FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 05 czerwca 2024, 17:39 - śr

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Brak jajeczek
Post: 20 maja 2011, 09:51 - pt 
Witam!

Mam ul leżakowy 14 ramek - 8 gniazdo 6 za kratą jako midonia. Pszczoły pracują, latają na pozytek. Pszczół jest dużo jak na rój.

Ostatnio jak zaglądałem do gniazda to było dużo mateczników. Wszystkie mateczniki zerwałem. Mateczniki były zasklepione, usadowione z boku ramek.

Wogóle nie było jajeczek ani czerwiu odkrytego, tylko dużo czerwiu zakrytego i trochę czerwiu trutowego u dołu ramek.

Co może być tego przyczyną? Nie jestem w stanie określić czy matka jest w ulu? Czy dlatego nie czerwi bo nie ma miejsca, wolnych komórek bo pszczoły nanosiły dużo miody do wolnych komórek i nie ma miejsca?

A może inny powód może być przyczyną?

Proszę, o radę pomoc i pozdrawiam.


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 10:05 - pt 

Rejestracja: 14 maja 2010, 20:21 - pt
Posty: 194
Lokalizacja: wielkopolska
Nie ma matki u mnie jest podobnie. Dalem nową mam nadzieję że przyjmą. Była u mnie najsilniejsza rodzine a teraz obawiam się zeby doszła do jesieni do stanu wyjsciowego.
Jak nie masz matki to nie zrywaj bo to mateczniki ratunkowe


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 19:09 - pt 

Rejestracja: 07 listopada 2007, 22:00 - śr
Posty: 48
Lokalizacja: centrum kraju
Cytuj:


Masz matke która niebawem opuści swój domek razem z rojem.Teraz zrób z niej odkład bo ci na drzewo ucieknie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 20:18 - pt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Zrobiłes duzy błod ze zerwałes wszystkie mateczniki. Jak sie robi przeglond gniazda to przeglonda sie całe gniazdo i potem podejmuje się decyzjie. Czy zauważyłem jajeczka i czy matka była widoczna. Nie zauważyłes jajeczek to niema matki albo sie wyrojiła albo zagniotłes ją przy ostatnim przeglondzie. Jak piszesz ze mateczniki były na obrzeżach ramek to znaczy były ratunkowe bo srodek ramki był juz zasklepiony a na obrzezach były larwy. Jak masz matkie to tej rodzinie podaj . A jak niemasz to na alegro maja i zamów. i jeszcze daj wezy albo suszu tej rodzinie bo zalweaja gniazdo. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 21:00 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
miły_marian pisze:
Jak piszesz ze mateczniki były na obrzeżach ramek to znaczy były ratunkowe bo srodek ramki był juz zasklepiony a na obrzezach były larwy.

Moje pszczoły na obrzeżach odciągają mateczniki rojowe a nie ratunkowe. Aby się upewnić czy masz matkę - wstaw do gniazda ramkę z odkrytym czerwiem z innego ula. Jeżeli odciągną na niej mateczniki, to pewnie nie masz matki.
Ale moja szklana kula mówi, że masz zaawansowany nastrój rojowy ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 20 maja 2011, 21:21 - pt 

Rejestracja: 09 lipca 2009, 20:37 - czw
Posty: 198
Lokalizacja: Lubartów
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Kolego janek_sz, albo masz bardzo specyficzne pszczoły albo masz nieznakowane matki i nie do końca wiesz co się w ulu dzieje. Natura już tak zaprogramowała pszczółki że jak chcą się roić to ciągną mateczniki na dole ramek od bardzo wielu tysięcy lat. Ja bym nie czekał i nie sprawdzał, jeśli nie ma jaj to od razu leci zamówienie na matkę jeśli nie ma się swojej. Nie ma trutówek i rodzina jest do odzyskania. Nie ma co czekać co "będzie", bo może być tylko gorzej Nie ma tak że matula robi sobie przerwę 2-3 dni w czerwieniu bo chce odpocząć. Jeśli się okaże że coś było nie tak i matula została zaduszona przy przeglądzie a już sobie wyhodowały nową to jedna z tych dwóch zostanie. A rodzina będzie dalej miodek przynosiła. Ale to jest tylko moje zdanie, a o pszczółkach cały czas się uczę z pokorą, i ciągle niewiele wiem :bosie:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 maja 2011, 08:30 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
AndrzejW pisze:
Kolego janek_sz, albo masz bardzo specyficzne pszczoły albo masz nieznakowane matki i nie do końca wiesz co się w ulu dzieje. Natura już tak zaprogramowała pszczółki że jak chcą się roić to ciągną mateczniki na dole ramek od bardzo wielu tysięcy lat.

Masz rację - moje pszczoły są specyficzne i za to je kocham! Świat byłby nudny, gdyby wszystkie pszczoły były takie same ;)
A swoją drogą nie wiedziałem, że znakowanie matek ma wpływ na to, gdzie odciągane są mateczniki. Ciągle się uczę i niewiele wiem o pszczołach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 maja 2011, 12:01 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
janek_sz pisze:
AndrzejW pisze:
Kolego janek_sz, albo masz bardzo specyficzne pszczoły albo masz nieznakowane matki i nie do końca wiesz co się w ulu dzieje. Natura już tak zaprogramowała pszczółki że jak chcą się roić to ciągną mateczniki na dole ramek od bardzo wielu tysięcy lat.

Masz rację - moje pszczoły są specyficzne i za to je kocham! Świat byłby nudny, gdyby wszystkie pszczoły były takie same ;)
A swoją drogą nie wiedziałem, że znakowanie matek ma wpływ na to, gdzie odciągane są mateczniki. Ciągle się uczę i niewiele wiem o pszczołach.


Andrzejowi chyba chodziło o to że nie masz wprawy w znalezieniu matki i to utrudnia ci orientację w sytuacji rodziny

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 maja 2011, 16:28 - sob 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
Ja bym zastąpił dwie ramka z czerwiem zakrytym, dwoma ramkami suszy i poczekałbym, co będzie, może matka się znajdzie ( wróci z baru :leży_uśmiech: ) i zacznie czerwić na pustych ramkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 maja 2011, 20:25 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
Odwłok pisze:
Andrzejowi chyba chodziło o to że nie masz wprawy w znalezieniu matki i to utrudnia ci orientację w sytuacji rodziny

Może nie mam wprawy w znajdowaniu matki, ale rzadko ją szukam. Sytuację w rodzinie nie oceniam po wyglądzie matki. Najczęściej stan rodziny oceniam po czerwiu: jego ilości, strukturze, rozmieszczeniu i innych. Ale są fachowcy co nie muszą zaglądać do ula, po obserwacji wlotka potrafią powiedzieć (prawie) wszystko o stanie rodziny. Ja dopiero się uczę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 21 maja 2011, 23:24 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 czerwca 2008, 19:03 - ndz
Posty: 14
Lokalizacja: Wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Moim skromnym zdaniem, pszczółki weszły w nastrój rojowy. Wówczas budują mateczniki po bokach lub środku ramki. Ratunkowe mateczniki u podstawy są zagięte, a ich dnem jest środkowa ścianka plastra.
Pewnie mateczka już czmychnęła ....
Zamów matkę i podaj.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 maja 2011, 09:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
janek_sz pisze:
Ja dopiero się uczę.

Przy pszczołach człowiek się zawsze uczy :)
Ja też nie mogę znaleźć matki - w silnej rodzinie jak nie jest znaczona to wręcz niemożliwe. Wystarczą jajeczka stojące na sztorc w komórce i już wiadomo że mamuśka jest. gorzej jak mamy stan rojowy wtedy lipa :P

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 maja 2011, 11:23 - ndz 

Rejestracja: 28 lutego 2010, 20:12 - ndz
Posty: 381
Lokalizacja: Warszawa
singer pisze:
Ja bym zastąpił dwie ramka z czerwiem zakrytym, dwoma ramkami suszy i poczekałbym, co będzie, może matka się znajdzie ( wróci z baru :leży_uśmiech: ) i zacznie czerwić na pustych ramkach.

Pszczoły zaleją nakropem i jaki wniosek.Jest matka?Chyba lepiej włożyć młody czerw nie zasklepiony.Będą mateczniki ratunkowe,brak matki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 maja 2011, 21:55 - ndz 

Rejestracja: 11 lutego 2010, 22:39 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: kocierz
mirek54 pisze:
Pszczoły zaleją nakropem i jaki wniosek.Jest matka?
- co to ma do rzeczy.

mirek54 pisze:
Chyba lepiej włożyć młody czerw nie zasklepiony.Będą mateczniki ratunkowe,brak matki.

A jeżeli jest matka tylko została uszkodzona i nie może czerwić lub strutowiała.
A jeżeli pszczoły są w nastroju rojowym i tylko myślą o założeniu mateczników rojowych.
A jak rozładować nastrój rojowy i przy okazji stwierdzić czy jest matka.
Twoja metoda jest dobra, bo przez dodanie czerwiu otwartego zmuszasz karmicielki do pracy przez co zmniejszasz nadprodukcje mleczka , jednak nie jest to 100% test obecności matki w ulu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 13:51 - wt 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Najlepsza metoda jaką stosuję w przypadku stwierdzenia w rodzinie mateczników - nie zastanawiam się czy jest tam matka czy już wyleciała, tylko:

1. zamykam wlotek. aby przy przeglądzie nie wyszła na zewnątrz,
2. Mam specjalny lejek / z blachy/ oraz szczelna rojnica z izolatorem. Strzepuję wszystkie pszczoły z ramek gniazdowych /nie używam prawie dymu/do tego lejka, z lejka wpadają wszystkie pszczoły i matka do izolatora - tam bez problemu znajduję matkę.
3. jeśli dobra matka tj. łagodna, miodna i ma piękny kulisty czerw daję ją do odkładu - jestem pewny, że matka jest w odkładzie. Jeśli nie spełnia tych trzech warunków, to niszczę i w macierzaku oraz odkładzie daję z dobrej rodziny matkę lub mateczniki.

Nie czekam, aż wyroją się pszczoły, tylko co 7 dni, robię przegląd i tam gdzie stwierdzę mateczniki - lejek - zabieram część młodej pszczoły /z dwóch rodzin/ najmniej 3 ramki czerwiu zasklepionego - z takiego odkładu mam jeszcze pełną
nadstawkę miodu w lipcu.

Lotna pszczoła wraca do macierzaka, nie mają starej matki, nadmiaru młodej pszczoły - taka rodzina dalej pozostaje silna i nie ma mowy, aby w tym roku się wyroiła.

Nie mam czasu, aby szukać matki na ramkach, bo na pasiece jestem tylko w sobotę i niedzielę.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 maja 2011, 17:00 - wt 
Dziękuję najmocniej za cenne rady i pomoc :)

Pozdrawiam :)


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2011, 11:00 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
glazek7777 pisze:
Strzepuję wszystkie pszczoły z ramek gniazdowych /nie używam prawie dymu/do tego lejka, z lejka wpadają wszystkie pszczoły i matka do izolatora - tam bez problemu znajduję matkę.


Kolego jakbyś mógł wstawić jakąś fotkę - to zwykły izolator (ramkowy)? czy rojnica z przegrodą?

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2011, 13:04 - czw 

Rejestracja: 05 lutego 2010, 16:10 - pt
Posty: 776
Lokalizacja: Warszawa i Płońsk
Ule na jakich gospodaruję: Warszawki posz. i wielkopolski
Kolego ODWŁOK - pojadę teraz na pasiekę i zrobię zdjęcie, jednak pomimo dokładnej instrukcji BOCIANKA w temacie wklejania zdjęć dalej mam problem z tym. Skorzystam z pomocy córki i wkleję we wtorak zdjęcie tego mojego ustrojstwa.

To urządzenie jest proste jak konstrukcja cepa; lejek jest wykonany z blachy ocynk, o przekroju poziomym prostokąta, u góry ma wumiary ok 50 x 40cm (aby bez problemu ztrząśnięte pszczoły nie spadały na trawę w tym matka), ku dołowi się przekrój zmniejsza i na samym dole ma wymiary 12 x 2cm (aby pszczoły bez problemu wpadały do izolatora, ale nie wyłaziły z niego).

Skrzynka to zwykła rojnica ze sklejki na 5 ramek wielkopolskich, w której nie ma ramek tylko wstawiony jest izolator - taki najnormalniejszy kupny 3 ramkowy, aby łatwo było włożyć do niego rękę i wybrać z niego matkę fajką.

Po włożeniu izolatora, wsuwam od góry przykrycie rojnicy z wyciętum w środku otworem (12 x 2cm) w który wkładam ww. lejek.

Wstawię zdjęcie - wtedy wszystko będzie jasne. Pozdrawiam.

_________________
kamyk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 maja 2011, 16:02 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
glazek7777 pisze:
Kolego ODWŁOK - pojadę teraz na pasiekę i zrobię zdjęcie, jednak pomimo dokładnej instrukcji BOCIANKA w temacie wklejania zdjęć dalej mam problem z tym. Skorzystam z pomocy córki i wkleję we wtorak zdjęcie tego mojego ustrojstwa.


Pewnie za duży rozmiar pliku - trzeba jakimś programem do grafiki zredukować rozmiar zdjęcia i zmienić format na JPEG wtedy jest poniżej limitu rozmiaru i da się opublikować. Jakby był problem to kolego wyślij mi proszę fotkę na wojtystomasz@op.pl zmienię co trzeba i wrzucę
:oczko:

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji