FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 23:21 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 04 grudnia 2009, 19:19 - pt 
slawecki67 pisze:
Psepscółek pisze:
Matka trutówka to jest zwykła pszczoła i nie jedna a większość.

???? :roll: :roll: :roll:
UPRzejmie pozdrawiam
Sławek Lewkowicz


Myśle że se pomylił z matką nieunasiennioną która podjęła czerwienie a Trutówkami
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 grudnia 2009, 19:26 - pt 
Kacper4500 pisze:
Po prostu w jednej z książek wyczytałem o poddawaniu młodej matki unasiennionej wprost do wylotka, ale nigdy tego nie sprawdziłem bo się balem.


Dobrze wyczytałeś tylko że tam nie dopisali w tej książce że te matki mają być co tylko wygryzione i bez zapachu wtedy pszczoły na wylotku traktują je jak pszczoły młode
Matka świeżo wygryziona nie posiada zapachu ani nie wydziela feromonów (substancji Matecznej )


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 grudnia 2009, 19:28 - pt 
slawecki67 pisze:
Psepscółek pisze:
Matka trutówka to jest zwykła pszczoła i nie jedna a większość.

???? :roll: :roll: :roll:
UPRzejmie pozdrawiam
Sławek Lewkowicz

Nie bądź taki hop do przodu Sławek , po prostu koledze się „wypśneło”nie baw się w myśliwego i nie poluj na swoje ofiary , bo podobno nie umiesz pisać .
Po drugie w pewnym ogłoszeniu wyczytałem że pewien hodowca ma w swojej ofercie Nieskę , Primę , Alpejkę i Geme . Nie wydaje Ci się drogi Sławku że w tej ofercie jest „Knot”


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 grudnia 2009, 19:38 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Zapomniałem skasować tą "matkę" z przodu w trakcie pisania tamtego . :| Jak nie ma matki a jest po kilka jajeczek no to mamy trutówki (Ta "Matka" przeinaczyła sen wypowiedzi). Kolega wyżej pisał ze nie było tam matki z wielkości no to były tam trutówki. Co innego matka strutowiała która normalnie czerwi po jajeczku ale zabrakło nasienia to się trutnie z jajeczek lęgną. Ten sam efekt jest jak pogoda (czy inna przyczyna) nie pozwala młodej matce wylecieć na lot godowy.

Pozdrawiam.

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2010, 09:08 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mam pytanie odnosnie poddawania matek unasienionych i inseminowanych. Do tej pory robilem tak ze likwidowalem stara matke po 9-10 dniach likwidowalem mateczniki i wkladalem klateczke z matka do ula. Na 2 dzien po podlozeniu obserwowalem stan klateczki (czy klateczka jest kitowana, oklejana woskiem itp), podejscie pszczol do matki itp. Jesli wszystko bylo w pozadku odslanialem dostep do ciasta zatykajacego wylot klateczki i zostawialem rodzinke na 5-6 dni w spokoju. Po tym czasie sprawdzalem czy jest matka, albo czerw. Czy gdzies mozna to poprwic albo usprawnic??
Dzis rano sobie mysle, że matke stara mozna by bylo zlapac do klateczki i zostawic w ulu na te 9-10 dni az caly czerw bedzie zasklepiony,wyjac ja, a na jej miejsce wstawic nowa. Zniknol by proble z usowaniem matecznikow, pszczoly caly czas byly by w stanie pracujacym, a nie zastanawialy sie nad wychowywaniem matek itp. Co o tym myslicie??

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2010, 10:05 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
miecio, jak zamkniesz matke w klateczce to pszczoły i tak pociągna mateczniki( brak feromonów matecznych w rodzinie) Ja podddaje matke do rodkładu 3-5h po osieroceniu od razu uwalniam zapdke do uwolnienia i spryskuje rodzine kroplami miętowymi.Odkłady są robione z czerwiem zasklepionym.Jak jest czerw otwarty to przetrzymuje matke w klateczce aż go zasklepia zrywam mateczniki i równiez od razu uwalniem matkę.Z bardzo dobrym skutkiem poddaje matki do zsypańców . Do rojnicy daje ok1,5 kg pszczół i umieszczam w niej podwieszoną matke w klateczce. Daje na noc do piwnicy.Następnego dnia po południu przygotowuje ul.4 ramki z węza i 3 ramki z woszczyną. wyjmuje matke z rojnicy i umieszczem w przygotowanym ulu uwalniając zatyczkę. Zsypańca obsadzam jak rójke przez wylot.Podkarmiam 1kg ciasta .Bardzo ładnę przyjęcia.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2010, 10:49 - czw 

Rejestracja: 30 września 2008, 22:19 - wt
Posty: 199
Lokalizacja: Lubień-Małopolska
Ja już wymieniłem w tym sezonie troche matek unasienionych ze 100% przyjęciem.Wyszukuje starą matkę i wycofuje ją z rodziny , odrazu młodą unasienioną matke ze sprawdzonym czerwieniem i rozczerwioną wkładam w odbezpieczonej klateczce. Przeważnie już na drugi dzień matka uwolniona jest na ramkach ze świtą.Pozdr.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2010, 11:02 - czw 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 16:38 - pt
Posty: 900
Lokalizacja: bieszczady
Ule na jakich gospodaruję: WP
Miecio dobry pomysł z tą klateczką , jeśli ma ona otwarty wejście takiej wielkości , by mogły do niej wejść robotnice , a matka przez ten otwór nie mogła wyjść .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2010, 11:39 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
medalinho czy aby na pewno odciagna mateczniki jesli matka bedzie w klateczce?? Tak z ciekawosci pytam, bo mialem raz taki przypadek ze matke przytrzasnolem krata odgrodowa w ulu wielkopolskim, przykleila sie skrzydelkami i tak przez 3 tygodnie sobie lezala przyklejona az jej nie uwolnilem. Czerwiu w ulu juz nie bylo, a matecznikow ratunkowych pszczoly nie zalozyly. Najlepsze jest to ze ta mateczka byla u mnie w nastepnym roku. Bez skrzydelek i ul dal najwiecej miodu:) Zostawilem ja na 3 rok ale wtedy nie mialem czasu dopilnowac pasieki i wyszlo mi pare rojek z tego ula. Teraz w nim jest bodajze matka F3 po wlasnie tej uszkodzonej i sa agresywne okropnie, ale nie wymieniam bo miod dalej nosza jak szalone:)

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 czerwca 2010, 11:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
miecio, nic prostrzego jak samemu spróbować.Zamknij na próbę jedna matke i zajżyj za tydzień.Sam zobaczysz. :D Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2011, 00:45 - ndz 

Rejestracja: 13 marca 2010, 14:43 - sob
Posty: 42
Lokalizacja: Iwonicz
Kolego spróbuj mojej metody matkę polej miodem i poddaj przez wylotek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 marca 2011, 03:01 - ndz 

Rejestracja: 10 lutego 2011, 12:34 - czw
Posty: 266
Lokalizacja: G Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski
Widze archeologia nam się szerzy :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 62 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji