FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 20 maja 2024, 11:51 - pn

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 
Autor Wiadomość
Post: 05 października 2008, 12:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Rano, po chłodnej nocy, sprawdzilem gdzie wiąże się kłąb. Okazało się, że w kilku ulach kłąb zbnajduje się w górnym korpusie. Gospodaruję w ulach Ostrowskiej. Pszczoły zimują w dwóch korpusach po 7 ramek, dennice wysokie. Karmienie zakończyłem koło 10 września. Podczas karmienia matka znajdowała się pod krata w dolnym korpusie.Proszę o radę co z tym fantem zrobić? Czy możliwe jest zamienienie korpusów miejscami.Najbliższe dni mają być cieplejsze i będzie okazja do interwencji.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 października 2008, 13:01 - ndz 

Rejestracja: 17 czerwca 2008, 13:53 - wt
Posty: 108
Lokalizacja: Wieluń okolice
Ja na swoich krps miałem kiedyś podobne sytuacje. Teraz robie to w ten sposób że po zakarmieniu ustawiam ramki w krps. W dolnym czerw a do góry cukier. Czerw wychodzi i zostawają puste komórki na zawiązanie kłębu. U ciebie widocznie w górnych ramkach zostały puste komórki i dlatego tam się kłąb uwiązał. No a druga sprawa że tam jest ciepło. Mnie się wydaje że tobie przydała by się nie zamiana krps tylko zamieszanie ramkami. Na dół puste i z czerwiem a do góry prowiant.
Pozdrawiam

_________________
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 października 2008, 14:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
W górnym korpusie napewno nie było wolnych komórek. Krata była na tyle długo, że komórki zwolnione przez wygryzajace się pszczoły, zostały zalane pokarmem. Sprawdziłem od spodu przy wyjmowaniu krat odgrodowych. Byłem z tego niezadowolony, ponieważ wolałbym by kłąd zahaczył nieco o górny korpus, co jest korzystne przy jego wędrówce do góry. Tak siedzę i dumam co jest przyczyną tej niekorzystnej sytuacji. W październikowym Pszczelarstwie Zygmunt Górczyński pisze o możliwości wiązania się kłębu wysoko przy stosowaniu powałek. Ja stosuję powałki wykonane ze sklejki, ale również część uli przykrywam włókniną (tzw wieloletnią ze sklepu ogrodniczego) i wysko uwiązany kłąb stwierdziłem w oby rodzajach przykrycia gniazda. Nie podejrzewam pszczół o popełnienie błędu, to raczej ja zrobiłem coś nie tak. Może mają za dużo pokarmu? W dolnym korpusie brakuje wolnych komórek (czerwiu juz nie ma) i wieszają sie tam gdzie cieplej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 października 2008, 16:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Teraz to jeszcze niewiele możemy powiedzieć o kłębie.Musi być kilka nocy zimnych a i dnie to też nielotne-no to wtedy tak.Obecnie choćby i dzisiaj pszczoły noszą pyłek i to obnóża pełne.
Co do tej sytuacji w ulu ja bym się nie przejmował-skoro mamy 7 ramek u góry poszytych.
Artykuł ów czytałem.Rozumiem obawy kolegi.Jednak nie radziłbym przestawiać korpusy.
Ja zimuję na dwóch pełnych korpusach po 10 ramek 36x20 [cm.].Nigdy nie bawię się z kratami w czasie podkarmiania.Pszczoły same układają sobie pokarm tak jak im pasuje.Nie wszystkie robią to jednakowo.Ja staram się dać 10kg. cukru i ma być.Nigdy nie brakło do maja.No ale tak jest u mnie .Nie znam stron kolegi -to i zaręczać nie będę.
Myślę że koledzy nie zawiodą i też napiszą.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 października 2008, 17:06 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak pszczoła ma 20cm pokarmu to jej starcza do wiosny do pierwszych lotuw po nektar. A ramka ostrowskiej ma 23cm długosci to jak zalane są ramki gurne od adoz to się niematrw pszczoły przeżyją. Może masz słabe rodziny i kłomb zawiązują w górnym korpusie. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 października 2008, 17:37 - ndz 
tadex161 pisze:
Rano, po chłodnej nocy, sprawdzilem gdzie wiąże się kłąb. Okazało się, że w kilku ulach kłąb zbnajduje się w górnym korpusie. Gospodaruję w ulach Ostrowskiej. Pszczoły zimują w dwóch korpusach po 7 ramek, .


To sie Ciesz że masz silne rodziny , nie bój się w odpowiednim czasie zejdą niżej byle nie wszystkie do pierwszego / jeszcze nie ma tak zimno aby były ściśle zwarte poczekaj do 0 lub -5stC wtedy powinny być uwiązane w części większej w dolnym i 1/3 w górnym
A ile za karmiłeś na te 2x7 ???
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 05 października 2008, 19:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 września 2008, 17:03 - śr
Posty: 162
Lokalizacja: Skarżysko-Kamienna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Ten rok jest dla mnie nietypowy. Nie wystąpiła spadź. Utrzymywałem pszczoły w gotowości pobudzając czerwienie. Wcześnie odgadłem, że spadź nie wystąpi i zacząłem karmić. Stąd siła rodzin. W tym roku podkarmiłem średnio po 12kg cukru, pozostawiając to co zebrały z późnych pożytków. Pod tym względem to też nietypowy rok. Zwykle czyszczę gniazda do 0 ze spadzi i daję trochę wielokwiatu. W olbrzymiej większości pracuję z buckfastami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 05 października 2008, 22:25 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
Ule ostrowskiej mają właśnie taką wadę że przez całą zimę pszczoły siedzą w górnym korpusie a w dolnym zapas kiśnie dość często nie zasklepiony dobrze że czasami jest ciepło to ten zapas z dolnego przenoszą do górnego. By nie mieć takich problemów dorobiłem nadstawki 1/2 wielkopolskie i zimuję prawie na całym korpusie z nadstawką na dole.

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 października 2011, 12:18 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
to ja odświeże ten temacik

U mnie było dwa dni temu po -6 stopni i ładnie sie kłabki zawiązały na samym dole i zdala od wylotka :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 października 2011, 20:12 - śr 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
To znaczy że są dobrze zaopatrzone w pokarm, z dala od wylotka czyli jest szeroko otwarty i dobra wentylacja ,czy nie za dobra? Czerwiu tam już nie ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 października 2011, 20:19 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 maja 2011, 07:59 - pn
Posty: 904
Ule na jakich gospodaruję: w dziupli
anZag,
moim zdaniem jest wszystko ok


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 października 2011, 23:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
zastanawia mnie ta krata pomiędzy korpusami czy ona jest tam potrzebna i jeszcze matka w dolnym korpuśie???????????????????????????? brak swobody ruchu dla kłębu zimą. pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 października 2011, 10:12 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4574
Lokalizacja: stare polichno
pawel pisze:
zastanawia mnie ta krata pomiędzy korpusami czy ona jest tam potrzebna i jeszcze matka w dolnym korpuśie???????????????????????????? brak swobody ruchu dla kłębu zimą. pawel

Również zakładam kratę odgrodową na okres karmienia w wiadomym celu . Teraz jej na pewno tam nie ma. Zazimowałem bardzo silne rodziny i w tej chwili we wszystkich ulach pszczoły są jeszcze pod powałką , wypełniając wszystkie uliczki .
Wcale się tym nie przejmuję bo wiem , że mają odpowiednią ilość pokarmu , który musi im starczyć nie tylko do wiosny. W silnych rodzinach tak się dzieje u mnie co roku. Tak jak BoCiAn pisze:
BoCiAnK pisze:
To sie Ciesz że masz silne rodziny , nie bój się w odpowiednim czasie zejdą niżej

paraglider


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 października 2011, 12:52 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
paraglider pisze:
pawel pisze:
zastanawia mnie ta krata pomiędzy korpusami czy ona jest tam potrzebna i jeszcze matka w dolnym korpuśie???????????????????????????? brak swobody ruchu dla kłębu zimą. pawel

Również zakładam kratę odgrodową na okres karmienia w wiadomym celu . Teraz jej na pewno tam nie ma. Zazimowałem bardzo silne rodziny i w tej chwili we wszystkich ulach pszczoły są jeszcze pod powałką , wypełniając wszystkie uliczki .
Wcale się tym nie przejmuję bo wiem , że mają odpowiednią ilość pokarmu , który musi im starczyć nie tylko do wiosny. W silnych rodzinach tak się dzieje u mnie co roku. Tak jak BoCiAn pisze:
BoCiAnK pisze:
To sie Ciesz że masz silne rodziny , nie bój się w odpowiednim czasie zejdą niżej

paraglider
Na okres karmienia ja najbardżiej ale nie na okres żimowania .Może to tylko nie porozumienie między nami .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 14 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji