FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 20:44 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 12 grudnia 2015, 12:29 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Waszym zdaniem i według waszego uznania najbardziej wartościowe wydania książek ,broszur które macie na półkach z uwzględnieniem podziału na duże wędrowne pasieki oraz te dotyczące małych pasiek.Z tego co widzę na forum to dziewięćdziesiąt kilka procent użytkowników to właśnie małe pasieki .Z pewnością zachowania w jednej jak i w drugiej gospodarce często się pokrywają, ale zawsze jest te ale

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2015, 13:25 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
http://sklep-lavender.pl/kalendarze-psz ... lnego.html
Bardzo dobra pozycja 8)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2015, 21:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Jeżeli w kalendarzu są zawarte informacje jak niektóre tu na forum to dziękuję ,całkiem możliwe że warto przeczytać ,ale czy zachować na półce ? Miejsce kalendarza po roku użytkowania jest z góry wiadome .Śmietnik. Skrobnij co Ty posiadasz i z której pozycji najczęściej korzystasz, może być że nawet w ramach relaksu.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 grudnia 2015, 21:16 - sob 
Od lat zbieram wszystkie czasopisma i książki związane z pszczelarstwem
samych książek mam ponad 300 a czasopisma sięgają 18 Wieku
bo lubię
Wiesz co lubię najbardziej czytać jak mi się nudzi :) Te stare są rewelacyjnie pisane
Nawiązują do osobistej praktyki opisywanej przez pszczelarzy
Teraz w nowych książkach czy czasopismach jest powielane prawie jedno i to samo byle była Książka i egzemplarz !


Na górę
  
 
Post: 12 grudnia 2015, 21:30 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
BoCiAnK pisze:

Teraz w nowych książkach czy czasopismach jest powielane prawie jedno i to samo byle była Książka i egzemplarz !

Masz rację ,większość to zbiór cytatów, i dobrze jak po kolei podane .
Dziś byłem na wykładzie i :załamka: :załamka: albo trema albo brak przygotowania :? :| .
Gdyby koledzy podzielili się które pozycje są najbardziej treściwe to uchroniło by mnie przed niechcianym zakupem .Interesują mnie produkty pszczele , ich pozyskiwanie i właściwości .Oczywiście gospodarka też :wink:

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2015, 18:17 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
BoCiAnK pisze:
Wiesz co lubię najbardziej czytać jak mi się nudzi :) Te stare są rewelacyjnie pisane
Nawiązują do osobistej praktyki opisywanej przez pszczelarzy
T
Jakie to pozycje ?

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2015, 18:59 - ndz 
Ja mam takie:

Obrazek

Współczesnych nie kupuję - tragicznie przygotowane. Rysunki na 1/3 sładki a tekstu skromnie.
Najlepiej przy kupowaniu przejrzeć zawartość. Niektóre książki można przeczytać w czasie przeglądania w księgarni. :mrgreen: bo są tak ambitne. :haha:
Tę "Hodowla pszczół" praca zbiorowa - polecona była przez CarIvan, i za to ukłony. Bardzo wartościowa książka.
Warto poszukać po antykwariatach.

Z czasopism - mi najbardziej podoba się Miesięcznik "Pszczelarstwo". Co miesiąc przypominają co trzeba zrobić ze swoimi podopiecznymi. Dwumiesięcznik Pasieka - też fajne jednak podobna do reklamonapychacza. Teksty w niej zawarte fajne jednak mam wrażenie, że strasznie ocenzurowane, poskracane - takie mam wrażenie. Jednak przy prenumeracie ma się dostęp do wydania elektronicznego - to fajne rozwiązanie (archiwa).


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2015, 19:27 - ndz 
bo lubię pisze:
BoCiAnK pisze:
Wiesz co lubię najbardziej czytać jak mi się nudzi :) Te stare są rewelacyjnie pisane
Nawiązują do osobistej praktyki opisywanej przez pszczelarzy
T
Jakie to pozycje ?

Np Bartnik Postępowy , Pszczelarz Polski z lat 40 tych , i inne


Na górę
  
 
Post: 13 grudnia 2015, 22:55 - ndz 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Dla wielbicieli uli słomianych ( jak zaznaczono w tytule "Nie amatorskie") z 1929 roku, ale wydanie dziesiąte, więc jeszcze pewnie w zaborze pierwsze było. Książka ma prawie 500 stron, więc arcyciekawa lektura i zabawy dużo . Na ostatniej stronie jest też odpowiedź na pytanie "Kiedy polska będzie szczęśliwa ?" i odpowiedzi są dwie :
1. Kiedy nie będzie posiadać szynków .
2. Kiedy wypędzi z Polski wszystkich Żydów.
Trochę niepoprawna politycznie jak na dziś, ale za to wymienia też 12 warunków , odpowiadając na pytanie "Kiedy pszczelnictwo w Polsce będzie kwitło? "
W załączeniu okładka. Ponieważ książki tej nie obejmują już prawa autorskie, zamierzam ją zeskanować , bo szkoda ją dręczyć zaczytywaniem. Mam też inne takie starocie przedwojenne i dużo radości z ich czytania. Nasz Car ma w dupie wszelkie książki , których sam nie napisał, ale czasem warto się potrudzić. Moją ulubioną lekturą ( nie tylko z racji lokalizacji) jest "Pszczelarstwo na Białostocczyźnie " autorstwa Ostrowskiej i Żukowskiego . Dużo bardziej strawna niż "Gospodarka ..." taka bardziej beletrystyka pszczelarska jak rosyjskie "Moje pszczoły " .

Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 grudnia 2015, 23:23 - ndz 
U mnie rok wydania 1916r. (foto) i wydanie trzecie - to już chyba pierwsze wydane za Faraona :haha:
Kolego - manio, mamy zabytki. To już historia.
W moim księgozbiorze jest pewna ciekawostka. Zobaczcie obie książki z 1916r. i 1956r. Ten sam autor a język obu książek jakby inny. Całkowicie to pokazuje w jaki sposób ewaluował język polski. Obie książki znalazłem na wsi - po dziadku. Gdzieś mignęło mi w domu wydanie pewnej książki po niemiecku pisane gotykiem (coś podobnego). Musze ją odnaleźć - przedstawie na forum.
Takie białe kruki można czasami upolować na alledrogo i warto je kupić. Tak zrobiło kilku moich kolegów i zostawili w księgozbiorze jako trofeum.

Sam sie zastanawiam kiedy w książkach przedstawiano najbardziej wiarygodne i pełnowartościowe wiadomości. Patrząc na niektóre wydania (już o tym pisałem) wydawcy nastawiają się na fotki (ładnie wydane) a mało informacji. Tak więc nawet w rozmowie z kolegą Przemkiem doszliśmy do wniosku, że wszelkie prace zbiorowe są najlepszą bazą informacji (lata 70 i 80), po tym okresie chyba liczyła się jakość druku a nie przekaz informacji.
Faktem jest, że obecnie wiedzę można uzupełnić czasopismami bo są najbardziej aktualne i obejmują problematykę współczesnych pszczelarzy.


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2015, 11:07 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
Można sobie ściągnąć
http://polona.pl/item/18985178/6/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 grudnia 2015, 11:53 - pn 
tczkast pisze:
Można sobie ściągnąć
http://polona.pl/item/18985178/6/

No, toś klina zabił. :D
Rany Boskie !
Człowieku - my tu chwalimy się swoimi książkami a tyś zajechał niczym brzytwą po gardle. :wink:
BRAWO !!!
Jeszcze czegoś takiego nie widziałem.

Wielkie dzięki :thank: :thank: :thank:


Na górę
  
 
Post: 14 grudnia 2015, 23:24 - pn 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
:arrow: Marian Hutten-Czapski pod pseudonimem Józef Znamirowski
Pszczolarz polski czyli przewodnik praktyczny w zajęciach pasiecznych zastósowany do potrzeb mniejszych i większych gospodarstw pszczolarskich, wyłożony przystępnie dla pojęcia braci z ludu, Warszawa 1863 :!:
:pl: :pl: :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 stycznia 2016, 19:02 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 grudnia 2007, 15:49 - pt
Posty: 174
Lokalizacja: Jaworzynka
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Przyjaciele nie wiecie czy zachodzą różnice w treści lub rozbudowie zagadnień tej książki względem wydania 1 http://sklep.pasieka24.pl/literatura-o- ... -k119.html ?

_________________
Jestem młodym pszczelarzem więc z góry przepraszam za błędy i proszę o wyrozumiałość


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2017, 09:09 - czw 

Rejestracja: 03 lutego 2015, 07:48 - wt
Posty: 4
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Władysławów
Na znanym portalu aukcyjnym pojawiła się książka "Pszczelarstwo na Białostocczyźnie". Reprint pierwszego wydania. Wydawnictwo PWRiL 2017.
A tutaj strona wydawnictwa http://pwril.com/category/pszczelarstwo


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 marca 2017, 17:31 - czw 

Rejestracja: 01 kwietnia 2010, 12:15 - czw
Posty: 319
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Dzięki Janes :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 4 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji