FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 04:17 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: co na Zywoplot
Post: 13 sierpnia 2011, 14:30 - sob 

Rejestracja: 02 czerwca 2011, 20:14 - czw
Posty: 52
Lokalizacja: berlin
Witam

Prosze kolegow i kolezanki :brawo: o pomoc w sprawie doboru rosliny na zywoplot.
Musze w miare szybko i skutecznie odgrodzic pasieke od drogi.
Jest to droga polna ale dosc uczeszczana.Chodzi mi o rosline w miare szybko rosnaca,moze miec kolce abym nie mial zbyt czesto gosci w pasiece i oczywiscie ma byc miododajna.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2011, 14:52 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Proponuie Snieguliczka przez 3 miesiace kwitnie do wrzesnia. Pszczoły oblatuja od rana do wieczora. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2011, 15:03 - sob 
miły_marian, a ta śnieguliczka jak wysoko rośnie ? tak jak pisze na wiki 1-3m ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2011, 15:20 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak sie nie przycina to nawet przeszło 3m rosnie. Ale pyłku na niej niema bo jeszcze nie widziałem zeby z pyłkiem pszczoły latały na sniegulczce. Teraz juz są białe kulki ale jeszcze kwitnie i bendzie kwitnoć do połowy wrzesnia. Jak akacja kwitła to widziałem na snieguliczce duzo pszczół. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2011, 16:33 - sob 

Rejestracja: 02 czerwca 2011, 20:14 - czw
Posty: 52
Lokalizacja: berlin
Z tego co sie orientuje Snieguliczka ma slabe przyrosty roczne wiec raczej u mnie sie chyba nie nada. Zalezy mi na roslinie ktora w ciagu roku, dwoch stworzy gesty zywoplot.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2011, 19:00 - sob 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 564
Lokalizacja: lubelskie
Nie znam kolczastego, miododajnego krzewu nadającego się na szybko rosnący żywopłot. Najlepsze wyjście to chyba wierzba iwa. Na wiosnę postarać się o sztobry dobrych odmian, powtykać do ziemi gęsto, w rzędzie nawet co 10 cm, trochę o nie zadbać: pielenie i podlewanie podczas suszy i w ciągu roku około metra urosną. Jeśli za gęsto, to część usunąć. Na drugi rok można wyrastające młode pędy krzyżować ze sobą, przywiązując sznurkiem do sąsiednich przewodników, tworząc ścianę. Ja tego nie robiłem, ale prof. Jabłoński mówił, że niektórzy to stosują.
Wierzba ma tę zaletę, że kwitnie niezawodnie co roku i zawsze to pszczoły wykorzystają, a z innymi roślinami bywa różnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 sierpnia 2011, 19:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
karnika75 pisze:
Witam


Musze w miare szybko i skutecznie odgrodzic pasieke od drogi.
Pozdrawiam

Proponuję wierzbę Smitha.regularnie przycinana stworzy gesty i wysoki żywopłot.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2011, 20:28 - sob 
http://allegro.pl/alycza-sadzonki-zywop ... 28573.html
Może pomyśl o ałyczy. Na wiosnę ,dla pszczółek ,jak znalazł.A i ,jak urośnie żywopłot ,to w zasadzie nie do przejścia. No i nakład kosztów nie jest taki duży.
http://www.agrotrader.pl/38312/alycza_zywoplot


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2011, 00:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3001
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Co powiesz na głóg,szybko raśnie jest kolczasty jak cholera,daje się prowadzić ,kwitnie w przerwie pożytkowej.
Sadzonki można gdzieś wyrwać z samosiewu są za darmo.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2011, 02:21 - ndz 

Rejestracja: 22 marca 2011, 11:20 - wt
Posty: 427
Lokalizacja: Ponidzie
http://pl.wikipedia.org/wiki/Kolcow%C3%B3j_pospolity tyle ze jak się go nie ogranicza to lubi iść w szerz - przez pszczoły jest silnie oblatywany kwitnie od maja do września- natomiast wadą jego jest to że praktycznie jest nie do wyplenienia plusem jest to że jak się rozrośnie jest nie do sforsowania bo prócz tego ze ma ciernie jakoś tak się oplątuje wokół nóg- osobiście radził bym zrezygnować z kolców i posadzić śnieguliczkę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2011, 15:15 - ndz 
A może ktoś ma namiary na dobre sadzonki śnieguliczki w jeszcze lepszej cenie.Ja ostatni pytałem w Zieleni Miejskiej ,ale jednak cena 6 zl zdecydowanie odpada.I dlatego myślę o ałyczy. Ale snieguliczka w pierwszej kolejności,bo nie chodzi mi o to ,żeby ktoś się nie wdzierał do pasieki ,bo za duży teren,ale chociaż częściowe odgrodzenie od sąsiada plus pożytek dla pszczółek. :czatownik:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2011, 16:04 - ndz 
Marek Podlaskie, podjedź gdzieś do miasta lub tam gdzie ona rośnie i natnij sobie gałązek z których sam sobie żywopłot wyhodujesz :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2011, 19:31 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Jeśli pożytek dla pszczół to śnieguliczka, ale jest za niska, jeśli w sposób zdecydowany odgrodzić się od drogi, czy sąsiada to proponuje leszczynę, jest pierwszy pyłek na przedwiośniu, nie zawsze wykorzystany i płot 3, 4 metry wysoki bardzo szybko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 sierpnia 2011, 20:39 - ndz 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Dołączę się do pytania. Nie koniecznie zależy mi na tym aby był kolczasty. Głównie chodzi mi o to by w jesień i zimę stanowił ochronę przed wiatrami, a jeśli na wiosnę pomógłby w rozwoju to jeszcze lepiej. Reasumując: szybko rośnie; jest dość gęsty aby zatrzymać zimowe wiatry; daje jeden z pierwszych pożytków wiosennych. Jakieś propozycje?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2011, 06:54 - pn 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 564
Lokalizacja: lubelskie
To chyba jednak ałycza. Ale potrzebuje dużo miejsca, jeśli nieprzycinana.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2011, 18:52 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Wokół swojej pasieki posadziłem śnieguliczkę - od północy. Podwójny szpaler w odległości 30 cm od siebie, a sadzonki co 40 cm w rzędzie. Chodzi mi o naturalną zasłonę od wiatru tak do wysokości 100 - 120 cm. Zimujące ule i tak są na jednym korpusie, więc to wystarczy, a latem burze z północy nadciągają rzadko. Myślę, że to wystarczy.

Co do przygotowania sadzonek - faktycznie sztobry to szybka i tania, lub darmowa sprawa. Problem jednak jest z pielęgnacją. Wydaje mi się, że jeśli nie jest ich bardzo dużo, to lepiej przygotować z nich w rozsadniku porządne sadzonki, a dopiero potem przesadzić je na stałe miejsce, gdzie nie będą mieć aż tyle naszej uwagi. Minusem tego są straty zawsze obecne przy przesadzaniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2011, 19:23 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
jest dużo roslin np berberys tulia kalifornijska itd ja np mam ogrodzona pasieke akacja i karagana w jednym rzedzie kawalek dalej berberys nie polecam nikomu sie przez to przedostac a jesli chodzi gdzie kupic to http://e-centrumogrodnicze.pl/ ceny nawet dostepne


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2011, 20:59 - pn 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 564
Lokalizacja: lubelskie
Ja karaganę wykopałem, gdyż na niej prawie pszczół nie było. Podobnie na leszczynie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2011, 21:00 - pn 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 20:17 - wt
Posty: 564
Lokalizacja: lubelskie
A berberys też nie jet oblatywany. Ałycza, głóg, śnieguliczka, wierzba - raczej stąd radziłbym wybierać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2011, 00:05 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Tamten pisze:
gdyż na niej prawie pszczół nie było. Podobnie na leszczynie.


Dokładnie. Leszczyna to nieporozumienie. Lepiej już sztobry ze sprawdzonych wierzb jeśli teren podmokły. Jeśli nie ałycza to optymalny wybór. Dostarczy brunatnego pyłku dość wcześnie, a i trochę nakropu błyśnie w ramkach. U mnie rożnie od zachodu i południa, jestem zadowolony. No ale to już wyższy żywopłot i niezbyt zwarty. Jest jednak trudny do sforsowania dla ludzi ze względu na kolce porastające łodygi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2011, 00:17 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 16:05 - czw
Posty: 1054
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant i 18,5 D
Witam ja mam przy płocie posadzony dereń rozłogowy i powiem Ci że fajny byłby z tego żywopłot. Kwitnie pod koniec maja przynajmniej u mnie i widziałem sporo pszczół na nim.
I co najważniejsze bardzo ładnie się rozrasta w takie kępy krzaczaste i można go sadzić ze sztobrów. Możesz posadzić różne odmiany derenia więc taki żywopłot może być ciekawy i dla Ciebie i dla pszczółek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 października 2011, 23:55 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2009, 22:31 - śr
Posty: 538
Lokalizacja: opolskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ Wlkp Froundenstein
Miałem do obsadzenia ponad kilometr wokół płotu działki.
Posadziłem śnieguliczkę, ałyczę, karagane, najwięcej głogu 800 krzewów , dziką różę, i jeszcze inne jednak nic nie ma spektakularnych przyrostów. Wszystko wymaga raczej czasu.

_________________
Ewang. Jana 3;16


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 października 2011, 08:31 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Najbardziej przydatne dla pszczółek będą; śnieguliczka , kwitnie cały sezon ,aż do przymrozków, oraz głóg, 800 krzaków to już coś, a kwitnie w przerwie pożytkowej po sadach i mniszku ale przed akacją i maliną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji