FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 01:06 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 maja 2011, 10:16 - sob 
Koledzy zakładam nowy temat by można było podyskutować o poddawaniu matek pszczelich. Kto ma jakie doświadczenia w poddawaniu matek, które są szybciej przyjmowane przez rodziny pszczele: jednodniówki, unasiennione naturalnie czy inseminowane?. Kto jakimi metodami poddaje, jakie kto miał efekty w poddawaniu różnych matek w zależności jakie poddawał? Jak z przyjęciami matek przez rodziny pszczele obcej rasy czy też innej lini? Zapraszam do dyskusji.

Osobiście poddawałem u siebie w czwartek matki lini Aga3 od Wojtka Pelczara do rodzin z minesotami ( w trzy ule) dwie matki inseminowane i jedną jednodniówkę, jutro jadę zobaczyć czy matule zostały przyjęte czy też nie. Oczywiście rodziny były wcześniej osierocone (dwie bo trzeci ul to odkład bez matki) a przed poddaniem przejrzane i pościnane były mateczniki. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 11:43 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Ja ostatnio poddawałem 5 mateczek BF GZ i po osieroceniu rodzin (2h) poddawałem matki ale gdy znalazłem taki to polewałem ambrozolem , później matki "sztywne" gładłem na klateczkach z młodymi matkami aby zapach ( feromon) matki był obecny na klateczkach i dziś mija 3 dzień i matek pod wylotem nie widziałem ale jak jutro/ poniedziałek zaglądne to będę wiedział wszystko. :oczko:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 18:40 - sob 
Z poddawaniem matek nalezy miec jakiś system , najlepszy system to taki gdzie procent przyjęc matek jest duzy .

Nie ma sie co zagłębiać w szczegóły
W odkładach procent przyjęć matek jest dośc wysoki obojetnie jaka by to nie była , oczywiscie najlepiej sa przyjmowane matki czerwiace "nie odchudzone" transportem .

W przypadku wymiany matki na matke w ulu produkcyjnym juz jest problem najbezpieczniej jest po 8-9 dniach od osierocenia , wszystkie inne sposoby ponizej tych dni to loteria i % przyjęc maleje drastycznie .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 19:57 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
KOBER pisze:
w ulu produkcyjnym juz jest problem najbezpieczniej jest po 8-9 dniach od osierocenia ,


Czy możesz rozwinąć myśl, bo w literaturze piszą aby poddawać po 9 dniach matki w rodzinach gdzie usunęliśmy matkę ( aby czerw był kryty) .. czy chodzi o ilość spracowanych pszczół??

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 19:57 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
W zeszłym tygodniu wymieniłem ponad 50 matek czerwiących pod kołpak, na czerw na wygryzieniu, od ręki po utylizacji starej w rodzinach produkcyjnych. 100% przyjęć. Większość już czerwiła pod kołpakiem. Poddawałem na 4-5 dzień po wyjęciu z ulików weselnych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 maja 2011, 20:13 - sob 
Cordovan pisze:
które są szybciej przyjmowane przez rodziny pszczele: jednodniówki, unasiennione naturalnie czy inseminowane?.

Matki wygryzione do 8 godzin nawet możesz ją wpuścić do ula z starą matką jak chcesz wymienić na nią ona jeszcze nie produkuje feromonu i przez pszczoły traktowana jest jak pszczoła


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 10:53 - ndz 

Rejestracja: 30 kwietnia 2009, 00:01 - czw
Posty: 226
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
polbart, Leszku jakich kołpaków używasz , chodzi mi o wielkość, własnej produkcji ? bo widziałem jakieś w sklepie u Łysonia .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 18:52 - ndz 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
mariuszk pisze:
polbart, Leszku jakich kołpaków używasz , chodzi mi o wielkość, własnej produkcji ? bo widziałem jakieś w sklepie u Łysonia .


Takie samoróbki z siatki ciągnionej, stalowej ocynkowanej jak do dennic. Obrazek

10x10x2 cm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 29 maja 2011, 19:10 - ndz 
Byłem dziś u siebie w pasiece by zobaczyć co tam z matkami jakie poddawałem w czwartek, wszystkie trzy zostały bezproblemowo przyjęte :jupi: , obie matki unasiennione zaczęły już składanie jaj, z tym że matka w odkładzie o dziwo rozczepiła się dużo bardziej bo jest już zdecydowanie większa i złożyła już o wiele więcej jaj od drugiej matki inseminowanej, która poszła do rodziny macierzystej odkładu. W drugiej z rodzin poddana matka jednodniowa spokojnie spacerowała sobie po plastrze i mimo iż przeglądałem ramkę z nią dość długo nad gniazdem nawet nie myślała by zerwać się do lotu, spokojnie wędrowała sobie po plastrze wraz ze świtą młodej pszczoły. Zobaczymy teraz z czasem jak zaczną się wymieniać pszczoły z minnesot na agi jakież są cechy użytkowe tych pszczółek oraz jak z ich łagodnością bo minnesoty dały mi w tym roku szkołę żądlenia. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 czerwca 2011, 15:04 - ndz 
Dziś sprawdzałem poddane matki 3 dni temu w sztucznym mateczniku
Wszystkie przyjęte i czerwią ( matki były już unasienione )
nawet opalitka nie przeszkadza w przyjęciu matki z sztucznego matecznika plastykowego oklejonego odsklepinami z miodobrania
Wcześnie poddawałem matki w matecznikach sztucznych ale nieunasienione
Kiedyś tu na tym forum padło pytanie Czy można Poddać matkę unasienioną w sztucznym mateczniku
Dziś z własnego doświadczenia mogę Głośno Powiedzieć Tak
Wszystkie od Polbarta matki już Czerwią w rodzinach tak poddane ,,,,,,, oprucz jednej pewnie gdzieś czerwi w polu jak zwiała z roikiem :wnerw: z weselnego oby przyszła za rok z rojem z powrotem ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 czerwca 2011, 17:15 - pn 

Rejestracja: 30 kwietnia 2009, 00:01 - czw
Posty: 226
Lokalizacja: lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
polbart, Leszku , dobra metoda ta z kołpakiem , poddałem w ten sposób i już wszystkie Twoje mateczki czerwią , nie które nie mogły sie doczekać i już pod kołpakiem jajeczka składały, dzięki i pozdrawiam :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2013, 20:28 - pn 

Rejestracja: 20 lipca 2012, 06:37 - pt
Posty: 37
Lokalizacja: koło Sandomierza
Ule na jakich gospodaruję: warszawski zwykły
Miejscowość z jakiej piszesz: koło Sandomierza
witam,
podawanie pod tym kołpakiem to matkę starą zabieramy, i po 2h można już wsadzić nową matkę pod kołpak? i przez ile ona ma tam siedzieć? i czy pod kołpakiem ma być sama matka czy można wsadzić parę pszczół?czekam na info


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2013, 10:34 - wt 
bzyki.com, matkę taką pod kołpak dajesz na wygryzającą się młodą pszczołę na plastrze, ta pszczoła utworzy dla matki świtę i oczywiście starą matkę likwidujesz, po 2 h możesz poddać nową pod kołpak. :wink:


Na górę
  
 
Post: 22 stycznia 2013, 10:59 - wt 
Cordovan pisze:
po 2 h możesz poddać nową pod kołpak.


Zaraz po skasowaniu starej a nie po 2h !! :D


Na górę
  
 
Post: 22 stycznia 2013, 13:30 - wt 
Możesz i zaraz ale większy % przyjęć matki będzie jak pszczoły poczują osierocenie a po takim czasie poczują ale nie rozpoczną jeszcze ciągnięcia mateczników na swoich larwach. Choć specjalistą w tego typu poddawaniu matek pod kołpak jest Leszek więc może napisze najdokładniej jak to jest i jak najlepiej wykonać. :wink:


Na górę
  
 
Post: 22 stycznia 2013, 16:50 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
mi kiedyś Leszek tłumaczył jak to robi u siebie. Także jak mnie pamięć nie myli usuwa starą matkę i od razu pod kołpak wkłada nową na wygryzający się czerw. Jeślli jest to matka unasienniona to często po 48 h są już jajeczka na plastrze. A pszczoły jeśli są w dużej sile często same matkę z pod kołpaka uwalniają. Jeśli natomiast mateczka nadal siedzi to spokojnie uwalniamy ją po 48 h tak aby przy walnianiu jej nie zestresować bo zacznie biegać i może się zdarzyć, że pomimo iż już czerwi i ma świtę zostanie zaciachana.
Ja w tym roku zrobiłem parę kołpaków i testowałem w pasiece. Podziałało nawet z ulem z trutówkami ;).
ps. myślę nad modyfikacją kołpaka czyli na dodaniu otworku zalepianego ciastem. Takie ciasto po 24-48 h można by udostępnić pszczołą do wygryzienia i same bez naszej ingerencji uwalniałyby matkę.

Jeśli chodzi o klateczkę i kołpak. W kołpaku matka chodzi w swoim naturalnym środowisku po plastrze. Dodatkowo czerwi od razu co pszczoły odbierają jako duży plus i nie uważają jej za wadliwą. NAtomiast w klateczce jeśli matka jest nawet super. Ale nie ma możliwości czerwienia a dodatkowo chodzi po plastiku i przez to wykonuje dziwne ruchy pszczoły mogą ale nie muszą odebrać za wadę matki i usuwają ją z ula.

Ale najlepiej niech się wypowie ekspert w tej dziedzinie czyli Leszek i poprawi moje ewentualne błędy. :)

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2013, 17:26 - wt 

Rejestracja: 15 września 2009, 23:27 - wt
Posty: 6074
Lokalizacja: Stara Słupia
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth 3/4
Miejscowość z jakiej piszesz: Słupia
Wszystko okej.
Można starej matki w ogóle nie szukać tylko poddać pod kołpak na czerw na wygryzieniu młodą unasiennioną. Po uwolnieniu spod kołpaka z reguły zostaje młoda.
Pozdrawiam,
Leszek

_________________
http://www.polbart.company/matki-pszczele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 stycznia 2013, 17:47 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2011, 19:22 - sob
Posty: 577
Lokalizacja: Chotcza
Ule na jakich gospodaruję: LG3/4
a jak to się ma jak np. chce cau. poddać krainke albo bukfast lub na odwrotka


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 18 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji