FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:42 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 09:34 - śr 

Rejestracja: 11 marca 2009, 14:13 - śr
Posty: 37
Lokalizacja: Polska
wojciech_p pisze:
Jedna ze sprawdzonych metod szybkiego poddawania matek nieunasiennionych:
3-4 krople olejku miętowego lub eukaliptusowego[inne też mogą być] nakrapiamy na dennicę ula.Po 5 minutach matkę wpuszczam na plaster, bezpośrednio pomiędzy młode pszczoły.
Przyjęcia w granicach 90%.

Proszę mi opowiedzieć czy jak Pan zrobi odkład i ustawi na stałym miejscu to zaraz Pan tak poddaje czy za chwile czy kilka dni


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 10:31 - śr 
10% strat do dużo jezeli jeszcze trafi na drogą matke


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 11:37 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Czy ja wiem na 10 poddanych stracic 1 albo na 100 poddanych stracic 10.To chyba w granicach normy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 11:46 - śr 
birkut pisze:
10% strat do dużo jezeli jeszcze trafi na drogą matke

Tu nie ma reguł 10% to i tak bardzo dobrze zważ na to że jak poddajesz matkę to zazwyczaj ją oglądasz (przynajmniej ja tak robię ) czy ma wszystkie nogi ,przylgi , pazurki ,czółka, skrzydełka itp a popatrz na wywalona przed ula jaka jest rozczochrana
:haha:
Matki z ubytkami to nawet nie warto poddawać
Pszczoły czasami jak się patrzy na klateczkę to ja tak kochają żeby jej Ptasiego mleka przyniosły ale z tej miłości czasami wychodzi inwalidą wojennym a takiej już nie chcą wiec potem :kapelan: nad jej duszą pod ulem
Jasne że każdej szkoda tej za 10zł jak i za 200 Euro ale takim tokiem myślenia musiał byś jeździć Syrenką bo zawsze byś się bał że jakiś kierowca wpierdzieli się w Twojego " Jaguara " :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 12:12 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Timona pisze:
wojciech_p pisze:
>Proszę mi opowiedzieć czy jak Pan zrobi odkład i ustawi na stałym miejscu to zaraz Pan tak poddaje czy za chwile czy kilka dni


4-6 godzin bezmateczności jest konieczne jeżeli odklad ma czerw otwarty.
Proponuję jednak w dobie dzisiejszych problemów z pszczołami tworzenie pakietów[pszczoły + matka], osadzanych tylko na węzie.
Termin odpowiedni to maj.
Wykonanie:
Do osiatkowanej rojnicy strzepujemy 1,5 kg pszczół, spryskanych wodą z dodatkiem wspomnianego wcześniej olejku zapachowego.Pszczoły mogą pochodzić z różnych uli.Wstrząsamy rojnicą energicznie kilka razy, i wrzucamy matkę.Całość zamykamy i na 3 dni do piwnicy.Na siatkę rojnicy stawiamy słoik z syropem.Nie zapominamy w międzyczasie o zniszczeniu warrozy, bo moment ku temu jest odpowiedni.
Dalsze postępowanie analogicznie jak z rojem naturalnym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 12:52 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
ile ramek węzy powinien dostać taki pakiet??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 12:52 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
ile ramek węzy powinien dostać taki pakiet??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 13:41 - śr 
wojciechu, to pryskanie zapachowymi olejkami i miksturami juz było przerabiane, bodajże kraków toto produkował jakos egzaminu nie zdało ale moze,


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 14:14 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
wojciech_p pisze:
Timona pisze:
wojciech_p pisze:
>Proszę mi opowiedzieć czy jak Pan zrobi odkład i ustawi na stałym miejscu to zaraz Pan tak poddaje czy za chwile czy kilka dni


4-6 godzin bezmateczności jest konieczne jeżeli odklad ma czerw otwarty.
Proponuję jednak w dobie dzisiejszych problemów z pszczołami tworzenie pakietów[pszczoły + matka], osadzanych tylko na węzie.
Termin odpowiedni to maj.
Wykonanie:
Do osiatkowanej rojnicy strzepujemy 1,5 kg pszczół, spryskanych wodą z dodatkiem wspomnianego wcześniej olejku zapachowego.Pszczoły mogą pochodzić z różnych uli.Wstrząsamy rojnicą energicznie kilka razy, i wrzucamy matkę.Całość zamykamy i na 3 dni do piwnicy.Na siatkę rojnicy stawiamy słoik z syropem.Nie zapominamy w międzyczasie o zniszczeniu warrozy, bo moment ku temu jest odpowiedni.
Dalsze postępowanie analogicznie jak z rojem naturalnym.


Dobrze jest pokazany cały etap robienia pakietów w "rotacyjna Hodowla pszczół" ale jena rzecz mnie ciekawi dlaczego pakiety są lepsze?? i to jeszcze na samej węzie? przecież matka zacznie czerwić później i rodzina będzie przez jakiś czas słabła ... pakiety są dobre np,, jak kupuje sie nowa linie pszczół lub matki reprodukcyjne to wówczas pewność ,że nie o kłębią matki... ja i tak wolę odkłady...

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 15:20 - śr 

Rejestracja: 25 września 2008, 11:18 - czw
Posty: 590
Lokalizacja: Wymysłów
dając sama węze nie przenosisz chorób które możesz przenieś z plastrami


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 15:23 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a ja podawalem w tamtym roku mamusie prosto na plaster chwile wczesniej moczylem ja w syropie z jakims obcym zapachem, i do ula wkladalem kawałek tektury nasaczonej olejkiem smietankowym (taki do ciast ) bo mialem akurat pod reka, pszczoly ja czyszcza i juz jest przyjeta... na 8matek jedna mi tylko wcielo ale to przez wlasna głupote bo podkladalem ja podczas beznadziejnej pogody... ten sposob jest najszybszy bo jak matki dostajemy poczta to liczy sie czas....

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 18:59 - śr 

Rejestracja: 29 grudnia 2009, 22:30 - wt
Posty: 6
Lokalizacja: Soleczniki_Lt
kudlaty pisze:
ten sposob jest najszybszy bo jak matki dostajemy poczta to liczy sie czas....
W tym temacie chyba musimy omawiac sposub jak najblizszy do 100% przyjecia matek, najszybszy nebedzie najlepszy i zalezy on od wielu warunkow. Wlasnie po kilku tygodniach oczekuje inseminowanych matek, ktore i musze poddac jak z najwiekszym % przyjecia, to bedzie nienajlatwiej matki innej rasy i w dodatek inseminowane, widze tylko jeden sposob to izoliatory jednoramkowe, i mateczke na wychodzacy czerw.. Wykonanie wielkiej ilosci izoliatorow mne nie bardzo zacheca, ale chyba bylby to najliepszy sposob..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 19:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
d@niel_25 pisze:
ile ramek węzy powinien dostać taki pakiet??

Na każdy kilogram pszczół,dajemy 3 ramki wielkopolskie z węzą.Inne nalezy odpowiednio przeliczyć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 maja 2010, 19:47 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
birkut pisze:
wojciechu, to pryskanie zapachowymi olejkami i miksturami juz było przerabiane, bodajże kraków toto produkował jakos egzaminu nie zdało ale moze,

Szczerze mówiąc olejki kupuję w aptece.Cena 5 zł/szt.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 czerwca 2015, 16:32 - wt 

Rejestracja: 01 sierpnia 2014, 16:26 - pt
Posty: 243
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Starokrzepice,śląski
Pozwólcie, że po 5 latach wznowię ten temat - Otóż mam pytanie : Czy w odkładze bez pszczoły lotnej matka się unasienni i czy można zasilić 3 ramkowy odkład pszczołą lotną na pasiece stacjonarnej? Jeśli tak to czy lotne pszczoły z innego ula ją nie zażądlą :załamka:

_________________
PanTruteń


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 czerwca 2015, 09:19 - śr 
pantruteń pisze:
Czy w odkładze bez pszczoły lotnej matka się unasienni
Tak
pantruteń pisze:
i czy można zasilić 3 ramkowy odkład pszczołą lotną na pasiece stacjonarnej? Jeśli tak to czy lotne pszczoły z innego ula ją nie zażądlą
Jeśli zrobisz to przez nalot to można i nic pszczoły lotne nie zrobią odkładowym, postaw po prostu odkład w miejscu macierzaka jakiegoś i tyle, stracisz wtedy jednak w silnym macierzaku pszczołę lotną i nim zaczną nosić kolejne nakrop minie troszkę czasu, zmniejszy się przez to ilość miodu w macierzaku w miejscu jakiego postawisz odkład.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 66 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji