FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 07:23 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 19 sierpnia 2011, 23:32 - pt 

Rejestracja: 22 maja 2011, 14:13 - ndz
Posty: 190
Lokalizacja: nysa
Ule na jakich gospodaruję: wz,wkl
Nie wiem w jakim regionie dokładnie mieszkasz, ale nawłoć jest na pewno w okolicach nysy, najczęściej występuje na nieużytkach, miedzach itp, pewne ilości widziałem jadąc pociągiem z brzegu do nysy w okolicach Kubic( wprawdzie moglem się pomylić ale na 80% jestem pewny że to była nawłoć, co do reszty Opolszczyzny nie wypowiem się bo nie wiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 09:39 - sob 

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 21:58 - pn
Posty: 135
Lokalizacja: Piotrowice (św)
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski zwykły
No dokładnie, u mnie na każdym nieużytku nawłoć dominuje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 22:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
ale w tym roku jakoś nie widzę by masowo oblatywały nawłoć u mnie więcej pszczół jest na malinie jesiennej

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 sierpnia 2011, 22:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
A u mnie nawłoć pięknie ciągna maja ze trzy ha jakies 200 m i az huczy w nawłoci piękny dzwiek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 sierpnia 2011, 12:12 - wt 

Rejestracja: 15 grudnia 2009, 15:40 - wt
Posty: 167
Lokalizacja: Mielec
u mnie na Podkarpaciu- okolice Mielca nawłoci jest dosłownie jak rzepaku hektary:)
od jakiś 4 lat wykorzystuję to jako normalny pożytek, miód również sprzedaję jako miód z nawłoci.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sierpnia 2011, 14:20 - śr 

Rejestracja: 13 stycznia 2010, 19:35 - śr
Posty: 149
Lokalizacja: Choroń
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
witam
mialbym takie pytanko a mianowicie czy na miodzie nawlociowym mozna zimowac?? bo wywiozlem sobie rodzinki do kumpla i chyba zaleja mi cale gniazda, do nadstawek tez cos nosza, jedne lepiej, 2 gorzej - mozna cos zrobic zeby nosily do nadstawek a nie do gniazda??czy to juz jest po prostu pozno (przed zima i sie zabezpieczaja??) Matke ograniczaja w czerwieniu, a z drugiej strony to chyba matki powinny tez pomalu wychamowywac z czerwieniem??
z gory dzieki, pozdrawiam palmus


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sierpnia 2011, 14:45 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
u mnie też noszą do gniazda. Olewają 3 korpus krainki a bcf noszą i sklepią w 3 korpusie ostrowskiej miód. Krainki noszą do 2 równo w 3 tylko wypoczywają. Mam rodziny z odkładów w leżakach wlkp ale na ramce ostrowskiej i te już wogóle zgłupiały i zalewają gniazdo na środku a na boki mało co składają :wnerw:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sierpnia 2011, 14:45 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
na nawłoci dobrze zimuja bez obaw u mnie zawsze dobijały nawłocią i bylo ok


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 sierpnia 2011, 15:08 - śr 

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 21:58 - pn
Posty: 135
Lokalizacja: Piotrowice (św)
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski zwykły
Jak najbardziej można na nawłoci zimować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 sierpnia 2011, 20:55 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
OStatni tydzien na nawłoci przyniósł wypełnienie nadstawek w 3/4. Teraz pogoda sie zespsula i ciekaw jestem czy przez tydzien jeszcze cos przyniosa przy takiej pogodzie. Nie wszystkie rodziny przyniosly po tyle miodu, wiec trzeba bedzie chyba zgupowac ramki pelne do rodzin, zeby je zasklepily. Pozytku towarowego z tego nie bedzie. Moze ze 20 kg łącznie sie uda z 8 uli.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 sierpnia 2011, 22:22 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
U mnie na na wadze do niedzieli przyniesli 28kg. Rodzina jest na 3 korpusach wielkopolskich. Zapowiadają ze jeszcze bendzie pogoda to dowalo do 40kg. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sierpnia 2011, 19:59 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
U mnie tez rekordy mam pełne 10 ramek i 20 nadstawki w warszawiakach zabite full czekam az zasklepia i wirowanko :jupi:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 sierpnia 2011, 23:51 - pn 
miły_marian pisze:
U mnie na na wadze do niedzieli przyniesli 28kg. Rodzina jest na 3 korpusach wielkopolskich. Zapowiadają ze jeszcze bendzie pogoda to dowalo do 40kg. Pozdrawiam miły_marian


To tam na ślonsku bardzo duze pożytki macie w sierpniu :oczko:
Na 3 korpusach>? Wymiękam w tym momencie musze chyba poczytać jakieś mądre książki i sie dokształcic bo jeszcze wszystkiego nie wiem ,chyba bedę musiał nasadzić jakieś kłącza czegoś tam co nektaruje w sierpniu :mniam miodek:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 sierpnia 2011, 21:26 - wt 
KOBER pisze:
To tam na ślonsku bardzo duze pożytki macie w sierpniu
Na 3 korpusach>? Wymiękam w tym momencie musze chyba poczytać jakieś mądre książki i sie dokształcic bo jeszcze wszystkiego nie wiem ,chyba bedę musiał nasadzić jakieś kłącza czegoś tam co nektaruje w sierpniu
A już myślałem że oszczędzisz seniora :leży_uśmiech:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 sierpnia 2011, 21:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
KOBER pisze:
Wymiękam w tym momencie musze chyba poczytać jakieś mądre książki i sie dokształcic bo jeszcze wszystkiego nie wiem
jesli myslales ze wszystko wies to niespodzianka :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 sierpnia 2011, 21:31 - wt 
Panowie bez zgryźliwości mi tu , nie wszczynać bitki słownej bo znów pójdzie za daleko i będę musiał bure dać obu. :nonono: :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 sierpnia 2011, 22:56 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Kober na naukie zawsze jest dobry czas. Kiedys miałem słabe rodziny na wiosne bo zimowałem na 1 korpusie. Teraz na początku wrzesnia zdejmuje 3 korpus i wirujr i jewszcze z 4 ramki zasklepione 2 z gniazda i 2 z drugiego korpusu. Bo pyłek już mam pukładanyw 2 korpusie za drugo ramkie iza 7 ramkie.Ale jeszcze z likwidowanych rodzin ze starymy matkamy 3 letmimy bo jak wiemy w drugim sezonie matka najbardziej czerwi daje po 1 ramce albo po2 ramki czerwiu na wygryzieniu tak ze 15 wrzesnia już są te ramki czyste z czerwiu i miodu. Jak się zimuje 20 rodzin to troche jest zajecia ale ja nie jestem zachłany na dużo pasiekie mnie wystarczy to co mam. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 sierpnia 2011, 23:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
miły_marian,
Bardzo mi się podoba twoje podejście Sznowny Kolego do pszczelarzenia
bo nie ilość rodzin jest u Ciebie najważniejsza ale jakość :okok: .

Trochę zadroszcze Ci tej nawłoci i przybytku w ulach
bo umnie w ciepłe dni był przybytek ledwie 2 kilo a teraz gdy sie odrobine ochodziło bilans wychodzi około pół kilo na dobę
- czyli nie poliżę z tego miodu uoeee
ale nie będe musiał za to dużo pokamu na zime dokładać .

Pozdrawiam Szczupak :zeby:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 sierpnia 2011, 00:33 - śr 
miły_marian pisze:
Kober na naukie zawsze jest dobry czas. Kiedys miałem słabe rodziny na wiosne bo zimowałem na 1 korpusie. Teraz na początku wrzesnia zdejmuje 3 korpus i wirujr i jewszcze z 4 ramki zasklepione 2 z gniazda i 2 z drugiego korpusu. Bo pyłek już mam pukładanyw 2 korpusie za drugo ramkie iza 7 ramkie.Ale jeszcze z likwidowanych rodzin ze starymy matkamy 3 letmimy bo jak wiemy w drugim sezonie matka najbardziej czerwi daje po 1 ramce albo po2 ramki czerwiu na wygryzieniu tak ze 15 wrzesnia już są te ramki czyste z czerwiu i miodu. Jak się zimuje 20 rodzin to troche jest zajecia ale ja nie jestem zachłany na dużo pasiekie mnie wystarczy to co mam. Pozdrawiam miły_marian


To nie o to chodzi wyjasnij tylko ,ze po lipie łaczysz odkłady z macierzakami ,a stare matki kasujesz ,stąd tyle pszczół pod koniec sierpnia , no bo chyba nie z jednej matki 3 korpusy wielkopolskie pod koniec sierpnia :oczko:

Zagladałem do uli dziś pszczoły jeszcze siedza na 2 korpusach wielkopolskich , bardzo silne rodziny 7-8 ramek czerwiu ,ale matki juz nie czerwią jak automaty , pszczoły obsiadają jeszcze 20 ramek w tych silnych rodzinach , w słabszych 4-6 ramek czerwiu , obsiadają 1,5 korpusu , za kilka dni ściągam korpusy , wybieram miód , układam gniazda i zalewam korpus gniazdowy , mi na 1 korpusie pszczoły dobrze zimują , jak na wiosne wstanie 5-6 ramek pszczoł to jest bomba-dobry pozytek i stadiony swiata ,znowu sie będę kąpał w miodzie. :bosie:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 sierpnia 2011, 07:32 - śr 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Najwięcej miodu, mają w tej chwili rodziny z odkładów robionych 20-30 maja z czerwiącymi matkami. Rozwijały się na facelii, gryce i grochu.
Połączyłem na próbę na początku nawłoci dwie rodziny, każda na 4 korpusach LR 3/4. Ilości korpusów nie zmniejszałem. Zobaczymy co taka rodzina potrafi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 sierpnia 2011, 23:22 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Kober Po lipie nie łoncze rodzin ale nie ograniczam matek w czerwieniu przeciwnie jeszcze daje z 2 do 3 ramek z gniazda do góry po za krate.Musze mieć silne rodziny na nawoc i redgrest ktury już kwitnie 5dni.Dopiero po 20 wrzesnia łoncze rodziny ze starymy matkamy ale po 20 śierpnia rozdzielam zakryty czerw po najsłabszych rodzinach czyli zimujących odkładach. I tak z 5 rodzin ze starymy matkamy mam 40 ramek czerwiu czyli po 2 ramki na rodzine na pierwszy żut. A nastepny to już rozdzielanie czerwiu z obsiadanymy pszczołamy nawet starej matki nie szukam ale daje krople mientowe zeby pszczoły się nie cieły. To jest troche roboty ale ja mam dużo czasu do pszczół. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 31 sierpnia 2011, 23:47 - śr 
Rozumiem ja na takie zabawy nie mam czasu w dodatku tak sie mozna bawić jak sie nie powieksza pasieki ,a ja ciagle powiekszam ,chce mieć 3000 tyś. pni nie mogę stac w miejscu :leży_uśmiech: jest to super metoda ,ale ja idę w innym kierunku trzeba dążyć do tego aby w ulach były dobrej jakości młode matki z odpowiednimi genami (selekcja sie kłania , prawdziwa selekcja ,a nie to co robia teraz hodowcy matek pszczelich normalnie niektórzy to amatorzy takie badziewie co pociskaja ludzia to głowa boli -grzybice , rózne bakteryjki itd. ) Jest tylko kilkunastu może kilkudziesięciu starych wyjadaczy w Polsce co maja pojęcie o hodowli, genetyce i selekcji tak to wszystko juz chyba poumierało) , oczywiscie musi byc też pożytek , rodziny spokojnie takie przezimuja zime nie trzeba wzmacniać , cudować.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 września 2011, 08:54 - czw 

Rejestracja: 04 grudnia 2009, 18:00 - pt
Posty: 676
Lokalizacja: Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: ramka 36-18
KOBER, Nie poumierali starzy wyjadacze, tylko przestali sensownie pisać na forum. /ile można się powtarzać/ Najlepszym okresem w/g mojej opinii był czas gdy na forum pisał "Ryszard B" i w tamtym czasie starzy wyjadacze się wypowiadali i sprzeczali. Poóżniej przynajmniej "Ryszard B" przestawił się na "Makumbe" i zmienił front pisania i tak pozostało jemu do dzisiaj, a inni wyjadacze rzadziej zaczeli się udzielać na forum :leży_uśmiech: Niektórym wyjadaczom pozostało tylko powiększanie ilości postów. To jest wyłącznie moja opinia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 września 2011, 11:21 - czw 
A żółty kolor nowo wybudowanego plastra jest od nawłoci? Miesiąc temu nowe były całkowicie białe, te z ostatnich dwóch tygodni są mocno żółtawe.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 września 2011, 17:35 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
Tak nawłoć daje taką zółć


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 września 2011, 18:03 - czw 
Możesz też mieć gdzieś zasianą w okolicy gorczycę i też nowe plastry będą intensywnie żółte. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 września 2011, 20:37 - czw 
Cordovan pisze:
gdzieś zasianą w okolicy gorczycę


Całkiem możliwe choć tego nie wiem. Wiem za to o hektarach nawłoci rosnącej nieopodal.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 września 2011, 21:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
lucjan49 pisze:
KOBER, Nie poumierali starzy wyjadacze, tylko przestali sensownie pisać na forum. /ile można się powtarzać/ Najlepszym okresem w/g mojej opinii był czas gdy na forum pisał "Ryszard B" i w tamtym czasie starzy wyjadacze się wypowiadali i sprzeczali. Poóżniej przynajmniej "Ryszard B" przestawił się na "Makumbe" i zmienił front pisania i tak pozostało jemu do dzisiaj, a inni wyjadacze rzadziej zaczeli się udzielać na forum Niektórym wyjadaczom pozostało tylko powiększanie ilości postów. To jest wyłącznie moja opinia.

Lucjan 49 to jaka konkluzja z Twojego postu bo nie zabardzo rozumiem

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 września 2011, 21:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Malcolm pisze:
Całkiem możliwe choć tego nie wiem. Wiem za to o hektarach nawłoci rosnącej nieopodal

malkolm gdzie tą nawłoć zobaczłeś koło Jonkowa

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 września 2011, 09:38 - pt 
Na Lipowej przed stacją.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 września 2011, 10:41 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
U mnie nawłoci dużo ale w tym roku słabo nektaruje .Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 września 2011, 19:04 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 grudnia 2010, 13:04 - pn
Posty: 1015
Lokalizacja: olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Malcolm pisze:
Na Lipowej przed stacją

nie tak dużo tej nawłoci ale pszczółki coś dla siebie przyniosą bardziej bym się cieszył z tych drzew którymi jest obsadzona droga do stacji :uśmiech:

_________________
Ule Langstroth, Dadant stanowią 90% uli używanych w pszczelarstwie światowym pozostałe 10%stanowią tysiące modeli i form ozdobnych. J.Guth


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 września 2011, 22:44 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 maja 2010, 22:59 - wt
Posty: 262
Lokalizacja: podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie-poszerzane
ja dzisiaj wybierałem z nawłoci: 9uli,
na jutro zostało mi także 9szt,
dziewczyny pchały się niemiłsiernie,
ale warto było czekać do września z wybieraniem :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 września 2011, 06:53 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
U mnie jeszcze rabunków nie ma. Najlepsze wyniki mają Gruzinki i Macedonki. Choć sucho od ponad dwóch tygodni to jednak nawłoć potrafi przytrzymać wilgoć z wcześniejszych opadów, nawet na niepodmokłych terenach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 września 2011, 18:03 - wt 

Rejestracja: 03 czerwca 2010, 17:25 - czw
Posty: 238
Lokalizacja: woj lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Dordzy koledzy, mam pytanie:
Czy można już zabrać sie za rozsadzanie nawłoci po róznych nieużytkach czy lepiej poczekać juz do wiosny?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 września 2011, 20:01 - wt 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie wiem jak u ciebie ale u mnie jest strasznie sucho i radził bym poczekać jak dobrze poleje ,wydaje mi się że jeszcze za wcześnie :piwko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 września 2011, 20:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
postaraj sie powsadzac jak uschna choc czesciowo tak ok pazdziernika u mnie wtedy 100% przyjec w innych terminach nie sadziłem wiec nie wiem czy sie przyjmą


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 września 2011, 11:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Dogadałem się z właścicielem kopalni żwiru, jakieś 700 m od pasieczyska w prostej linii. Ma on tam kilkanaście ha ziemi, której na razie nie będzie przetwarzał. Chcę tam wysiać nawłoć, on nie widzi przeszkód.

Mój plan jest taki:
- sprężynówką zniszczę suchą trawę w pasach na przemian (pas uprawię, pas zostawię - tak, żeby oszczędzać nasiona i zostawić roślinie miejsce na ekspansję).
- w uprawione pasy wsieję ziarno i powłóczę bronami.
- nie zamierzam dawać nawozów, ani inaczej dbać o tę "plantację" w przyszłości

Co myślicie o tym pomyśle? Mam 10 uli, zamierzam zrobić to na obszarze 2 ha wstępnie. Ile będę potrzebował nasion, czy to w ogóle przyniesie pozytywny efekt? Dodam, że nawłoć pojawia się nieśmiało na nieuzytkach w okolicach mojej pasieki, ale to wszystko małe i niezwarte kawałki. Tam byłoby inaczej, jeśli dobrze kombinuję.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 września 2011, 13:12 - czw 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Pogodny Piątek, Tylko wysiej odpowiednią odmianę aby możliwie obficie nektarowała a nie tylko dawała pyłek, odm wcześniejsze dostarczają głównie pyłku, późniejsze przy ciepłej pogodzie nieźle nektarują.Jeszcze uzbrój się w cierpliwość efekty będą za kilka lat.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 września 2011, 16:52 - czw 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Zasiałem kiedys nawłoć z kwiatostanów na jesieni, Wzeszła po 1,5 roku na wiosnę i zakwitła w sierpniu tego samego roku.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 września 2011, 17:51 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Pogodny Piątek, na Twoim miejscu dodałbym jeszcze trójeść amerykańską w mieszance. Zobaczysz co na tym terenie daje sobie lepiej radę

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 września 2011, 23:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Rozumiem. Choć przyznam, że sądziłem, że wcześniejsze kwitnienie jest bardziej pożądane, bo łatwiej przygotować rodziny do zimowli po wirowaniu. No cóż, to klasa V, nawłoci tam nie ma, więc albo się jeszcze nie rozsiała, albo warunki faktycznie niedobre.

Nie wiem jednak skąd wziąć nasiona trojeści, będę potrzebował co najmniej kilogram, żeby ją wmieszać. Nasiona nawłoci są za darmo, trzeba je tylko wymłócić ;) A może pas nawłoci, pas trojeści, żeby sobie nie wchodziły w paradę przynajmniej przez pierwsze parę lat??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 września 2011, 00:42 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3001
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Uprawiać pasami to dobry pomysł,ale po co nawłoć siać prosciej posadzić kłącza czy karpy jak kto woli,szybciej wyrosną i zaczną ''ekspansje'' ku naszej radości ,materiału do nasadzeń jest pełno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 października 2011, 11:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
Ja już u siebie trochę wysadziłem ale dziś nakopałem jeszcze i jadę wysadzić. Narwałem też nasion i wysieję a co tam a nuż może powyrastają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 94 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji