FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 26 kwietnia 2024, 20:37 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
Post: 11 maja 2008, 10:05 - ndz 
Skusiłem się napisać ten temat bo jestem Ciekaw co się u Was dzieje czy macie podobne spostrzeżenia
Mimo że pogoda jest jaka jest kwitnie wszystko na potęgę popatrzyłem do nadstawki a mam ją odrobioną na węzie (czyli jest jasna ) jest miodek złocisty ale są też pół kola miodu ciemnego i nie jest to miód nektarowy
Pszczoły w południowych godzinach przylatują tak ciężkie do uli że lądują częściowo na trawie nie trafiając na mostki nigdy się tak nie dzieje przy pożytku nektarowym
W wczorajszej rozmowie z kolegami z koła potwierdziły się spostrzeżenia znajomy stwierdził że widział spadź na liściach Klonu i Osiki
A jak u Was ?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2008, 12:13 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
Witam P.Bogdanie! Na tych świerkach co myślałem że mają pyłek, to jest chyba jednak spadż.Pszczoły przestały nosić pyłek,lądują obładowane tak jak pan pisał i tak się zastanawiam te brązowe zgrubienia na tych świerkach z których korzystają pszczoły
to...???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2008, 13:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
ja też w jasnych plastrach widziałem coś ciemnego, ale jak na spadź to u mnie te przybytki marne strasznie-chyba ze to nie spadź...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2008, 19:30 - ndz 

Rejestracja: 05 sierpnia 2007, 08:26 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D i wlkp.
Witam. W Krakowie na klonach jest odrobinę spadzi ale nie widziałem na nich pszczół, na świerzych plastrach tylko jasny nektar. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 11 maja 2008, 21:26 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2007, 21:05 - wt
Posty: 208
Lokalizacja: Wambierzyce
u mnie od siedniu dni spadziują dwa ogromne chyba ze stuletnie czerwone buki -przy wjeździe do posesji.Spadziują co roku ale zazwyczaj było to 3-4 dni,a w tym roku pszczółki z upodobaniem pracują nawet do 21-szej,ale będzie to raczej domieszka do rzepaku.czekamy na iglastą tak pod koniec czerwca:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2008, 22:50 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2008, 23:25 - sob
Posty: 90
Lokalizacja: Polska
Nie wiem jak u Was, ale u mnie "słodko" zrobiło sie na topoli. Przez moment muslalem, że roj pszczół tam osiada :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2008, 11:11 - pt 
U mnie jako takiego przybytku ze spadzi liściastej nie widze bo teraz kwitnie akacja. Ale co mnie zadziwia dośc ładnie spadziuje brzoza, całe liście lśnią i się kleją widzialem jakieś pojedyncze pszczoły na liściach ale szału niema.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2008, 16:50 - pt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Liście brzozy, klonu, lipy ,maliny od tygodnia są całe mokre.Jednak na wskutek niskiej temperatury w godzinach porannych pszczoły rozpoczynały loty od 11, 12. Godziny popołudniowe to radość dla oka i ucha, chociaż przybytki w ulach nie są rewelacyjne.
Od wczoraj akacje są całe w kwiatach, a i pogoda wymarzona . Oby tak dalej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2008, 17:08 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
lalux to co napisałeś to jedno zaprzecza drugiemu, najpierw piszesz że noce zimne i pszczoły późno loty zaczynają i tu mogę się zgodzić, aczkolwiek ta wypowiedź zaprzecza drugiej że jest wspaniale że akacja cała biała i miło patrzeć na loty pszczół, jest coś podobnego jak rok temu z lipą noce zimne a dzień upalny, tak więc z tymi chura zachwytem bym poczekał bo zachwyt jest wtedy jak wychodzisz do pasieki 5 rano i jest jeden jęk i tak do 10 lub 11 a później od 16 do ciemnej nocy, a w pasiece czuć piekny zapach

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2008, 19:04 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
bzzyku, ale lalux ma rację, przynajmniej jeśli ma pogodę taką jak ja :D
Przedwczoraj był lekki przymrozek, codziennie noce są zimne, pszczoły zaczynają loty ok. 9 rano. Za to w dzień... W pasiece szaleństwo, szum jakby rój leciał. Spadziuje wszystko w koło. Na bukach jest tyle spadzi, że najmłodsze gałązki uginają się pod jej ciężarem. Na wadze od kilkunastu dni przybytki po 2 kg najmniej (rekord 3,5 kg). Co jednak dziwne, nie widać pszczół na spadzi, a nakrop jest jasny.
Będziecie się śmiać, ale w niedzielę osadzałem rój na samą węzę, któremu dzisiaj dałem nadstawkę. Od niedzieli, w pięć dni, odbudowały 6 ramek węzy, które są całe zalane, a matka czerwi tam, gdzie znajdzie kilka wolnych komórek. Nie mam odpowiedniego suszu, więc dałem taką kombinowaną nadstawkę, może tam będą nosić.
Jest pięknie :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2008, 20:37 - pt 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1219
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Może nie wyraziłem się jasno , pisząc że jest okey miałem na myśli to , że pogoda wraz z rozkwitnięciem się akacji na całego w dniu wczorajszym poprawiła się jak na zamówienie .
Jest słonecznie od samego rana oraz bezwietrznie . Prognozy na najbliższe dni też napawają optymizmem, Efekt w ulach poznamy za parę dni.Pogoda we wcześniejszych dniach nie pozwalała w pełni wykorzystać tak klejących się liści głównie klonu i maliny.
Bądźmy optymistami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2008, 20:56 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
tzn zależy ile pojawi się czerwiu w rójce bo czasem można sporo miodu zebrać a czasem zrobią wianuszki i później pozostaje im to zostawić aby miały swój zapas, one teraz zalewają bo nic nie karmią, zobaczysz co dalej trochę czerwiu przybędzie to i wykarmić trzeba i ogrzać a lotna trochę wyginie i loty osłabną, ale ok i sądzę że jak już matka czerwi to nic nie zasilaj ich do zimy będzie silna rodzina a dając tylko węze masz zachowaną higienę.

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 30 maja 2008, 22:21 - pt 
lalux5 pisze:
Liście brzozy, klonu, lipy Oby tak dalej.


Umnie jest ładna spadź na Jaworze i Dębie i Osice -pszczoły chodzą bardzo ładnie nawet o 19 godzinie jeszcze dość mocno latały :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 maja 2008, 22:24 - sob 

Rejestracja: 10 listopada 2007, 20:49 - sob
Posty: 189
Lokalizacja: laskowa
witam.
no u mnie tez jest piekna spadz najwieksza ja jasionie normalnie całkie takie grupe krople na lisciach sa przylepione jak na nie popatrzy to jakby miód rozlał po nich. a i na lipie jest piekna niemówiać o leszczynie,klonie,debie brzozie buku oraz sliwie!!!. maja do wyboru do koloru:) tylko zeby pogoda była


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 czerwca 2008, 12:03 - ndz 
cacek pisze:
maja do wyboru do koloru:) tylko zeby pogoda była


Tak by się utrzymała ale mogło by być ciut ciut chłodniej bo wysycha przez południe i pszczółki mniej noszą :wink: ale ogólnie jest super


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 02 czerwca 2008, 09:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
u mnie loty od 7-8 rano i koniec około 21 na akacje,spadzi także w brud ale jakoś brak zainteresowania o dziwo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2008, 19:04 - wt 

Rejestracja: 28 marca 2008, 23:05 - pt
Posty: 12
Lokalizacja: Z pod Cieszyna
U mnie panuje istne szaleństwo - nie zauważyłem spadzi na dębie, a spadź na lipie czy brzozie jest zbyt wyschnięta aby pszczoły mogły z niej skożystac, ale to nic... Spadziują bardzo nietypowe rośliny, tj: leszczyna, ale największym zainteresowaniem wśród pszczół cieszy się spadź zbożowa... Naprawde, u mnie spadziowac zaczęły jęczmień, owies, pszenżyto, a nawet trawa na łące :shock: ... Liście zboża są obsiadane przez czarne mszyce, a liście są pokryte maleńkimi kropelkami spadzi którą zlizują pszczoły... Nie wszystkie pola cieszą się taka samą popularnością, ale na niektórych widac całkiem sporo pszczół... Od razu zaznaczam, że to nie była rosa - sprawdzałem to o godzinie 13:00, przy temperaturze 28 stopi Celciusza w szczerym polu. Nie licze na miód ze spadzi zbożowej, ale będzie to dodatek do akacji :) , której u mnie rosnie niewiele. Jeżeli pogoda nie zmyje mszyc i zdobęde aparat, zamieszcze tu zdjęcia. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 czerwca 2008, 19:16 - wt 
OwAd MaŁy pisze:
U mnie panuje istne szaleństwo ale największym zainteresowaniem wśród pszczół cieszy się spadź zbożowa... Naprawde, u mnie spadziowac zaczęły jęczmień, owies, pszenżyto, a nawet trawa na łące :shock: ... Liście zboża są obsiadane przez czarne mszyce, a liście są pokryte maleńkimi kropelkami spadzi którą zlizują pszczoły...


Tak przyznam rację spadź na trawie i zbożu Według literatury to tak zwana Rosa spadziowa
przyznam że taką spadź wystąpiła u mnie w 2006 roku i Teraz :wink: oby tak dalej :wink: :wink: :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2008, 15:18 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Ponoć mój rejon ma pożytki ze spadzi liściastej. Sąsiad mówił że przez ostatnie lata było dużo pod koniec sezonu. Teraz też pewnie bedzie troche bo p[olało i jak bedzie ciepło to powinna spadź wystąpić. Mam problem z jej rozpoznaniem. Kiedys widziałem na liściu dębu (małego) takie malutkie pojedyncze kropeczki lśniśce ale wyschniete. Nic poza tym. Czy spadź wystepuje tylko na starych i wysokich drzewach? Prosiłbym o zdjecia spadi na lisciach. Z góry dziękuje. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2008, 15:51 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Rozpoznasz bez problemu. Jak liście pokryte są lepkim, słodkim (można posmakować) nalotem, to znaczy, że jest spadź.
Nie każde spadziujące drzewo jest oblatywane, niekiedy liście aż obciekają, a pszczół na nich nie ma. Miałem tak w tym roku ze spadzią bukową.
Najlepiej spadziują młode pędy, ale mszyce rozpryskują wydzielinę wszędzie w koło.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 lipca 2008, 19:46 - sob 
d@niel_25 pisze:
Prosiłbym o zdjecia spadi na lisciach.


Ależ proszę Poszukaj sobie tu klikając na odpowiednie słowa A znajdziesz wszystko :wink:

Na Dębowym liściu


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 18 lipca 2008, 12:53 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Czy mogą spadziowac pojedyncze drzewa?? np. jak jest zasadzone 10 modrzewi to one mogą spadziować czy spadź występuje tylko w zwartych lasach?? Jak to jest?? (te modrzewie to tylko przykład:):))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lipca 2008, 19:35 - pt 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
Pojedyńcze drzewa spadziują nawet lepiej niż w drzewostanie, bo mają więcej liści - wszystko zależy od warunków pogodowych. Z 10-ciu modrzewi to miodu nie spróbujesz, tym bardziej że modrzew słabo spadziuje w por€wnaniu z jodłą, świerkim czy bukiem. Nieżle spadziują drzewa owocowe. życzę dużo spadzi, byle nie za późno.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lipca 2008, 21:34 - pt 

Rejestracja: 29 czerwca 2008, 10:58 - ndz
Posty: 112
Lokalizacja: Jasło
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, warsz poszerzony
Jaki kolor ma miód spadziowy z drzew liściastych,jest tak samo czarny jak ze spadzi iglastej? jakieś 50m od mojej pasieki sąsiad posadził las świerkowy jakies 50ar .ma jakieś 13lat ale spadzi niemam może jeszcze młody?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 18 lipca 2008, 22:35 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 15:50 - pt
Posty: 99
Lokalizacja: Miedzybórz/Wrocław
to zalezy gdzie ten las sie znajduje z tego co wiem to najczesciej spadz iglasta wystepuje prawie co roku w górach a na nizinach moze sie ona pojawic raz na kilka lat :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lipca 2008, 07:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
A liściasta jak często??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lipca 2008, 08:21 - sob 

Rejestracja: 13 lipca 2008, 10:32 - ndz
Posty: 179
Lokalizacja: Wąsosz Górny
spadz występuje wtedy gdy jej producenci mają dobre warunki do rozmnażania się(ciepła bezdeszczowa pogoda)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 lipca 2008, 09:42 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
osarek pisze:
spadz występuje wtedy gdy jej producenci mają dobre warunki do rozmnażania się(ciepła bezdeszczowa pogoda)


nie zapomnij ze ilość mszyc zależy od ilości ich naturalnych wrogów. Jeśli w jednym roku jest dużo mszyc ich wrogowie mają doskonałe warunki do rozwoju (nie brakuje pożywienia) i tym samym przyczyniają sie do spadku liczebności populacji mszyc. Następnego roku (pod warunkiem ze nie będzie sroga zima) populacja mszyc będzie bardzo mało liczna i ogromna ilość drapieżników nie będzie w stanie sie wyżywić- duża ich ilość padnie z głodu- tym samym powstaną dogodne warunki od rozwoju mszyc ( będzie mało naturalnych wrogów) populacja idzie w górę- obfita spadź i kolo sie zamyka bo ponownie drapieżniki będą miały idealne warunki do rozwoju...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji