FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 04:07 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: wymiana matek
Post: 31 stycznia 2012, 18:06 - wt 

Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:07 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: szczucin
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Koledzy mam pytanie w przyszłym roku z moich 2 rodzin chcę uzyskać dwa odkłady i chcę wymienić matki w macierzakach. I tutaj moje pytanie kiedy mam podmienić matki w macierzakach przed czy po zrobieniu odkładu :?: Odkłady planuje zrobić po kwitnieniu sadów chyba że będą się chiały roić :pala: to wcześniej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 18:17 - wt 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Kolego nie tędy droga, jak będą kończyć kwitnienie sady to chuchaj na macierzaki i wirój miód z rzepaku => akacji => lipy .......
a jak będziesz miał miód to pakiety se kupisz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 18:22 - wt 
jino2 pisze:
Kolego nie tędy droga, jak będą kończyć kwitnienie sady to chuchaj na macierzaki i wirój miód z rzepaku => akacji => lipy .......
a jak będziesz miał miód to pakiety se kupisz.


A skąd wiesz,że ma rzepak ?
A do akacji i lipy to szmat czasu.


Na górę
  
 
Post: 31 stycznia 2012, 18:25 - wt 

Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:07 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: szczucin
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
właśnie żepaku niemam mam mniszek, sady, akacje, lipę, nawłoć i chcę zrobić odkłady z własnych macieżaków


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 18:32 - wt 
dominik pisze:
właśnie żepaku niemam mam mniszek, sady, akacje, lipę, nawłoć i chcę zrobić odkłady z własnych macieżaków

Rób odkłady zaraz po mniszku a matki w macierzakach wymień przed samą akacją. A jak stare masz te matki ? może nie ma sensu wymieniać.


Na górę
  
 
Post: 31 stycznia 2012, 18:46 - wt 

Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:07 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: szczucin
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
matki mają prawdopodobnie 3 lata


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 20:16 - wt 

Rejestracja: 02 stycznia 2012, 20:15 - pn
Posty: 248
Lokalizacja: Zielona Góra
Ule na jakich gospodaruję: wp
rób odkłady kup tylko matki i przed akacją albo lipom wymień matki w macieżakch najlepiej wymienić przed samym pożytkiem na nieunasiennione to na najwarzniejszym dla ciebie pożytku nie bedziesz miał larw i mniej tego co przyniosą zużyją na wychów czerwiu to i więcej dla ciebie. ja bym zrobił tak okłady zrobił akacją z tydzień a przed lipom usunoł stare matki z macieżaków i w i po tygodniu poddał matki nieunasienne z trzy dni w klatce niech posiedzi pożniej wypuszczam i parędni minie zanim się unasinni i zanim zacznie czerwić to minie prawie cała lipa bo poco czerw na lipie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 21:25 - wt 

Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:07 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: szczucin
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
mar-kos157 pisze:
rób odkłady kup tylko matki i przed akacją albo lipom wymień matki w macieżakch najlepiej wymienić przed samym pożytkiem na nieunasiennione to na najwarzniejszym dla ciebie pożytku nie bedziesz miał larw i mniej tego co przyniosą zużyją na wychów czerwiu to i więcej dla ciebie. ja bym zrobił tak okłady zrobił akacją z tydzień a przed lipom usunoł stare matki z macieżaków i w i po tygodniu poddał matki nieunasienne z trzy dni w klatce niech posiedzi pożniej wypuszczam i parędni minie zanim się unasinni i zanim zacznie czerwić to minie prawie cała lipa bo poco czerw na lipie.


tak właśnie zrobie tylko nie przed lipą tylko akacją w odległości 300m od pasieki rośnie ok 200 przedwojennych akacji, a to jest drógi co do wielkości pożytek bo pierwszy to kilka hektarów sadów wie ktoś może ile można uzyskać miodu z jabłoni a ile z akacji???


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 21:33 - wt 
Sady to jest pożytek rozwojowy, miodu tu wielkiego nie oczekuj z uwagi na temperatury, raczej ustawiaj się na mniszek lub klon.


Na górę
  
 
Post: 31 stycznia 2012, 21:39 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Dominik Jak twoje rodziny dojdą do siły i bendziesz miał 8 ramek czerwiu w rodzinie to juz bendą na 2 korpusach. Ja bym zrobił tak. Jak rodzina ma8 ramek czerwiu daje 2 do góry dopiero zasklepione a na dół odbudowana weza. Po tygodniu te z góry daje do odkładu z pszczołamy i po 2 godzinach jak juz odleci lotna pszczoła daje z drugej rodziny 2 ramki z matka i pszczoamy taki sypaniec mozesz jeszcze strząchnoc z tego ula co zabrałes matkiez 1 ramke. Bo lotna pszczoła chociarz jest jej matka to odleci do macierzaka. A w macierzaku pociogną mateczniki na starszych larwach to je zerwij tylko zostaw mateczniki na jajach i na jednodniowych larwach podlanych mleczkiem. Na 3 dni przed wygryzieniem matek w macierzaku zrób drugi odkład ale daj te ramki z góry z jednego i z drugego ula i matecznik z tego macierzaka na wygryzieniu. bendziesz miał 2 odkłady w jednym starą matkie a 2 nową matkie jedna zlikwiduj albo zrub piontą rodzine z 1 ramką czerwiu. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 21:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
Zrób tak jak ci pisze mar-kos157 a po lipie bedziesz dawał syrop bo rodzina słaba. zanim ci sie unasienni i złozy pierwsze jaja i z jaj sie wylęgnie młoda pszczoła i zanim ona przejdzie hierarchie w ulu i z ula wyleci to tak rodzine osłabisz ze zamiast po lipie dawać na imitacje pozytku małą ilośc syropu 1:1 to bedziesz gonił z baniokiem 5 - cio litrowym by pszczółki jako tako doszły do siły by zazimować


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 21:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
miły_marian, a jak Ty poznajesz na jakich larwach zakładaja mateczniki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 stycznia 2012, 22:06 - wt 
mar-kos157 pisze:
rób odkłady kup tylko matki i przed akacją albo lipom wymień matki w macieżakch najlepiej wymienić przed samym pożytkiem na nieunasiennione to na najwarzniejszym dla ciebie pożytku nie bedziesz miał larw i mniej tego co przyniosą zużyją na wychów czerwiu to i więcej dla ciebie. ja bym zrobił tak okłady zrobił akacją z tydzień a przed lipom usunoł stare matki z macieżaków i w i po tygodniu poddał matki nieunasienne z trzy dni w klatce niech posiedzi pożniej wypuszczam i parędni minie zanim się unasinni i zanim zacznie czerwić to minie prawie cała lipa bo poco czerw na lipie.

Tak to może zrobić stary doświadczony pszczelarz a nie młody chłopak mający 2ule i jeszcze pewnie pierwszy rok
Cytuj:
wymień matki w macieżakch najlepiej wymienić przed samym pożytkiem na nieunasiennione
A co zrobi jak mu matki nie przyjmą ?? zmarnuje sobie rodziny ??
Cytuj:
usunoł stare matki z macieżaków i w i po tygodniu poddał matki nieunasienne z trzy dni w klatce niech posiedzi pożniej wypuszczam i parędni minie zanim się unasinni i zanim zacznie czerwić

Po co te trzy dni w tej klateczce ?? po zerwaniu mateczników od zaraz się matkę wypuszcza
dominik Kup sobie 4 matki dwie nie unasieniane które podasz do odkłady po mniszku i dwie unasienione naturalnie które nad zwyczajnie w świecie podmień w macierzaku przy użyciu kołpaka


Na górę
  
 
Post: 31 stycznia 2012, 23:17 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Sali Jak matka złoży jajeczko to ono stoji na drugi dzień jest bardzo pochylone a na 3 dobe lezy i wykluwa się z niego larwa i jest natychmiast podlane mleczkiem pszczelim. A na 5 dzień już pszczoły karmia larwe pszczelą papko czyli miód pyłek i woda i ta papka karmio az do zasklepu do 9 dnia. Amatczyna larwa jest karmiona cały czas tylko mleczkiem. Pszczoły jak nagle utracą matkie to pragną wychodować jak najprendzej matkie i zakładają na 5 a nawet 6 dniowych larwach mateczniki. Ale potem po 2 miesiącach nawet prendzej wymieniaja matkie na nową ale starą matkie usuwaja jak nowa matka zacznie znosić jajeczka. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2012, 06:35 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
miły_marian, to ja wiem ale jak ty je znajdujesz bo moje pszczoły robia mi figle i chowaja mateczniki a jak je za kilka dni znajde to juz larwa lezy :roll: a poza to piszesz teorie z ksiazki nie dla kolegi co ma 2 ule niech on najpierw poslucha Bogdana a za kilka lat bedzie sie mógł bawić ja mu radze tak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2012, 16:51 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
sali Ja nie pisze teorji z ksiązki tylko z własnego ddswiadczneia i z praktyki 30 letniej. Jak ci pszczoły robią psikusa zakrywaja co założone mateczniki to trzeba pszczoły strząchać z ramki bo wiesz ze na tych ramkach niema matki i przy strzasaniu nie uszkodzisz ją. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2012, 18:03 - śr 

Rejestracja: 28 stycznia 2012, 14:30 - sob
Posty: 198
Ule na jakich gospodaruję: wlk
mily marian
wiem ze jestes taki cpenio ze warto zapytac wiec tak na szybkosci mam pytanie do cie

zastanawiam sie bo nigdy nie probowalem wymienaic matek na raz czyli zabierasz stara psikasz pszczoly woda z cukrem i olejkiem zapachowym po czym wpuszczasz nowa matke ?
chodzi o wymiane zapachow czy ja przyjma na 100% czy raczej zgryza

zawsze przechowywalem w klateczkach chcialem troszke ulatwic :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2012, 18:39 - śr 

Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:07 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: szczucin
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Czyli tak u połowie maja kupuje 2 matki unasiennione(myślałem nad minesotą) i 2 nieunasiennione ( myślałem nad buckfactem) i tak matki przychodzą do mnie i robie 2 odkłady potem stare matki z masieżaków pod but :pala: i podaje unasiennione, a do odkładów podaje jednodniówki mam je podać tego samego dnia czy poczekać 2-3 dni aż pociągną matecznik i w jego miejsce podać matke w sztucznym mateczniku :?: Może wiecie kto sprzedaje buckfasta i minesote, chyba że doradzacie jakieś inne rasy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2012, 20:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
minesote to chyba tylko szczupak z forum a bf dobrego ma Lewkowicz przynajmniej ja jestem zadowolony pewnie koledzy co maja wieksze doswiadczenie Ci podpowiedzą jeszcze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2012, 22:37 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Dominik Obawiam sie ze bendziesz niał kłopoty z kupnem tych matek bo juz pszczelarze pozamawiali w grudniu. Ty bys dostał te matki w lipcu ato juz za puzno. Radze ci samemu wychodowac z swojej pasieki a jak to zrobic to juz masz napisane. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lutego 2012, 22:50 - śr 
dominik pisze:
a do odkładów podaje jednodniówki mam je podać tego samego dnia czy poczekać 2-3 dni aż pociągną matecznik

A nawet 4-5 w niczym Ci to nie przeszkodzi
umów się tak z hodowcą że najpierw zrób odkłady
najlepiej w piątek a hodowca niech Ci wyśle matki w poniedziałek jak przyjdą idziesz do odkładu przegląd na zasadzie " Strząsasz pszczoły do ula byś miał czystą ramkę ,niszczysz mateczniki , (wcześniej przesuwając zasuwkę wypuść pszczoły towarzyszące z klateczki ustaw tak zasuwkę by miały 1-2 mm ciasta do przegryzienia ) powieś matkę na druciku na śtodku odkładu daj 10-15 deko ciasta lub na spodeczku miodu i nie zaglądaj z 3-4 dni go ula
W macierzaku podmień matki przez kołpak ( odszukaj postów Polbarta albo moich opisaliśmy to bardzo dokładnie
Matki sobie zamów u S lewkowicza znajdziesz go tu na forum & slawecki67


Na górę
  
 
Post: 02 lutego 2012, 00:39 - czw 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 19:47 - ndz
Posty: 329
Lokalizacja: łowicz
Może i ja dorzucę swoje zdanie, jeśli masz w czym zrobić 5 mini odkładów jedno ramkowych (macierzakom nie powinno zaszkodzić ubranie 2 ramek czerwiu,chyba że masz słabe) około 20 maja zamów na 25-27 maja 5 matek nieunasienniony (któraś odpadnie podczas unasienniania, połączysz z sąsiednim odkładem) po10 dniach masz 4-5 matki unasiennione i jesteś panem na pasieczysku. możesz wtedy wymienić matki w macierzakach kiedy ci będzie pasowało, a jak odkłady połączysz (z 4 na 2) to weżmiesz z nich miód po nawłoci. A jeśli ci 5 będzie czerwiło to masz jedną na zapas do macierzaków bądz jak ją zasilisz czerwiem krytym to masz 5 rodzin do zimy, w tym systemie z 2 macierzaków można śmiało za zimować 6 niezłych rodzin bez większego uszczerbku dla macierzaka.

_________________
Zapraszam do odwiedzin:

www.pasieka-nowinski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2012, 16:39 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Rylko na te 5 matek trzeba miec kase. Jedna bendziie nieunasieniona kosztować 15zł. A jak by chciał czerwionce to jedna 50zł i jeszcze ryzyko jakzle podasz i nie przyjmą albo zatłuka bo inna rasa. Ale dwcyzja nalezy do Dominika.A mozna samemu wychodować matki z e swoich rodzin. Pozdrawiam miły _marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2012, 17:58 - czw 

Rejestracja: 28 listopada 2010, 15:07 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: szczucin
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Marko pisze:
Może i ja dorzucę swoje zdanie, jeśli masz w czym zrobić 5 mini odkładów jedno ramkowych (macierzakom nie powinno zaszkodzić ubranie 2 ramek czerwiu,chyba że masz słabe) około 20 maja zamów na 25-27 maja 5 matek nieunasienniony (któraś odpadnie podczas unasienniania, połączysz z sąsiednim odkładem) po10 dniach masz 4-5 matki unasiennione i jesteś panem na pasieczysku. możesz wtedy wymienić matki w macierzakach kiedy ci będzie pasowało, a jak odkłady połączysz (z 4 na 2) to weżmiesz z nich miód po nawłoci. A jeśli ci 5 będzie czerwiło to masz jedną na zapas do macierzaków bądz jak ją zasilisz czerwiem krytym to masz 5 rodzin do zimy, w tym systemie z 2 macierzaków można śmiało za zimować 6 niezłych rodzin bez większego uszczerbku dla macierzaka.


Myśle że tak będzie najlepiej i tak zrobie. Polećcie mi jeszcze jakichś dobrych chodowców u których można jeszcze zamówić matki nieunasiennione.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lutego 2012, 19:30 - czw 

Rejestracja: 27 stycznia 2011, 20:01 - czw
Posty: 14
Lokalizacja: Wielkopolskie
Hodowców matek masz na forum u góry mapka hodowców matek sobie znajdziesz :D

_________________
Maciej :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2017, 15:28 - sob 

Rejestracja: 06 lipca 2015, 20:41 - pn
Posty: 35
Ule na jakich gospodaruję: warsz/dadan
Miejscowość z jakiej piszesz: Beskidy
Witam

Mam pytanko. Chciałem wymienic matke w rodzince, bo to jest matka rojowa z tamtego tzn 2016 roku. Dzisiaj wejrzałem do gniazda aby wyszukać ją i znalazłem jeden matecznik zasklepiony. Czerwiu dużo, jajeczka świeżutkie. Znaczy matka jest. Pewnie szykują sie do cichej wymiany. Co teraz z nimi zrobić? zniszczyć matecznik i czekać co dalej czy wyłapać matke i poddać nową czy co?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2017, 16:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
No to same pszczoły Ci już pomagają.
Ja bym zrobił mały odkładzik ze starą matką.
A jeżeli nie, to i tak starą matkę odłącz, bo mogą się rozmyślić i ten super matecznik zlikwidować.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lipca 2017, 11:16 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Matkę bym usunęła na amen, bo to nie materiał do trzymania. Matecznik zostawiła i zobaczyła co z niego będzie, lub w między czasie kupiła matkę i w to miejsce wstawiła klateczkę jak przyjdzie. Do czasu przyjścia matki matecznik niech zostanie na miejscu. Po trzech dniach od wstawienia otworzyć dostęp do ciasta.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2017, 23:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
ziomek pisze:
Czerwiu dużo, jajeczka świeżutkie.
, więc dlaczego by "materiał nie do trzymania"? Zawszeć coś choćby do zimowania naczerwi.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2018, 19:07 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 kwietnia 2017, 20:06 - czw
Posty: 279
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Jak tam u was poszła tegoroczna wymiana matek? W trakcie - planowana?
Osobiście, chcę wymienić matki z powodu ich agresji . Pytanie czy metoda pod kołpak rzeczywiście się sprawdzi?

Nie chcę powodować okresu bez czerwienia, bo myślę o późnych pożytkach. Jednak czy mocno agresywne pszczoły chętnie przyjmą matkę czy raczej będzie problem?

Zastosowałbym 9-10 dni bez matki, ale jak pisałem planuję późne pożytki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2018, 19:13 - śr 

Rejestracja: 01 września 2013, 10:18 - ndz
Posty: 5353
Lokalizacja: woj. Śląskie, Beskid Żywiecki
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Żywiec
Viator, ja wymieniam po ostatnim pożytku jeśli nie muszę wcześniej. Teraz tylko do odkładów matki daje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 31 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji