FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 09:02 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Lucerna
Post: 21 grudnia 2010, 22:07 - wt 
Hmm w USA jednym z upraw większego pożytku jest Lucerna Ciekawe jaką ma wydajność miodowo pyłkową pewno z powodzeniem by się nadała jako poplon nim bydło ją zje
jestem ciekawy czy ktoś z was siał i z jakim efektem ;-)
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 22 grudnia 2010, 13:38 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 listopada 2010, 17:46 - sob
Posty: 24
Lokalizacja: Mazowieckie
Lucerna niezbyt się nadaje na poplon bo to roślina wieloletnia jak się ukorzeni to ciężko się jej pozbyć chyba że chemicznie. Niedaleko mnie gość ma uprawę kilku hektarów dla świń kosi jak zakwitnie co dziennie ile potrzeba mu dla świń .
Przynajmniej ja nie widziałem żeby pszczoły ją oblatywały tylko Czmiele dosyć licznie może dlatego że lucerna ma dosyć głębokie kielichy kwiatowe.
Gdzieś czytałem że lucerna ma małą wydajność nektarową o wiele lepsza jest koniczyna np. biała u mnie pszczoły bardzo licznie ją oblatują.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 grudnia 2010, 17:22 - pt 
Lucerna
Roślina pastewna z rodziny motylkowatych (papilionaceae), uprawne i dziko rosnące, obcopylne i owadopylne.
Należą do dobrych roślin miododajnych.
Kwiaty jej rozkwitają dość równomiernie przez cały dzień, nie zapylone żyją kilka dni (6-7) dni, a nektar wydzielają głównie w pierwszych trzech dniach życia.
jeden kwiat wydziela 0,2-0,4 mg cukrów, których zawartość w nektarze wynosi 25-60 %
Wydajność miodowa wynosi 100-200 (300) kg z ha i jeżeli pszczoły zdążą przed wszystkimi innymi smakoszami i zbieraczami nektaru to mogą zebrać od 30-70% wydzielanego nektaru


Na górę
  
 
 Tytuł: Lucerna
Post: 27 grudnia 2010, 15:17 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
Moim zdaniem to nie otpowiednia roslina na porzytki ,lepsza jest facelia ,albo ,ogórecznik ,nostrzyk jest wiele lepszych roslin miododajnych .Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 27 grudnia 2010, 16:47 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 grudnia 2009, 18:21 - pt
Posty: 241
Lokalizacja: Nowy Sącz
Jeżeli chodzi lucernę to w Polsce występują: lucerna siewna, lucerna nerkowata i lucerna sierpowata. Lucerna siewna (mieszańcowa) to bardzo trwała bylina o silnym korzeniu. Pszczoła miodna nie jest przystosowana do zapylania tej rośliny. Niewielki procent tej rośliny zapylają tylko młode zbieraczki, które pierwszy raz mają styczność z jej kwiatem. Po kilku uderzeniach pręcikosłupkowia w głowę, uczą się pobierać nektar przez szpary z boku korony. Pobieranie nektaru z boku nie zapyla. Kwiat zapylony nie dostarcza już nektaru. Kwiaty nie zapylone żyją 6 -7 dni ale nektar wydzielają tylko w pierwszych 3 dniach życia. W naszych warunkach nawet przy małej liczbie dzikich owadów zapylających pszczoły mogą zebrać od 30 do 70 % nektaru. Wydajność miodowa wynosi od 100 do 200 kg z ha. Do właściwego zapylenia 1 ha potrzeba 15 rodzin ale z młodą niedoświadczoną pszczołą do codziennego oblatywania kwiatów. Pozdrawiam

_________________
Wacław Białogłowicz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Lucerna
Post: 09 lutego 2012, 23:13 - czw 

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 20:24 - śr
Posty: 55
Lokalizacja: warmia
Mam pytanie co do lucerny. Na przeciwko mojej pasieki jest kilka ha lucerny pszczoły na nią latają mają jakieś 20 m nawet jak maja dużo lepsze pożytki w danym okresie to i tak jak kwitnie to tam są a kwitnie 3 razy w roku. Chodzi mi o koszenie, właściciel pola kosi ją w pełni kwitnienia przeważnie w dzień przy pięknej pogodzie i całe pole na raz, kosi kosiarką rotacyjną pszczoły jak wpadną pod nią to nie maja szans(tak mi się wydaję). Pytanie takie czy iść do niego prosić go żeby kosił wieczorem ,a może wcale tych pszczół nie tracę jak on kosi, jak pójdę to pewnie za to będzie chciał z wiadro miodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Lucerna
Post: 15 maja 2014, 09:53 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 maja 2014, 19:59 - pn
Posty: 15
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznań/Stargard
W okolicy mojej pasieki rośnie sporo lucerny a także koniczyny łąkowej (na potrzeby hodowli bydła).

Jaka linia pszczół najlepiej nadaje się na ten pożytek :?:

_________________
Matki i rodziny pszczele BUCKFAST www.buckfast.info
---
Serdecznie zapraszam: kontakt@buckfast.info, tel. 695 009 192


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Lucerna
Post: 16 maja 2014, 21:37 - pt 

Rejestracja: 22 maja 2011, 14:13 - ndz
Posty: 190
Lokalizacja: nysa
Ule na jakich gospodaruję: wz,wkl
sowka pisze:
W okolicy mojej pasieki rośnie sporo lucerny a także koniczyny łąkowej (na potrzeby hodowli bydła).

Jaka linia pszczół najlepiej nadaje się na ten pożytek :?:

Nie wiem czy wykorzystasz te pożytki, takie uprawy najczęściej kosi się przed kwitnięciem( na pewno lucernę) z koniczyna nie wiem jak jest.

_________________
"Moja jest tylko racja i to święta racja. Bo nawet jak jest twoja, to moja jest mojsza niż twojsza. Że właśnie moja racja jest racja najmojsza!"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji