FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 20:21 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 listopada 2007, 21:57 - pn 
Autor Wiadomość
BoCiAnK Płeć:Mężczyzna
DZIADEK KLUPACZ

PostWysłany: 2007-08-18, 16:46 Jesienna wymiana plastrów Odpowiedz z cytatem
Jak Już wcześniej wspominałem gospodaruję również na ulu 1/2dadanta ale temat ten dotyczy każdego typu ula stojaka gdzie zimujemy pszczoły w minimum dwóch korpusach przykład podam na 1 Dadanta . Otóż przy karmieniu zimowym jaki przeprowadzamy możemy się z powodzeniem pokusić o 40% wymianę ramek układając ramki z czerwiem w pierwszym korpusie w ilości 6—7 kładziemy kratę w drugim korpusie układamy po 2 skrajne ramki suszy najlepiej z pierzgą a w środek 4—5 plastrów węzy i karmimy ok. 15kg cukru pszczoły odrobią ramki idealnie . poprzez częsta wymianę ramek likwidujemy wiele chorób jak ;Nosemoze ,Zgnilce , Grzybice itp. a matka znacznie chętniej na wiosnę czerwi w tak czystym ramku pozatym rodzą się dorodne i zdrowe pszczoły

Smile

_________________
Z Pszczelarskim pozdrowieniem

http://www.pasiekaambrozja.pl/
ryszard13 Płeć:Mężczyzna
ZAGLĄDAM CZĘŚCIEJ

PostWysłany: 2007-08-29, 20:08 Odpowiedz z cytatem
Witam. Bogdan, jak teraz włożę ramki z węzą, to czy pszczółki zdąża ją odciągnąć, w końcu jest tylko kilkanaście st. ciepła, a poza tym matka na wiosnę ma czerwić w drugim korpusie licząc od dennicy-czy będzie to robić na dziewiczych plastrach? Pozdrawiam

BoCiAnK Płeć:Mężczyzna
DZIADEK KLUPACZ

PostWysłany: 2007-08-29, 20:59 Odpowiedz z cytatem
Ryszard jasne że zdążą tylko zwęź wyloty i daj więcej syropu ,, skrajne ramki daj odbudowane a w środek węze np 2 suszu i 5 węzy w górnym korpusie a w dolnym tylko czerw

No i popatrz za jakiś czas Wink

_________________
Z Pszczelarskim pozdrowieniem

http://www.pasiekaambrozja.pl/

minikron Płeć:Mężczyzna
STARSZYZNA

PostWysłany: 2007-08-30, 01:04 Odpowiedz z cytatem
BoCiAnK napisał:
np 2 suszu i 5 węzy w górnym korpusie a w dolnym tylko czerw

Aż tak?? 5 węzy?

Dla mnie to ważne, bo nie mam zapasowych plastrów...
Byłby cud wyprodukować 5 plastrów na pień...

BoCiAnK Płeć:Mężczyzna
DZIADEK KLUPACZ

PostWysłany: 2007-08-30, 11:09 Odpowiedz z cytatem
[quote="minikron"]
Aż tak?? 5 węzy?

Pozwoliłem przytoczyć fragment z czasopisma ;;Przegląd Pszczelarski
Z gospodarki Pasiecznej w Norwegii

Ja takową metodę musiałem już 3 lata temu zastosować z powodzeniem jak przy ostatnim miodobraniu w połowie września wyłamałem prawie 90% ramek na wirówce pszczółki przezimowały super też miałem pierwsze obiekcje czy to się zprawdzi Wink

_________________
Z Pszczelarskim pozdrowieniem

http://www.pasiekaambrozja.pl/

mały123 Płeć:Mężczyzna
ZAGLĄDAM CZĘŚCIEJ
Z
PostWysłany: 2007-09-06, 06:25 węza Odpowiedz z cytatem
jak to zrobić w dadanie leżaku . ułożone gniazdo i w niekturych rodzinach zostawiłem po 7 ramek w innych po 6 a jedna na 5(podkarmiaczkę wstawiałem za ostatnią ramkę z czerwiem.jak teraz zacznę karmić to którą ramkę zamieniać na węzę?Czy nie zamieniać a dać jako skrajną powiększając gniazdo z obu stron a w miarę wygryzania się pszczół wyjmować puste ramki?

BoCiAnK Płeć:Mężczyzna
DZIADEK KLUPACZ

PostWysłany: 2007-09-06, 10:05 Re: węza Odpowiedz z cytatem
[quote="mały123"]jak to zrobić w dadanie leżaku .

Ja po swojej przygodzie zrobiłem to tak ; z innego ula wziołem dwie ramki z czerwiem krytym i dałem na boki a w środek wstawiłem 4 ramki węzy i karmiłem

Jak układałeś gniazdo trzeba było pozostawić tylko ramki z czerwiem a w środek wstawić odpowiednią ilość węzy ( tyle ile uważasz za stosowne aby pszczoły po odrobieniu węzy obsiadały wszystkie ramki )

_________________
Z Pszczelarskim pozdrowieniem

http://www.pasiekaambrozja.pl/


Na górę
  
 
 Tytuł: Pakiety
Post: 31 grudnia 2007, 19:00 - pn 
Mam pytanie czy pakiety można osadzić na samej węzie ????


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 31 grudnia 2007, 20:07 - pn 

Rejestracja: 02 września 2007, 21:38 - ndz
Posty: 176
Lokalizacja: busko zdroj
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Oczywiscie ze mozna tylko w podkarmiaczce nie moze im brakowac pokarmu.Pozdrawiam Michal

_________________
Michał Lewandowski - Miody Ponidzia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Pakiety
Post: 01 stycznia 2008, 00:47 - wt 
Paweł pisze:
Mam pytanie czy pakiety można osadzić na samej węzie ????


Można poczytaj se To tak samo przezimuja :wink:

Jerzy to coś dla Ciebie takim sposobem możesz pozyskiwać susz do innych uli


Na górę
  
 
Post: 01 stycznia 2008, 01:23 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 listopada 2007, 19:39 - śr
Posty: 1622
Lokalizacja: Polska
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadanta
Witam!
Dzieki za dobra rade - a tak sie martwilem skad to sciagnac?
Mysle, ze przy tego typu postepowaniu mozna takze zadbac nie tylko w takim przypadku o wieksza ilosc suszu, ale w ogole o to, zeby miec pod reka swiezy, zdrowy susz. Dla mnie, w kazdym badz razie, to rewelacja. :D
Jeszcze raz dzieki
Pozdrawiam
Jerzy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2008, 09:21 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Wszystko sie zgadza i jest super ale ile ta więkasza dawka cukru na zimę musi wynosić??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 lipca 2008, 21:03 - czw 
d@niel_25 pisze:
Wszystko sie zgadza i jest super ale ile ta więkasza dawka cukru na zimę musi wynosić??


To zależy ile chcesz wymienić plastrów przecież z czerwiem musisz pozostawić więc przelicz jeżeli pszczoły na odbudowanie 1 kg węzy z używają 7 kg miodu to jak dasz przysłowiowe 5 plastrów (zależy jakie masz ule ) ale np Dadanta gdzie wchodzi 14 pl to z użyją ok 2-3 kg Cukru więcej biorąc pod uwagę przerób Cukru


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2008, 10:11 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Czy można to wykonać również tak: na środek czerw i pózniej normalnie szy by plastry z pyłkiem i wolne palstry te te plastry z pyłkiem rozsunąć i miezy nie a czerw wstawić węze i zakarmiać??
Całe gniazdo na zime tak wygladałoby z początku (wylot na środku ula):
plastry z pierzgą-węza-czerw-węza-plastry z pierzgą

PS.
Mam plaster który nie może zimowac bo już raz na nim pszczoły zimowały ale jest w nim pierzgi trochę, czy jak go wstawię za zatwór to pszczółki przeniosą pierzgę do właściwego gniazda??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2008, 15:12 - sob 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
A niby dlaczego nie mogą zimować na plastrze na którym już raz zimowały?
Plastry 2-4 razy przeczerwione są najlepsze do zimowania. Nie powinny zimować na plastrach jasnych i dziewiczych. Węzę możesz tak wstawić do czerwienia, ale przed zimą radzę ci przenieść na sam skraj gniazda, a jeżeli gniazdo będzie za duże to za zatworę.
Pieżgi zza zatwory nie przeniosą do gniazda, chyba że zużyją z głodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 sierpnia 2008, 15:54 - sob 
BoCiAnK pisze:

PostWysłany: 2007-08-18, 16:46 Jesienna wymiana plastrów Odpowiedz z cytatem
Jak Już wcześniej wspominałem gospodaruję również na ulu 1/2dadanta ale temat ten dotyczy każdego typu ula stojaka gdzie zimujemy pszczoły w minimum dwóch korpusach przykład podam na 1 Dadanta . Otóż przy karmieniu zimowym jaki przeprowadzamy możemy się z powodzeniem pokusić o 40% wymianę ramek układając ramki z czerwiem w pierwszym korpusie w ilości 6—7 kładziemy kratę w drugim korpusie układamy po 2 skrajne ramki suszy najlepiej z pierzgą a w środek 4—5 plastrów węzy i karmimy ok. 15kg cukru pszczoły odrobią ramki idealnie . poprzez częsta wymianę ramek likwidujemy wiele chorób jak ;Nosemoze ,Zgnilce , Grzybice itp. a matka znacznie chętniej na wiosnę czerwi w tak czystym ramku pozatym rodzą się dorodne i zdrowe pszczoły



Właśnie mam zamiar pokusić się na to doświadczenie czytając ten Skan http://www.pasiekaambrozja.pl/forum/fil ... 04_952.jpg wiąże nadzieje że dorobię sie większej ilości plastrów i wymienię te ciemme


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2008, 20:10 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
d@niel_25 pisze:
Czy można to wykonać również tak: na środek czerw i pózniej normalnie szy by plastry z pyłkiem i wolne palstry te te plastry z pyłkiem rozsunąć i miezy nie a czerw wstawić węze i zakarmiać??
Całe gniazdo na zime tak wygladałoby z początku (wylot na środku ula):
plastry z pierzgą-węza-czerw-węza-plastry z pierzgą

PS.
Mam plaster który nie może zimowac bo już raz na nim pszczoły zimowały ale jest w nim pierzgi trochę, czy jak go wstawię za zatwór to pszczółki przeniosą pierzgę do właściwego gniazda??


ja widzę ze kolega zaczyna mocno kombinować, aczkolwiek to trochę szalone pomysły są lub wręcz mogące spowodować że rodziny przez takie działanie mocno osłabną, na ramke co juz raz zimowały możesz śmiało zimować, jak mało plastrów masz to jeszcze trzecią zimę zazimujesz no coż masz zrobić takie życie, jak są zdrowe i dbasz o higiene to nic im nie będzie, gorzej jak chcesz jakieś tasowania robić to wtedy już ręce opadają

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 16 sierpnia 2008, 21:32 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 maja 2008, 18:48 - czw
Posty: 926
Lokalizacja: Kraków/Łękawica
Ja sie tylko zapytałem czy tak można bo tak sobie wymyśliłem ze tak by to u mnie mogło wyglądać aczkolwiek nie zamierzam tego robić bzyku. A z tym że kombinuje to się już powtarzasz :):):)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lipca 2009, 22:50 - czw 
d@niel_25 pisze:
Wszystko sie zgadza i jest super ale ile ta więkasza dawka cukru na zimę musi wynosić??


To zależy ile plastrów węzy dasz licząc na każde ramko wielkopolskie 1,6 kg przerobionego cukru + na odbudowę węzy z 2 kilo


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2009, 07:00 - pt 

Rejestracja: 05 sierpnia 2007, 08:26 - ndz
Posty: 177
Lokalizacja: Kraków
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D i wlkp.
Witam. Mam do skasowania kilka plastrów ale jest w nich sporo pierzgi, jak "zmusić" pszczoły aby te plastry opróżniły? Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2009, 11:54 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
wstaw w środek gniazda niech je matka zaczerwi a potem za/nad kratę jak się wygryzą pszczoły ramki zabierasz.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2009, 17:46 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2009, 16:15 - ndz
Posty: 88
Lokalizacja: Rzeszów
Witam
Ja nie miałem najmniejszego problemu z odbudowa wezy. Kupiłem dwie rodziny koncem sierpnia były one na 10 ramkach ula ostrowskiej a wiadomo ze powinno sie zimowac ten rodzaj uli na dwóch korpusach wiec ułozyłem rodzine na dole zostawiłem sam czerw czyli 7 ramek a na górnym korpusie na skrajnych ramkach dałem ramki z pierzga po dwie ramki z weza a w srodek odbudowana jedna ramke. Poczym zaczołem je dokarmiac syropem cukrowym. Tak wiec ja nie miałem najmniejszego problemu z odbudowa wezy w jesieni.

Pozdrawiam Krzysiek4810

_________________
http://picasaweb.google.pl/110674740950921002414


Krzysiek4810


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
cron
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji