FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 00:41 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 16 stycznia 2011, 19:45 - ndz 
Tomekmiodek pisze:
Warto przeczytać ten artykuł o poddawaniu matek pszczelich - http://www.matki-pszczele.pl/matki-pszc ... poddawania

Tomek to cytat z Twojej Strony
Sprawdzanie zachowania pszczół

Klateczkę z matką kładziemy, na wierzchu ramek osieroconej rodziny i obserwujemy zachowanie pszczół. Jeżeli otaczają klateczkę z matką, wachlują skrzydełkami, odsłaniając gruczoł zapachowy, można śmiało wstawić otwartą klateczkę między ramki z czerwiem.


Każde pszczoły nie mające matki tak robią
wystarczy że w rodzinie znajdzie się jedna larwa lub matecznik i po niej jak ją wypuścisz
Tu należy zaznaczyć Po uprzednim sprawdzeniu i zerwaniu mateczników
w przypadku stwierdzenia jeszcze larw tak należy pokierować uwalnianiem matki z klateczki by nie trwało to dłużej jak 3 godziny a zalecany czas to 60 minut


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 stycznia 2011, 16:04 - pn 
słuszna uwaga. Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 stycznia 2011, 19:19 - pn 
gang8410 pisze:
Witam! Ja miałem problem z poddaniem w lipcu matki w jednym ulu. Najpierw usuwam starom matkę po 5 dniach usuwam mateczniki ratunkowe i po kolejnych 2 dniach poddaje matkę w klateczce z ciastem (usuwam o ile są mateczniki ponownie) po 2 dniach jeżeli klateczka nie jest zakitowana otwieram klateczkę i wypuszczam matkę. Teraz miałem taki przypadek że matka chodziła przez tydzień jak zaczęła czerwić to ja usunęły, i zrobiły mat ratunkowe. Podawałem jeszcze 2 matki tej rodzinie i bez skutku i do tej pory nie wiem dlaczego? Ale najlepsze jest to że w ulu obok wpuściłem matke przez wylotek i i przyjeły. Pozdrawiam


Nie bardzo rozumie jeżeli po 5 dniach zerwałeś mateczniki dlaczego od razu nie wstawiasz klateczki z matką :?: i to odbezpieczonej a najlepiej z rozsunięta zatyczką górną o 3/4 ciasta
co do wymiany nowo przyjętej matki i usunięcia to są dwa - trzy tematy
1) albo matka była wadliwa
2) niezgodność między rasowa
3) mogłeś ją uszkodzić podczas przeglądu i to jest najprawdopodobniej prawdziwa wersja
w obu wcześniejszych przypadkach są ładne dorodne mateczniki
W rodzinie której poddałeś jeszcze dwie inne matki i jej nie przyjęły zapewne były już Trutówki które kasowały każdą poddaną matkę


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 17:18 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 16:58 - pn
Posty: 68
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Ule na jakich gospodaruję: korpusowe
witam ponieważ po 5 dniach mogą jeszcze wybudować mateczniki i usunąć matkę w klateczce. Z wujkiem rozmawiałem mówił że to na pewno2) niezgodność między rasowa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 17:31 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 16:58 - pn
Posty: 68
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Ule na jakich gospodaruję: korpusowe
dzięki za odpowiedz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2011, 17:32 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 16:58 - pn
Posty: 68
Lokalizacja: Nakło nad Notecią
Ule na jakich gospodaruję: korpusowe
dzięki za odpowiedz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 marca 2011, 22:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
jak klatka jest oblepiona woskiem to matka jest zaakceptowana, kiedy jest zaklejana kitem to nie.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 czerwca 2012, 22:38 - pn 

Rejestracja: 03 czerwca 2010, 17:25 - czw
Posty: 238
Lokalizacja: woj lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Mam pilne pytanie dotyczace podawania matki pod ten kolpak co prezentowal wczesniej kolega Mendaliho.Mianowicie czy pod kolpakiem musi znajdowac sie oprucz czerwiu na wygryzieniu troche komórek z pokarmem czy pszczoly z zewnatrz beda karmily te pod kolpakiem. Jak to jest?
Proszę o możliwie szybką odpowiedź , poniewaz jutro mam zamiar podac 2 matki wlasnie w ten sposob. :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 czerwca 2012, 22:43 - pn 
michal92 pisze:
.Mianowicie czy pod kolpakiem musi znajdowac sie oprucz czerwiu na wygryzieniu troche komórek z pokarmem czy pszczoly z zewnatrz beda karmily te pod kolpakiem


Nie potrzebny jest żaden pokarm.


Na górę
  
 
Post: 11 czerwca 2012, 22:52 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Zadajesz ciężkie pytanie ,bo: matka pod kołpakiem na czerwiu z którego wygryzają się pszczoły ale bez pokarmu będzie żebrała u pszczół o pokarm,zanim młode się połapią o co chodzi może zostać nakarmiona przez pszczoły ulowe z zewnątrz kołpaka to przyspieszy akceptacje,z drugiej strony jak będzie istniała agresja to nic nie dostanie,a może zostać poturbowana ,za moment zaczną ją karmić pszczoły z pod kołpaka ale i te pokarm dostaną od pszczół ulowych,pszczoły zrobią to instynktownie "tak mają" .
Zależy jaka jest pow.kołpaka,najlepiej jakby obejmował czerw i komórki z miodem,ale jak będzie sam czerw to i tak obieg pokarmu powinien zaistnieć ,niestety nic nie jest pewne na 100%.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 czerwca 2012, 22:53 - pn 

Rejestracja: 03 czerwca 2010, 17:25 - czw
Posty: 238
Lokalizacja: woj lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Tazon, wyraziles swoje zdanie , poprosze o opinie bardziej doswiadczonych pszczelarzy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 czerwca 2012, 23:06 - pn 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Pozwolę sobie zacytować:

polbart pisze:
Ciasta nie daję. Więźniarki są karmione przez klawisze. :oczko:
Pozdrawiam
polbart

Post z poprzedniej strony.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 czerwca 2012, 23:33 - pn 
Najlepszym rozwiązaniem jest tak jak pisze Zdzisław pod kołpakiem trochę czerwiu na wygryzieniu i trochę pokarmu.
W przypadku małego kołpaka aby zwiększyć ilość pszczół które się wygryzą można dać dla pewności trochę ciasta choć faktycznie z zewnątrz matka będzie karmiona.
Lepszym rozwiązaniem jest poddawanie matek w izolatorze jednoramkowym gdzie izolowana jest cała ramka z czerwiem na wygryzieniu.
Wówczas choć na takiej ramce powinien znajdować się też pokarm dla pewności dawałem na dno izolatora ciasto
Poddawanie w izolatorze zwiększa "siłę przebicia "całego orszaku towarzyszącego naszej królowej.


Na górę
  
 
Post: 12 czerwca 2012, 05:23 - wt 
michal92 pisze:
jutro mam zamiar podac 2 matki wlasnie w ten sposob.

A mogę zapytać dlaczego poddajesz matki pod kołpak? Może to by nieco rozjaśniło sytuację i może inny sposób poddania byłby korzystniejszy. :wink:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 64 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji