FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 09:10 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 30 lipca 2014, 20:06 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Witam. Temat banalny, podstawy pszczelarstwa, ale może wart poruszenia, zwłaszcza dla młodych pszczelarzy, którym łatwiej złapać złe nawyki (ale też i łatwiej się ich oduczyć:).
Dwie szkoły na pewno są. W bardzo wielu (zresztą pod każdym innym względem wiarygodnych) źródłach jest propagowane (filmy, książki, net, plus doświadczenia rodzinne), strzepywanie pszczół do ula (do nadstawki, gniazda).
W innych, zalecane jest wg mnie znacznie bardziej racjonalne i praktyczne - strzepywanie na pomost przed wylotkiem. Dlaczego bardziej praktyczne?
1. Te ok 2000 z ramki pszczół mamy chociaż na chwilę poza ulem.
2. Przy wyjęciu 1/2 ramek nie ma tyle przestrzeni w ulu, żeby skutecznie ten manewr wykonać, plus groźba uszkodzenia innych ramek i pszczół.
3. Pszczoły wpadające nagle do ula z góry, to idealny sposób na rozdrażnienie reszty, do tej pory spokojnej.
4. W związku z tym nie mamy chmury pszczół bezpośrednio przed kapeluszem tylko przed ulem.
Praktykuję strzepywanie przed wylotkiem od paru lat (czyli nie wszystkie nawyki z prowadzenia pasieki z ojcem są godne polecenia:).
Oczywiście są sytuacje, kiedy nie jest to wskazane (pogoda, niebezpieczeństwo uszkodzenia matki przy szybkiej/nieuważnej akcji.
Ciekaw jestem czy są przeciwnicy?
Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2014, 20:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Warszawiak, Ciekawe uwagi. A powiedz przy ustawieniu szeregowo uli, w rzędzie i zabudowie ciepłej? Sięgać się nie chce aby na pomost. Przed wylotami się nie staje. Od boku nie podejdziesz.
Zresztą nawet przy zimnej luzem w polu ustawionych ulach, pszczoły lądują u mnie w górnych korpusach. A strząchanie mnie uczyli na dwie szkoły. Pierwsza pierdziut o ramkę. Druga pierdziut o rękę która ramkę trzyma, od góry w śródręcze, nie za mocno bo się siniaków można nabawić. Przy agresywniejszych druga lepsza. A najlepsza zmiotka, byleby włosy jej przemyć co jakiś czas i tyle. Albo skrzydło.
I wcale nieprawdą jest że się aż tak rozsierdzają przy wrzuceniu do górnego korpusu. Na pewno nie bardziej jak zaniepokojone strażniczki wylotka.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2014, 20:43 - śr 
Warszawiak,
A jak ktoś ma zwarty szereg uli albo ma pawilon :wink:
to gdzie ma strząsnąć ramki :wink:
pszczoły z nad kraty można strząsać spokojnie gdyż nie ma tam matki
ja robię to w ten sposób że do korpusu jakoś nie widzę rozdrażnienia a to dlatego że pszczoły po pod dymieniu opiją się miodem i są spokojne


Na górę
  
 
Post: 30 lipca 2014, 20:44 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Ja jak musze przełozyc ramkie do góry poza krate to zmiatam pszczoły z ramki nie strzocham bo jak by był czerw to mze larwy by pospadywały przy nagłym strzochaniem. A jak by była na tej ramce matka nie zauważona to spadnie na trawe i moze się stracić, a jak zmiatamy ramkie to do gniazda i pszczoła nie stresuje się tak jak przy nagłym strzepnieciu. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2014, 21:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Czyli są zwolennicy szkoły nr 1:) Rozumiem, że przy ścisłej zabudowie szeregowej (ul obok ula, dwurodzinne, pawilony) to strzepywanie na pomost zdecydowanie niewskazane. Tu się zgodzę. Czyli wnioski są takie, na pomost strząsamy jeśli mamy większe odstępy między ulami i wtedy, kiedy można spokojnie trząchnąć stojąc z tyłu ula, strzepujemy ramki z miodni, nie trząchamy ramek z rodni, na których jest podejrzenie (albo dla tych z lepszym wzrokiem - pewność), że może być matka. I o to chodziło. Pozdrawiam.

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2014, 21:39 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2014, 21:13 - śr
Posty: 1424
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Warszawa
Dodam tylko, że nie używam dymu i dla mnie różnica w rozdrażnieniu jest widoczna:)

_________________
Życie jest poszukiwaniem właściwego konserwanta...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2014, 21:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Nie mam pomostów bo oprócz strząsania na nie pszczół są zbędne .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2014, 00:44 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
A ja powiem że strzepywanie na pomost to większy upadek dla pszczoły bo spada z większej wysokości a po drugie potem się bidulki męczą w trawie więc ja preferuje do ula.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2014, 01:15 - czw 

Rejestracja: 06 lipca 2010, 12:31 - wt
Posty: 178
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, wp
W wielkopolskich zdejmuję nadstawki na bok, wyjmuję z nich kolejno ramki i strzepuję na gniazdo. Niedobitki omiatam miotełką, której staram się nie używać zbyt dużo, gdyż denerwuje ona pszczoły. W warszawskich poszerzanych natomiast najpierw zdejmuję na bok nadstawkę, a potem wyjmuję ramki z miodni bocznej zaczynając od tych najbliższych gniazda, a kończąc na skrajnych. Pszczoły są strzepywane na gniazdo. Postępując w ten sposób jedna pszczoła zostaje strząśnięta maksymalnie raz (w teorii).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2014, 17:48 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Warszawiak pisze:
Czyli są zwolennicy szkoły nr 1:) Rozumiem, że przy ścisłej zabudowie szeregowej (ul obok ula, dwurodzinne, pawilony) to strzepywanie na pomost zdecydowanie niewskazane. Tu się zgodzę. Czyli wnioski są takie, na pomost strząsamy jeśli mamy większe odstępy między ulami i wtedy, kiedy można spokojnie trząchnąć stojąc z tyłu ula, strzepujemy ramki z miodni, nie trząchamy ramek z rodni, na których jest podejrzenie (albo dla tych z lepszym wzrokiem - pewność), że może być matka. I o to chodziło. Pozdrawiam.
Wnioski są takie, że każdy pracuje jak lubi kolego. Przyzwyczajenia ciężko zmienić. Strzepywanie na pomost ma dwa plusy, dla pszczelarza.
Pierwszy to gimnastyka ( nie do góry i puk, tylko do góry ramkę, na bok, ciut w dół i puk). Drugi to odpowiednie poczucie psychiczne, bo się coś "dobrze" zrobiło.
Co do kapelusza, to znaczy, że masz spokojne pszczoły, o wytłumionym instynkcie obrony. Do korpusa jakbyś strząchł byłoby podobnie. Ale to tylko moje zdanie.
Pozdrawiam serdecznie

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji