FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 11:35 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: spadź
Post: 07 kwietnia 2009, 07:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
jakie koledzy mają metody na możliwe najlepsze wykorzystanie tego pożytku ?

nie wiadomo nigdy kiedy będzie to i nie da się przygotować rodziny do niego... co prawda matki nie trzeba ograniczać bo pszczoły to same zrobią :wink:
więc chętnie poczytam metod jakich koledzy używają


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 kwietnia 2009, 20:32 - czw 

Rejestracja: 10 listopada 2007, 20:49 - sob
Posty: 189
Lokalizacja: laskowa
więc trzeba trzymać cały czas rodziny średnie lub silne. ja np. wiem kiedy mniej więcej mogę sie spodziewać liściastej bo zawsze u mnie jest. a iglasta to ok. 10 sierpnia powinna się pojawić konkretnie. każdy następny dzień daje mniejsze szanse na jej pojawienie bo noce coraz zimniejsze. nie mówię że sie nie pojawia ale nie licze juz na nia tak bardzo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 kwietnia 2009, 20:48 - czw 
Spadź termin nieznany przychodzi z dnia na dzień i nikt nie zna dnia ani godziny , przedtem pojawiała się w lipcu /sierpniu ostatnimi latami występuje wcześniej choćby rok temu 7 czerwca się zaczęła
Przygotowanie pszczół Trzeba mieć zawsze silne ale można też je wzmocnić nawet w dniu pojawienia się spadzi
Macierzaki łączy się z odkładami a zwłaszcza z czerwiem krytym ,wycofuje się starą matkę i ramki bez czerwiu i łączy na tak zwaną siłę
do tego muszą być wcześniej przywiezione odkłady
Wystarcza połowa odkładów na stan pasieki przy okazji wymienia się połowę matek
do drugiej polowy dodaje się tylko czerw z obsiadającymi pszczołami
dlatego warto robić odkłady :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 23 kwietnia 2009, 11:08 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4572
Lokalizacja: stare polichno
Na moim terenie występuje tylko spadż z drzew liściastych. W odróżnienu od iglastej nie trudno ją przewidzieć.Zaraz po przekwitnięciu klonów /co już nastąpiło/ mszyce znoszą na spodnich stronach delikatnych,młodych liści w widocznych skupiskach jajeczka z których wylęga się masowo potomstwo.Wystarczy odpowiednia temperatura i wilgotność powietrza i spadż murowana.W związku z tym że mieszkam tuż nad Wartą , nawet przy nie sprzyjających warunkach/np upały/ poranne parowanie rzeki powoduje nie zasychanie spadzi do godzin południowych. Z kolei wylęgnięte potomstwo przenosi się na lipy i dęby.Spadż dębowa występuje tuż przed zakwitnięciem akacji i trwa najdłużej.Wtedy trudno o czysty miód akacjowy.;Zawsze jest on zmieszany ze spadzią i jest ciemno- bursztynowy. Ale ja nie narzekam. Przygotowuję już teraz odpowiednią ilość półnadstawek by nie dopuścić do zalania gniazda i ograniczenia matek w czerwienu. Wylęgnięte potomstwo potrzebne mi będzie do przyniesienia pożytku z kwitnących nadwarciańskich łąk i lipy, oraz zrobienia co najmniej 20 odkładów.
Pozdrawiam - Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: SPADZ
Post: 03 maja 2009, 12:35 - ndz 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
U mnie pokazała się spadz na osice, rano sporo pszczół po niej chodziło, niestety jest słucho. Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2009, 13:02 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Tutaj w Londynie juz od kilku dni jest spadz na lipie i na klonach az widac plamy pod drzewami




henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SPADZ
Post: 03 maja 2009, 18:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 stycznia 2009, 10:35 - śr
Posty: 77
Lokalizacja: sudety
buszmeN pisze:
U mnie pokazała się spadz na osice, rano sporo pszczół po niej chodziło, niestety jest słucho. Pozdr.


Osika to to wiecznie Trzęsące liśćmi drzewo ? ale czy nie za wczas na spadziowanie

_________________
Co dwie głowy to nie jedna Uczeń nie jedno ma imię
Pozdrawiam pszczelarzy i chylę czoła


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 maja 2009, 20:33 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 15:50 - pt
Posty: 99
Lokalizacja: Miedzybórz/Wrocław
w tamtym tygodniu we wrocławiu zauwazyłem plamu spadzi na lisciach klonu wiec okres spadzi lisciastej juz nastał :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: SPADZ
Post: 04 maja 2009, 15:18 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
marekk pisze:
buszmeN pisze:
U mnie pokazała się spadz na osice, rano sporo pszczół po niej chodziło, niestety jest słucho. Pozdr.


Osika to to wiecznie Trzęsące liśćmi drzewo ? ale czy nie za wczas na spadziowanie


Tak osika to to trzęsące się drzewo. A przy takiej pogodzie to wszystko możliwe.

Pozdrawiam Psepscółek :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2009, 08:27 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2007, 09:21 - pn
Posty: 1610
Lokalizacja: Wawa
Najlepie to widać na samochodzie , cały w kropeczki i klejący się.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 czerwca 2009, 08:37 - pn 
wiadomo spadz najlepsza jest z jodły , lisciaste też spadziuja tylko cos mnie ciekawi mam juz pszczoly esiat lat las w poblizu mieszany z iglastych cherlawe sosny, a jakbym nie patrzył jakos pszczół na lisciastych nie widzę albo moje pszczoły jej nie lubią albo w mojej okolicy spadz lisciasta jest do d....y, jest jeszcze jedna mozliwosc , (nikogo nie posądzam )ze w danym czasie coś spadziuje czy kwitnie wiec mam ten rodzaj miodu, nie ważne ze własnie w mojej okolicy tego gatunku brak.(jedna pani brała miód lipowy bo miała na działce 15 lip UWAGA trzyletnich - cholera a ja mam lipki juz maja po 10 lat i kwiatu na nich nie widzialem


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 czerwca 2009, 14:10 - pn 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
Właśnie dzisiaj wiruje miód spadziowo kwiatotowy tzn. z jaworu, który u mnie kwitnie jeszcze tydzień po mniszku i przeważnie spadziuje (brązowy jak silna herbata).Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 czerwca 2009, 18:49 - pn 
no wiele to mówi spadziowo kwiatowy chodziły na kwiaty a ze była spadź to jest spadziowy to co wyzej napisałem to moje zdanie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 lipca 2009, 21:27 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Witam koledzy. Chciałbym się dowiedzieć jak przewidzieć spadź?? Jak można badać populacje mszyc i czerwców w danym okresie?? Czy wy staracie się jakoś przewidywać kiedy wystąpi ten cenny pożytek?? Pozdro.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 lipca 2009, 21:47 - pt 
Spadź na jodle pojawia się od połowy lipca do początków października. Spadziowanie latem Oznacza, że można jej oczekiwać - choć w mniejszych ilościach —-także jesienią. Starszy drzewostan dostarcza zwykle więcej spadzi. Drobne deszcze w takich lasach na ogół nie docierają do wielu szpilek, na których żerują mszyce, więc opady często nie przerywają spadziowania. Pożytek spadziowy na jodle rozpoczyna się w sprzyjających warunkach atmosferycznych, przy średniej obsadzie 10 osobników mszyc na 1 m gałązki; taka liczba mszyc daje już miód towarowy. Żerujące na jodle mszyce zielone mają dobre warunki bytowe i rozwojowe w tych partiach lasu, w których występuje mrówka rudnica. Miód ze spadzi jodłowej jest koloru zielonkawego, o lekkim posmaku orzechów.

Co to jest dokładnie Spadź

Spadź jest wydaliną owadów żywiących się płynną zawartością łyka roślin i należących do trzech podrzędów pluskwiaków równoskrzydłych: mszyc, czerwców i miodówek. Owady te pojawiają się masowo w okresie pogody sprzyjającej ich rozwojowi i gdy w środowisku jest mało naturalnych wrogów. Wysysają one z roślin sok, który następnie w organizmie owada podlega filtracji. W procesie tym sok ubożeje w białka, natomiast zostaje wzbogacany w enzymy, a także następuje zgęszczenie w nim cukrów. W takiej postaci gromadzi się w jelicie końcowym owada, skąd wytryskiwany jest przez odbyt jako spadź i opada na liście, gałązki drzew, a często również na ziemię. Spadź pojawia się na wielu gatunkach roślin, przy czym każdy jest opanowany przez odrębny rodzaj owadów. Na niektórych roślinach występuje w jednej porze lata, na innych w dwu rzutach: wczesnym latem i powtórnie pod koniec lata. Spadź pojawia się corocznie, choć z częstymi przerwami. Silny deszcz spłukuje ją i przerywa zbiory, natomiast po małych opadach pojawia się znowu. Burze z nawałnicą opadów przerywają spadziowanie na dłużej. Suche wiatry wschodnie lub północne wpływają na nie ujemnie, a wilgotne zachodnie i południowe — dodatnio. Lata mokre wróżą dobre pożytki, natomiast w suche i chłodne — spadziowanie zanika. Najpomyślniejsze zbiory spadziowe są w lata dużej aktywności słonecznej.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 lipca 2009, 22:16 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
jako ciekawostkę zamieszczam zdjęcie które udało mi się zrobić - mszyca wydalająca nadmiar cukrów. Nie jest to spadź ale mechanizm podobny :)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lipca 2009, 10:18 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Zaczyna kwitnąć nostrzyk 1-roczny.
Ogórecznik kończy kwitnienie.
A żmijowiec grecki może jeszcze z tydzień może dwa będzie kwitł.
Moszę troszeczkę posiać jeszcze faceli, żeby pszczółki miały zajęcie i coś sobie doniosły miodku i pyłku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 lipca 2009, 09:02 - pn 

Rejestracja: 15 listopada 2008, 17:41 - sob
Posty: 55
Lokalizacja: Kraków - Iwkowa
jak narazie spadzi mało a jak sie pojawi to deszcz spluka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 marca 2010, 23:05 - wt 

Rejestracja: 13 stycznia 2010, 19:35 - śr
Posty: 149
Lokalizacja: Choroń
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
witam

Analizujac swoja baze pozytkowa chcialem dowiedziec od doswiadczonych kolegow czy spadz wystepuje na drzewach sosnowych? poniewaz mieszkam przy lesie a 90% drzewostanu to sosny
Jezeli tak to jak czesto i obficie?

pozdrawiam Palmus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji