FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 kwietnia 2024, 13:40 - ndz

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 03 lipca 2008, 14:23 - czw 

Rejestracja: 02 lipca 2008, 23:45 - śr
Posty: 53
Lokalizacja: Wawa
Witam,

ponieważ jest to mój pierwszy post na tym forum to witam wszystkich bardzo serdecznie.
Wracajac do meritum to mam pytanie: co się stanie jeżeli w ulu w którym są trutówki poda się mateczniki? Do jednego z uli podałem ostatnio 2 mateczniki i po tygodniu nie było po nich śladu dokładnie zostały zgryzione. Podejrzewam trutówki bo matki to tam nie ma na bank...

Pozdr
Paweł


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2008, 15:41 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
Witaj. :) Niniejszym sam sobie odpowiedziałeś na zadane pytanie. :) Jak juz sa trutowki to masz dwa wyjscia:
Albo wymieść szybko :!: wszystkie :!: pszczoły do rojnicy i wysypać je kilkanaście metrów gdzies z dala od ula. Trutówki zostaną w miejscu wysypania a reszta pszczół zleci na stare miejsce gdzie poddasz matkę i coś z tego będzie.
Albo co ja preferuje dołączyć do silnej rodziny tudzież poroznosić ramki po ulach. :)

Pozdrawiam Psepscolek. :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2008, 17:00 - czw 

Rejestracja: 29 czerwca 2008, 10:58 - ndz
Posty: 112
Lokalizacja: Jasło
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, warsz poszerzony
Mam taki sam przypadek, ul z trutówkami też poddałem matecznik, ścieły-wysypałem towarzystwo w trawe niedaleko 10m ,znowu poddałem matecznik i jak narazie przyjeły, co zrobią dalej to się okaże matka ma wyjśc w najbliższych dniach, może nawet jutro.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 lipca 2008, 19:17 - czw 
pablito01 pisze:
Witam,


Wracajac do meritum to mam pytanie: co się stanie jeżeli w ulu w którym są trutówki poda się mateczniki?


co się stanie no wywalą go zetną lub jak się matka wygryzie to ją skasują natychmiast
Wpierw trzeba zlikwidować trutówki tak jak wyżej opisali wziąć z innego /nych uli czerw otwarty z 3-4 ramki wstawić do tego ula (ale wpierw wszystkie ramki z pszczołami przenieść do transportówki lub na miejsce macierzaka podstawić inny pusty ul a w nim czerw otwarty a ula po prostu odstawić z 5 m pszczoła lotna przeleci a w ulu pozostanie tylko nie lotna i trutówki tak pozostawia się do wieczora po czym strząsa się wszystkie pszczoły z odstawionego ula do transportówki i do piwnicy trza ich przegłodzić z 24 h po czym wywalić przed ula z czerwiem jak pociągną mateczniki można pozostawić najmłodszy lub zerwać za 9 dni wszystkie a poddać matkę unasiennioną lub zerwać za 3 dni i połaczyć z małym odkładem


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2008, 22:51 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
To ja w temacie. Na bank mialem trutowki a tu wracam po wakacjach i ramki pieknie zaczerwione. Co sie stac moglo? Dodam ze trutowki byly od poczatku roku i jeszcze jakies 3 tygodnie temu przed wyjazdem jak patrzylem to na wlotku bylo tyle samo trutni co robotnic a teraz 0 trutni i ramiki ladnie zaczerwione. Co sie moglo stac?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 lipca 2008, 23:02 - czw 
makak pisze:
To ja w temacie. Na bank mialem trutowki a tu wracam po wakacjach i ramki pieknie zaczerwione. Co sie stac moglo? Dodam ze trutowki byly od poczatku roku i jeszcze jakies 3 tygodnie temu przed wyjazdem jak patrzylem to na wlotku bylo tyle samo trutni co robotnic a teraz 0 trutni i ramiki ladnie zaczerwione. Co sie moglo stac?


Proszę tylko nie mylić dwóch pojęć Trutówki to pszczoły Anatomiczne które powstają z braku czerwiu i matki poprzez odżywianie sie mleczkiem pszczelim produkowanym automatycznie przez karmicielki

Matka może z Trutowieć czerwiąc na trutnie w komórkach pszczelich (nie tylko trutowych ) jest to tak zwany czerw Garbaty
Ale w Twoim przypadku matka właśnie z trutowiała dlatego miałeś dużo trutni lecz matka jeszcze czerwiąc musiała składać jaja zapłodnione na którym pszczoły założyły matecznik (może a i na pewno doszło do Cichej wymiany ) widocznie przegapiłeś ten matecznik i dlatego po przyjeździe w ulu zastałeś piękny czerw


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2008, 06:28 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
Tylko jak wczesniej sprawdzalem to wogole czerwiu normalnego nie bylo a czerw trutowy byl rozstrzelony po ramce. I tak bylo przez 2 miesiace, rodzine spialem na straty a tu takie zaskoczenie po przyjezdzie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2008, 08:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
u mnie byłą taka rodzinka że matka jest od nowego roku (ta sama)bo wyhodowana w styczniu-lutym rat po wywrotce ula i czerwiła parę komórek pszczelich a większość komórek trutowych w ostatnich dniach się rozczerwiła jak szalona ale to tylko czerw otwarty i nie wiem co wyjdzie matka już nie pokarze co potrafi bo wczoraj ją podmieniłem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 04 lipca 2008, 09:20 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
trochę nie rozumiem, ul przewrócił się w styczniu, założyły matecznik ratunkowy i coś się wylęgło a następnie unasienniło, zawsze myslałem że jest pewien okres kiedy matka musi wyjść na lot godowy, czasem jak długo siedzi nawet w uliku weselnym to potem jest zjawisko jak matka zapiernicza po przedniej ścianie a pszczoły ją ganiają, bo tutaj wyszło nam na to że matka unasieniła się o 3 miesiącach???

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 lipca 2008, 20:25 - śr 
Z mojej krótkiej praktyki wynika, że tak jak już ktoś pisał wyżej dobrym sposobem na trutówki jest przestawienie ula.
Do ula z trutówkami poddaję matkę w klateczce, lub ramkę ( ramki ) z czerwiem otwartym.
Zaraz potem zamieniam ten ul miejscami z ulem, gdzie wszystko jest w porządku.
Najlepiej wykonać ten zabieg w ciepły dzień, kiedy pszczoły latają po pożytek.
Metoda znana i skuteczna.
W tym roku z powodu opóźnień w wysyłce matek ( strajk na poczcie ) i innych przyczyn, znów muszę ją niestety w kilku przypadkach zastosować... :(


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji