieczorem-bo szybko zasycha)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 grudnia 2011, 12:51 - śr 
kazik11 pisze:
Może nektarować- ale warunki pogodowe,wilgotność,temperatura-powoduje,że szybko nektar gęstnieje i mimo,że pachnie nie jest pobierany przez pszczoły.

U mnie lip jest i to dużo i co z tego w tym roku pięknie kwitła i nektarowała ale pszczoły ją totalnie olały i poszły w las
zamiast latać po setkach kwiatków by uzbierać kroplę miodu wolały wessać jedną kroplę spadzi i do ula
i takim cudem nie miałem lipowego miodku


Na górę
  
 
Post: 21 grudnia 2011, 13:11 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
Ja narazie jade na debecie z miodem :haha:
bo dopiero w lipcu 2 uliki zdobyłem - marne bo marne bo za free ale zawsze coś


Ale przepyszne ma miodki BoCiAnK - skosztowałem i bede polecał innym i sam sie jeszcze zaopatrze w spadziowy jak ma bo u BoCiAnKa miód długo nie posiedzi - idzie jak świeże bułeczki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 grudnia 2011, 18:39 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Cenne lipy za darmo

Żeby miód lipowy mieć trzeba sadzić lipy. A posadzone warto okulizować lub szczepić. Podobno lipie Japońskiej i wonnej nie oprze się żadna pszczoła - jak pisze autor. Warto zatem zaopatrzyć się w takie cenne lipy i polepszać okolicę. Niestety wielu starszych pszczelarzy nie widzi sensu już sadzenia lip, bo mówią po co im. Ale to są pszczelarze chytrzy. Skoro pan Marian ma 82 lata i propaguje lipy, to każdy może to robić. Po 5 latach od zaszczepienia takie lipy już kwitną!!!

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 grudnia 2011, 18:59 - śr 
adidar pisze:
Żeby miód lipowy mieć trzeba sadzić lipy.


Lipy się same sieją ! i nic nie sadzę po jak by traw koło domów nie siekli albo nie siekł to same lipy by były i akacje ! :D


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji