www.pasiekaambrozja.pl/forum/index.php

FORUM PSZCZELARSKIE PASIEKI "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
Dzisiaj jest 23 listopada 2017, 00:37 - czw
Pasieka Ambrozja Pasieka Ambrozja

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość

jesli ktos ma dobry sposob na podanie matki reproduktorki to prosil bym porady .

Z GÓRY DZIĘKUJE .

Tytuł:
ja swoja dostałem niespodziewanie, porostu mama mi wręczyła paczuszkę do reki na ogrodzie, spodziewałem się reproduktorek ale miałem wrażenie ze sprzedawca powiedział ze zadzwoni jeszcze przed wysyłką, nie zadzwonił :thank: .
dzień wcześniej przygotowałem 4 ule warszawskie z myślą o matkach reprodukcyjnych które wcześniej zamówiłem. Po prostu zsypałem pszczoły na 7 ramek węzy i do tego matka czerwiąca. Tego dnia co otrzymałem paczkę, matka przesiedziała noc u mnie w szufladzie, na drugi dzień rano, usunąłem matkę z tego zsypańca, a na gore ramek położyłem klateczkę z matka reprodukcyjna. Stara matka jeszcze nie rozpoczęła czerwienia, 0 jajeczek a węza lekko w budowie. Na drugi dzień zerknąwszy i wszystko wyglądało cool, pszczoły nie były wrogo nastawione i nawet nie zaklejały dziurek w klateczce, wyglądało tak jak by chciały wyciągnąć matkę z klateczki, I postanowiłem wyciągną pierwsza zatyczkę(to było wczoraj), dziś rano jeszcze się nie dogryzły a wieczorkiem jak sprawdzałem to już już prawie, jutro rano sprawdzę i jak będzie wszystko cool to odetkam drugi otwór by ja wypościć. Pozdrawiam

Tytuł:
Pszczelarz Roku
Pszczelarz Roku
Awatar użytkownika

Taka matka jest bardzo cenna i szkoda by było zeby ją zatłukli. Najlepiej podawać do odkładu ale po 6 dniach zerwać mateczniki ratunkowe i podać ją w izolatorze 1 ramkowym. Do izolatora dajemy ramkie z czerwiem się wygryzająncym na dodatek jeszcze wpuszczamy siwe pszczoły kture się wygryzły przed chwilą. Na tej ramce jescze musi być troche pokarmu i pyłek koniecznie. Pszczoła wygryzająca się bendzie jej świtą i bendzie ją karmić mleczkiem i ona bendzie składać jajeczka w izolatorze. Po paru dniach tak do 8 dni wypuszczamy matkie repredukcyjną na ramki usuwając izolator ale przed wypuszczeniem sprawdzamy czy niema rodzina mateczników. Jak by byli to zrywamy i czekamy jeszcze pare dni. Pozdrawiam miły_marian

Tytuł:

Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Mój wujek poddaje tak:
Szuka w innych ulach czerwiu na wygryzieniu (tak z trzy ramki). Wkłade je do innego czystego ula bez ani jednej pszczoły (bedzie jedna to po matce). Wpuszcza na ramke matke z pszczołami, które towarzyszyły jej w klateczce w przesyłce.
Avico tak robi. :wink:

Tytuł:
ADMINISTRATOR
Awatar użytkownika

Ule na jakich gospodaruję: www.pasiekaambrozja.pl
Miejscowość z jakiej piszesz: ..
Najlepiej zrobić mały 4 ramkowy odkład z dwóch plastrów czerwiu wygryzającego się i dwóch plastrów z pokarmem odkład zrobić na pasiece w ustronnym miejscu za ulami i w cieniu po 24 godzinach poddać matkę
robiąc odkład wyszukać plastry aby czerw się wygryzał i nie było innych jaj czy larw matkę poddać późnym wieczorem i podkarmić ciastem i podać wodę
inne sposoby
Izolator służy do poddawania matek zapłodnionych naturalnie lub sztucznie ze sprawdzonym i bez sprawdzonego czerwienia .
Jeden ze sposobów jaki ja stosuje ;;
Przeglądam ul odszukuję matkę zabieram lub niszczę wybieram ramko na którym pszczółki się wygryzają na tym ramku musi być jeszcze pierzga i miód ,poczym dokładnie ramko omiatam z pszczół i wkładam do izolatora izolator umieszczam w środku gniazda na 2—3 dni po bokach izolatora układam czerw otwarty .
Po 3 dniach wyciągam izolator dokładnie go omiatam z pszczół i wkładam do transportówki ,przeglądam dokładnie wszystkie ramki aby zerwać mat –rat .
Wcześniej przygotowywuję w pracowni trochę syty miodowej ciepłej i taki chwytak do łapania marek (można go kupić u Łysonia za parę zł ) ,przynoszę izolator ,matkę łapie do chwytaka zanurzam w sycie miodowej otwieram izolator i i puszczam matkę wprost na ramko młode pszczółki matkę przyjmą bez najmniejszego problemu .Zamykam izolator i wkładam do gniazda przez 3 –4 dni do ula nie zaglądam ,po 4 dniach robię przegląd zaczynając od wyciągnięcia izolatora marka powinna już czerwić ,przed wyjęciem ramki z matką dokładnie przeglądam jeszcze raz wszystkie ramki celem zniszczenia mat –rat .
Przy poddawaniu matek o niesprawdzonym czerwieniu mamy gwarancję że nie wyjdzie na oblot
Gdy matka zacznie czerwić w przypadku inseminowanej o nie sprawdzonym czerwieni

Poddawanie do macierzaka \
Na 9 dni przed planowanym poddawaniem matek ( wylicz kiedy Ci przyjdą -- tolerując 1 dzień czyli 10 )
Idź 10 dni wcześniej zniszcz matki stare za 6 dni idź ponownie zniszcz mat zasklepione pozostaw 1 mat otwarty założony na 1 dniowej larwie -(mat powinien być jeszcze otwarty ) w 9-10 dniu gdy będziesz miał matki idź i zerwij te mateczniki i powieś klateczkę z matką odbezpieczoną -możesz ubrać ciasta a super by było abyś wypuścił pszczoły
Zakratuj tylko wylot aby nie wyszła
Matki poddawaj pod wieczór - możesz im dać po szklance miodu dla zabawy // nie zaglądaj do ula 5 dni

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.