FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:34 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 sierpnia 2009, 18:00 - pt 

Rejestracja: 26 maja 2009, 09:31 - wt
Posty: 18
Lokalizacja: przeclaw Podkarpacie
Prosze o radę,mam obiecaną matkę ale dopiero w końcu września w jaki sposób poddać tak póżno,bo przecież w razie nie przyjęcia cała rodzina zginie jest sens ryzykować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2009, 18:21 - pt 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Wtedy to możesz poddać matkę z rodzinki zapasowej o ile masz takową w wypadku utraty matki, ale czekać do końca września z wymianą to dla mnie nie ma sensu.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2009, 20:12 - pt 

Rejestracja: 26 maja 2009, 09:31 - wt
Posty: 18
Lokalizacja: przeclaw Podkarpacie
Alex23p, Dzięki za radę ja też tak uwarzam,ale matka ma być -podobno dobra-bukfast.Pozdrowienia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2009, 20:52 - pt 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Wiesz chociażby była Marsjanka to termin odrobinę spóźniony. A i tak nie masz pewności że zostanie przyjęta. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2009, 21:12 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
topola121,
Ja bym spróbował poddać do odkładu przy rodzinie
jak zaczeła by dobrze czerwic stara bym wycofał i wszystko połaczył jęśli by scieły to zawsze stara jest w zapasie :roll:
Pozdrawiam Szczupak :mrgreen: (zielony nie w jednym temacie )


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 sierpnia 2009, 22:10 - pt 
topola121 pisze:
Prosze o radę,mam obiecaną matkę ale dopiero w końcu września w jaki sposób poddać tak póżno,bo przecież w razie nie przyjęcia cała rodzina zginie jest sens ryzykować.

o tej porze roku wymieniam również matki jest już po sezonie czerw nie potrzebny z reszta na oguł wcale go już nie ma i można spokojnie wymienić w tym czasie matki jeżeli się takie posiada oczywiście tylko czerwiące jedyny problem jest ze znalezieniem starej jeśli nie oznakowana bo już mało czerwi i pszczoły ja sporo odchudziły przygotowując do zimy zaręczam ze po zabraniu starej młoda jest przyjmowana bez problemów
ewentualnie parę kropli mięty na dennicy
Wybrać lub przesunąć zasuwkę na minimum ciasta a starą matkę zniszczyć i obetrzeć na klateczce ( oczywiście z klateczki wygonić pszczoły towarzyszące ) :wink:


Na górę
  
 
Post: 07 sierpnia 2009, 22:43 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
topola121 pisze:
Prosze o radę,mam obiecaną matkę ale dopiero w końcu września w jaki sposób poddać tak póżno,bo przecież w razie nie przyjęcia cała rodzina zginie jest sens ryzykować.


końcem września sytuacja wygląda tak jak Bogdan napisał, czerwiu znikoma ilość i matki są bardzo dobrze przyjmowane, ja zawsze jakieś matki wtedy wymieniam i są sytuacje kiedy już nie sprawdzam czy matka została przyjęta po poddaniu, jeśli masz obawy to zawsze możesz starą matkę zabrać do klateczki z pszczołami i pod kliszę i niech sobie leży ona spokojnie kilka dni przeżyje, jeśli będziesz miał niepowodzenie to zwrócisz tą starą, możesz również odczekać pare dni, usunąć mateczniki i dać młodą matkę, zapewniam Cię, że ten okres jest dobrym okresem do wymiany matek, zeszłej jesieni właśnie o tej porze poddawałem matkę reprodukcyjną czyli wartościową i własnie wyglądało to tak, że w rodzinie zabrałem jedną matkę a tą poddałem, później jedynie sprawdziłem czy została uwolniona matka i jest na plastrze, wszystko było ok


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2009, 22:55 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 stycznia 2009, 13:34 - sob
Posty: 79
Lokalizacja: Częstochowa
Ule na jakich gospodaruję: Dadant, Wielkopolski
W tej metodzie jest bardzo wielki plus. Po zimie matka jest w pełni wartościowa.

_________________
Es geht kein Weg zurük!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 sierpnia 2009, 23:21 - pt 
marek nie tak prędko , matka moze być nieunnasieniona, matka moze miec inny feler, i wiele innych rzeczy a na wiosne możesz mieć rece w nocniku z tą rodzinką


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 08:53 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Przy wymianie wrześniowej musi być matka unasienniona .W tym czasie przeważa w ulu młoda pszczoła , która jest zawsze pozytywnie nastawiona na przyjęcie młodej matki i nie powinno być żadnych niespodzianek. Starej nie likwiduj /zrób tak jak bzzy-ku radzi/.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 10:18 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
dokładnie tak, matki musi być unasieniona, a jeśli tak to zazwyczaj te matki są już w ulikach weselnych i sobie czerwią, tak więc widzimy co podkładamy
hehe i bez złosliwości wracamy do tematu, że warto mieć własne uliki weselne, a w nich matki, tylko pytanie jakie, bo trochę trudno trzymać matkę w uliku styropianowym około dwóch miesięcy ten ulik jest stworzony do innych celów niż przetrzymywanie matki w nim


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 12:44 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Zamiast ulika weselnego używam półnadstawkę wlkp. Czasami kiedy młoda matka zagospodaruje całą , dostawiam drugą i w zależności od sytuacji mogę ją w nich przezimować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 12:58 - sob 
może podsumujemy tą dyskusję


topola zapytał o matkę która ma otrzymac pod koniec września ( nie ma swojej tylko ma otrzymac) a dyskusja sie rozwinęła obok jego oczekiwania tylko alex odpisał mu ze raczej by mu tego nie polecał bo może dostac kota w worku kol. bogdan twierdzi że tak wymienia i ma 100% przyjecia -zgoda- ale wie co wymienia bo ma je wczesniej a nie z dostawy, kol. bzzy pisze o trzymaniu w uliku jakiś tam czas , gdyby topola miał matkę to napewno by ją wymienił a nie czekał do konca września,reszta to wogole gdybanie i dreptanie, a z tym ze we wrzesniu juz niema starej pszczoły tylko młodzież to też coś chyba nie gra zapytajcie pszczelarzy ile ramek czerwiu mają jeszcze w październiku, bo czasy że od listopada i wczesniej były zaspy po kolana to juz przeszłosc ale nie neguje moze u was tak jest u mnie jest inaczej


Topola pod koniec wrzesnia to zapomnij ze bedziesz spał w zimie spokojnie bo na dwoje babka wrózyła albo trafisz na dobrą matke albo na złom którego ktoś sie pozbywa i jeszcze chce na nim zarobic


pozdrowka


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 13:52 - sob 

Rejestracja: 26 maja 2009, 09:31 - wt
Posty: 18
Lokalizacja: przeclaw Podkarpacie
Dzięki wszystkim za odpowiedzi,przeczytałem wszystkie uważnie i każdy z kolegów ma trochę racji ,jeszcze nie wiem co zrobię jeszcze mam trochę czasudo namysłu.POZDROWIENIA


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 13:57 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Oj! Podsumować to ty potrafisz!
U mnie młodzież we wrześniu to ta pszczoła która potrafi przezimować, a od 15 lipca już o to zadbałem.
Cześć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 17:49 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
tak birkut podsumować potrafi ale sam to niewiele napisał pożytecznego, jedynie swoje przemyślenia, czy były potrzebne hmmm, pomijam tą gafę z matką nieunasienioną we wrześniu :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 18:31 - sob 
A ja dodam kto cholera pod koniec września myśli o matkach nieunasienionych ?/
Przecież to zrozumiałe że o tej porze to musi być czerwiąca
ten kto wysyła i ten kto zamawia mają chyba świadomość tego :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 18:35 - sob 
no ty bzzy sie wypociłes peiprzysz zeby pieprzyc bo nawet nie poczytałes, bogdan ja napisałem ze moze dostac we wrzesniu rózne badziewie nawet starą wyrzucana czy wymieniana a jeszcze nieunnasienionych matek nie widzieliscie we wrzesniu a moze nie dała rady wyjsc na lot bo dlaczego własnie pod koniec wrzesnia ma dostać matke he?
ktos sie zastanowil nad tym a ty bzzy nie powtarzaj za resztą jak papuga tylko napisz cos od siebie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 19:47 - sob 

Rejestracja: 26 maja 2009, 09:31 - wt
Posty: 18
Lokalizacja: przeclaw Podkarpacie
birkut, Jestem mile zaskoczony,Przecław jest w podkarpackim ,zamówiłem sobie na alegro matkę bukfast -chyba z Bochni,ale przez kolegę mam załatwioną matkę na koniec września z Lublina z akademi rolniczej dlatego tak sie uparłem żeby czekać bo myślę że to bedzie czysta rasa.A na koniec jestem miłośnikiem pszczół mam tylko trzy ule już od dawna ,zdrowie mi nie pozwala miec więcej -a szkoda do taj pory mam krainki ale chciałem spróbować czegos innego.Z POWAZANIEM Henek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 21:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
birkut pisze:
no ty bzzy sie wypociłes peiprzysz zeby pieprzyc bo nawet nie poczytałes, bogdan ja napisałem ze moze dostac we wrzesniu rózne badziewie nawet starą wyrzucana czy wymieniana a jeszcze nieunnasienionych matek nie widzieliscie we wrzesniu a moze nie dała rady wyjsc na lot bo dlaczego własnie pod koniec wrzesnia ma dostać matke he?
ktos sie zastanowil nad tym a ty bzzy nie powtarzaj za resztą jak papuga tylko napisz cos od siebie


birkut przecież we wrześniu jak ktoś wysyła matkę to napewno jest unasieniona i pochodzi z ulika weselnego, czyli jest sprawdzona, właśnie ciebie nie rozumiem bo stękasz o tej nieunasienionej, a człowiek sam się określił co ma dostać i z jakiego źródła

ps ja to się dziwię, że moderator forum jeszcze cię nie zablokował za te głupoty na tym forum


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 21:36 - sob 
a ja sie dziwię ze nie zastanowiłessie dlaczego otrzyma matkę dopiero pod koniec wrzesnia, i jest o tym, juz teraz powiadomiony

nawet szczupak zdązyłby jeszcze załozyc serie wychować nawet unnasiennic i byłyby na początku wrzesnia

i przyczepiliscie sie do tego słowa nieunnasieniona a moze wlasnie felerna i ktos jeszcze cos sprawdza a moze wycofana bedzie i moze ją dostac?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2009, 21:41 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
birkut pisze:
a ja sie dziwię ze nie zastanowiłessie dlaczego otrzyma matkę dopiero pod koniec wrzesnia, i jest o tym, juz teraz powiadomiony

nawet szczupak zdązyłby jeszcze załozyc serie wychować nawet unnasiennic i byłyby na początku wrzesnia

i przyczepiliscie sie do tego słowa nieunnasieniona a moze wlasnie felerna i ktos jeszcze cos sprawdza a moze wycofana bedzie i moze ją dostac?


to już nie do mnie to pytanie czemu koniec września, niech sam zainteresowany odpowie czemu akurat koniec września ma tą matkę otrzymać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2009, 10:14 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Tak jak na wiosnę obecność czerwiu otwartego podczas poddawania matki uniemożliwia jej przyjęcie , tak we wrześniu niema to żadnego znaczenia - młode matki unasiennione, zawsze w tym czasie są chętnie przyjmowane przez młode pszczoły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2009, 18:55 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
a jak odróżnić nie zapłodnioną od zapłodnionej po wyglązie i jej zachowaniu (co robi nie zapłodniona a co zapłodniona oprucz znoszenia jajeczek )

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2009, 19:43 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
To tak , jak się odróżnia malucha od mercedesa. Marcinku , nie leń się - musisz trochę poczytać o rozwoju pszczół. Materiału w internecie nie brakuje , wystarczy tylko kliknąć.
Pozdrawiam Ciebie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2009, 20:45 - czw 
Cytuj:
(co robi nie zapłodniona a co zapłodniona oprucz znoszenia jajeczek )


zapłodniona opowiada w zimie bajki młodym pszczołom , a niezapłodniona kawały i to w dodatku świnskie


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2009, 21:08 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
a pytam bo mam matulke która znalazłem w ulu co pewnie nikogo nie dziwi ale w tym ulu były dwie i czerwiu mnustwo ale w tym ulu zawsze tak było i nie wiem czy to matka niezapłodnina czy co??
(ta matka nie jest płochliwa jest swojch rozmiarów i wyglada na to by miała sie dobrze ale przeniosłem ją do ulika weselnego by ię "unasieniła" tylko nie wiem czy odrazy jej nie włożyć do ulika do zimowania matek :?

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2009, 15:51 - sob 

Rejestracja: 25 listopada 2007, 01:51 - ndz
Posty: 26
Lokalizacja: Ostrówek
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadant
Chyba popełniłeś błąd ,taki stan wskazuje na cichą wymianę,coś się dzieje ze starą matką.Młoda matka mogła już czerwić razem ze starą ,dopiero jak pszczoły uznają że młoda jest OK wtedy zlikwidują starą choć taki stan może trwać dłużej.Takie matki nie są do siebie wrogo nastawione.Sprawdź czy nie czy nie ma nowych mateczników chyba że zabrałeś starą to wtedy nic nie będzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2009, 20:24 - sob 
Marcinluter pisze:
a pytam bo mam matulke która znalazłem w ulu co pewnie nikogo nie dziwi ale w tym ulu były dwie i czerwiu mnustwo ale w tym ulu zawsze tak było i nie wiem czy to matka niezapłodnina czy co??
(ta matka nie jest płochliwa jest swojch rozmiarów i wyglada na to by miała sie dobrze ale przeniosłem ją do ulika weselnego by ię "unasieniła" tylko nie wiem czy odrazy jej nie włożyć do ulika do zimowania matek :?


To typowy przykład Cichej wymiany w innym temacie " Byłem w Pasiece " opisałem swój gdzie wymieniły mi tego roczną matkę ale o dziwo dziś zaś popatrzyłem do tego ula są obydwie po końcach ula i czerwią
Matka nie unasieniona jest chuda i nade ruchliwa podnosi odwłok zawija kiece i odwróć głowe a już jej nie ma '/ Unasieniona jest spokojna powoli majestatycznie ciągnie swój ciężki odwłok po plastrze :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 15 sierpnia 2009, 21:31 - sob 
no tak ale to jest jakby wyznaczone tym ze stara dla pszczol jest be i chyba zostanie druga , u mnie było inaczej miałem czerwoną jakos jej nie zauważyłem wiec stwierdziłem brak, dałem nową zielona, przy jakiejs okazji przegladam gniazdo a tutaj na jednym koncu czerwona a na drugm zielona , żałuje ze nie zostawiłem , co byłoby dalej a tak tylko domysły


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2010, 21:52 - ndz 

Rejestracja: 05 marca 2009, 23:00 - czw
Posty: 51
Lokalizacja: Słupsk
Wymieniam matki unasienione we wrześniu i w październiku jeśli pozwala na to pogoda.Wyszukuje stara matkę do ula wpuszczam miedzy uliczki 5 kropli olejku miętowego na górę ula kładę gazetę zmoczę lekko syropem kładę na gazetę ulik trapezowy które używam ,jest on szybki w obsłudze bardzo praktyczny . .Pod wylot rodziny kładę worek bym widział co pszczoły wyrzuca z ula po 2 dobach delikatnie usuwam ulik i zamykam rodzinę jak najmniej niepokoić i denerwować nie zagladam do rodziny .Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 marca 2010, 23:17 - ndz 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Poddawałem w ubiegłym roku 8 sklenarek pod koniec września .Niestety w czterech ulach był jeszcze czerw i musiałem starą matkę zamknąć w klateczkę , wstawić w środek plastra i odczekać tydzień .Tak, że wymieniłem dopiero w październiku. Pierwsze cztery wymieniłem oczywiście od razu. Wszystkie przyjęte.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 marca 2010, 16:45 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak teraz zaglondałeś do tych matek co wymieniłes w pazdzierniku to matka czerwi. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 marca 2010, 22:00 - śr 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
Wszystkie osiem matek, pięknie czerwi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 34 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji