FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 19:31 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 sierpnia 2009, 10:54 - śr 
Sprawdziła Mi się jedna z metod wymiany matek poprzez kołpak zamiast łapać matkę do klateczki trzymać 3 godziny nim klateczka przejdzie jej zapachem i zamieniać potem matki
w tym roku zastosowałem inna procedurę przy wymianie
Na plastrze na którym odnajdywałem matkę izolowałem ją ot w takim kołpaku
Obrazek

wraz z pszczołami przez 1 godzinę po czym strząsając z ramki pszczoły i łapiąc matkę w chwytak podmieniałem ją na nową i już bez pszczół wsadzałem ją pod ten kołpak i do ula
Otworek zatkałem kołkiem a pszczoły matkę wypuściły wygryzając wosk z komórek pod kołpakiem
Co za uwarzyłem Matka zamknięta z małej klateczce biega dość szybko po niej szukając wyjścia gdy wsadziłem matkę pod kołpak z ulika weselnego chyba nawet nie wiedziała za bardzo co się stało była spokojna jak na swoim terenie ulika :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 sierpnia 2009, 15:44 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
na wiosne też zastanawiałem się nad zakupem takich kołpaków bo czytalem dużo dobrego odnosnie podawania matek tą metodą tyle że jak dla mnie cena tych kołpaków jest odstraszająca ok 10zł to troche dużo za kawałek blaszki i siatki.. myslałem nawet nad wykonaniem takich kołpaków ale skonczyło się na planach :lol: ostatnimi czasy zaczołem podawac matki czerwiące bezpośrednio na plaster i na 3 matki podane 3 przyjęcia i znacznie szybciej wychodzi czasowo bo wystarczy matkę trochę pomęczyc dodatkowo skropiłem syropem <żeby wolniej się poruszała i do ula> pszczoły je oczysciły i tylko na drugi dzien profilaktycznie sprawdziłem przed wylotkiem czy nie ma niespodzianek... pzdr

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 września 2019, 09:39 - wt 
Nawet w klateczce można delikatnie pokropić przesuwając wieko na 2 mm ciasta lub wiertłem 10mm wywiercić ciasto w innych klateczkach i nakroplić wody by było miękkie


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji