FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 maja 2024, 12:23 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 
Autor Wiadomość
Post: 19 maja 2010, 14:27 - śr 
Z Nieoficjalnych wiadomości krążą plotki o majowych upadkach rodzin z głodu
w rozmowie z znajomym który rozmawiał z innym i na zapytanie co tam w pasiece odparł z 20 przezimowanych pozostało 5 słabych
z poszkodowanego ust padło pytanie co to może być za choroba że pszczoły wyniosły białe larwy na wylot i przed ula
Na odpowiedź Kolegi Że To Głód .... roześmiał się że karmił na zimę i że ma tak higieniczne pszczoły że wynoszą wszystko na pole
Po oględzinach paru uli w ulach stwierdzono osyp pszczół totalny brak pokarmu resztki pszczół wygryzających się z wysuniętym języczkiem pszczoły powbijane do komórek
Przykro to pisać ale szkoda mi tych zagłodzonych pszczół a nie właściciela :pala:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2010, 15:53 - śr 
Jakie ilości pokarmu podawać w Maju i jak? Literatura milczy na temat tego fenomenu...


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2010, 16:32 - śr 
Nie wiem co pisze literatura ,ale podam ci na moim przykładzie trzeba znać siłę rodziny i ilośc pokarmu jaki posiadała przed tak gwałtownym ochłodzeniem w dodatku cały czas u mnie lało z tym ,że nikt nie przewidział że bedzie taka sytuacja trwała prawie 2 tygodnie.
W maju duża rodzina średnio potrzebuje 15k pokarmu moje nazbierały średnio 7 ramek wlkp nakropu z mniszka to powinno starczyć na 2 tygodnie deszczowej pogody ( bezlotowe dni) takie jak ja miałem w maju ,prawie 2 tygodnie pszczoły nie wylatują z uli masakra dopiero na jutro planuje wejść do uli (pogode zapowiadają 16 stopni ,ale pochmurno)
W kilku ulach wyrzuciły mi czerw trutowy to było oznaką do zakarmienia pszczół.
Czym karmić można ciastem , syropem , poddac na ramku pokarm z zapasów zimowych do gniazda itd. Ja nie miałem mozliwości wejść do uli dlatego poddałem syrop po pół litra dwie serie co dwa dni na miód majowy już nie moge liczyć .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2010, 19:56 - śr 
Wczoraj podałem ciasto na dennicę - z forum już wiem że to źle. Dziś zaglądałem do uli. Pobierają pokarm, kłąb połączył się z dennicą. Pszczoły mimo 8-10 st.c. gdzieśtam próbują latać. Z tego co wyczytałem może to być spowodowane dokarmianiem, tzn część pszczół wierzy że można zbierać pyłek.... W Niedzielę ma być kilka godzin słońca planuję usunąć mateczniki i podać ciasto na ramki.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2010, 20:23 - śr 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Paweł nic nie zmieniaj z dennicy tak samo pobieraja a może i lepiej jak z ramek , bo maja większy dostęp do ciasta większa powierzchnia. To nie jest zima że siedzą w kłebie i nie mają kontaktu z dennicą , piszę to po własnych obserwacjach bo dawałem ciasto 2 dni temu i widze gdzie szybciej ubywa. A w dodatku cały czas siedzą na wylotku bo pobierają wode i deska wylotkowa jest częsciowo sucha.
Pozdrawiam Odnowiciel.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2010, 20:31 - śr 
Tez się balem głodu pszczół, 3 dni temu podałem ciasto na powałke, bo cienko było z pokarmem w ulu. wczoraj latały kilka godzin, dzisiaj było dobrze, zalały nektarem. ale tam gdzie pszczoły 2 tygodnie temu budowały plastry, dziś te plastry są opuszczone, w połowie odbudowane i nie skończone, wrócą tylko niech się cieplej zrobi. Pozdrawiam


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 maja 2010, 20:33 - śr 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Ja wykonałem dziś przeglądy w swoich rodzinach. Tam gdzie były stare matki był stan rojowy, natoiast w pniach z zeszłorocznymi matkami mimo dużej ciasnoty nastrój do rójki się nie pojawił. Co do ilości pokarmu to byłem bardzo zaskoczony. Pokarmu jest ok 25% mniej niż w zeszłych latach. A to bardzo dobry wynik :) Ramka wąsko wysoka robi swoje choć miały też dwa dni ciepła miedzy deszczami. Będzie dobrze :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 maja 2010, 08:28 - ndz 

Rejestracja: 02 maja 2010, 11:07 - ndz
Posty: 79
Lokalizacja: Radom
Ule na jakich gospodaruję: DADANT
byłem wczoraj w pasiece, faktycznie rewelacji nie ma jeśli chodzi o ilość pokarmu ale tragedii nie ma, pyłku jest sporo. Matki ładnie czerwią. Przy wczorajszej pogodzie pszczoły pięknie pracowały...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 8 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji