FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 27 kwietnia 2024, 19:27 - sob

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 
Autor Wiadomość
Post: 07 września 2008, 17:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam
Po glebszych przemysleniach stwierdzilem ze forma ramki trapezowej to idealna ramka zblirzona do naturalnego ksztaltu gniazda pszczelego.
Ramka ta nie wymaga drutowania, nie potrzebne sa jakiekolwiek odstepniki miedzy ramkowe w postaci gwozdzikuw, cwiekuw, itd.
Wykonanie jej jest proste, niema zadnych skomplikowanych czopuw, wykonac ja morzna na zwyklej pilarce z morzliwoscia pochylenia kata tarczy na 15°.
Z 10 arkuszy wezy Dadanowskiej mamy 50 paskuw wezy i w tym wypadku stac nas na weze troche drozsza pelno ekologiczna, po uplywie 2-3 sezonuw posiadamy wosk z wlasnej pasieki pelno ekologiczny z kturego na zlecenie firmy wykonuja weze o podanym formacie i co warzne z wlasnego pelnoekologicznego wosku.
Operowanie ta ramka jest latwe i zapobiega kompletnie gnieceniu pszczul pszy wyjmowaniu ramek z ula.
Ramka nie posiada katuw prostych i pszczoly zawsze buduja woszczyna pszczela, w niewielkich przypadkach pszczoly wygryzaja plaster w pewnej czesci ramki i buduja komurki trutowe.
Pozdrowienia Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 września 2008, 21:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
ja jestem za takim ulem ale jaką ma kubaturę rozumiem że w najszerszym miejscu ma wymiar dadanta


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 września 2008, 22:52 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Mam taki ul z ramkami trapezowymi-skosy troczę mniejsze niż u góry.Jest nadstawka też z ramkami trapezowymi.Ul zbudowany był gdzies w 1940 roku.Przyszedł z zachodnich ziem do nas.Nie przebił się u nas ani na swiecie.Czy warto propagować taki ul który został wyparty i zapomniany ?
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2008, 00:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 grudnia 2007, 19:53 - śr
Posty: 1078
Lokalizacja: Kielce/Chmielnik
Ule na jakich gospodaruję: WZ, WP, wlkp
tpuzio pisze:
(...) Czy warto propagować taki ul który został wyparty i zapomniany ?
Pozdrawiam


Wszystko co nowe rodzi się w bólach. :) Myślę ze warto jeśli bezpośrednio zainteresowanym nie przeszkadza mieć jakiś "nietypowy" wynalazek. :) Wszyscy wiemy ze np kolega Raghu skonstruował i wykonał ul wg. swojego zamysłu i sprawia mu to bezcenna satysfakcje a nie wspomnę o innych możliwościach jakimi są choćby badania przez niego prowadzone. :) Nie twierdze ze nie można wyciągać wniosków przy innych ulach. Uważam po prostu że jeżeli my pszczelarze praktycy sami nie będziemy szukać metod które dają lepsze wyniki w każdej części pszczelarstwa (leczenie pozyskiwanie miodu pyłku itd. itp.) to będziemy zdani na suchą wiedzę z książek która coraz częściej okazuje się być zawodną. :) Więc jeśli nikomu to nie wadzi to myślę ze warto próbować. :)

Pozdrawiam Psepscolek. :)

_________________
Pszczelarstwo jest jak narkotyk... jak zaczniesz to nie możesz skończyć... :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2008, 06:25 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
tpuzio, to może kolega zrobi zdjęcia i jakieś może rysunki także by były wskazane od dawna post rysunków jest pusty
czy ten ul jest używany??


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2008, 12:42 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Entrion wejdz na dział :Luzne tematy/przy kawie o sprawie.Druga strona temat :Jak luzne to luzne,czyli przy kawie o sprawie.
Mój ostatni post z 2008 03 18.
Zdjęcia 4szt.,wymiary w poście troszeczkę wczesniej w dniu 2008 03 17.
Ciekawostką jest drewniana krata odgrodowa-też na zdjęciu.
Ul jest niezasiedlony-ozdoba pasieki.
Trzeba się zalogować.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2008, 19:27 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
entrion pisze:
ja jestem za takim ulem ale jaką ma kubaturę rozumiem że w najszerszym miejscu ma wymiar dadanta

Witam
Ramka posiada nastepujace wymiary wewnetrzne 41,5cm szerokosci 36,5 wysokosci i szerokosc w dolnej czesci wynosi 20,5cm, ogulna powieszchnia jednego plastra wynosi 1175cm² w ulu znajduja sie 10 ramek i ogulna powieszchnia wynosi 11757cm²
wielkosc ta odpowiada 10 ramak dadanowskich, nawet jak sie niemyle troszke wiecej.
Pozdrawiam Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2008, 19:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
tpuzio pisze:
Mam taki ul z ramkami trapezowymi-skosy troczę mniejsze niż u góry.Jest nadstawka też z ramkami trapezowymi.Ul zbudowany był gdzies w 1940 roku.Przyszedł z zachodnich ziem do nas.Nie przebił się u nas ani na swiecie.Czy warto propagować taki ul który został wyparty i zapomniany ?
Pozdrawiam

Witam
Orginalny ul Apostoly´ego nie posiadal ramek trapezowych w nadstawce, jedynie w gniezdzie
W dziale Pszczelarskiego Gospodarstwa Doswiadczalnego Uniwersytetu Jagielonskiego w Mydlnikach kolo Krakowa prowadzona byla pasieka wlasnie w tego typu ulach jest to modyfikacja Francuskiego systemu ula automatycznego (RUCHE AUTOMATIQUE), zmodafikowana i wykonana w roku 1938 przez Dra. Ignacego Schaittera.
Ul ten sie nie przyja ze wzgledu na trudnosc wykonania samego ula a szczegulnie ramki i brakowalo pasujacej wezy, autor artykulu pisze jagby byla morzliwosc produkcji seryjnej tych uli metoda fabryczna napewno by sie przyjal jako porzyteczny w pszczelarstwie.
Warto czy nie ja zbudowalem sobie kilka i w pszyszlym roku zaczynam wielki eksperyment.
Wszystko przemawia za tym ze wprowadze te ule do pasieki.
Pozdrawiam Krzysztof K


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 września 2008, 19:51 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Psepscolek pisze:
tpuzio pisze:
(...) Czy warto propagować taki ul który został wyparty i zapomniany ?
Pozdrawiam


Wszystko co nowe rodzi się w bólach. :) Myślę ze warto jeśli bezpośrednio zainteresowanym nie przeszkadza mieć jakiś "nietypowy" wynalazek. :) Wszyscy wiemy ze np kolega Raghu skonstruował i wykonał ul wg. swojego zamysłu i sprawia mu to bezcenna satysfakcje a nie wspomnę o innych możliwościach jakimi są choćby badania przez niego prowadzone. :) Nie twierdze ze nie można wyciągać wniosków przy innych ulach. Uważam po prostu że jeżeli my pszczelarze praktycy sami nie będziemy szukać metod które dają lepsze wyniki w każdej części pszczelarstwa (leczenie pozyskiwanie miodu pyłku itd. itp.) to będziemy zdani na suchą wiedzę z książek która coraz częściej okazuje się być zawodną. :) Więc jeśli nikomu to nie wadzi to myślę ze warto próbować. :)

Pozdrawiam Psepscolek. :)

Witam
Dziekuje za mile slowa i poparcie
Wlasnie jak nic nie bedziemy robic to zycie stanie sie nudne, a nuz ul taki okarze sie porzyteczny, okarze sie w praniu w pszyszlym sezonie, ale wszystko wskazuje ze wprowadze go do pasieki, dobrze izolowany i ramka o fantastycznej formie i mnustwo innych super pozytywnych aspektuw.
Pozdrawiam krzysztof k


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 08 września 2008, 20:11 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
tpuzio pisze:
Entrion wejdz na dział :Luzne tematy/przy kawie o sprawie.Druga strona temat :Jak luzne to luzne,czyli przy kawie o sprawie.
Mój ostatni post z 2008 03 18.
Zdjęcia 4szt.,wymiary w poście troszeczkę wczesniej w dniu 2008 03 17.
Ciekawostką jest drewniana krata odgrodowa-też na zdjęciu.
Ul jest niezasiedlony-ozdoba pasieki.
Trzeba się zalogować.
Pozdrawiam


Znalazlem pasty i zdjecia sobie sciagnolem, interesujaca konstrukcja, mam mnustwo ksiarzek poniemieckich morze cos znajde na ten temat , dam znac
Pozdrawiam Krzysztof K:

Ps.
Nadal chetnie odkupilbym od Pana jedej czy nawet kilka uli slomianych Panskiego wyrobu,
naprawde fantastycznie wygladaja!!!!.......


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 24 listopada 2008, 23:16 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Z obserwacji sabarda wynika,że ramka gniazdowa powinna mieć pow.30,5cm na 41cm wysokości.Ja zamierzam budowę ula z ramka trapezową 36cm na 40cm z 22cm beleczką dolną.Przyjąłem taki wymiar,ponieważ jako miodnie chcę wykorzystać kondygnacje 1/2 wlkp.Traktuję to jako eksperyment i metodę dobrego spędzenia czasu-może jakieś pozytywne wnioski same z tego wypłyną.
Co o tym sądzicie?
Z poważaniem-Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 listopada 2008, 20:45 - wt 

Rejestracja: 09 czerwca 2008, 21:13 - pn
Posty: 335
Lokalizacja: wielkopolska
Doświadczenie może być ciekawe, ale zdaje się zakładasz że ramki gniazdowe nigdy nie trafia na miodarkę - chyba że masz jakąs specjalną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 26 listopada 2008, 10:05 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Wykręcenie miodu z takiej ramki teoretycznie jest możliwe.Zgadza się,nigdy do tej pory nie zabierałem pszczółkom miodu z gniazda-coś im się za ich ciężką pracę należy,miodu zawsze mam pod dostatkiem''chytry często dwa razy traci!''
Będę zabierał się do roboty.
Z poważaniem-Janusz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 07 grudnia 2008, 16:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
paraglider pisze:
Wykręcenie miodu z takiej ramki teoretycznie jest możliwe.Zgadza się,nigdy do tej pory nie zabierałem pszczółkom miodu z gniazda-coś im się za ich ciężką pracę należy,miodu zawsze mam pod dostatkiem''chytry często dwa razy traci!''
Będę zabierał się do roboty.

Z poważaniem-Janusz.


Swieta racja!!!!!!!!!.............
Nigdy sie nie zabiera miodu z gniazda, co w gniezdzie to pszczulek!!!!....... nawet jak puzna jesienia wystapi spadz to tez jej nie zabieram bo ta ilosc ktura zebraly nigdy im nie zaszkodzi,w koncu o tej porze roku mam jusz zakarmione i nie ma zbyt miejsca w gniezdzie na miody spadziowe.
Dawniej dziko zyjacym pszczolom nikt nie zabieral miodu spadziowego i wysmienicie zimowyly na nim.
Pozdrawiam Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2008, 22:12 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak kto chce eksperymentowac to jego sprawa ja niewidze w tym ulu trapezowym nic nadzwyczajnego nie widze. Wirowanie ramek jest niemożliwe bo się wyłamią a jak niema drutów to już nadają się do topiarki. Taki ul trapezowy to bym miał jako relikt pokazowy ze i w takim ulu pszczoły żyją. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2008, 22:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
miły_marian pisze:
Jak kto chce eksperymentowac to jego sprawa ja niewidze w tym ulu trapezowym nic nadzwyczajnego nie widze. Wirowanie ramek jest niemożliwe bo się wyłamią a jak niema drutów to już nadają się do topiarki. Taki ul trapezowy to bym miał jako relikt pokazowy ze i w takim ulu pszczoły żyją. Pozdrawiam miły_marian


Karzdy ma swoje poglady i to dobrze, ja zazimowalem 10 rodzin w takich ulach, wszystkie z samoczyszczacymi wylotkami i ladnie odiaplone.
W nadchodzacym sezonie mam zamiar zasiedlic nastepne 30 sztuka, o tej samej konstrukcji jdynie z deski o grubosci 35mm, jusz nie chidzi o ocieplenie, bo czy trn ul bedzie mial 20mm czy 35mm to nie gra roli, ja tak sobie ustalilem i w tej chwili zaczolem produkcje uli Apostoly´ego.
Po zimowli sie okarze, co i jak ale jak ostatnio polewalem kwasem szczawiowym to zagladnolem na ostatnie ramki i sciany ula, ladne suche i pszczoly do tej pory ladnie zimuja.
Pozdrawiam Krzysztof K

Ps. sa miodarki stolowe gdzie wiruje sie odrazu oby dwie strony plastra.
Ale co w gniezdzie to pszczulek i nie powinno im sie zabierac wszystkiego, chytry traci dwa razy!!!!!!.......


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2008, 22:56 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Gdyby było coś dobrego w tych ulach Apostoly'ego to pszczelarze z kraju w którym pszczelarzysz na pewno mieli by je już dawno w pasiekach swoich.
Jednak świat pszczelarski poszedł w ule inne.
Mimo wszystko życzę sukcesów z tymi ulami.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2008, 01:28 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2007, 02:42 - czw
Posty: 830
Lokalizacja: bory dolnośląskie
miodarka taka ma swoje walory ile by można było ramek do nie j wpakować jak by się ją zrobiło wielopoziomową ul na raz kręcisz bez niczego
ale to raczej jako ciekawostka taki leżak z nadstawkami nic więcej nie można robić rotacji jak w korpusach z czerwiem


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 10 grudnia 2008, 19:47 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
tpuzio pisze:
Gdyby było coś dobrego w tych ulach Apostoly'ego to pszczelarze z kraju w którym pszczelarzysz na pewno mieli by je już dawno w pasiekach swoich.
Jednak świat pszczelarski poszedł w ule inne.
Mimo wszystko życzę sukcesów z tymi ulami.
Pozdrawiam


Witam

Ul ten wogule nie byl i nie jest znany w Niemcach, ja przed 3 laty terz go nie znalem, znalazlem artykul w polskiej ksiarzce na jego tema i mnie zafascynowal, wlasciwie druga wojna swiatowa przerwala wdrorzenie go do pasiek, pierwsza modyfikacja wywodzaca sie z francji zostala wprowadzona w roku 1938 a puzniej pszyszla wojna i po wojnie, znikly wszelkie wiadomosci i notatki, nawet w przedwojennej literaturze pszczelarskiej niemiecko jezycznej nie znalazlem nic na jego temat, w internecie szukalem na calym swiecie i nic, jdyny artykul ktury sie zachowal to wlasnie w tej polskiej ksiarzce z roku 1939.
Pozdrawiam Krzysztof K


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 19 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 10 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji