FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 09:33 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2010, 20:58 - sob 

Rejestracja: 03 czerwca 2010, 17:25 - czw
Posty: 238
Lokalizacja: woj lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Witam!
Jestem początkującym pszczelarzem,nie znam się jeszcze tak bardzo na podawaniu matek ale chciałbym się zapytać jaki jest najlepszy sposób na podawanie matki unasienionej??
W przyszłym roku mam zamiar podać kilka matek kaukaskich i Bkf tylko nie wiem jak,proszę o poradę!
Za odpowiedz z góry Dziękuję. ;-)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2010, 21:08 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Michal to jest temat rzeka, każdy ma swoje super metody, które innym mogą nie wychodzić. Ja po lekturze paru książek i tego forum, usuwam starą matkę, czekam około 2 godzin i wstawiam do ula klateczką. Klateczka jest muśnięta korkiem od olejku lawendowego a po drugiej stronie uliczki w której jest klateczka zakraplam 2-3 krople na scianę albo na kawałek patyczka który wrzucam do środka. Klateczka jest "odbezpieczona"

Na razie tą metodą mam 100% przyjęć, ale próbka była zbyt mała, żeby to uogólniać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2010, 21:18 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2010, 10:49 - sob
Posty: 465
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
michal92, Jak Pan Cynig tak samo robie i jest git. Są inne metody ale ta jak dla mnie jest najlepsza. (Tylko raz puszczałem przez wylot na żywca i odziwo się udało lecz stanowczo odradzam takich praktyk.)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 listopada 2010, 23:12 - sob 
michal92 pisze:
Witam!
chciałbym się zapytać jaki jest najlepszy sposób na podawanie matki unasienionej??


Jest wiele sposobów ale nie ma takiego który w 100% gwarantuje przyjęcie
najprostszym jest zabranie starej matki na 9 dni przed poddaniem nowej
Pszczoły po zabraniu matki zakładają mateczniki które należy zrywać w 7 dniu od zabrania by nie wygryzła się matka ratunkowa ale w dziewiątym dniu od zabrania starej w rodzinie nie ma już czerwiu otwartego więc należy bardzo dokładnie przeglądnąć każdy plaster strząsając z niego pszczoły i zerwać wszystkie mateczniki powstałe od ostatniej wizyty
z Klateczki uwolnić pszczoły towarzyszące udostępnić ulowym pszczółkom dostęp do ciasta z 3-4 dni nie zaglądać do ula (tylko przed ula )
Jest to jedna z najprostszych metod
Przy okazji strząsania pszczół do ula można też po strząśnięciu i ułożeniu już ramek solidnie pszczoły odymić z góry tak aby zeszły z środkowych plastrów
lub ponowić strząśnięcie z 2-3 ramek - otwiera się klateczkę i w uliczkę delikatnie wypuszcza matkę zamyka ula i idzie do domu
Wszystkie metody poddawania matek powinno się wykonywać pod wieczór


Na górę
  
 
Post: 13 listopada 2010, 23:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
wlasciwe poddawanie opisal tobie Administrator tak sie powinlo robic . . jaotym wiedzalem i po tylu latach doswiadczen podaje 5 godzin po usunieciu starej ale to ryzyko jest duze, jest jeszcze jedna sprawa jakosc matki poddawanej na oko tego nie zobaczysz wie otym rodzina ktora ja otrzymoje .Patszenie do ula jak poddasz na 3 dzien po podaniu leoiej tego nie rup zrup to na 5 dzien masz wieksza pewnosc ze matki nie oklebia ,ale ten temat to jet taki jak kolega przedemna pisal to rzeka. powodzenia Pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 14 listopada 2010, 00:01 - ndz 

Rejestracja: 03 czerwca 2010, 17:25 - czw
Posty: 238
Lokalizacja: woj lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Dziekuję bardzo za odpowiedz.A gdybym zrobił odkład 4albo5ramek koniec maja/początek czerwca i podał matke bkf unasieniona to mógłbym liczyć jeszcze w tym samym roku na miód z gryki z tego ula?:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 listopada 2010, 00:10 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
musisz rodzine doprowadzic do odpowiedniej sily ajeszcze bedze wymiana pszczol ,lepiej patrz na jakosc ,mozesz jeszcze rodzine zasilic ramkami z czerwiem od bardzo silnej rodziny . atrzy weznies miod to zobaczysz w praktyce jak ta rodzina tobie sie rozwinie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 listopada 2010, 20:32 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
Na sztuczny matecznik. Tak jak opisał i pokazał tomekmiodek http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/vie ... t=3047.Jak dla mnie super metoda. Sam poddałem kilka matek ,unasienionych, nieunasienionych i wszystko było O.K.
Polecam tą metodę. :jupi:
pozdr.mardrak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji