FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 06 maja 2024, 04:44 - pn

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 
Autor Wiadomość
Post: 08 sierpnia 2010, 07:51 - ndz 

Rejestracja: 07 sierpnia 2010, 14:26 - sob
Posty: 3
Lokalizacja: Stryjno
Mam trzy rodziny pszczele, dwie silne i jedną słabą. Wszystkie są w ulach warszawskich poszerzonych.
Czy o tej porze mogę zwiększyć siłę tej słabej rodziny i jak najlepiej to zrobić.
Proszę o konkretne rady wytrawnych pszczelarzy.
Zafascynowało mnie życie pszczół i ich społeczność. I dopiero zaczynam je hodować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 08:25 - ndz 
kolliber pisze:
Mam trzy rodziny pszczele, dwie silne i jedną słabą. Wszystkie są w ulach warszawskich poszerzonych.
Czy o tej porze mogę zwiększyć siłę tej słabej rodziny i jak najlepiej to zrobić.


Ile ramek obsiadają pszczoły ? :oczko:
Tak możesz zwiększyć ale też nie nawydziwiasz , przełóż ramkę czerwiu z silnych rodzin do słabej i też możesz połączyć słabą rodzinę z silną rodziną i zacznij już podkarmianie stymulacyjne czerwienie matki. :oczko:

Pozdrawiam Tazon


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 08:44 - ndz 

Rejestracja: 07 sierpnia 2010, 14:26 - sob
Posty: 3
Lokalizacja: Stryjno
W tych dwóch silnych ulach w gniazdach jest po siedem ramek ze sporą ilością czerwia zamkniętego i otwartego jest yeż dużo świeżo złożonych jajeczek.. Po za gniazdem jest po siedem ramek z obu stron z miodem i pierzgą.
Chodzi mi o to czy jest uzasadnione przed zmą zwiększanie siły rodziny, czy może lepiej zrobić to na wiosnę. Ale znowu wiosną to zbyt późno?
Docenię każdą sugestię i mądrą radę.
Z góry dziękuję za każdą wypowiedź.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 08:45 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Nic nienapisałeś ile ramek obsiaduja silne rodziny ile słaba rodzina ile czerwiu maja silne a może ta słaba wcale niejest taka słaba tylko te dwie sa zbyt silne, najlepiej przełóż czerw na wyjsciu ale nieznamy sytuacji



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 09:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
kolliber, Wstaw po ramce czerwiu na wyjściu do słabej rodziny po zabraniu po jednej ramce z uli slinych czerwiu zasklepionego - słaba rodzina bedzie WZMOCNIONA
w miesce wolne w silnych koło jajeczek wstaw woszczyne do zaczerwienia i powinno byc ok
jeszcze i jedne i drugie powinny czerwic jak najete i do zimy pszczółki przygotować ( jęśli matki sa dobre) i podkarmiaj już małymi dawkami pobudzająco żeby ta słaba sie rozchulała :oczko:


Pozdrawiam Szczupak :zeby:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 10:10 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Radzę łączyć pszczoły nie prędszej jak we wrześniu . Powstaje wtedy silna rodzina z pszczołami od 2 matek , co zapewnia doskonałą zimowlę dobry rozwój wiosenny , oraz wczesne zbiory miodu z wierzb , klonów i mniszka. Łączenie na wiosnę nigdy nie daje takich efektów.
Powodzenia - paraglider.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 10:20 - ndz 
kolliber pisze:
Po za gniazdem jest po siedem ramek z obu stron z miodem i pierzgą.


Wiruj to na co czekasz?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 12:13 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Koliber z tych silnych rodzin wes po 1 ramce czerwiu zasklepionego na wyjsciu pszczół i daj tej słabej. A jak masz zasklepione ramki z miodem to wiruj. Bo jak masz u siebie nawoc to ona bendzie zaraz kwitła. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 15:02 - ndz 

Rejestracja: 07 sierpnia 2010, 14:26 - sob
Posty: 3
Lokalizacja: Stryjno
Myślałem, że o tej porze roku miodu już im lepiej nie zabierać. Ale ezeczywiście macie rację. Spróbuję odwirować miód z kilku ramek z tych dwóch uli, a do słabego wstawię po ramce z zamkniętym czerwiem z każdego z silnych uli.Tym bardziej, bo okazało się , że gdzieś w pobliżu kwitnie nawłoć. Muszę to sprawdzić.

Dzięki .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 16:34 - ndz 

Rejestracja: 15 kwietnia 2009, 12:59 - śr
Posty: 101
Lokalizacja: Pszczyna
dla tych kilku ramek szkoda mazać miodarki takie moje zdanie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 16:54 - ndz 
JozekN pisze:
dla tych kilku ramek szkoda mazać miodarki takie moje zdanie


To co niby ma zostawić miód ? Ja wirowałem wczoraj pięć ramek pozasklepianych w 1/3 i tyle tylko też było w nich miodu, niewiele bo pszczoły zjadły w deszczowe dni, odwirowałem 2,5 litra i nie uważam by było to dla mnie papraniem miodarki, mam przynajmniej trochę miodu do posmakowania a pszczoły dostały przed wieczorem miodarkę przed ul do oczyszczenia i ciasto na dennicę w zamian. ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 17:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Cordovan, to dla tych 2,5l miodu szkoda twojej pracy a z ta miodarka to nienajlepszy pomysł. Skoro juz sie zdecydowałeś wykręcić te 2.5 l miody to weź umyj miodarkę jak trzeba dodaj 2kg cukru i do podkarmiaczek.I będzie spokój na pasiece.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 17:19 - ndz 
a co się stanie jak wystawił tą miodarkę na pasieczysku?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 17:34 - ndz 
Ja dałem miodarkę pod wieczór przed ul, osuszyły ją w godzinę do mroku i powchodziły spokojnie do ula, mam spokój na pasieczysku. Syropu nie dawałem dostały ciasto na dennicę.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 18:09 - ndz 
dokladnie ja robie podobnie , a rabunki ? a niby dlaczego miałyby powstac przy podkarmianiu na pasieczysku? rabunki powstają przy rozlewaniu po ulach syropu długo otwarte gniazdo przy ew. przegladach i inne, pszczoły maja do tego ula dostep itp. znajomy wszystkie ramki ktore wycofuje ustawia na pasieczysku do osuszenia , jak go zapytałem co sądzi o rabunkach w takiej sytuacji ? to mnie sie zapytał, a co to jest rabunek?, pszczelarzy ponad 50 lat


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 08 sierpnia 2010, 21:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
birkut, a widziałeś kiedyś jak wyglądają takie ramki dane do osuszenie luzem na pasiekę.Wiem bo i tak próbowałem .Raz i nigdy więcej.Przy braku pożytku ramki są praktycznie zgryzane przez pszczoły( i to nie tylko twoje). Tam gdzie trochę miodu było to praktycznie przerzarte na wylot. Także z mojej strony żadnych plastrów, miodarek, podkarmiaczek na pasiece nie będzie.Podkarmiam wieczorem a w dzien na pasiece mam spokój.Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 sierpnia 2010, 10:41 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
birkut pisze:
a co się stanie jak wystawił tą miodarkę na pasieczysku?


Rozpocznie się walka o przeniesienie jak największej ilości miodu do swoich gniazd przez wszystkie pszczoły z całej okolicy - czyli zwykły rabunek. Jest to walka bez pardonu - kto silniejszy ten lepszy. Utytłane skrzydełka w miodzie , nie pozwalają się zerwać do lotu . Tratowane przez inne pszczoły , jeszcze bardziej oblepiane są miodem , aż przychodzi " słodka agonia". Kiedyś straciłem około kilograma pszczół , przez swoją wiedzę. Od tamtej pory już nigdy nie wystawiam ani ramek , a tym bardziej miodarki do osuszania przez pszczoły.
Pozdrawiam - paraglider


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 sierpnia 2010, 10:47 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
P s. Wyraz wiedzę zastąpić wyrazem - wiedzę


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 sierpnia 2010, 10:53 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Ps. Nie wiem dlaczego dlaczego GŁUPOTA nie chce mi wskoczyć na właściwe miejsce
Zamiast wiedzę, czytaj - wiedzę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 sierpnia 2010, 10:59 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Przepraszam - wiedzę /Wiedza jest silniejsza od głupoty/.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 sierpnia 2010, 11:01 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Jestem bezsilny - nie rozumiem co się z moim komputerem dzieje!


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 sierpnia 2010, 11:39 - wt 
kompuer masz w pożadku , posty też ja proponuje odstawic na bok niektóre używki


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 10 sierpnia 2010, 17:01 - wt 
Skrypt zastepuje niektóre słowa to samo jest z wulgaryzmami tylko nie wiem czy to admin ustawia w panelu czy mają gotowy wykaz słów na ich zamienniki widocznie glupota widnieje w wykazie :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 11 sierpnia 2010, 06:29 - śr 
paraglider pisze:
Rozpocznie się walka o przeniesienie jak największej ilości miodu do swoich gniazd przez wszystkie pszczoły z całej okolicy - czyli zwykły rabunek.


Kolego ja dałem miodarkę przed zmrokiem jakąś godzinkę i położyłem ją przed najsilniejszym z swoich uli, zapewniam cię że nie było na miodarce obcych pszczół i nie utytłały się miodem bo miodarka po wirowaniu stała co najmniej godzinę dobrze pochylona by jak najwięcej z niej spłynęło samoczynnie, miód został jedynie na ściankach i to tak cieniutką warstewką że nie miały prawa się pszczoły upaprać nim, wiem co piszę bo przez tą godzinę siedziałem i przygladałem się jak osuszają miodarkę. Ramki zaś po wirowaniu koledzy dałem do uli ale poza gniazdo, po 30 minutach były osuszone i trafiły spowrotem do gniazda. :oczko:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2010, 11:19 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 kwietnia 2009, 22:30 - czw
Posty: 754
Lokalizacja: Wieluń
Ule na jakich gospodaruję: dadan.wlkp
Po odwirowaniu miodu miodarkę na noc zostawiam pochyloną do kranu aby wszystko ściekło, rano wcześnie 6:00 stawiam obok poidła . Po godzinie niema na niej pszczół i miodu, wtedy przemywam wodą i na słońce a po wyschnięciu do magazynu. Robię tak drugi rok i nie miałem rabunków. Pszczoły interesują się rabunkiem dopiero przy karmieniu syropem cukrowym na zimę, wtedy zapach z uli roznosi się po całej pasiece. Daję wszystkim rodziną syrop późnym wieczorem zaczynając od tych które mają największe skłonności do rabunku. Mam kilkanaście uli i karmienie zajmuje mi góra 30 min.

_________________
firefighter


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2010, 12:20 - pt 
Nie macie rabunków ok ,ale jakbys wystawił taka miodarke gdzie liczba pni przekracza 50 rodzin to nie ma bata , z doświadczenia wiem ze wystarczy dłuto zostawić , lub kawałek skrawków z ramek i pszczoły sa juz zainteresowane , wystawiajac miodarke, ewentualnie 2 korpusy ramek do osuszenia (niby nie duzo ) ale przy tej ilosci rodzin rabunek pewny , w poblizu jak sie posiada np. uliki weselne i doprowadzi sie do rabunku to pewne ze kilka rodzinek zostanie zrabowanych , pszczoły gonią wszedzie , szukają dosłownie wszedzie wpadaja przez otwarte okna do mieszkań jak szalone itd. etc . Gdybys otwarł ul (wystarczy 1 min.) a rodzina byłaby bez matki to pewne ze ul zrabowany i po rodzinie .


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 13 sierpnia 2010, 13:00 - pt 
tomisłąw wykreciłes im miod to uzupełnij pokarm, ja własnie wróciłem z pasieki musiałem przejzec czesc uli , zadnego wariowania pszczół nie było , przegladałem nawet rodzinę i to dosc długo bo szukałem matki wiec ramki były odstawione na bok zadna pszczoła z innej rodziny nawet na nie nie spozała

przy okazji bo grzebałem w tym ulu pociągneły mateczniki za 3 dni wg obserwacji powinny sie wygruź matki a w ulu jest czerw otwarty znałazłem pare jajeczek mimo usilnego szukania matki nieznałazłem, co to moze byc? acha czerw zasklepiony tez jest

trutówy odpadaja nie ten sort jajeczek


Na górę
  
 
Post: 13 sierpnia 2010, 20:37 - pt 
kolliber pisze:
Mam trzy rodziny pszczele, dwie silne i jedną słabą. Wszystkie są w ulach warszawskich poszerzonych.
Czy o tej porze mogę zwiększyć siłę tej słabej rodziny i jak najlepiej to zrobić.

Wcisnę się może ze swoim :jupi:
Wpierw zobacz dlaczego ta słabsza rodzina odstaje od innych (co to jest odkład /rój ,, Czemu jest słaby ??)
zacznij od tego że zobacz na czerw jeżeli jest ładny czyli zwarty matka w rodzinie młoda to może warto się nią zająć
wtedy z dwóch pozostałych wyszukaj po jednym ramku czerwiu na wygryzieniu ,, ujmij w słabszej rodzinie dwie inne ( np nie lub mało obsiadane przez pszczoły ) i dodaj w zamian w środek gniazda te z czerwiem wygryzającym się
weź i podkarm tą rodzinę syropem 1/1 z 1,5l na raz odczekaj z 3 -5 dni przeglądnij powinny
w miejscu gdzie się pszczoły wygryzły być świeżo zniesione jaja wtedy co 3 dni podaj im po 05l syropu i tak do 25 sierpnia


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 28 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji