FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 22:47 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 
Autor Wiadomość
Post: 18 czerwca 2012, 06:49 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
Witam. Chciałem podzielić się z kolegami prostym sposobem podkładania matek. otóż klateczkę z matką przed podłożeniem smaruję miodem z ramki z rodziny do której podkładam. pszczółki zlizując miód zapoznają się z zapachem matki. smaruję zwłaszcza otworki wentylacyjne (ale tak żeby ich nie zatkać). Efekt widać od razu - pszczoły zjadając pokarm mają od razu kontakt z matką. W tym sezonie robię tak i jak na razie 100% przyjęć. Czy ktoś z was próbował postępować w ten sposób?

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 czerwca 2012, 07:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
Odwłok,
100% ale na ile poddanych matek??
Ja po około 1,5-2 godzinach od zabrania starej matki, wkładam odbezpieczoną klateczkę z wybranym ciastem (zostaje tak z 4mm) i delikatnie smaruję po ramkach palcem zwilżonym w olejku lawendowym.
Tak poddaję matki unasienione.

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 czerwca 2012, 08:33 - pn 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Odwłok pisze:
otóż klateczkę z matką przed podłożeniem smaruję miodem z

Po co brudzisz klateczkę .,, Posmaruj" matkę i poddaj na plaster .Pszczoły zlizują miód , mają od razu kontakt z matką . Jedna z wielu metod poddawania matek. Żadna nie gwarantuje 100% sukcesu .Najlepiej opanować 1-2 metody poddawania matek unasiennionych i NU , wtenczas
mamy czas na eksperymenty :oczko:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 czerwca 2012, 10:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 czerwca 2010, 17:51 - ndz
Posty: 311
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: WZ i Ostrowska
No tak ale jeśli pobrudzę matkę i puszcze na plaster to zawsze jest ryzyko że pszczoły ją skasują. Jak pobrudzę klatkę to zanim ją zażądlą mają szansę posmakować feromonu.

Cynig dopiero zacząłem wymianę matek u siebie - 6 na 6 przyjętych + 1 u sąsiada w wyjątkowo agresywnej rodzinie.

_________________
Pszczoły to esencja natury :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 czerwca 2012, 10:36 - pn 

Rejestracja: 05 czerwca 2010, 01:12 - sob
Posty: 222
Lokalizacja: Maków k. Skierniewic / Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Odwłok pisze:
pszczółki zlizując miód zapoznają się z zapachem matki

gorzej jak się wkurzą, że miodek się skończył... żartuję oczywiście.

Ja w ten i zeszły weekend poddałem w sumie 15 matek NU, z braku czasu wszystkie przez wlotek i na razie 100% przyjęć. Jest dobry wziątek i pogoda też, więc przyjmują dobrze.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 czerwca 2012, 11:46 - pn 

Rejestracja: 23 października 2007, 18:57 - wt
Posty: 1213
Lokalizacja: MAŁOPOLSKA
Odwłok pisze:
No tak ale jeśli pobrudzę matkę i puszcze na plaster to zawsze jest ryzyko że pszczoły ją skasują.

Jest też takie ryzyko ( zawsze), że pszczoły ją zaakceptują , :haha:
Na dwoje babka wróżyła . Poddając na plaster patrzysz jak się pszczoły ,, zabierają" do ,,miodku" . Jak je interesuje danie mięsne to szybko zabierasz matkę i mają figę , ani miodu ani matki .
Odwłok pisze:
Jak pobrudzę klatkę to zanim ją zażądlą mają szansę posmakować feromonu.

No i miodku z klatki , a Ty masz ul bez matki :haha: :haha:
Wiem , o co Ci chodzi w tym zdaniu! Tylko wstawiając klateczkę Ty nie widzisz jak pszczoły zareagują po zjedzeniu miodu ( no chyba że nie odbezpieczysz i popatrzysz na drugi dzień ). Taki sam procent ryzyka jak , poddanie na plaster , przez wylotek itp. Generalnie , w tym roku matki są bardzo dobrze przyjmowane .( moja opinia).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 czerwca 2012, 16:28 - wt 

Rejestracja: 28 maja 2012, 09:24 - pn
Posty: 50
Lokalizacja: podkarpacie
Ule na jakich gospodaruję: w.p
witajcie :?
ja w piątek bedę pierwszy raz podkładała matke
w ulu był nastrój rujowy więc zrobiłam dokład do drugiego ula z czerwiem zasklepionym i z pszczółkami co były na tych ramkach i na jednej ramce z czerwiem były mateczniki więc też je dałam do odkładu
ale jest to złośliwa rodzinka więc mam zamiar wymienić matule
co radzicie jak usunę mateczniki to odrazu moge dac jednodniówke
czy troche odczekać i czy długo ma byc w klateczce czy do odkładu mozna odrazu na ramke tylko spryskac je by miały ten sam zapach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 czerwca 2012, 16:57 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
Ja tradycyjnie u siebie poddaję matki na sztuczny matecznik. W tym roku na 16 szt. wszystkie przyjęte :)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 czerwca 2012, 18:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Ja tam zawsze poddaję w klateczkach i tylko jednej nie przyjeły - pominąłem matecznik.... :pl:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 czerwca 2012, 22:20 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 20:49 - sob
Posty: 825
Lokalizacja: Radłów Koło tarnowa
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
a ja rozwalam klateczkę z matką śrubokrętem w ulu i też mam 100 procent przyjęc wymieniałem 5 do tej pory


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 czerwca 2012, 08:26 - śr 
mardrak pisze:
Ja tradycyjnie u siebie poddaję matki na sztuczny matecznik. W tym roku na 16 szt. wszystkie przyjęte :)
Poddaję identycznie na podobnie zrobione mateczniki z węzy ale owal staranniej robię i nacinam - 100% przyjęć w tym roku, poddawane matki jednodniówki i inseminowane: reprodukcyjna i użytkowa w ten sposób w piątek, wczoraj po południu kontrola, obie biegają po plastrach i co ciekawe obie już czerwią, o ile w przypadku użytkowej nie dziwię się bo przyszła do mnie w zeszły piątek już z sprawdzonym czerwieniem i zaczerwiła już ramkę jednostronnie o tyle reproduktora była dopiero co inseminowana i przyszła bez sprawdzonego czerwienia a wczoraj widziałem na plastrach po niej już ładną elipsę ok 50 może 80 jaj. Robota Wojtka Pelczara widać solidna. :wink:


Na górę
  
 
Post: 20 czerwca 2012, 12:29 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Cordovan pisze:
o ile w przypadku użytkowej nie dziwię się bo przyszła do mnie w zeszły piątek już z sprawdzonym czerwieniem i zaczerwiła już ramkę jednostronnie o tyle reproduktora była dopiero co inseminowana i przyszła bez sprawdzonego czerwienia a wczoraj widziałem na plastrach po niej już ładną elipsę ok 50 może 80 jaj. Robota Wojtka Pelczara widać solidna. :wink:



To "dopiero co" to 11 czerwiec. Jej siostry poddane u mnie,jeszcze nie czerwią,ale na dniach będą.
Gratuluję doskonałego przygotowania rodziny do przyjęcia matki bsc.

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 czerwca 2012, 15:05 - śr 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
wojciech_p pisze:
Cordovan pisze:
o ile w przypadku użytkowej nie dziwię się bo przyszła do mnie w zeszły piątek już z sprawdzonym czerwieniem i zaczerwiła już ramkę jednostronnie o tyle reproduktora była dopiero co inseminowana i przyszła bez sprawdzonego czerwienia a wczoraj widziałem na plastrach po niej już ładną elipsę ok 50 może 80 jaj. Robota Wojtka Pelczara widać solidna. :wink:



To "dopiero co" to 11 czerwiec. Jej siostry poddane u mnie,jeszcze nie czerwią,ale na dniach będą.
Gratuluję doskonałego przygotowania rodziny do przyjęcia matki bsc.


Ale sobie kadzicie na wzajem :lol:
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 czerwca 2012, 18:02 - śr 

Rejestracja: 03 marca 2011, 04:19 - czw
Posty: 173
Lokalizacja: Szczecinek
lalux5 pisze:
Odwłok pisze:
otóż klateczkę z matką przed podłożeniem smaruję miodem z

Po co brudzisz klateczkę .,, Posmaruj" matkę i poddaj na plaster .Pszczoły zlizują miód , mają od razu kontakt z matką . Jedna z wielu metod poddawania matek. Żadna nie gwarantuje 100% sukcesu .Najlepiej opanować 1-2 metody poddawania matek unasiennionych i NU , wtenczas
mamy czas na eksperymenty :oczko:


Tylko musisz wiedzieć ze jeśli chcesz matkę wymazać w miodzie to jest ryzyko. Musisz miód rozpuścić w niedużej ilości wody.

_________________
Pozdrawiam Krzysiek :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 czerwca 2012, 18:36 - śr 
Odwłok pisze:
No tak ale jeśli pobrudzę matkę i puszcze na plaster to zawsze jest ryzyko że pszczoły ją skasują. Jak pobrudzę klatkę to zanim ją zażądlą mają szansę posmakować feromonu.

HHee jak posmakują feromonu skoro nie mają do niej dostępu po prostu masz szczęście :wink:
jedna z metod mówi pod wieczór zabrać matkę a po ustaniu lotów ubabraną miodem podać na wylot :wink:


Na górę
  
 
Post: 20 czerwca 2012, 20:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Ja dzisiaj poddawałem 4 matki nie unasiennione SK Singer z Końskowoli. Metodą szokową tak jak to opisywał jeden z naszych kolegów z forum, przykro mi ale zapomniałem kto . Były to odkłady dwu ramkowe do unasiennienia matek z których zsypałem pszczoły i wypuściłem matki bezpośrednio z klateczek na te pszczoły trzy przyjęte odnośnie czwartej to prawdopodobnie odleciała w siną dal bo długo jej szukałem i niestety nie widziałem jej więcej, jutro jeszcze sprawdzę . Myślę że metoda super szybka i skuteczna ale jak to mówią śpiesz się powoli bo ci matka .........!

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 czerwca 2012, 06:40 - czw 
Odnowiciel pisze:
Ale sobie kadzicie na wzajem
a jaki ja miałbym w tym cel?, wybacz ale z zabaw dziecięcych i chwalenia się nad miarę już dawno wyrosłem, napisałem jak jest a to że mnie ta sytuacja zaskoczyła to dla mnie nie dziwne ale miłe, bo wcześniej będą przekładane larwy po tej matce do hodowli, dla tych co już są zainteresowaniu matkami ode mnie. :wink:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 17 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji