FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 kwietnia 2024, 16:36 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 
Autor Wiadomość
Post: 14 maja 2020, 22:26 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Witam,

trochę później niż zwykle przez "prace adaptacyjne nowej bazy" ale w końcu ruszam z ogłoszeniem...

Sprzedam matki pszczele - do wyboru będą:

Krainki:

Celle (2017 i 2019) - tu już sporo osób wie co to za pszczoła - cieszy mnie że ponad 90% jest bardzo zadowolona z nich i sami pytają czy już wysyłam i kiedy będą :) - w tym roku będą matki po "starej sprawdzonej reproduktorce z 2017r UN naturalnie na wyspie Neuwerk"... jak i być może 1-2 serie po nowej z 2019r tak samo UN - uczciwie przyznam że na razie jakoś nie widzę różnic pomiędzy tym rocznikami - rodzina z reproduktorką z 2019 jest b. podobna do 2017... także jej córki zapowiadają się też bdb... co do samej pszczoły Celle - najlepsza z krainek jaką miałem - b. miodna, dobrze zimuje, tworzy silne rodziny, jest to pszczoła już na wczesne pożytki - przy ładnej pogodzie mniszek i sady nie są problemem... zachowuje wyraźny podział na miodnie i rodnie - w gnieździe ma sam czerw, miód sklepi na sucho, raczej nie ogranicza matki w czerwieniu - ale miód ma zawsze - nawet przy słabszych pożytkach coś jest gdy inne raczej nie mają... nie jest rojliwa a jak wpadnie w nastrój rojowy to wyłamanie mateczników i podanie węzy pomaga... przy pożytku łagodna jak baranek, jest trochę "lotna przy omiataniu plastrów w trakcie miodobrania" - w drugiej połowie lata (brak pożytku) potrafi już być lekko agresywna - praca z dymem skutecznie załatwia wówczas sprawę...

Nieska (2019) - pszczoła b. miodna... lubi mieć wianki miodu w rodni, zdarza jej się ograniczyć matkę w czerwieniu na umiarkowanym pożytku, pszczoła typowa na miód do pasieki przydomowej - rodziny buduje średnio silne, łagodna, czasami zdarzają się u niej matki czerwiące na brązowo-beżowe pszczoły... pszczoła raczej typowo na miód niż odkłady czy pyłek (nie jest uniwersalna) - w ofercie raczej krótko - reproduktorka ma uszkodzoną tylną nóżkę... nadaje się raczej na średnio-wczesne i późne pożytki, w 1 roku mało rojliwa... w kolejnych latach trzeba już je trochę pilnować...

Buckfasty - po materiale od Polbarta (Leszek Stępień)

2017
Elgon26
- pszczoła na b. wczesne pożytki (mniszek sady), zimuje najczęsciej w dużej silne i w dużej sile wychodzi z zimy, nawet słabsze rodziny co się raczej nie zdarza b. szybko dochodzą do siły i bez robienia odkładów budują b. b. silne rodziny, potrafi dużo błędów wybaczyć, jest praktycznie nierojliwa o ile ma miejsce (3 korpusy min).... Bardzo dobrze odbudowuje węzę - przez cały sezon do sierpnia włącznie jak i nie ma problemu z czerwienimy późnym latem na jasnych ramkach praktycznie od belki do belki. Rekordzistki w noszeniu pyłku - szczególnie polecam je do poławiania pyłku gdyż noszą go nawet kilka raz więcej w stosunku do innych... w rodni sam czerw i pierzga (nawet mogą to być 3 ramki pierzgi)... matka nie jest nigdy ograniczana w czerwieniu - b. dobra pszczoła na odkłady i powiększenie pasieki, wzmocnienia słabszych rodzin wiosną, przy pożytku b. łagodne, nie widzą praktycznie pszczelarza nawet bez dymu, przy braku pożytku w drugiej połowie lata konieczna praca z większą ilością dymu. Pszczoła raczej nie na spadź i wymagająca raczej intensywnych pożytków - jak ma z czego to przynosi go b. dużo - nawet na pasiece stacjonarnej. Fajnajako "uzupełnieniająca" braki innych rodzin w pasiece, idealna do poławiania pyłku/pierzgi a i na zimę w kiepskim pyłkowo terenie zawsze znajdą sobie pyłku więcej niż inne.

2018
Buckfast B625
- pszczoła b. łagodna i bardzo miodna, budująca silne rodziny, niektóre rodziny przy intensywnym pożytku ograniczają czasem lekko matkę w czerwieniu. Pszczoła na wczesne pożytki pod warunkiem dobrego przygotowania do zimowli - (trzeba dobrze dobrać wielkość gniazda) startuje dość ostrożnie na wiosnę, ale jak ruszy to b. szybko dochodzi do pełni siły. B. dobrze równo odbudowuje plastry, nie gromadzi raczej dużej ilości pierzgi, jest b. mało rojliwa- pszczoły silnej i mocnej budowy - noszą b. dużo miodu. Czerwiące matki często są rekordowo duże - zdarzają się opienie że matki B625 są "jak szerszenie". Wadą B625 jest "niewyrównanie" - ok 20% matek jest raczej przeciętna.


2019 - "nowości"
Sahariensis S105TG
- niestety brak już oryginalnej reproduktorski S105 z 2018r - także będą to już matki F2 - b. podoba mi się ta pszczoła, stąd decyzja aby przekazać jej geny dalej - wybrałem najlepszą jej córkę S105TG z 2018r - rekordzistkę roku 2019 - fenotypowo jest identyczna jak oryginał (czarna) jak i pszczoły po niej też są w większości czarne (tj. szare jak kraniki)jak po "oryginalnej S105," - rekordzistka jest b. b. łagodną (zerowa agresja) i miodną pszczołą - b dobrze trzyma się plastra - mogę przy nich pracować bez stroju - w tym roku do tej pory jest również najlepszą rodziną w całej pasiece. Pszczoła S105 buduje b. b. silne rodziny, dobrze zazimowana nadje się na b. wczesne pożytki, szybko rozpoczyna czerwienie i dochodzi b. szybko do pełni siły - S105 potrzebuje raczej dużego ula jak i sporo węzy i miejsca do czerwienia wiosną bez tego zdarza jej się czasami wcześnie wpaść w nastrój rojowy - szczególnie jeżeli wyszła w b. dobrej sile z zimy - warto takie "ferrari czerwiania" wykorzystać do wyrównania siły w pasiece na wiosnę. Pszczoły raczej "lekkiej zwinnej budowy". Cechą charakterystyczną jest czerwienie na ponadprzeciętną liczbę trutni (trutnie są czarne) - konieczna jest ramka pracy - bez niej potrafi popsuć sporo ramek na "truty" - tą wadę nadrabia b duzą silą i b. dużą miodnością. Pszczoła dobra dla tych co chcą szybko powiększyć pasiekę i mieć przy tym też i miód - można zrobić z nich więcej odkładów praktycznie bez uszczerbku dla siły (miodu). Matki po oryginalnej S105 były"niewyrównane" kolorystycznie - od czarnych, "paskowanych" do żółtych, po S105TG jak do tej pory przewaga tych czarnych.

Sahariensis S113 - pszczoła zapowiada się jako uniwersalna, b. dobrze zimuje jak i ma b. szybki rozwój wiosenny, nosi dużo pyłku, gniazdo ma uporządkowane. Rodziny będzie budować raczej b. silne. Nadaje się na b. wczesne pożytki, do tej pory nie wykazuje agresji - matki użytkowe do dalszej obserwacji ale jak na razie zapowiadają się b. obiecująco... b. wyrówna - matki pomarańczowo-żółte jak reproduktorka - jak i rodziny jakie tworzą też są b. porównywalne co ma ten plus że wiadomo czego w każdej z nich można się spodziewać po zajrzeniu tylko do jednej - pszczoła w pasiece od czerwca 2019 - ocena jak na razie wiec "połowiczna" wydana na podst. 15 uli.

Primorski P72 - pszczoła "najmniej zbadana" - mam za mało rodzin z nią aby ja obiektywnie ocenić (3 szt) - b.polecana mi przez Polbarta - zimowla bardzo dobra - za to rozwój wiosenny jak do tej pory raczej umiarkowany, pszczoła wydaje się być raczej na późniejsze pożytki, raczej łagodna, w stosunku do siły ma nawet sporo pierwszego miodu. Pszczoła w pasiece od czerwca 2019.

Cena matki NU (nieunasienniona) 22 zł/szt. Dla stałych klientów jak i zamówień większych niż 10 szt. w jednej paczce cena 20 zł/szt. Koszt wysyłki 18 zł - kartonik - paczka pocztowa priorytetowa. Wysyłka w poniedziałki lub odbiór osobisty w Bydgoszczy.

Matki znakowane niebieskim korektorem. Wkrótce dostępne będą też matki UN (unasiennione naturalnie) w cenie 60 zł/szt.

Wiadomości na PRIV forum od tego roku będą robić za luźne "pogaduchy" - natomiast zamówienia b. proszę składać mailowo na adres: pasiekamioduszka@wp.pl - pozwoli to uniknąć ewentualnych przeoczeń...

b. proszę o podanie w mailu:
ilości/nazwy zamawianych linii + oczekiwanego terminu wysyłki oraz danych adresowych wraz z nr telefonu kontaktowego.

Jak widać materiału jest sporo a niestety hodowla matek to nie pieczenie chleba - proces hodowli zajmuje ok 14 dni - stąd fajnie zamawiać z wyprzedzeniem aby można to jakoś zaplanować bo nie można tego "produkować na zapas na magazyn" - tym bardziej, że to raczej ciągle "amatorska hodowla" choć cieplarka już profesjonalna :mrgreen: - w zasadzie miałobyć tylko na własne potrzeby ale jakoś tak zawsze są jakieś nadwyżki... przy okazji dziękuje wszystkim za opinie i uwagi co do matek zakupionych w przeszłości -b. mnie cieszy spora liczba pozytywnych oraz b. mała liczba negatywnych - jaka opinia by nie była dodaje zawsze sił do większych starań - każda jest ważna - jeszcze raz dzięki !...

Pierwsze zamówione matki powinny zostać wysłane do stałych klientów którzy sami się zgłosili - 18-05... kolejna wysyłka możliwa w pon. 25-05 - hodowle były założone z wszystkiego oprócz EL26 bo już trochę ich dla siebie mam - nie wiem jeszcze jak przyjęcia larw ale powinny być raczej b. dobre bo były idealne i b. dobrze podlane mleczkiem:) - także można powoli już pisać co się chce do wysiłki na 25-05 jak i na kolejne poniedziałki :) - jest jeszcze coś wolnego na 18-05 ale tu nie mogę nic zagwarantować bo sam potrzebuje sporo - ale może coś wolnego się znajdzie...

Zapraszm i pozdrawiam ! Dzieki !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 maja 2020, 08:14 - pt 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
na 25 będziesz miał celle i Nieske? jeszcze nie składam zamówienia tylko pytam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 maja 2020, 07:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 lipca 2015, 17:01 - śr
Posty: 2289
Lokalizacja: Warszawa/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.10r+wlkp-18tka=60uli prod
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
mała aktualizacja treści ogłoszenia - matki są wysyłane paczką bez pobrania - tj. płatność następuje przelewem na konto bankowe po otrzymaniu paczki - jak wszystko jest ok - informacja "co i jak" w środku paczki. Składając zamówienie na maila b. proszę też o podanie swojego nicku (nazwy profilu z forum). Przyjęcie zamówienia potwierdzam telefonicznie lub mailowo.

na wysyłkę 25 maja są jeszcze wolne matki:

Saharinesis S113

Primorski p72 (na rzepaku nawet ładnie wypadła jedna rodzina jaka była wywieziona "na testy" więc nie są jakoś specjalnie "późniejsze")

B625 - brak - już wszystko zamówione

Celle (tylko po "repo" 2019)/Nieska - tu też zostały raczej "opary" na ten termin

dużo matek sądząc po przyjęciach ("klęska urodzaju") i bardzo ładnie już odbudowanych matecznikach będzie na wysyłkę w dn. 01-06-2020 - założyłem hodowlę z wszystkiego co mam - więc można "mixowac" na ten termin dowoli...

Pozdrawiam
Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 3 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 14 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji