FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 20:41 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
Post: 26 lipca 2012, 11:48 - czw 

Rejestracja: 17 lipca 2012, 17:34 - wt
Posty: 31
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i Wielkopolski
Witam , chcialbym sie poradzic u was odnosnie kupna ulikow weselnych dokladnie mysle o takich ulikach :

http://www.lyson.com.pl/p3028354_ulik-w ... owany.html

Jesli ktos gospodaruje w tego typu ulikach niech cos opowie ?
z gory dziekuje .

_________________
?Kto ma owoce i pszczoły, ten gospodarz wesoły"
pozdrawiam Bartek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 lipca 2012, 21:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
bartek_pszczelarz,
ulik jak ulik nie najgorszy
najsłabszą jego stroną jest ramka
ale i to można przeskoczyć


Chociaż widzę że teraz sa rameczki drewniane moga byc lepsze jak moje z plastikowymi boczkami

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 10:10 - pt 

Rejestracja: 17 lipca 2012, 17:34 - wt
Posty: 31
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i Wielkopolski
rozumiem a jak to jest pszczolami bo slyszalem ze uciekaja poniekotrym pszczelarzom wiesz cos moze o tym?

_________________
?Kto ma owoce i pszczoły, ten gospodarz wesoły"
pozdrawiam Bartek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 15:39 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
bartek_pszczelarz,
Wiem - czasami jak używałem w nich pszczół rojowych- też mi uciekały :język:

Jeśli nasiedli się ulik młodą nadstawkową pszczołą to nie uciekają cwaniak
Albo można wklejać w rameczki czerw otwarty też ponoć pomaga

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 15:54 - pt 
Ja tam zamówiłem sobie u polskiegopszczelarza uliki weselne na 3 ramki 1/2 wlkp. Będę jutro na działce to porobię zdjęcia. Fajne jest to o tyle że mogę puścić matkę w macierzaku na półkorpus z 10 ramkami i jak je zaczerwi podzielić sobie to na 5 ulików po 2 ramki zabierając razem z młodą pszczołą obsiadającą te ramki, do tego dać w każdy ulik po ramce miodu i zbędne karmienie na czas unasiennienia matek w owych ulikach. :wink:


Na górę
  
 
Post: 27 lipca 2012, 16:10 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Cordovan, Wszystko zależy od ilości unasienianych matek - właśnie wielkość i pojemność ulika z tego wynika :zeby:
To teraz policz sobie ile musisz rozwalić rodzin jeśli potrzebujesz pszczół na zasiedlenie 50 ulików weselnych by unasienić 50 matek
bo ja około :chytry: 50 szklanek pszczoły nadstawkowej z różnych rodzin
które nie odczują ubytku pszczół nawet jak im zabiorę dwie szklanki z jednej cwaniak

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 16:21 - pt 
Szczupak pisze:
To teraz policz sobie ile musisz rozwalić rodzin jeśli potrzebujesz pszczół na zasiedlenie 50 ulików weselnych by unasienić 50 matek
Zabranie z 10 rodzin w sezonie po półkorpusie zaczerwionych ramek z pszczołami i zrobienie z tego 50 mini rodzin to rozwalenie macierzaków? wręcz pozytywne bo zlikwidujesz sobie możliwy nastrój rojowy nie osłabiając rodzin. :wink:


Na górę
  
 
Post: 27 lipca 2012, 16:29 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
No świetnie :brawo: to teraz sobie te rodzinki połącz
bo matki już się unasiniły i to juz druga lub trzecia tura która wróciła z godów
Masz juz po głownym porzytku ile rodzin do karmienia ci przybedzie ? :haha:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 16:45 - pt 

Rejestracja: 17 lipca 2012, 17:34 - wt
Posty: 31
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i Wielkopolski
czyli te uliki sa dobre do unasieniania matek , pod warunkiem ze dobrze sie w nich gospodaruje .

_________________
?Kto ma owoce i pszczoły, ten gospodarz wesoły"
pozdrawiam Bartek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 16:50 - pt 

Rejestracja: 05 czerwca 2010, 01:12 - sob
Posty: 222
Lokalizacja: Maków k. Skierniewic / Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Ja uważam, że dobrym rozwiązaniem są miniplusy.
Zimuję w nich matki zapasowe, w tym roku 2-3 szt. Teraz rodzinki są sukcesywnie łączone w miarę sprzedawania/wymieniania matek.
Karmić ich prawie nie trzeba, bo mają spore zapasy, raczej jest problem z miejscem do czerwienia :D Trzeba to tylko poskładać.

W maju, z jednej takiej rodzinki, można spokojnie zrobić 10 rodzinek weselnych i to raczej silnych.
Nigdzie ich nie przewożę, zostają na pasieczysku.
Na starym miejscu stawiam dwa uliki z węzą dla pszczoły lotnej, reszta ramek z pszczołami jest "sprawiedliwie" rozdzielana na pozostałe 8 ulików.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 17:32 - pt 
Szczupak pisze:
Masz juz po głownym porzytku ile rodzin do karmienia ci przybedzie ? :haha:
Z 50 ulików x 2 ramki (trzecią z każdego ulika tą po zapasach zabieram do pracowni) to daje 100 ramek 1/2 wlkp czyli 50 pełnych gniazdowych, biorąc pod uwagę, że chcę stworzyć silne rodziny z tego, składam w dwa ule wlkp na samych półkorpusach, do zimowli zostają na trzech półkorpusach. Dwie rodziny to dużo? Na przyszły rok mogę znów je podzielić nieprawdaż? Ja oczywiście tylko teoretyzuję bo mnie taka ilość ulików weselnych nie jest potrzebna ale można w taki sposób to zrobić. :wink:


Na górę
  
 
Post: 27 lipca 2012, 18:00 - pt 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Cordovan pisze:
Na przyszły rok mogę znów je podzielić nieprawdaż?

Na przyszly rok beda pelnowartosciowe rodziny miod z nich bedziesz krecil a do ulikow nawed 50 to zawsze ramki z pszczola sie znajda tak jak pisales przynajmiej matki w takich rodzinkach sa lepiej pielegnowane i lepiej puzniej czerwia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 18:06 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Cordovan,
Można Przemku :chytry:
Tylko to full roboty :o bozie:
A na moich pasiekach juz niema ani odrobinki miejsca nawet na mini plusa :idea:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 18:11 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
bartek_pszczelarz, Jak widzisz BARTKU wybór ulika weselnego zależy od tego ile matek w sezonie bedziesz unasieniał czy masz miejsce na pasiece i ule na powiekszania stanu ilosciowego pasieki itd .
Matki unasieniane w rodzinach z dużą ilością pszczół (metoda o której wspomniał Cordi )są lepiej pielegnowane i mają lepsze warónki w czasie niepogody
małe uliki są praktyczne i tez w nich matki się dobrze unasieniają
A ja powiem Ci jeszcze jedno choc napewno troche Ci zamieszam :zeby:
- mam uliki jedno ramkowe i unasieniam w nich matki i bardzo sobie je cenie
Zebym nie robił matek inseminowanych wcale nie wchodził bym w uliki cztero ramkowe które przedstawiłeś - tylko pozostał przy ulikach weselnych Kalinowskiego (podobne do Zanderowskich jednoramkiowych ) 1 ramaka wielkości połówki - połówki wielkopolskiej
czyli mniej wiecej jedna czwarta gniazdowej - praca z nimi to dla mnie frajda cwaniak

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 18:29 - pt 
Szczupak pisze:
bartek_pszczelarz, Jak widzisz BARTKU wybór ulika weselnego zależy od tego ile matek w sezonie bedziesz unasieniał czy masz miejsce na pasiece i ule na powiekszania stanu ilościowego pasieki itd .
Fakt z tym się zgodzę. Zobacz teraz mój przypadek mam np. 10 takich ulików o jakich wspomniałem na 3 ramki 1/2 wlkp, mogę przy takiej ilości sobie je porozrzucać do macierzaków po zakończonym unasiennianiu matek niezależnie od serii ile bym nie założył a warunki z pewnością korzystniejsze szczególnie przy dłuższej niepogodzie w takich ulikach i nie martwię się co zrobić z ramkami. :wink:


Na górę
  
 
Post: 27 lipca 2012, 19:04 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Cordovan pisze:
Zabranie z 10 rodzin w sezonie po półkorpusie zaczerwionych ramek z pszczołami i zrobienie z tego 50 mini rodzin to rozwalenie macierzaków? wręcz pozytywne bo zlikwidujesz sobie możliwy nastrój rojowy nie osłabiając rodzin.


Cordovan pisze:
Zobacz teraz mój przypadek mam np. 10 takich ulików o jakich wspomniałem na 3 ramki 1/2 wlkp, mogę przy takiej ilości sobie je porozrzucać do macierzaków po zakończonym unasiennianiu matek niezależnie od serii ile bym nie założył a warunki z pewnością korzystniejsze szczególnie przy dłuższej niepogodzie w takich ulikach i nie martwię się co zrobić z ramkami.

Poto odbierałeś te pszczoły żeby osłąbić rodziny - a teraz chcesz je zasilać :szok: ???
czy to nie Syzyfowe prace :?:

Czasami teoria i życie to dwa rozbieżne kierunki :arrow:
sam zainteresowany musi dobrać metodę ,sposób i typ weselniaka do swych potrzeb i umiejenoci
to co dobre dla mnie , może być nie do przyjęcia dla ciebie i na odwrót ,
a ktoś inny wybierze jeszcze inny wariant - odrzucając nasze oba rozwiązania . :idea:

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 20:51 - pt 
Szczupak pisze:
Poto odbierałeś te pszczoły żeby osłąbić rodziny - a teraz chcesz je zasilać :szok: ???
czy to nie Syzyfowe prace
A co stoi na przeszkodzie nawet jeśli, czas?, praca? - nie przesadzaj, zabranie z każdej rodziny nawet 10 ramek 1/2 wlkp w połowie maja nie osłabi macierzaka a wręcz przyniesie pozytywny skutek, po drugie na jesieni zasilenie też wpłynie korzystnie. Mogę też z tych ramek złożyć jak napisałem wcześniej dwie osobne rodziny tylko po co skoro mogę przed zimowlą a szczególnie na nawłoć jeszcze wzmocnić tymi ulikami macierzaki. Fakt trzeba troszkę przy tym porobić ale przecież z pszczołami nie robi się bo się musi tylko dlatego że się lubi. :wink:

Szczupak pisze:
sam zainteresowany musi dobrać metodę ,sposób i typ weselniaka do swych potrzeb i umiejenoci
Z tym się zgadzam, my tylko podsuwamy pomysły nieprawdaż?. :wink:


Na górę
  
 
Post: 27 lipca 2012, 23:29 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Szczupak pisze:
(...)
- mam uliki jedno ramkowe i unasieniam w nich matki i bardzo sobie je cenie
Zebym nie robił matek inseminowanych wcale nie wchodził bym w uliki cztero ramkowe które przedstawiłeś - tylko pozostał przy ulikach weselnych Kalinowskiego (podobne do Zanderowskich jednoramkiowych ) 1 ramaka wielkości połówki - połówki wielkopolskiej
czyli mniej wiecej jedna czwarta gniazdowej - praca z nimi to dla mnie frajda cwaniak

Mam 2 ule na ramce wielkopolskiej.
Wyloty na 3 strony świata. Czyli takie 6 szt weselnych - odkładowych.
Po 3 ramki na jedną komorę, odgrodzone od siebie płytą.
Po wyciągnięciu płyt, wchodzi 10 ramek.
Standardowy korpus wielkopolski.
Kupiłem je od P. Czesława Junga z jednolitej deski i od P.Ratajczaka - ocieplany słomą.

Dodatkową możliwością tych uli jest to, że możesz robić odkłady 3 ramkowe z tych mini rodzinek. Matka czerwi ma świtę, odpowiednią ilość pszczół - przekładasz, dodajesz 1 ramkę z pokarmem i 1 z węzą, i ruszają szybko.

Jak już się zbliża jesień a coś zostanie w takich ulach - to matki zagospodarowujesz, zostawiasz jedną, wyciągasz przegrody, podkarmiasz i masz normalną rodzinę do zimowli na 9 ramkach.

Więcej było pisane w innych tematach, np:
viewtopic.php?f=49&t=2009

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2012, 01:24 - sob 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Najlepsze są uliki weselne i nie zamieniłbym na żadne amerykańskie mini plusy 3 ramkowe ,niekoniecznie styropianowe ,ale na pewno ze styropianowym podkładem pod daszkiem ,z rameczkami nie plastikowymi tylko normalne z drewna, nie poszerzane. Ta matka szczupakowa została docisnieta rameczką i dlatego troszke się połamała w odwłoku. :mrgreen:
Zaznaczam ,ze to rozwiazanie jest akurat dla mnie dobre ,jezeli ktos chce przetrzymywac matki na dłuzszy okres to lepiej w uliki weselne nie wchodzic.


Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2012, 19:04 - sob 

Rejestracja: 17 lipca 2012, 17:34 - wt
Posty: 31
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i Wielkopolski
mi chodzi tylko o unasienienie matki i to wszystko . kolego Cordovan opisz blizej jak ty hodujesz matki w tych ulikach , poddajesz matecznik czy jakos inaczej opisz prosze blizej . ciekawa ta metoda ; )

_________________
?Kto ma owoce i pszczoły, ten gospodarz wesoły"
pozdrawiam Bartek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2012, 23:12 - sob 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
bartek_pszczelarz pisze:
mi chodzi tylko o unasienienie matki i to wszystko
Tylko do unasienniania ulik jest dobry, powiedziałbym ,że optymalny, na początku możesz mieć problemy z nasiedlaniem ( ucieczki) ale wszystkiego się idzie nauczyć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2012, 23:55 - sob 

Rejestracja: 17 lipca 2012, 17:34 - wt
Posty: 31
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i Wielkopolski
a te ucieczki pszczol sa dlaczego ?

_________________
?Kto ma owoce i pszczoły, ten gospodarz wesoły"
pozdrawiam Bartek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 lipca 2012, 23:58 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
bartek_pszczelarz, bo albo pszczoły rojowe, albo mają za ciasno, albo za gorąco albo za zimno, albo z głodu, po prostu w takim uliku musi być wszytko idealnie wyważone.
A uliki Przemka wymagają sporo pszczół do nasiedlenia, sam mam podobne z tym że na 4 rameczki 1/2 wlkp.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 00:38 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Uliki weselne są o tyle dobre, że zajmują mało miejsca i mało pszczół do nich idzie. Ale wymagają uwagi. Ja biorę pusty korpus, daję ramkę czerwiu na wygryzieniu i dwie osłonowe. Dosypuje trochę pszczół. Czyli robię odkład z jednej ramki czerwiu. Do tego matecznik, albo matula. Jak się unasieni, to razem z ramką jajeczek i pszczołami wędruje do rodziny. A operację się powtarza. ! rodzaj ramki w pasiece. Bez kombinacji, bo miejsca dużo. A operacja wykonywana między jednym, a drugim pożytkiem, akurat w dziurze pożytkowej. Jeśli dla kogoś mam matki przeznaczone, to albo daję matkę w klateczce z pszczołami, ramkę z jajeczkami do rodziny produkcyjnej, a do korpusu dosypuję pszczół, lub daję następną ramkę z czerwiem. Jak ktoś chce z pszczołami i tą ramką z jajeczkami, to też dla mnie nie problem. Wymiana za ramkę z czerwiem na wygryzieniu. Matka z taką ramką i świtą jest chętnie przyjmowana, bo ma się kto nią zajmować i kto ją bronić w nowym ulu. Hodowla na niewielką skalę, a wystarczy korpus, dwa kawałki plandekikilka deseczeki coś na górę na docisk i paleta euro pod spód. Rój z tego nie wyjdzie, matka ma opiekę, nie ma mowy o jej przegrzaniu i zawsze od lipca mogę śmiało sobie taki odkład do siły doprowadzać, aby przed zakarmianiem połączyć z jakąś rodziną produkcyjną. Przy większej liczbie matek zrobiłbym sobie podłużny ul, na zabudowę zimną z licznymi wylotkami i środkiem podzielonym na części czymś w rodzaju zatworów, gdzie wchodziłyby trzy ramki gniazdowe. Po odhodowaniu matek łączenie tych części w całość, lub w kilka większych. Wujek ma taki ul i bardzo dobrze go ocenię. Uliki weselne ja osobiście zakupiłbym wyłącznie przy komercyjnej sprzedaży matek, lub, przy pasiece 200-300 rodzin i trzymał je za domem, by mieć je na oku.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 00:47 - ndz 
bartek_pszczelarz pisze:
kolego Cordovan opisz blizej jak ty hodujesz matki w tych ulikach , poddajesz matecznik czy jakos inaczej opisz prosze blizej . ciekawa ta metoda
Bartku matki poddaję stale na młodą pszczołę bo w uliku weselnym mam ramki z czerwiem na wygryzaniu, młodym czerwiem i młodą pszczołą. Metoda ta jest też o tyle komfortowa, że matki mają zdecydowanie lepsze warunki rozwoju od poddania po rozpoczęcie czerwienienia w takich mini rodzinkach obsiadających 3 ramki 1/2 wlkp. Matki poddaję po godzinie od wygryzienia się z mateczników. A tak wyglądają te uliki, niemalowany, malowany, widoki z różnych stron w tym widok daszka z styroduru, na okres unasienniania matek jak byś takie miał będziesz miał na lata, ponadto jeśli obawiałbyś się długotrwałej niepogody szybko dorobisz do takich mini-półkorpusik na ciasto do poddania.
Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek Obrazek


Na górę
  
 
Post: 29 lipca 2012, 07:30 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 grudnia 2007, 10:08 - ndz
Posty: 810
Lokalizacja: Krosno
Ule na jakich gospodaruję: Wkp, LN.
Miejscowość z jakiej piszesz: Krosno
Cytuj:
Bartku matki poddaję stale na młodą pszczołę bo w uliku weselnym mam ramki z czerwiem na wygryzaniu, młodym czerwiem i młodą pszczołą. Metoda ta jest też o tyle komfortowa, że matki mają zdecydowanie lepsze warunki rozwoju od poddania po rozpoczęcie czerwienienia w takich mini rodzinkach obsiadających 3 ramki 1/2 wlkp. Matki poddaję po godzinie od wygryzienia się z mateczników.



Przy mniejszej ilości mogą być.Przy ilości 500 szt. do jednorazowego nasiedlenia...?
Dlatego polecam Babika.Są samowystarczalne po jednorazowym nasiedleniu.

_________________
Nawet najgłupsza pasja jest lepsza, niż tracenie energii na interesowanie się cudzymi sprawami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 07:38 - ndz 
wojciech_p, ja do takich ilości nie dojdę bym musiał zasiedlać 500 ulików. Napisałem, że moje uliki są dobre dla małych pasiek do 50 takich postawionych na unasiennianie matek i nie neguję absolutnie ulików Babika. Pokazałem tylko je i opisałem a co Bartek kupi czy wybierze to oczywiście jego decyzja. :wink:


Na górę
  
 
Post: 29 lipca 2012, 11:14 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Ulik weselny / jak sama nazwa wskazuje / ma służyć tylko do unasienienia matek . Chodzi o to , żeby był funkcjonalny , łatwy do zasiedlenia i jego póżnej likwidacji .
Dla mnie idealny jest włąśnie taki : http://www.youtube.com/watch?v=FMBEatXw ... re=related


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 13:29 - ndz 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Cordovan napisz szczerze czy matki w takich malych ulikach sa wartosciowe ja sadze ze jest za malo pszczol zeby sie opiekowaly matka przed i po i az czerw zasklepia bo przecierz takie ida do chandlu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 15:55 - ndz 

Rejestracja: 05 czerwca 2010, 01:12 - sob
Posty: 222
Lokalizacja: Maków k. Skierniewic / Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Myślę, że dla kogoś, kto potrzebuje w sezonie (jak ja) ok. 20 ulików, miniplus jest najlepszy. Szczególnie, gdy nie ma się ich gdzie przewieźć po zasiedleniu i zostają w pasiece.
Ja właśnie sukcesywnie likwiduję uliki. 2-3 przezimują i podłużą w przyszłym roku do utworzenia nowych rodzinek weselnych.
Ten lewy na zdjęciu jest już złożony z 3 i będzie zimował. Likwidowanie ulików jest proste, po zabraniu matki podtawiam taki ulik pod ten z matką i gotowe :D
Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 16:44 - ndz 

Rejestracja: 30 sierpnia 2011, 09:22 - wt
Posty: 230
Lokalizacja: Sufczyna
Na moją małą pasieczkę najlepsze do unasienniania jest ulik na max. 5 ramek warszawskich poszerzanych, tam mogę zrobić sobie malutki odkładzik 2,3 ramkowy podaję matkę nieunasiennioną, która po rozpoczęciu czerwienia łatwo jest przyjmowana gdy łączę okład z macierzakiem :D Proste, na małe pasieki wystarczające, małe uliki weselne są przydatne ale zapewne gdy ktoś prowadzi wychów matek na sprzedaż:D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 17:52 - ndz 

Rejestracja: 17 lipca 2012, 17:34 - wt
Posty: 31
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i Wielkopolski
hm . teraz to nie wiem co wybrac ;D w tym uliku weelnych ktory przedastawilem boje sie ze beda mi uciekac . podoba mi sie propozycja polrameczek bo pozniej likwiduje skaldam ramki do korpusow i robie jeden ul - bardzo praktyczne ,i ta propozycja kolegi gdzie daje sie ramke z czerwniem i dwie oslonowe,

ja chce okolo 20 szt. matek wychodowac dla siebie jesli co zostanie to sie sprzeda albo przezimuje.

_________________
?Kto ma owoce i pszczoły, ten gospodarz wesoły"
pozdrawiam Bartek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 19:01 - ndz 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Ja zrobilbym takie skrzynki odkladowe na dwie rodzinki po 3 ramki i w tym unnasiennial matki nie ma duzo roboty a matki sie unnasienniaja ladnie czerwia .Zasiedlenie takiej rodzinki na poczatek 1 ramka czerwiu zobsiadana pszczola i 1 ramka zpokarmem w to matka lub matecznik na wygryzieniu.Jak matka zacznie czerwic wstawic ramke z weza ladnie weze odciagna a matka zaczerwi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 20:46 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
pleszek, Myślisz jak ja. Mało zachodu, a dalej 1 typ ramki w pasiece. Potem albo połączyć z macierzakiem to co u nich zostanie, albo zrobić w nich odejmowane góry i doły, jesienią je połączyć ze sobą i matki zapasowe zimować.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 20:55 - ndz 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
adriannos pisze:
pleszek, Myślisz jak ja. Mało zachodu, a dalej 1 typ ramki w pasiece. Potem albo połączyć z macierzakiem to co u nich zostanie, albo zrobić w nich odejmowane góry i doły, jesienią je połączyć ze sobą i matki zapasowe zimować.


Jeszcze mozna jedna matke zabraic i poddac do rodziny gdzie brakuje matki wyciagnac przegrode pszczoly sie polocza bez zadnych kabinacji jest 6 ramek czerwiu i dozazimowania rodzinka mozna tez zabierac ramki z czerwiem izasilac slabsze rodziny. Ale to tylko tak jak sie matki wychowuje dla siebie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 21:12 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Prawda. Ale matki też nie koniecznie dla siebie. Ja czasem rozdaje po znajomych. Nawet często. Grosza za nie od nich nie biorę. Grunt, żeby dobrze razem obok siebie żyć. Jak kupujemy, to oczywiście co innego. W tedy całość do podziału.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 21:19 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
do potrzeb własnych pomysły ok ale do hodowli i sprzedarzy matek to tylko weselne uliki, pomyslcie tylko ile pszczoły było by potrzebne do 300 ulików weselnych i ile pracy, a przy duzej hodowli 300 matek unasienionych to niewiele, ja mam uliki weselne i mam tez takie na nadstawke ale warszawską, dopuki bede hodował do stu matek weselnych ulików mam mało ale jak czasem pojdzie kilka serii to na weselne uliki trzena poł dnia pszczołe sypać


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 21:25 - ndz 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
sali wszystko sie zgadza juz mialem napisane ale juz dalej nikogo nie bede przekonywal z jakich ulikow matki sa lepsze.
pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 21:27 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
pleszek, ale to wiemy z jakich, ale....


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 lipca 2012, 22:19 - ndz 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
pleszek pisze:
sali wszystko sie zgadza juz mialem napisane ale juz dalej nikogo nie bede przekonywal z jakich ulikow matki sa lepsze.
pozdrawiam.


To wyjaśnij czemu tak uważasz bo ja jakos nie widze różnicy .Natomiast widze róznice jakie wychodzą matki i po jakich reproduktorkach i w jakich warunkach trafiła hodowla oraz czy rodzina wychowujaca była odpowiednio przygotowana . Matki z tej samej serii, w tej samej rodzinie wychowującej ,ale po innych reproduktorkach, tej samej linii ,a wynik ?
Jedne córki biją w odkładach o 2-3 ramki czerwiu te z innej reproduktorki .
I nie wazne czy unasienione w ulikach czy tez w odkładach bo to od matki zależy kiedy pójdzie w oblot i kiedy zacznie składać jaja. Warunki pogodowe tez muszą byc bo bez tego ani rusz jak bedzie tydzień zimno i lało to niewazne czy ulik czy odkład matka nie poleci sie unasieniac.

Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2012, 05:46 - pn 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Miodomir wystarczy kopic i wlasnie tak jak piszerz pozniej wszystko wychodzi podczas czerwienia napewno matki z wiekrza iloscia pszczol lepiej sa pielegnowane przed ,po i gdy zaczynaja czerwic a widze to nawet u siebie wystarczy ze ktorys ulik cos nie tak i jest slabszy imatka zaczyna czerwic pozniej i gorzej .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2012, 06:34 - pn 
pleszek pisze:
Cordovan napisz szczerze czy matki w takich malych ulikach sa wartosciowe ja sadze ze jest za malo pszczol zeby sie opiekowaly matka przed i po i az czerw zasklepia bo przecierz takie ida do chandlu.
W mojej ocenie są wartościowe. Jedna taka czerwi u mnie jak automat. Mało pszczół powiadasz?, myślę że trzy ramki 1/2 pszczół osadzając na start taki ulik dwoma ramkami pszczół na wygryzaniu się i do tego ramka miodu oraz z jeszcze jednej ramki młoda pszczoła to siedzi ich w takim uliku dość i wygryzie się dość by po pierwsze stworzyły dobre warunki zajęcia się matką po drugie by matka miała gdzie czerwić po unasiennieniu. Zaczerwi ci dwie ramki to do klienta. Ja jednak cały czas podkreślam są to uliki, które zamówiłem sobie u polskiegopszczelarza dla własnych potrzeb produkcyjnych przy niewielkiej produkcji matek pszczelich i wygody w operowaniu ramkami. Sądzę że jeśli ktoś potrzebuje wyhodować sobie 20, 50 czy 100 matek unasiennionych w sezonie to do unasienniania matek powinny się sprawdzić i u kogoś. Nie jest to jednak z mojej strony przekonywanie kogokolwiek by takie właśnie sobie kupował czy robił. Ja tylko pokazałem jakie mam u siebie i mnie one odpowiadają. :wink:


Na górę
  
 
Post: 30 lipca 2012, 20:41 - pn 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Cordovan pisze:
pleszek pisze:
Cordovan napisz szczerze czy matki w takich malych ulikach sa wartosciowe ja sadze ze jest za malo pszczol zeby sie opiekowaly matka przed i po i az czerw zasklepia bo przecierz takie ida do chandlu.
W mojej ocenie są wartościowe. Jedna taka czerwi u mnie jak automat. Mało pszczół powiadasz?, myślę że trzy ramki 1/2 pszczół osadzając na start taki ulik dwoma ramkami pszczół na wygryzaniu się i do tego ramka miodu oraz z jeszcze jednej ramki młoda pszczoła to siedzi ich w takim uliku dość i wygryzie się dość by po pierwsze stworzyły dobre warunki zajęcia się matką po drugie by matka miała gdzie czerwić po unasiennieniu. Zaczerwi ci dwie ramki to do klienta. Ja jednak cały czas podkreślam są to uliki, które zamówiłem sobie u polskiegopszczelarza dla własnych potrzeb produkcyjnych przy niewielkiej produkcji matek pszczelich i wygody w operowaniu ramkami. Sądzę że jeśli ktoś potrzebuje wyhodować sobie 20, 50 czy 100 matek unasiennionych w sezonie to do unasienniania matek powinny się sprawdzić i u kogoś. Nie jest to jednak z mojej strony przekonywanie kogokolwiek by takie właśnie sobie kupował czy robił. Ja tylko pokazałem jakie mam u siebie i mnie one odpowiadają. :wink:



Takie uliki to ja rozumie matki sa odrazu w odpowiednich warunkach ale mi chodzi o te troche wieksze od pudelka zapalek jak w takich matka ma warunki .Wychowuje dla sibie i widze wystarczy ze dam troche mniej
pszczoly do jednej ramki czerwiu na start i juz odrazu sie zaczyna matki
zaczynaja czerwic przynajmiej o 3 ,4 dni pozniej nie sa tak mi sie wydaje dopieszczone co moze sie odbijac w pozniejszym czerwieniu.
Moze sie myle.
pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2012, 20:52 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
pleszek, a czy patrzyłeś na system Polbarta, jak unasienia matki w korpusach LT ?
ja osobiście mam uliki weselne "Łysonia" i mi odpowiadają.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2012, 21:42 - pn 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Ja Tobie odpowiadaja to OK.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2012, 21:46 - pn 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
pleszek pisze:
zaczynaja czerwic przynajmiej o 3 ,4 dni pozniej


Z tym sie mogę zgodzić jak niektórym matki w tym roku czerwiły na 4-5 dzień to by sie zgadzało ,ze w ulikach na 9-10 dzień :haha:

W ulikach raz zasiedlonych nie zawsze bedzie "ciągłości" pszczół przez 2-3 miesiace .Czasami trzeba ulik zlikwidować i zasiedlic ponownie. Czasami same sie wyludniają wiec wystarczy sciagnąć pusty i zasiedlić . Syrop zeby miały ,długo nie przetrzymywac matek unasienionych ,500 pszczół i nie widać różnicy .Bo niby jakim prawem matce mają "ubyć" rurki jajnikowe ?
Cos kolego widze jakies błedy .
Pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2012, 21:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
ja zwykle unasienniam matki w małych odkładach z jednej ramki wlkp, czerwiu, ale w tym roku zrobiłem sobie 10 szt. ulików na 4 ramki 1/2 wlkp, zasiedliłem aż 6, na szczęście nic nie uciekło, ale w tym samym czasie w odkładzikach miałem 8 matek z tej samej serii i muszę przyznać że jednak te z ulików zaczęły czerwić później, jakieś 4-5 dni poślizgu miały, dodam że tak odkłady jak i uliki były zasiedlane/robione w tym samym dniu.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2012, 22:07 - pn 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
Cos kolego widze jakies błedy .
Pozdrawiam Tomek[/quote

Napewno robie cos nie tak.
pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2012, 22:26 - pn 

Rejestracja: 17 lipca 2012, 17:34 - wt
Posty: 31
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i Wielkopolski
teraz to juz bardziej jestem za tymi ulikami z polnadstawki lub calej ramki wielkopolskiej .Widze ze taki 3 ramkowy wielkopolski bedzie stwarzal doskonale warunki do wychowania matuli . ;)

_________________
?Kto ma owoce i pszczoły, ten gospodarz wesoły"
pozdrawiam Bartek .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 października 2012, 01:01 - wt 

Rejestracja: 29 marca 2012, 23:14 - czw
Posty: 3
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Witam, a jak sadzicie czy mozna przy wsypie pszczol do ulika weselnego, dodajac matke do wygryzienia, uspic wczesniej pszczoly CO2 ?
Czy to cos pomaga ?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 60 ]  Przejdź na stronę 1, 2  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji