FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 czerwca 2024, 12:34 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Mini uliki
Post: 23 października 2008, 22:53 - czw 
Jak w temacie Mini uliki Czy stosujecie ?? do zimowania matek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 24 października 2008, 10:50 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Jakkolwiek ulików nie posiadam to myślę że zimowanie w uliku jednosciennym (tak mi się zdaje ze ten jest jednoscienny) mija się z celem. Nie twierdze ze się nie da ale moim zdaniem to lepiej posiadać ule na ramkę posiadaną w pasiece i podzielone odpowiednio wg uznania dla 2-4 matek. Lub po prostu zrobić sobie ul na pomieszczenie x rodzinek z matkami. :)

Pozdrawiam Psepscolek :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 października 2008, 18:39 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Ten mini ulik to ma trochę inne zastosowanie niż tutaj zostało to napisane, ich zadanie jest zazimowanie w nich likwidowanych ulików weselnych, więc np ktoś ma pasiekę w której posiada np 10 ulików weselnych, to łaczy je w jedną rodzinę i daje jedną matkę do zsypańca, oczywiście ramka w mini ta sama co w ulikach weselnych, więc składamy wszystkie uliki weselne w jeden mini, zaopatrujemy w pokarm i tak zostaje na wiosne, na wiosne też tej matki nie traktujemy jako ratunkową ponieważ ona ma za zadanie rozwinąć do odpowiedniej siły ten nasz mini ul, a następnie jak już mamy założoną serie matek, to w odpowiednim czasie przed wylęgnięciem matek dzielimy mini na uliki weselne, wszystko oczywiście jest czynnością łatwą ponieważ operujemy jedną ramką. Ja ostatnio sobie dłubie coś takiego czyli i uliki weselne nowe i mini ule dwa które obydwa będą składać się z dwóch korpusów, jedyny dylemat to taki, jaką zastosować ramkę, można wiele ulików różnistych zauwazyć u pszczelarzy, od maleńkich do trochę większych, u mnie szer pozostała bez zmian czyli wymiar ramki wz a jedynie zmniejszyłem jej długość, aczkolwiek to i tak będzie ok, szczególnie jak postawie dwa korpusiki na sobie na okres zimowli.

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 października 2008, 21:24 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5357
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Witam widze ze nietylko ja interesuje sie tym zagadnieniem dobre 10 moze wiecej lat temu zazimowałem dwa takie mini uliki były to weselne uliki ale popełniłem bład i przed przeniesieniem ich do pomieszczenia niesprawdziłem zapasow czy im wystarczy do wiosny
no brakło bo zostały zrabowane przed przeniesieniem . brakło i padły z głodu ale pomysł był dobry bo w tych ulach co terza przechowuje matki na trzech ramkach o wymiarach jak mam w ulu to pokarmu pobieraja prawie tyle co normalna rodzina jak one tam zmieszcza niewiem ale daja rade .wiec mysle ze gdyby dobrze zakombinowac to mozna spokojnie w weselnych przechowywac matki i nieduzym kosztem



pozdrawiam henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2008, 11:22 - ndz 
W takich jak ten też można by zimować zapasowe matki ulik ten przypomina termos
Obrazek

Obrazek

Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2008, 15:04 - ndz 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
Wydaje mi się, że służy to tylko do transportu i to na krótki czas. Nie widzę nic co służyłoby do wentylacji. I prawdopodobnie jest droższe niż zwykłu ulik z pojedyńczej deski.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 października 2008, 17:34 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5357
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Taki termos moze i dobry ale wentylacja ,a po drugie duzo ramek prawie jak normalna rodzina ale pomysł dobry hehehe



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2010, 17:14 - ndz 
1. Czy warto robić mini uliki?
2. Czy nie lepiej zimują matki wprost w dużych korpusach gniazdowych?


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 17 października 2010, 17:16 - ndz 

Rejestracja: 06 czerwca 2008, 23:01 - pt
Posty: 1139
Lokalizacja: Stargard Szczec.
Ule na jakich gospodaruję: wlkp/wlkp 18cm
Zimują pewnie lepiej ale musisz mieć tak duża rodzinę, zresztą tu nie tylko chodzi o zimowlę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 21:45 - pn 

Rejestracja: 23 grudnia 2009, 23:30 - śr
Posty: 153
Lokalizacja: gdansk
No wlaśnie. Wszystko jest tak jak powinno być. Opisal to bzzy. Ale jednak jest coś nie tak. Też zauważyl to bzzy. Problem jest w tej nieszczęsnej ramce. " Ozlocę " każdego - moją wdzięcznością ,kto powie mnie ,jak mam polączyć dwie krótkie rameczki, w jaki sposób to zrobić , aby otrzymać żądaną szerokość mojej ramki gniazdowej. Ba, zrobię więcej . Pokaże jak to zrobić w pionie. Ale w poziomie ? Nie wiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 22:22 - pn 

Rejestracja: 23 grudnia 2009, 23:30 - śr
Posty: 153
Lokalizacja: gdansk
Do Tazona. Przypuszczam, że chodzi o problem, w czym zimować matki pszczele , czyli jak male rodzinki w bezpieczny sposób przechować do wiosny wraz z matką. Nie da się tego zrobić bez uszczerbku kondycji matki. I tutaj zaraz można dodać ,że jednak się da ,bo trzeba by zrobić jednocześnie i to i to i i tez przy okazji i to , a nie zawadzi i to też zrobić itd.- aby jednak nasze rodzinki dotrwaly do wiosny. Nie baw się w przechowywanie matek w malych ulikach. Dostaw 3-4 ule. Poszerz pasiekę o wlaśnie te 3-4 rodziny i statystycznie wyjdziesz na to samo , zamiast drżeć przez calą zimę i zamartwiać się - przeżyją , czy nie przeżyją. Jeżeli potrzebne Tobie będą matki pszczele na wiosnę to skorzystasz wlaśnie z tych uli zapasowych. Wyjmiesz matki z mini ulików? bo będą Tobie gdzieś potrzebne ? Po co. Lepiej polącz dwie rodziny. Będziesz mial i silniejszą nową rodzinkę i pusty ul, który jest potrzebny wiosną i latem -jak nie wiem co. Z czasem, jeżeli będziesz prowadzić notatki to i tak sam dojdziesz ,co bylo przyczyną , że dana rodzina np. jest marna na wiosnę. Mala. slaba ,brak jest matki ,itd. Kasuj takie rodziny. Trutnie z takich rodzin ,to potencjalnie dalsze następstwa slabej kondycji następnych rodzin / chociaż nie do końca/.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 22:23 - pn 
tomek52 pisze:
Problem jest w tej nieszczęsnej ramce. " Ozlocę " każdego - moją wdzięcznością ,kto powie mnie ,jak mam polączyć dwie krótkie rameczki, w jaki sposób to zrobić , aby otrzymać żądaną szerokość mojej ramki gniazdowej.


Kolego jest to proste
wyobraź sobie ramkę wielkopolską przeciętą w pionie coś na ten styl
Obrazek tylko że zamiast drugiej ramki tu gdzie stykają się beleczki na środku sa zamocowane małe zawiasy jeden koniec zawiasu do beleczki a drugi koniec do małego 3cm beleczki która to jest przybita di dużej beleczki boku ramki i tworzy odstępnik 10mm po złożeniu na pół ramki takie podwójne ramki wkładasz do ulika o odpowiednich wymiarach aby zimować czy unasiennić matki a jak potrzeba rozkładasz i wstawiasz do swojego ula
inne rozwiązanie to takie
Obrazek


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 22:33 - pn 

Rejestracja: 23 grudnia 2009, 23:30 - śr
Posty: 153
Lokalizacja: gdansk
kancukiewicz pisze:
Wydaje mi się, że służy to tylko do transportu i to na krótki czas. Nie widzę nic co służyłoby do wentylacji. I prawdopodobnie jest droższe niż zwykłu ulik z pojedyńczej deski.
Wydaje się , że jest jednak w tej walizce wentylacja. Przy rączkach jest jakieś kóleczko i w okolicach zawiasów ,też jest jakieś kóleczko - biale. Mogly by być to punkty wentylacyjne. Ale czy są ? :załamka:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 22:58 - pn 

Rejestracja: 23 grudnia 2009, 23:30 - śr
Posty: 153
Lokalizacja: gdansk
BoCiaNk. Dzieki za inf. Jak zwykle jesteś niezawodny. Ze względu na pożytki przeszedlem na D 1/2. Mogę w związku z tym do mojej niskiej ramki wlożyć oczywiście dwie rameczki mini ula. Tylko co z "wąsami". Tutaj mam problem. A na rozwiązaniu tego problemu zależy mnie jak chyba nikomu innemu. Jest to klucz do mini ulika. A mini ulik to dla mnie ...trutowisko.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 01 listopada 2010, 23:46 - pn 
tomek52 pisze:
Ze względu na pożytki przeszedlem na D 1/2. Mogę w związku z tym do mojej niskiej ramki wlożyć oczywiście dwie rameczki mini ula.

Poco tak kombinować
przeczytaj dokładnie ten temat
>> Kaloryfer dla Matek <<
Albo robisz ul czterostronny w kwadracie tak aby każda komora zmieściła 4 ramki 1/2D w pionie
wtedy zimujesz lub unasieniasz 4 matki na raz komory są oddzielone pilśnią a w zimie rodzinki tworzą jakby jedną kulę grzejąc się wzajemnie ;-)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 listopada 2010, 00:12 - śr 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
tomek52, Widziałem takie uliki jak przedstawia BoCiAnK na pierwszym zdjęciu z ''łamanymi ''na zawiasach ramkami, z tym że zawiaski metalowe były przybite po dwie na każdym złamaniu i po złożeniu rameczek tworzyły odstęp 1 cm między rameczkami. W szerszych ramkach takich jak 1\2 dadant ramki na francuskim filmie były składane na trzy.Węższe podobne do naszych wielkopolskich u jugosłowian składało się na dwa. Ulik z taką ramka wielkopolską składaną na trzy rameczki prezentował pan Nowak z Kamiannej (Pasieka Barć). Po wysunięciu z ulika i rozłożeniu wchodziła w korpus wielkopolski.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji