FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 14:52 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 września 2013, 16:02 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sierpnia 2013, 11:30 - czw
Posty: 8
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: w planach
U Ostrowskiej przeczytałam, że oprócz zimy, praktycznie cały rok można przewozić pszczoły. Poczytałam trochę to forum, przejrzałam ogłoszenia i wydaje mi się, że jest taka zależność, że jesienią można kupić pszczoły taniej niż wiosną. Wczesną wiosną to w ogóle jeśli uda mi się zdobyć rodzinę, to poniżej 300zł nie dostanę. Teraz (wrzesień) za 300zł dostanę rodzinę z ulem, a jak się potarguję to i 250. Ale, no właśnie zawsze musi być ale. Jeśli teraz kupię pszczoły z ulem, to jest ryzyko, czy przezimują. Argumenty za jesiennymi zakupami: cena, jeśli przezimują, to mam szansę na miód z najwcześniejszych pożytków i mam po prostu normalną rodzinę z kt. mogę dalej pracować, np. zrobić odkład (ale poszalałam). Przeciw - czy one przezimują. Wiosenny zakup jest pewniejszy, ale droższy, no i dochodzi kwestia kiedy go dostanę. Acha, moja syt. jest następująca, jestem zielona i dopiero zaczynam przygodę z pszczelarstwem. Ma to być hobbystyczna pasieka, ale nie mam środków, żeby coś więcej na raz zapłacić (no i żeby mąż mnie nie zamordował :tasak: ). Pomyślałam, żeby koniec września, październik kupić ze 2 ule (kiedy one już nie są zbyt aktywne, a jeszcze nie zbite na zimę). Przez zimę nazbierać trochę sprzętu. Docelowo chciałabym dojść do 10 uli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2013, 17:12 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Kup teraz, jak najszybciej, żeby mieć jeszcze możliwość kontroli stanu rodzin i ewentualnie na naprawienie tego, co będzie szwankować.
Bez problemu dasz radę je przezimować, pomożemy.

_________________
Niniejszym oświadczam, że powyższy post wyraża mój osobisty punkt widzenia.
Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów w dowolnej chwili i bez podania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2013, 20:05 - sob 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
pikerjoa, Ja bym proponowal kupic na wiosne chodz droższe ale już przezimowane jak dopiero zaczynasz możesz mieć problem z zazimowaniem .Żeby przy zakupie na jesien nie kupic ul z ramkami. Na wiosne kupisz to tez zrobisz odkład i weźmiesz miod.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2013, 20:09 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Jeśli jedyne pszczoły jakie widziałaś to lepiej nie teraz bo trzeba je leczyć i karmić tylko właśnie później ale wtedy tylko od sprawdzonego pszczelarza. Na twoim miejscu jednak brał bym rodzinę na wiosnę. Masz już wybrany typ gospodarki? (rodzaj ula) ?

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2013, 21:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ja kupiłem pierwsze 14 rodzin jesienią. Pojęcia nie miałem żadnego. Zazimowałem na zbyt obszernym gnieździe - pszczoły przeżyły w 100%.
Leczyłem pierwszy raz w życiu apiwarolem - pszczoły przeżyły.
Nie miałem żadnej pomocy, ul od środka widziałem pierwszy raz w życiu.

To taka filozofia zazimować pszczoły, czy podbijamy sobie samopoczucie, że tacy jesteśmy fachowcy, bo nam się udaje a innym to już się nie uda?

pikerjoa, oczywiście sama musisz wybrać, ja życzę Ci powodzenia jakąkolwiek podejmiesz decyzję, to piękne hobby :)

_________________
Niniejszym oświadczam, że powyższy post wyraża mój osobisty punkt widzenia.
Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów w dowolnej chwili i bez podania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2013, 22:03 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sierpnia 2013, 11:30 - czw
Posty: 8
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: w planach
Muszę powiedzieć, że Wasza jesienno-zimowa aktywność na forum, jest argumentem za jesiennymi zakupami :D
Dziś pytanie, dziś odpowiedzi :thank:
, bo na wiosnę i w lecie przypuszczam, że siedzicie na zewnątrz i harujecie. Co do typu ula, to wezmę co się trafi, a potem będę kląć na własną wiedzę. Potrzebuję coś dla babola, bo na facetów z rodziny nie mogę liczyć (mąż i teściu powiedzieli, że się nie znają i boją).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2013, 22:43 - sob 

Rejestracja: 17 listopada 2011, 01:05 - czw
Posty: 879
Lokalizacja: Dolny Sląsk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Tak jak koledzy wcześniej radzę kupić na wiosnę ,pomimo tego iż będą droższe pewniejsze że wydatek się zwróci gdyż teraz jak ''walniesz babola ''z zimowaniem zostanie na wiosnę BABOL z pustym ulem :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2013, 22:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Jak nie chcesz dźwigać korpusów to weź leżaka.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 września 2013, 22:50 - sob 

Rejestracja: 02 października 2012, 22:08 - wt
Posty: 478
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Jeżeli znajdziesz dobrą ofertę to kup teraz, na wiosnę mogą być drogie i może być dostępnych i będziesz zmuszona kupić odkłady w czerwcu i sezon do tyłu. Jeżeli jesteś zdecydowana to kupuj i działaj. Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2013, 10:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 czerwca 2012, 06:19 - ndz
Posty: 571
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Sądząc po tegorocznej wiosnie i ilosci ogloszen o sprzedazy uli z pszczołami to nie powinno byc problemów z ich zakupem za te kilka m-cy na wiosne. Cena zapewne bedzie sie roznic o jakies 100-150 zl na ulu ale policzmy. Zeby zazimowac rodzine musisz im dac 12-15kg cukru na rodzine do tego 4 razy odymic Apiwarolem ,pomimo tego nie masz zadnej pewnosci ze Ci przezimuja. W sumie liczac nakłady na dobra zimowle i biorac pod uwage ryzyko jakie jest z nia zwiazane to moim zdaniem bardziej opłaca się poczekac do wiosny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2013, 10:25 - ndz 

Rejestracja: 01 maja 2011, 17:20 - ndz
Posty: 150
Lokalizacja: wadowice
Kup na wiosnę bo co tanie to zazwyczaj wychodzi drogo kupując teraz dasz 250 + 50 pokarm i + leczenie czyli ok 300 a do tego ryzyko przezimowania które w tym wypadku wynosi 50 zl tak wiec teraz zaoszczędzisz 50 a w zimie możesz stracić 250 cala zima stres czy przeżyją a tak zima spokojna wiosną dobry zakup i przygoda rozpoczęta :pl: zimą coś poczytaj przygotuj pasieko plan i działaj


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2013, 11:12 - ndz 
Witaj pikerjoa
viewtopic.php?f=60&t=10754
To jest moje ogłoszenie o sprzedaży pszczółek. Jest zainteresowanie ,telefony ,ale oferta w cenie 120-150 zł mnie nie interesuje. :do bani: .Każdy myśli ,że ten kto sprzedaje pszczoły ,to desperat i musi zbyć. Owszem ,kilka rodzinek bym chętnie sprzedał ,ale nie za taką cenę. Teraz już są prawie zakarmione więc zostaje leczenie od warozzy i niech zimują.
Jak nie sprzedam ,to myślę ,że na wiosnę ,jak przezimują i zaczną nosić pyłek ,TO JUŻ NA WIOSNĘ NIE PÓJDĄ W OBCE RĘCE :!: . Przecież to tak jak moje dzieci. :całusy: choć czasem są złośliwe ,czasem dają żądełka ,ale są na MOJEJ PASIECE.
A kiedy kupować? Jak od pewnego sprzedawcy ,ZNAJOMEGO, leczone ,zdrowe ,to ja bym kupił teraz. Bo już przeważnie są zakarmione ,jeśli nie miały pożytków z wrzosu nawłoci i widać siłę rodziny. Ale jeśli ,ktoś oferuje pszczoły wycieńczone pożytkami ,z małą ilością pszczół ,bez pokarmu to nawet tego nie oglądaj.Poczekaj do wiosny ,choć na początku kupowanie to tez ryzyko i wtedy kup. Możesz ,jak ktoś pisał mieć sezon stracony ,ale jakiś odkład i już pasieka się powiększa.Ale kupuj najlepiej z kimś ,to się zna,lub wiesz ,że to uczciwy człowiek.Chociaż ja mając kontakty z kilkoma pszczelarzami ,zastanawiam się gdzie jest ich uczciwość. Ale t,o już inny temat. :pl: Powodzenia.


Na górę
  
 
Post: 08 września 2013, 14:09 - ndz 

Rejestracja: 02 października 2012, 22:08 - wt
Posty: 478
Lokalizacja: Ostrowiec Świętokrzyski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Czyli najlepiej kupować wiosną i sprzedawać jesienią. Wtedy nie trzeba zakarmiać i leczyć:)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2013, 15:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
PawelKS3 pisze:
Czyli najlepiej kupować wiosną i sprzedawać jesienią. Wtedy nie trzeba zakarmiać i leczyć:)


Dokładnie kupić, zrobić odkłady wybrać miód i sprzedawać :)

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2013, 17:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2013, 21:06 - wt
Posty: 308
Lokalizacja: Roztocze
Ule na jakich gospodaruję: warszawskie poszerzane
Linker pisze:
PawelKS3 pisze:
Czyli najlepiej kupować wiosną i sprzedawać jesienią. Wtedy nie trzeba zakarmiać i leczyć:)


Dokładnie kupić, zrobić odkłady wybrać miód i sprzedawać :)


Ale wtedy roboty co nie miara :mrgreen:

_________________
Jestem pszczelarzem ludziom na pożytek, Bogu na chwałę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2013, 21:02 - ndz 

Rejestracja: 25 września 2012, 16:47 - wt
Posty: 1287
Lokalizacja: Łódż
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Witam!Jest jeden podstawowy aspekt Twojego wyboru,a mianowicie jakim typ ula czyli również jaka ramka.Z tego wynika również fakt zakupu pszczół na ramce którą wybrałaś i którą będzie dysponował sprzedający.W ulach leżakach operuję się z reguły pojedyńczą ramką [tu waga ramki z miodem dochodzi do 4 kg.,w ulach korpusowych czy segmentowych waga pojedyńczej ramki z miodem to około 2 kg lecz chcąc pracować szybko i wydajnie operuje się całym korpusem liczącym 10 i więcej ramek a to już waga samego miodu wynosi min.20 kg + waga korpusu ok.3 kg.Tak Więc podstawowa decyzja musi dotyczyć wyboru sposobu gospodarowania [ a tym samym wyboru typu ula ],gdyż każda zmiana pociąga za sobą zmianę używanego sprzętu jak ule,czasem miodarkę ,ramki,węza,itp.Na forum jest wiele wypowiedzi na temat oceny sposobów gospodarowania,zapoznaj się z nimi gdyż mogą być pomocne w podjęciu decyzji.Lepiej dokonać przemyślanego zakupu niż narazić się na straty i kpiny znajomych.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2013, 22:03 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 sierpnia 2013, 11:30 - czw
Posty: 8
Lokalizacja: kujawsko-pomorskie
Ule na jakich gospodaruję: w planach
To mi pomogliście, że ho ho :?
Nie, no dzięki. Sami może pamiętacie jak na początku człowiek się zapala i chciałby już, teraz stawiać, a jutro wirować miód :lol:
Natomiast najgorszy scenariusz, to na wiosnę otwieram ule i wysypuję martwe zwierzaki (pamiętam jak dziadek był przybity kiedy wiosenny przegląd nie był pomyślny. To od niego nauczyłam się szacunku do pszczół, kiedy mówił, że pszczoły jako jedyne zwierzaki w gospodarstwie nie zdychają, a umierają).
Na razie muszę zrobić rozeznanie co do związku pszczelarzy, może znajdę kogoś, kto mnie merytorycznie wesprze. Zacznę kompletować sprzęt itd.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 września 2013, 11:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
pikerjoa, wiesz podstawową kwestią jest to czy kupując teraz czy w sierpniu pszczoły potrafisz je prawidłowo zazimować, przeleczyć od warrozy i prawidłowo ocenić siłę rodziny do zimy, pozostaje jeszcze kwestia czy sprzedający prawidlowo podkarmiał (albo czy pszczoły miały pożytek naturalny) w lipcu i sierpniu na czerw, bo że dużo pszczoł to nic nie znaczy (może to być pszczoła letnia ktora zginie do zimy, a wtedy zostanie garstka z matką i je pozamiatasz wiosną),

kupując wiosną te problemy nasz z glowy, kupujesz rodziny przezimowane, nawet jak będą miały malo zapasu to podkarmisz ciastem czy syropkiem i będzie ok, rodzinę z matką kiepskiej jakości możesz trafić tak teraz jak i wiosną, tak samo z jakimiś chorobami (czego początkujący i tak nie zauważy).
Ogólnie wiosną jest dużo bezpieczniej (dla początkującego) kupować pszczoły, bo tylko dokłada ramek i pilnuje żeby mialy papu. Jesienią czy latem niech pszczoły kupują Ci ktorzy już mają jakieś rozeznanie na co zwrocić uwagę, i będą się potrafili zająć tymi pszczołami i doprowadzić je porządnie do zimy.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 września 2013, 11:24 - pn 
Pawełek. pisze:
Ogólnie wiosną jest dużo bezpieczniej (dla początkującego) kupować pszczoły, bo tylko dokłada ramek i pilnuje żeby mialy papu. Jesienią czy latem niech pszczoły kupują Ci ktorzy już mają jakieś rozeznanie na co zwrocić uwagę, i będą się potrafili zająć tymi pszczołami i doprowadzić je porządnie do zimy.
Zgadzam się w 100%.

pikerjoa gromadź pomału sprzęt, czytaj wartościowe lektury przez zimę, pytaj na forum pogłębiając swoją wiedzę a pszczoły kup wiosną po oblocie, lepiej ich kupić mniej (np dwie rodziny, zrobisz z nich w sezonie dwa czy trzy odkłady i do przyszłej zimy będzie np. pięć rodzin i własna w sezonie nauka praktyczna oparta o podstawy z lektury i forum) a drożej i przezimowane niż teraz taniej a wiosną może okazać się że "chytry musi kupić drugi raz". :wink:


Na górę
  
 
Post: 10 września 2013, 08:46 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 19:58 - pn
Posty: 773
Lokalizacja: Oławski
Ule na jakich gospodaruję: WP, wlkp.
pikerjoa, pozwolę sobie uzupełnić wypowiedź Cordovana, poczytaj temat milego mariana o robieniu odkładów, naprawdę solidna podstawa wiedzy o pszczołach. Powodzenia!

_________________
https://play.google.com/store/apps/developer?id=BigBee - Moje aplikacje dla pszczelarzy
http://blog.bigbee.eu - Mój blog


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 września 2013, 09:58 - wt 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
Dla kobiety polecił bym typ gospodarki na który powoli przechodzę-rodnia na całej ramce wkp i 1/2wkp jako miodnie.
Jeśli kupisz pszczoły teraz to bardziej zmotywuje to do pogłębiania wiedzy.
Może ktoś będzie miał jeszcze rodziny po tegorocznych odkładach.Sprawdzona matka i zdrowa fajna rodzinka.Na okazje z zapewnianiem że pszczoły są miodne i łagodne nie skusił bym się już nigdy -szczególnie jako początkujacy.Może jest w twojej okolicy jakieś koło pszczelarzy i polecą Tobie kogoś godnego zaufania i pomoże Tobie na początek.Kupił bym teraz.Rozwój wiosną pierwsze obloty to wrażenia bezcenne.W mojej okolicy myślę że takie rodzinki są do wyszukania ,

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2013, 20:19 - pn 

Rejestracja: 24 sierpnia 2013, 22:54 - sob
Posty: 13
Lokalizacja: pow. Krosno
Ule na jakich gospodaruję: dadant
A ja radze poszukać w okolicy kogoś kto ma pasiekę, pogadać na pewno pomoże, Kupić u niego, pomoże ustawić ,wybrać miejsce, pokaże jak do nich zaglądnąć na co zwracać uwagę itd. A jaka radocha na wiosnę jak pierwszy oblot będzie. Przecież ktoś musi pokazać i nauczyć co i jak.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 września 2013, 20:27 - pn 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
A jaka radocha na wiosnę jak pierwszy oblot będzie.

A jak nie będzie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 23 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji