FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:34 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Warroza w lipcu
Post: 14 lipca 2020, 10:51 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2009, 23:22 - śr
Posty: 42
Lokalizacja: Bochnia
Witam
Przy ostatnim przeglądzie w bardzo silnej rodzinie na kilkunastu robotnicach znalazłem kilka osobników warozy , i co gorsza kilka martwych nie wygryzionych robotnic które też miały na sobie warrozę. Reasumując, dla mnie sezon w tej rodzinie się kończy, trzeba ratować. Miałem pomysł, by ramki z zasklepionym czerwiem przenieść do innego ula do czasu ich wygryzienia a potem odymić apiwarolem, i odrazu rodzinę z czerwiem niezasklepionym też odymić. Potem je ponownie połączyć. Mam wątpliwości czy tym kluczowym okresie matkę na 2 tygodnie ograniczyć w czerwieniu w klatce. Może macie lepsze strategie na tą porę roku. Dziś przed zabiegami ściągam miodnię, (ul. Wlkp 12 ramkowy). Proszę o poradę. Pozdrawiam serdecznie ✋


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2020, 12:44 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
Pablo1, Apiwarol, cztery dymienia w odstępach 4 dniowych. Nie ma na co czekać... Oczywiście ta rodzina jest już wykluczona z sezonu.

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2020, 13:00 - wt 

Rejestracja: 22 lipca 2017, 06:30 - sob
Posty: 111
Ule na jakich gospodaruję: WP/ 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Suwałki
Proponuję natychmiast izolować wszystkie matki na 2 tygodnie i leczyć bez wyjątku na tej pasiece.
Rodziny w podobnym do opisanego przez Ciebie stanie w zeszłym roku nie udało mi się uratować. Resztki pszczół po leczeniu wspomogły inną. Czerw zamknięty poszedł do przetopienia te pszczoły nie nadawały by się już do niczego.
Ale cała pasieka w tym miejscu miała ogromne porażenie. Rodziny mimo leczenia słabły w oczach na przełomie sierpnia i września. Porażenie w momencie kiedy widać warrozę na pszczołach jest krytyczne.
Pszczoły masz na skraju zagłady wg moich doświaczeń z zeszłego roku.
U mnie przyczyną było nie leczenie w okresie wiosennym.

Powodzenia w ratowaniu
Robert


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2020, 13:15 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2009, 23:22 - śr
Posty: 42
Lokalizacja: Bochnia
Dziękuję za odpowiedzi. Mam nadzieję, że się uda.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2020, 15:00 - wt 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
garret294 pisze:
przyczyną było nie leczenie w okresie wiosennym

nigdy nie leczę wiosną i nie ma takiej potrzeby jeśli pszczoły zostały wyleczone po sezonie. Opisana sytuacja to wynik zaniedbań ubiegłego roku ( co najmniej) i końcowe stadium choroby. Odymianie mało skuteczne , jedyny sposób to paski o długotrwałym działaniu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2020, 15:45 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
manio pisze:
Opisana sytuacja to wynik zaniedbań ubiegłego roku ( co najmniej) i końcowe stadium choroby.

Zgadza się!
manio pisze:
jedyny sposób to paski o długotrwałym działaniu.

OJ, nie jedyny, oj nie :P. Nie stosuję pasków i pszczoły mam ósmy rok Manieczku , trzeba mieć rękę do pszczolek :D :wink:

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2020, 19:06 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Pablo1 pisze:
Miałem pomysł, by ramki z zasklepionym czerwiem przenieść do innego ula do czasu ich wygryzienia a potem odymić apiwarolem, i odrazu rodzinę z czerwiem niezasklepionym też odymić. Potem je ponownie połączyć.


Stosowana koncepcja walki z warrozą.

Dzień x - dzielimy po miodobraniu : miodnia na dennice i do tego matka , korpusy z czerwiem na inne miejsce .
-Dzień x+2 : polewamy 3,2% KS pszczoły w korpusie z matką (bez czerwu) z pszczołą lotną - dokarmiamy / może być 1 tabletka Apiwarolu / .
-Dzień x+21 w odstawionym macierzaku : zrzucamy wygryzione pszczoły na jeden korpus , polewamy 3,2% KS , lub odymiamy Apiwarolem
-równocześnie podkarmiamy korpus z lotną i z wygryzionym czerwem,
-w październiku lub marcu łączymy
-późną jesienią polewamy r-r 3,2% KS
-w październiku lub marcu możemy zastosować system dwurodzinny*
* chodzi tu o to, że pod koniec października można na korpus pierwszy postawić korpus drugi i dwie matki przezimuja . Na wiosnę dwie matki będą czerwić do czasu, aż jedna nie zginie
Polecam i Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2020, 19:08 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 grudnia 2019, 11:03 - ndz
Posty: 512
Lokalizacja: Równe k.Kościerzyny
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: TrzyMiasto
Pisiorek pisze:
...trzeba mieć rękę do pszczolek ...

Fakt i bardzo dobrze, gdy tak jest ale ... ktoś tu kiedyś pochwalił pewnie i słusznie nie mniej ... oby dalej tak było. Ja na pewno @Pisiorek, póki co do pięt nie dorastam ale nie powiem ... że długo tak to nie będzie ... mam nadzieję :chytry: a i inni też mają niebagatelne doświadczenie w sprawie hodowli pszczół.
Tak, że trochę skromności tu w wypowiedziach nie zawadzi.
Ja też jutro zaglądnę do moich pszczółek, sprawdzę jak się mają jak - matki Hinderhofera sobie radzą(od 24 czerwca kiedy je poddałem) no i poważnie opatrzę gniazda w poszukiwaniu Varroa, aby w razie takiej potrzeby - szybko zadziałać. Jestem na to przygotowany :pala:
Obym miał się czym pochwalić w przyszłym roku :mrgreen:

_________________
"... Egzaminy napełniają lękiem każdego, nawet dobrze przygotowanego, ponieważ najgłupszy może zapytać o więcej, niż najmądrzejszy jest w stanie odpowiedzieć..." Charles Caleb Colton.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2020, 19:53 - wt 
MODERATOR

Rejestracja: 07 stycznia 2017, 10:28 - sob
Posty: 3954
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: ok.Kalisza
Pablo1 pisze:
Witam
Przy ostatnim przeglądzie w bardzo silnej rodzinie na kilkunastu robotnicach znalazłem kilka osobników warozy , i co gorsza kilka martwych nie wygryzionych robotnic które też miały na sobie warrozę. Reasumując, dla mnie sezon w tej rodzinie się kończy, trzeba ratować. Miałem pomysł, by ramki z zasklepionym czerwiem przenieść do innego ula do czasu ich wygryzienia a potem odymić apiwarolem, i odrazu rodzinę z czerwiem niezasklepionym też odymić. Potem je ponownie połączyć. Mam wątpliwości czy tym kluczowym okresie matkę na 2 tygodnie ograniczyć w czerwieniu w klatce. Może macie lepsze strategie na tą porę roku. Dziś przed zabiegami ściągam miodnię, (ul. Wlkp 12 ramkowy). Proszę o poradę. Pozdrawiam serdecznie ✋

Najlepiej zabrać i przetopić cały czerw zasklepiony a rodzinę odymić , lub poddać paski warrozobójcze , dobrze by było wymienić matkę na młodą , dobrze czerwiącą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2020, 19:58 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 kwietnia 2009, 23:22 - śr
Posty: 42
Lokalizacja: Bochnia
Dzięki za odpowiedzi. Co oznacza skrót KS 3,2%?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2020, 20:39 - wt 

Rejestracja: 22 lipca 2017, 06:30 - sob
Posty: 111
Ule na jakich gospodaruję: WP/ 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Suwałki
manio pisze:
nigdy nie leczę wiosną i nie ma takiej potrzeby jeśli pszczoły zostały wyleczone po sezonie. Opisana sytuacja to wynik zaniedbań ubiegłego roku ( co najmniej) i końcowe stadium choroby. Odymianie mało skuteczne , jedyny sposób to paski o długotrwałym działaniu.


Witam
Masz racje, że wynik zaniedbań, albo raczej słabego doleczenia w kolejnych sezonach. To był mój 3 sezon a jeśli czytałeś Chrobińskiego to pokazuje, że pszczoły w przypadku których 95% warrozy zostaje zlikwidowanej giną w 3 sezonie właśnie. Tak czy siak zabieg wiosną mógł pomóc w letnim leczeniu w roku 2019. Wyszło jak wyszło. W tym roku już rodziny mam podzielone i leczę gdy nie ma w nich czerwiu krytego.
KS3,2% - Kwas szczawiowy 3,2%
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 lipca 2020, 20:41 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 marca 2020, 10:55 - ndz
Posty: 799
Ule na jakich gospodaruję: wlp
Miejscowość z jakiej piszesz: małopolska
ldawid, krótko jesteś na forum i nie wyłapujesz że ja to wszystko przecież w żartach pisze :P majster fachowa ręka :haha:

Pablo1 pisze:
Dzięki za odpowiedzi. Co oznacza skrót KS 3,2%?

To jest kwas szczawiowy o stężeniu 3 2% który możesz zastosować w trakcie sezonu. A jeszcze lepiej będzie jak znajdziesz na forum przepis na ambrozol i będziesz go stosował, nie będziesz miał jesienią takich niespodzianek :)

_________________
Specjalista, ekspert pszczelarski majster fachowa rynka ,pozdrawiam ;-))


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2020, 10:59 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 grudnia 2019, 11:03 - ndz
Posty: 512
Lokalizacja: Równe k.Kościerzyny
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: TrzyMiasto
Pisiorek pisze:
...krótko jesteś na forum i nie wyłapujesz...

Nie da się ukryć :P tak czy owak ... przyjmuję Twój punkt widzenia do wiadomości :soczek:
Dziękuję i pozdrawiam ... Leszek

_________________
"... Egzaminy napełniają lękiem każdego, nawet dobrze przygotowanego, ponieważ najgłupszy może zapytać o więcej, niż najmądrzejszy jest w stanie odpowiedzieć..." Charles Caleb Colton.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Google [Bot] i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji