FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 19 marca 2024, 11:21 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 
Autor Wiadomość
Post: 21 kwietnia 2014, 20:06 - pn 
Dziś chodzę po pasiece przecież święto :wink:
patrzę i oczom nie wierzę na akacji grono pszczół oblega dość gruba gałąź może litr /dwa (wcale nie duży )
Aż z wrażenia zaniemiałem :haha: wszędzie pszczoły szalały pooglądałem roja przyszykowałem skrzynkę 3 ramki i zmiotłem go po 20min wszystkie już siedziały w skrzynce parę tam jeszcze latało koło skrzynki tym czasem przygotowałem ula itp
wysypałem je na pomost a te za fiksa nie chcą wchodzić tylko zaczęły się unosić na płachcie znalazłem matkę wiec ją w chwytak i dostawiłem na płachcie by się nie uniosła z odlatującymi pszczołami a ja poszedłem patrzeć gdzie odlatują za 10 min już wiedziałem z którego ula wyszły
I dopiero zdziwienie
Na ziemi znajduję roczną matkę sztywną pszczoły oblepiają ula i wchodzą jak by nigdy nic
zrobiłem przegląd i
w rodzinie 7 ramek wygryzającego się pięknego czerwiu i 2 Piękne matecznik na wygryzieniu i jeden wygryziony ( czyli ta matka co znalazłem w roju )
i Teraz ciekawe pytanie dlaczego
- Gdyby to był rój powinien wyjść z starą matką i to dużo wcześniej w 9 dniu (po zasklepieniu pierwszego mat )
lub wyszedł by nawet z młodą ale stara by żyła
- Gdyby to była Cicha wymiana starej matki by nie wywaliły nim młoda nie zacznie czerwić
Do ula wpuściłem młodą złapaną z roju , A może to był oblot tylko po co jej taka duża świta :haha:
i pozostawiłem 1 mat (może się już nawet wygryzł ) ciekawe czy jutro zaś się wyroją
pszczoły w tej rodzinie ani na chwilę nie przestały nosić pyłku i nektaru latały do późna niczym nakręcone :wink:


Na górę
  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 20:29 - pn 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
BoCiAnK, cos podobnego mialem dwa lata temu ale jakos nie zwracalem uwagi na to dopiero ty mi przypomniałes


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 21:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8661
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BoCiAnK pisze:
Dziś chodzę po pasiece przecież święto :wink:
patrzę i oczom nie wierzę na akacji grono pszczół oblega dość gruba gałąź może litr /dwa (wcale nie duży )
Aż z wrażenia zaniemiałem :haha: wszędzie pszczoły szalały pooglądałem roja przyszykowałem skrzynkę 3 ramki i zmiotłem go po 20min wszystkie już siedziały w skrzynce parę tam jeszcze latało koło skrzynki tym czasem przygotowałem ula itp
wysypałem je na pomost a te za fiksa nie chcą wchodzić tylko zaczęły się unosić na płachcie znalazłem matkę wiec ją w chwytak i dostawiłem na płachcie by się nie uniosła z odlatującymi pszczołami a ja poszedłem patrzeć gdzie odlatują za 10 min już wiedziałem z którego ula wyszły
I dopiero zdziwienie
Na ziemi znajduję roczną matkę sztywną pszczoły oblepiają ula i wchodzą jak by nigdy nic
zrobiłem przegląd i
w rodzinie 7 ramek wygryzającego się pięknego czerwiu i 2 Piękne matecznik na wygryzieniu i jeden wygryziony ( czyli ta matka co znalazłem w roju )
i Teraz ciekawe pytanie dlaczego
- Gdyby to był rój powinien wyjść z starą matką i to dużo wcześniej w 9 dniu (po zasklepieniu pierwszego mat )
lub wyszedł by nawet z młodą ale stara by żyła
- Gdyby to była Cicha wymiana starej matki by nie wywaliły nim młoda nie zacznie czerwić
Do ula wpuściłem młodą złapaną z roju , A może to był oblot tylko po co jej taka duża świta :haha:
i pozostawiłem 1 mat (może się już nawet wygryzł ) ciekawe czy jutro zaś się wyroją
pszczoły w tej rodzinie ani na chwilę nie przestały nosić pyłku i nektaru latały do późna niczym nakręcone :wink:


matka leciała na lot godowy gdy rodzina/ odkład jest zbyt silna zdarza się że pszczoły się troche zagalopują i część leci z matką wygląda to wtedy jakby była rójka, miałem tak raz sąsiad mi powiedział że widział jak leci rój z mojej pasieki, problem był taki że miałem tam wyłącznie odkłady z matkami NU więc nie było opcji żeby coś się miało roić,
może to być matka z cichej wymiany a stara odeszła w trakcie z tego łez padołu :haha: i ją wywaliły bo co miały zrobić

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 21:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
dość dziwne ale najdziwniejsze to "w rodzinie 7 ramek wygryzającego się pięknego czerwiu"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 22:00 - pn 
Mariuszczs pisze:
dość dziwne ale najdziwniejsze to "w rodzinie 7 ramek wygryzającego się pięknego czerwiu"

sam się nad tym zastanawiałem matka pięknie czerwiła
ale za to nie ma otwartego młodego końcówkę za dwa dni po sklepią dlaczego tak nagle brak jaj
Mateczniki założone 16 dni temu a nawet ten co się wygryzł ok 20 dni przecież matka prosto z matecznika nie idzie ani w rój ani na oblot


Na górę
  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 22:02 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
to bardziej wygląda na dwie matki czerwiące naraz, ale i tak nie wygryzajacego się czerwiu tylko posklepionego .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 22:13 - pn 
Mariuszczs pisze:
to bardziej wygląda na dwie matki czerwiące naraz,

tez o tym myślałem że przezimowały dwie miałem już takie zdarzenia
Ale po kiego im by były mateczniki ???
i co by oznaczał brak jaj i larw do 7 dnia


Na górę
  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 22:16 - pn 

Rejestracja: 09 lipca 2010, 19:25 - pt
Posty: 589
Lokalizacja: Dolny Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: inny
w sobotę pomagałem osadzić rój młodemu pszczelarzowi w ulu było 3 mateczniki


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2014, 22:25 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Może nastrój rojowy się zrobił w końcu - mało otwartego czerwiu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2014, 08:52 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Jest możliwe że były 2 matki i chciały wymienić jedną z nich przez co w końcu były 3, młoda zabiła jedną a 2 uciekając wyszła z rojem?

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 10 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji