FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 12:54 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 29 lipca 2012, 09:32 - ndz 

Rejestracja: 25 lipca 2012, 21:34 - śr
Posty: 21
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie,warszawskie
30ha gryki w jednym kawałku.. siana 1 raz w tym miejscu.. nowo powstałe pole
3 tyg ule stoją zaglądam z ojcem do najsilniejszegoula a tam zero miodu z gryki.. :( tyle co z nawłoci troszkę..
uli oprócz naszych może z 50. Jeden gość zabrał w połowie kwitnienia. U nas chodzą słuchy ze 1 roku gryka nie nektaruje. Prawda to :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 11:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
coolkid pisze:
chodzą słuchy ze 1 roku gryka nie nektaruje. Prawda to :?:

Nieprawda. Zwłaszcza, że gryka jest rośliną jednoroczną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 15:17 - ndz 

Rejestracja: 02 lipca 2012, 21:20 - pn
Posty: 184
Lokalizacja: mazowieckie/świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski
Są odmiany samopylne


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 18:16 - ndz 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Gryka jest wrażliwa na pogodę, z racji otwartych kwiatostanów bardzo łatwo deszcze spłukują nektar, a jeśli jest zbyt gorąco i sucho szybciej niż w opisach książkowych nektarniki wysychają. Istotny jest też termin zasiewu i trafienie pogody w czasie kwitnienia...tutaj powołam się na przykład kolegi do którego systematycznie wożę pszczoły. W tym roku posiał grykę o około 2 tygodnie później niż wszyscy dookoła i wygrał na tym. Sąsiadom zaczęła kwitnąć w okresie deszczów, a jego zaraz po nich kiedy zrobiło się ciepło duszno i parno, jego gryka świetnie nektarowała i była pięknie oblatywana, u sąsiadów przez te dwa deszczowe tygodnie dużo dużo słabiej co jest widoczne w liczbie zawiązanych nasion... oraz w nadstawkach moich uli. Istotne jest również nawożenie bo między bajki można włożyć opowieści, że gryka nawożenia nie wymaga.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 18:29 - ndz 
Potwierdzam słabe zbiory z gryki...ule stoją w trzech miejscach i trochę miodu jest na póżniej zasianej gryce.
Poza tym susza w moim regionie zrobiła swoje...


Na górę
  
 
Post: 03 sierpnia 2012, 23:13 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 marca 2010, 10:49 - wt
Posty: 956
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp 300 rodzin produkcyjnych
Gryka lubi ciepło i dużo wilgoci jak trafisz na sam deszcz albo zimne noce zapomnij o miodzie z gryki.

_________________
http://pasiekahania.pl/kurs-pszczelarski/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2012, 01:28 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
rever pisze:
Gryka lubi ciepło i dużo wilgoci jak trafisz na sam deszcz albo zimne noce zapomnij o miodzie z gryki.

Waw


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2012, 11:37 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
wszystko zalezy od odmiany gryki. U mnie pelne nadstawki byly :D juz ramki zmłucone z miodu doszczętnie. Teraz pojadą na nawłoć:lol:

a z odmianami gryki, to trzeba Polbarta się spytać, mówił, że zamiast miodu, miał pełną nadstawkę pyłku.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2012, 14:57 - sob 

Rejestracja: 02 lipca 2012, 21:20 - pn
Posty: 184
Lokalizacja: mazowieckie/świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski
U nas też dobre zbiory. Właśnie skończyliśmy wirowanie ze 102 roi odebraliśmy 2150 kg bardzo ładnej gryki;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 sierpnia 2012, 16:18 - sob 
Panowie i Panie. Z gryką jest tak, niezależnie od odmiany. Gryka musi zacząć kwitnąć około Jana więc siew w Zofię, góra dwa dni po. Jest to roślina silnie reagująca na długość dnia. Zasiana później, owszem nektaruje ale znacznie krócej. W moim rejonie gryka nektaruje od 20-06 do końca lipca a miodobranie robimy około 22-07, póżniej jest katastrofa-tak żądlą. Co do nawożenia-to u nas grykę sieją na ubogich w nawożenie działkach rolnych aby poprawić ich strukturę i pozbyć się wszędobylskich pędraków chrabąszcza. Dostarczanie jej nawozów skutkuje wyleganiem. Nie będę mówił, że ziarno się nie liczy, liczy się jak najbardziej, nawet głównie.
Oczywiście, gryka najlepiej nektaruje w dni parne, ciepłe po ciepłych nocach. W takie dni potrafi nektarować cały dzień. Jednak w zasadzie kończy nektarowanie przed połódniem a w upały nawet o 9-tej i jeśli nie ma innego wziątku to do uli nie podchodź. Po zimnych nocach nektarowania w ogóle nie ma. Ja ze swojego 'ula marzeń" wziąłem: 17 ramek sado-rzepako-i ch wie czego, 14 ramek malino-lipo-akacji i 33 ramek czystej gryki. Moje ramki to Wpol h-14, a całkowicie poszyta/bo takie odbierałem/ waży 1 z + kg. Pasieka stacjonarna. W leżakach tak słodko nie było ale średnio z ula wyszło jakieś 28-30 kg z przezimowanych 8-miu, z których 5-ciu zrobiłem odkłady i mam w tej chwili 13. Odkłady też do średniej, niewiele bo niewiele ale dołożyły.
Pechowa liczba ? Dla mnie akurat nie.

Dokonałem zmiany tekstu ze względu na sklerozę. Zapomniałem, że w naszym fachu są też Panie. Przepraszam.


Na górę
  
 
Post: 05 sierpnia 2012, 21:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Gryka w tym roku wyszła dość słabo u mnie. Ledwo 16 słoików na ul. Rodziny, które wystawiałem na pola gryki były bardzo silne. Szczerze mówiąc jestem bardzo zawiedziony, ale dobre i to co naniosły. Zobaczymy jeszcze jak część rodzin spisze się na tej późnozasianej gryce. Ta zaczęła już kwitnąć. Oby pogoda i temperatura dopisały.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2012, 21:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
Gryka w tym roku u mnie przynajmniej nektarowała dobrze na poziomie sredniej z innych lat. nie narzekam jak wczesniej rzepak,akacja,mało lipa wcale tak gryka sie wykazała, zobaczymy jak nawłoć choc wrzos tez zaczyna juz kwitnąc bardzo wczesnie w tym roku, , podsumowując na gryce sie odbiłem, srednia z ula jest wieksza niz za cały sezon,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2012, 22:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 listopada 2007, 18:18 - pt
Posty: 2469
Lokalizacja: okolice Częstochowy
adriannos pisze:
Gryka w tym roku wyszła dość słabo u mnie. Ledwo 16 słoików na ul. Rodziny, które wystawiałem na pola gryki były bardzo silne. Szczerze mówiąc jestem bardzo zawiedziony, ale dobre i to co naniosły. Zobaczymy jeszcze jak część rodzin spisze się na tej późnozasianej gryce. Ta zaczęła już kwitnąć. Oby pogoda i temperatura dopisały.

Z tej późno zasianej gryki to na pewno nic nie będzie. Tak jak pisał kolopik gryka powinna kwitnąc na Jana a nie w sierpniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 sierpnia 2012, 22:42 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
krzys, Zobaczymy. U znajomego, od którego ta gryka jest zasiana może z 600 metrów, z uli czuć zapach nakropu gryczanego na odległość. A nawet jeśli mają tylko pyłek z tamtąd z niewielką ilością nektaru natargać, to niech im to na zdrowie wyjdzie. Nigdy pszczołą nie żałowałem tego, co one tak pieczołowicie zebrały. Na wiosnę dla każdej rodzinki mam nawet odłożone po dwa słoiczki miodu na Fakt, cieszę się, jak z miodobrania wezmę 20 słoików z ula i je sprzedam. Ale bardziej mnie cieszy, że maleństwa są zdrowe i mają małe co nieco dla siebie. Ja wiem, że jeśli ja o nie zadbam, to one się mi odwdzięczą z nawiązką. I to zawsze skutkuje, a na brak miodu w tym roku ja akurat nie narzekam. A te 16 słoików to jakby nie patrzeć 20 kilo miodu na rodzinę. Choć mogło być lepiej :wnerw:

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 sierpnia 2012, 07:42 - pn 
adriannos pisze:
z uli czuć zapach nakropu gryczanego na odległość


Ten rok jest nietypowy. O tej porze powinny być chłodne noce /od św Hanki (26-07) zimne wieczory i poranki/a są gorące i dlatego późna gryka nektaruje, jak się noce zaczną ochladzać to zabieraj ramki do wirowania.


Na górę
  
 
Post: 06 sierpnia 2012, 08:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
kolopik pisze:
od św Hanki (26-07) zimne wieczory i poranki/

Anki :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji