FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 16 kwietnia 2024, 22:09 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 lutego 2012, 11:01 - pn 

Rejestracja: 02 lipca 2011, 11:39 - sob
Posty: 77
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam,
Jestem początkująca - mam pszczółki od trzech lat. Chciałabym się dowiedzieć czy stosowanie przegonek jest wygodne, czy polecacie Państwo tę metodę, jaki typ przegonki wybrać (mam ule wielkopolskie), czy macie może jakieś dostępne filmiki o tej tematyce (widziałam jeden Tomka Miodka - właściwie o powałce, w której umieszczał przegonki)
będę wdzięczna za wszystkie sugestie.
Skąd mam czerpać wiedzę jak nie od doświadczonych kolegów
pozdrawiam
Anna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2012, 11:19 - pn 

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 22:31 - wt
Posty: 189
Lokalizacja: Łódź
Przegonki mogą się sprawdzać gdy ma się dużą pasiekę/pasieki w pobliżu. No i ule korpusowe, bo w leżakach to tego nie widzę. Jak jest bardzo dużo roboty z omiataniem przy miodobraniu to można przegonki wstawić dzień wcześniej pod miodnię. Tylko uwaga gdy się przypadkiem matkę zostawi nad przegonką. No i 100% raczej nie zejdzie więc trochę roboty i tak zostanie. Do małej ilości uli albo gdy dojazd daleki to ten "dzień wcześniej" daje niewielkie albo żadne oszczędności. No, chyba że samo omiatanie jest jakimś problemem - np. uczulenie na jad.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2012, 11:26 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
A może olejki eteryczne? temat byłna forum.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2012, 11:39 - pn 

Rejestracja: 02 lipca 2011, 11:39 - sob
Posty: 77
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Wiem, że przegonki wstawia się pomiędzy miodnią a gniazdem. Pasiekę mam przy domu (raptem 10 uli wielkopolskie stojaki). Nie chciałam poprostu omiatać pszczół przy miodobraniu stąd moje pytanie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2012, 14:36 - pn 
Zdzisław pisze:
A może olejki eteryczne? temat byłna forum.


Olejek migdałowy

amalachowska pisze:
Nie chciałam poprostu omiatać pszczół przy miodobraniu stąd moje pytanie


Przy tylu ulach omiatanie to radość.


Na górę
  
 
Post: 06 lutego 2012, 16:33 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Zeby założyc przegonkie pod korpus to trzeba miec 3 korpusy. Bo jak się ma 2 korpusy to pszczoły jak przejdą do matki do rodni to moga wpasc w nastrój rojowy bo bendzie ich dużo i bendzie im za ciasno i duszno. Moga założyc miseczki a potem matka ich zaczerwi a my nie przeglondniemy rodni i za za 8 dni moga byc na drzewie chociaz po miodobraniu odamy im cały korpus. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2012, 16:49 - pn 

Rejestracja: 02 lipca 2011, 11:39 - sob
Posty: 77
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Właśnie o takie praktyczne porady mi chodzi.
pozdrawiam
Anna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2012, 17:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
Stosowanie przegonki jest tak naiwnie proste że aż samo się prosi o stosowanie :wink:
Masz w standardzie ul korpusowy dennica na niej rodnia przychodzi pożytek na rodnie dajesz kratę odgrodową a na nią stawiasz miodnie. W momencie kiedy zaleją ci miodnie przynosisz drugą miodnie wstawiasz ją na kratę odgrodową a korpus zalany wcześniej nakropem przenosisz na górę do odparowania i zasklepienia miodu.
W przeddzień miodobrania powiedzmy pod wieczór przynosisz powałkę uzbrojona w przegonkę i wstawiasz ją pomiędzy miodnie dolną znajdującą się bezpośrednio nad gniazdem a miodnię górną w której masz zasklepiony miód. Następnego dnia z rana możesz przyjść zdjąć daszek i zabrać korpus z miodem w zasadzie bez pszczół i dezorganizacji pracy rodziny. Zdjęcie 10 korpusów to 10 min.

_________________
Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2012, 17:12 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 października 2010, 10:49 - sob
Posty: 465
Lokalizacja: Jastrzębie Zdrój
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Taka przegonka powinna być ok:)


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 lutego 2012, 21:20 - pn 

Rejestracja: 06 czerwca 2010, 23:11 - ndz
Posty: 254
Lokalizacja: Piła
O żadnym wpadaniu w nastrój rojowy nie ma nawet mowy, chyba, że przegonka byłaby nad gniazdem z dwa tygodnie, a nie góra 24 godziny. Żeby przegonka była skuteczna musisz spełnić jeden podstawowy warunek - w magazynie miodowym nie może być nawet jednej ramki z pozostałością nie wygryzionego czerwiu. W takim przypadku duża część pozostaje w magazynie i nie pozostaje nic innego jak omiatać pojedyncze plastry. Dużą ale to bardzo dużą zaletą przegonek jest zabezpieczenie rodzin przed rabunkami co ma szczególnie duże znaczenie w drugiej części lata i kolejna zaleta to odbierasz miód w zasadzie niezależnie od warunków pogodowych. Warto je stosować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2012, 08:26 - wt 

Rejestracja: 02 lipca 2011, 11:39 - sob
Posty: 77
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
bardzo dziękuję za cenne uwagi. Jak zwykle zdania wśród pszczelarzy są podzielone. Każdy ma swoją koncepcję. Niemniej jednak czytałam wiele na temat stosowania przegonek. Oglądnęłam parę filmów na you tube i coraz bardziej skłaniam się w kierunku stosowania przegonek. Przede wszystkich jak koledzy pisali, zmniejsza możliwość rabunków, nie zaburza pracy rodziny i nie wprowadza takiego chaosu podczas miodobrania. Poza tym jestem alergiczką -i do uli podchodzę w stroju Hermaszewskiego z ampułkostrzykawką z adrenaliną w kieszeni. ktoś może puknąć się w głowę po co mi to, ale odkąd zetknęłam się w taki sposób z tymi zwierzętami jestem nimi zachwycona.
pozdrawiam
anna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2012, 19:29 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
Koleżanko amalachowska! Ostatni Pani post dałem do przeczytania mojej żonie, która mimo, że nie jest uczulona na jad, panicznie boi się pszczół. A Pani? To trzeba podziwiać i nisko chylić przed Panią głowę. Pani postawa potwierdza tą prawdę, że w pszczołach jest coś mistycznego. Kto raz nimi się zajmie - zwykle staje się ich niewolnikiem do końca życia. Pozdrawiam. Leszek.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2012, 21:15 - wt 

Rejestracja: 02 lipca 2011, 11:39 - sob
Posty: 77
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Proszę ubrać porządnie żonę i wziąć ją na przegląd. Niech poczuje zapach ula, przyjrzy się całej niesamowitej organizacji roju, proszę jej pokazać matkę i jej świtę - jak się nią opiekują, czyszczą, karmią a w razie niebezpieczeństwa tworząc kręgi wokół niej osłaniają własnym ciałem. Na pewno to żonę wciągnie. Ja sama tak zaczynałam.
pozdrawiam
Anna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2012, 21:19 - wt 
Dobra, dobra. Spodoba jej się i sama tak będzie chciała. Królowa, świta i co jeszcze ? Przechlapane.


Na górę
  
 
Post: 07 lutego 2012, 21:33 - wt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Moja żona na początku nie chętnie patrzyła na pszczoły strasznie się ich bała, jak kilka razy była przy ulu i zauważyła, że to nic strasznego nawet jak użądli, to teraz każdorazowo jak jadę na pasieke to jedzie i zakłada siatke i mi pomaga, nawet się już nie ogania od pszczół, czyli do wszystkiego można się przyzwyczaić, tak jak do żony. :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 lutego 2012, 22:32 - wt 

Rejestracja: 28 stycznia 2012, 14:30 - sob
Posty: 198
Ule na jakich gospodaruję: wlk
przegonka 8 wylotowa zakladana pod wieczor dzien wczesniej

pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2012, 13:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2012, 23:46 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Jedna robi tak: omiata każdy plaster z pszczół i gotowe.
Druga dźwiga pełen korpus, kładzie przegonkę i znów podnosi te pełne plastry żeby postawić na górę. Przychodzi na drugi dzień żeby kolejny raz podnieść ciężki korpus lub wyciągać pojedynczo ramki do miodobrania. A jak nie zejdą wszystkie pszczoły pod przegonkę? :) To trzeba omiatać.
Która pszczelarka mniej się zmęczy?

_________________
www.pasieka.krabik.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2012, 19:09 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
Elvis piszesz że trzeba podnieść korpus dwa razy a Ja ci powiem że Ty musisz przytargać ze sobą skrzynkę na ramki z miodem, odymić, omieść lub trzepać ramkami, zburzyć rodzinie spokój i na końcu przełożyć je do skrzynki. Baa a dzień wcześniej też jesteś w pasiece :wink: Później musisz znowu przywieźć te ramki w skrzynce i wpakować w korpus.

Ja dziś byłem w sklepie, kupiłem sklejkę 6mm docięli mi na wymiar i wyszło że za powałkę zapłaciłem 9 zł :mrgreen: do tego przegonka za 5 zł i mam pikną powałkę z przegonką za 14 zł :haha:
A dźwigać korpus pełny miodu to czysta przyjemność :wink:

_________________
Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2012, 20:11 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2012, 23:46 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Wiesz ile waży pełen korpus wielkopolski z miodem? Widzę że kolega chce naszą koleżankę zatyrać przy ulach, zobacz przepisy BHP odnośnie dźwigania ciężarów przez kobiety.
Pszczelarze mają to szczęście, że w pasiece nie ma BHP-owca, a na swoje nieszczęście tylko jeden kręgosłup, o który z własnej nieprzymuszonej woli nie dbają.
Odświeżmy kolego temat jak będziesz na emeryturze lub rencie :mrgreen:

_________________
www.pasieka.krabik.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2012, 20:25 - śr 

Rejestracja: 15 stycznia 2012, 20:04 - ndz
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
elvis,
- mam 65 uli. Zapłakałbym się z rozpaczy gdybym miał omiatać z pszczół każdy plaster z osobna ;)
- miodnia nie musi być bardzo ciężka. Powinna składać się z półnadstawek.
- ?a jak nie zejdą wszystkie pszczoły pod przegonkę? (co jest niestety regułą w przypadku przegonek umieszczanych między korpusami), to wtedy stawiam miodnię (półnadstawkę) na sztorc na przegonce i dmuchawą do liści pozbywam się maruderek wydmuchując je przed ul (5-10 sekund pracy). Dla nich to tylko silniejszy wiatr, a dla mnie oszczędność pracy i czasu oraz ograniczenie do minimum ryzyka powstania rabunku.

Przegonki 8 wylotowe, 2 wylotowe i im podobne, które są umieszczane między gniazdem i miodnią, działają w oparciu o rachunek prawdopodobieństwa. Wyjście z miodni jest bardziej prawdopodobne niż wejście do niej. Niestety, a może na szczęście, nie ma dwóch takich samych rodzin i nie każda ma taką samą potrzebę opuszczania miodni zwłaszcza, że dzięki otworkom w przegonce, pszczoły nie tracą kontaktu z matką.

Zupełnie inaczej jest w przypadku przegonki zewnętrznej (piszę o niej w oddzielnym temacie). Całkowite odseparowanie miodni powoduje z czasem narastanie u pszczół poczucia osierocenia. Robotnice, które pierwsze znajdą drogę do matki (pod warunkiem, że jest w gnieździe) organizują ?ewakuację? z miodni po zewnętrznej stronie ściany ula. Wygląda to tak jakby rój wciągał do ula. Taka przegonka nie musi, a nawet, nie powinna być zakładana na noc. Jest sprawniejsza i skuteczniejsza.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2012, 20:34 - śr 

Rejestracja: 02 lipca 2011, 11:39 - sob
Posty: 77
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Ja chyba spróbuję, z tą przegonką. Widzę więcej aspektów za niż przeciw. Co do dźwigania - to miło jeżeli jest co dźwigać. Poza tym w chwili miodobrania mam koło uli wózek - a właściwie platformę bez boków na kółkach, na którą ustawiałam do tej pory skrzynki wykonane ze sklejki do których pakowałam ramki z miodem. Tak samo mogę zrobić z korpusami i nie muszę nosić


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2012, 21:44 - śr 

Rejestracja: 16 października 2011, 22:24 - ndz
Posty: 1453
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
elvis pisze:
Która pszczelarka mniej się zmęczy?


No właśnie po co dwa razy otwierać ul i dwa razy robić prawie tą samą robotę.
Łączny czas miodobrania z przegonką i bez jest taki sam .

pozdrawiam Tomek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2012, 22:26 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2012, 23:46 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
PiotrK pisze:
- mam 65 uli. Zapłakałbym się z rozpaczy gdybym miał omiatać z pszczół każdy plaster z osobna ;)

hm, to w sumie komu w tym pytaniu mieliśmy doradzić, koleżance "amalachowska" czy "PiotrK", przepraszam może już się pogubiłem.
PiotrK pisze:
- miodnia nie musi być bardzo ciężka. Powinna składać się z półnadstawek.

"nie musi", "powinna", a jak jest inaczej i do tego przykitowane
PiotrK pisze:
- ?a jak nie zejdą wszystkie pszczoły pod przegonkę? (co jest niestety regułą w przypadku przegonek umieszczanych między korpusami), to wtedy stawiam miodnię (półnadstawkę) na sztorc na przegonce i dmuchawą do liści pozbywam się maruderek wydmuchując je przed ul (5-10 sekund pracy).

to może lepiej zainwestować w dmuchawę taką do liści, tylko tu trzeba być znowu uważnym komu doradzamy, bo może kogoś nie stać na taki wydatek.

I tak oto mamy kolejny dylemat pszczelarza, stosować czy nie stosować przegonki, a może dmuchawa? :mrgreen:

_________________
www.pasieka.krabik.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2012, 22:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
przegonki daja duzo wiecej komfortu nie wie tego ten co nie stosował albo nie ma pojecia jak,


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2012, 22:47 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2012, 23:46 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witamina pisze:
Ja dziś byłem w sklepie, kupiłem sklejkę 6mm docięli mi na wymiar i wyszło że za powałkę zapłaciłem 9 zł :mrgreen: do tego przegonka za 5 zł i mam pikną powałkę z przegonką za 14 zł :haha:

Żeby kolega miał powód do śmiechu, to taki zestaw należy tak wykonać aby dół przegonki (o ile jest to przegonka ze zdjęcia kolegi "Małydadant") nie stykał się z ramkami, bo inaczej pszczoły będą sobie wędrować pomiędzy korpusami.
Na ten temat może się wypowiedzieć kolega "konradziu", którego serdecznie pozdrawiam.

_________________
www.pasieka.krabik.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2012, 22:53 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
No jasne ma się rozumieć :mrgreen:

_________________
Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2012, 23:02 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2012, 23:46 - czw
Posty: 189
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witamina pisze:
No jasne ma się rozumieć :mrgreen:

Czyli już nie wychodzi 14 zł, tylko trochę więcej :wink:

_________________
www.pasieka.krabik.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 lutego 2012, 23:06 - śr 

Rejestracja: 15 stycznia 2012, 20:04 - ndz
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
elvis pisze:
hm, to w sumie komu w tym pytaniu mieliśmy doradzić, koleżance "amalachowska" czy "PiotrK", przepraszam może już się pogubiłem.
elvis pisze:
"nie musi", "powinna", a jak jest inaczej i do tego przykitowane
elvis pisze:
to może lepiej zainwestować w dmuchawę taką do liści, tylko tu trzeba być znowu uważnym komu doradzamy, bo może kogoś nie stać na taki wydatek.

I tak oto mamy kolejny dylemat pszczelarza, stosować czy nie stosować przegonki, a może dmuchawa?


Koledze proponuję zainwestować w czytanie ze zrozumieniem, tudzież inne cnoty...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2012, 02:20 - czw 

Rejestracja: 15 stycznia 2012, 20:04 - ndz
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
sali pisze:
przegonki daja duzo wiecej komfortu nie wie tego ten co nie stosował albo nie ma pojecia jak,
Zgadzam się z kolegą. Przegonka zdecydowanie ułatwia i usprawnia miodobranie. Prawdziwa przyjemność to praca z pszczołą w gnieździe, a miodobranie trzeba zrobić szybko a nie ?babrać? się z pojedynczymi ramkami prowokując rabunek, no chyba, że ma się miodnie na wysokiej ramce ważącą 30kg, to wtedy nie ma wyjścia i trzeba kombinować ?jak koń pod górę?.

amalachowska pisze:
Jestem początkująca - mam pszczółki od trzech lat.
Jeżeli wolno mi koleżance doradzić, to proponowałbym przy ewentualnym inwestowaniu, zdecydować się na półnadstawki. Kompletny ul to: dennica + 1 korpus wysoki (gniazdo) + 3 półnadstawki + powałka + daszek (praca lżejsza, łatwiejsza i przyjemniejsza). Do tego oczywiście krata odgrodowa i poprawnie wykonana przegonka. Zakup dmuchawy do liści, który sugeruje kolega elvis, nie jest konieczny, choć elektryczną można kupić za grosze. Wystarczy suszarka do włosów :D :D :D

Pozdrawiam,
Piotr Kozikowski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2012, 08:36 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2011, 12:37 - ndz
Posty: 475
Lokalizacja: Zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korpusowe jednościenne
elvis pisze:
Witamina pisze:
No jasne ma się rozumieć :mrgreen:

Czyli już nie wychodzi 14 zł, tylko trochę więcej :wink:


Zamyka się w 14 zł bo nie muszę nic podnosić wyżej jak położę na korpusie mam prześwit pod przegonką :mrgreen: prześwitu bym nie miał gdybym wcisnął we wręgi :wink:

_________________
Pozdr
Witamina


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2012, 08:53 - czw 

Rejestracja: 02 lipca 2011, 11:39 - sob
Posty: 77
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
W chwili obecnej moje ule składają się z dwóch korpusów i półnadstawki. Do tej pory układ ula był taki, że w dolnym korpusie była rodnia, krata odgrodowa, a górny korpus miodnia. W chwili zapełnienia górnego korpusu, wkładałam półnadstawkę na kratę odgrodową, a zapełniony korpus przenosiłam na górę w celu odparowania miodu przez pszczoły. Oczywiście nie zawsze wyglądało to wszystko tak pięknie. Czasami pszczoły nie przechodziły do góry i zalewały gniazdo (też nie wiem dlaczego).
pozdrawiam
Anna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2012, 19:34 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 sierpnia 2011, 11:49 - pn
Posty: 664
Lokalizacja: Śląsk
Ule na jakich gospodaruję: WL,LG3/4, Ostrowskiej
bo taka pszczoła niektóre kaukazy nie wchodzą w nadstawki ale moze byc i tak ze pszczoły wiekszych ras nie beda przechodzić przez windurowa a przez metalowa ida jak w dym czynników jest wiele a co do nadstawek szkół jest wiele ja mam same korpusy bez poł nadstawek moze dlateo ze mam 1.9 m i siły jak roczny kon ale powoli zaczynam w warsztacie dorabiać polnadstawki bo lata leca i 40cha zaraz minie moze sie zdarzyc ze sił braknie plnadstawki tez polecam ja takie ule zrobiłem i ciezko zmienić bo nie ma ich 5 ciu zeby zonglować ale jesli zaczynasz i masz kilka sztuk to ja bym tak robił jak radzi Piotrk


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 lutego 2012, 22:46 - czw 

Rejestracja: 28 stycznia 2012, 14:30 - sob
Posty: 198
Ule na jakich gospodaruję: wlk
Cytuj:
to może lepiej zainwestować w dmuchawę taką do liści

ta tylko trzeba pamietac o tym ze taka dmuchawa dziala w dwie strony :haha:
pamietajmy nie zassysamy tylko dmychamy :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lutego 2012, 09:30 - pt 

Rejestracja: 02 lipca 2011, 11:39 - sob
Posty: 77
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
chyba, że chcemy odkurzyć pszczoły :haha: np. z pyłku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lutego 2012, 09:30 - pt 

Rejestracja: 02 lipca 2011, 11:39 - sob
Posty: 77
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
chyba, że chcemy odkurzyć pszczoły :haha: np. z pyłku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lutego 2012, 14:28 - pt 

Rejestracja: 15 stycznia 2012, 20:04 - ndz
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Pani Anno,
ŚWIETNY SPOSÓB NA POZYSKIWANIE PYŁKU :D
Najlepszy efekt daje ten sposób, gdy uda się pszczelarzowi dopaść pszczołę zaraz po tym jak wzbije się do lotu z kwiatu i nie zdąży się uczesać :D

A poważnie mówiąc, najciekawsze pomysły mają młodzi stażem (nie tylko pszczelarze).
Znudzony, stary wyga, tzw. fachowiec wie, że ?Panie, tak się nie robi?, a młody o tym nie wie i dokonuje wynalazku.
Jednym z najbardziej rozpowszechnionych typów ula w Polsce jest ul wielkopolski. Mało kto pamięta jak wyśmiewany był twórca tego ula, nawet na łamach czasopism pszczelarskich. Mówiono: ??on się nadaje na gniazdo dla kwoki siedzącej na jajach, a nie na gniazdo dla pszczół??.
Ale to i tak nic w porównaniu z konsekwencjami odkryć (ponoszonymi przez badaczy), które burzą dotychczasową wizję i porządek świata: http://pl.wikipedia.org/wiki/Jan_Dzier%C5%BCon ?

Bierzmy przykład z Jana Dzierżona, nie bójmy się myśleć, to nie boli? i bądźmy otwarci na pomysły innych, nawet, jeśli wydają nam się ?zwariowane?. Po prostu, szanujmy się. (Oczywiście, to nie była uwaga do Pani :))

Pozdrawiam
Piotr Kozikowski


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 lutego 2012, 20:05 - pt 

Rejestracja: 02 lipca 2011, 11:39 - sob
Posty: 77
Lokalizacja: Gliwice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Panie Piotrze,
całkowicie się z Panem zgadzam i wiem, że myślenie nie boli. Jestem naukowcem i tylko dzięki własnemu uporowi i systematycznej pracy osiągnęłam to co mam. A teraz uczę się od nowa - od kolegów z większym stażem. Myślę, że przez całe życie człowiek się uczy. To o czym Pan napisał, że niektóre rzeczy dla osób, które zjadły zęby w danym temacie są oczywiste, i tak musi być, a inni mniej doświadczeni zrobili by to inaczej i okazuje się, że jest to lepsze wyjście to prawda. Mam nieraz kreatywnych studentów, którzy rzeczywiście coś wnoszą w rozwój nauki
pozdrawiam
Anna


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2012, 12:47 - śr 

Rejestracja: 18 marca 2012, 21:14 - ndz
Posty: 247
Lokalizacja: 7A
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Ja przed tygodniem zamykałem pszczoły przed opryskiem, w trakcie podawania wody trzy zwiały mi z ula i tak cały dżień przed nim siedziały..

Tak się zastanawiam, czy istnieje przegonka zakładana na wylotek?
O ile dobrze widzę przegonka 8wylotkowa działa na takiej zasadzie, że pszczoła wchodzi do niej od części szerokiej i przeciska przez kanał aż do jego końca, który dzięki temu, że jest węższy uniemożliwia powrót - działa na takiej samej zasadzie co żaki na węgorza.

A jakby zrobić deskę z otworami o tych samych wymiarach kładzioną na lotnisko po wyjęciu wylotka zmniejszającego.
Ktoś próbował?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2012, 13:21 - śr 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Rozumiem, że przegonki stosuje się po to aby pozbyć się pszczół z miodni przed miodobraniem, TAK? :pl:
Czy przegonka ma jeszcze jakieś inne zastosowanie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2012, 14:20 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Ted07 pisze:
Rozumiem, że przegonki stosuje się po to aby pozbyć się pszczół z miodni przed miodobraniem, TAK? :pl:

Tak
Ted07 pisze:
Czy przegonka ma jeszcze jakieś inne zastosowanie?

Nie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 maja 2012, 21:01 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 kwietnia 2008, 21:23 - czw
Posty: 344
Lokalizacja: środkowopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 wlkp
Turtle, możesz włożyć do wlotka szklaną rurkę, pozostałą część wlotka zatkać. Pszczoły wejdą do ula rurką ale już nie wyjdą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 15 lipca 2012, 21:56 - ndz 

Rejestracja: 19 stycznia 2009, 18:53 - pn
Posty: 111
Lokalizacja: Kujawy i Pomorze
Mam pytanie czy ktoś z Sznownych Forumowiczów próbował takiej konstrukcji przegonki(niezależnie od jej typu), która umożliwia wsuwanie jej między korpusy bez podnosznie całego korpusa/korpusów z miodem???
W ulach bezwregowych jest to łatwe do wykonania, a w klasycznych polskich, wręgowych wystarczy, aby przednia "ścianka" kołnieża pod płytą z zamontowana przegonką była niższa o wysokość wręgu(10-12 mm).Pozostaje wtedy szpara od dołu, w frontowej ściance kołnieża umożliwiającą wsunięcie przegonki bez dżwigania miodni, wystarczy podważyć dłutem i przesunąć do przodu o kilka cm położyć przegonkę i ponownie podważając korpusy z miodem wsunąć ją pomagająć sobie mięśniem piwnym lub klatą.Jak jest to dobrze dopasowane to nawet nie trzeba tej szpary z przodu zaślepiać po nasunięciu na ul, ale w ostateczności wystarczy beleczka odtepnikowa.Tyle moia teoria, bi w praktyce jeste na etapie budowy takiej przegonki.Mam trzy prototypy do testowania.Czy macie jakieś doświadczenia z tego typu rozwiązaniami?

Może macie jakieś własne patenty wygodniejsze i bardziej praktyczne?

Druga uwaga zuważyłem, że jeżeli stosujemy przegonke 8-przejściową tzw."słoneczko" to zaklejenie wszytkich otworów w centranej cześci przyśpiesza przechodznie pszcół i nie zostają prawie żadne nad przegonką lub właśnie w tym miejscu gdzie są dziurki.W silnych rodzinach przy upałach można zkleić część tych otworków zostawiająć dla wentylacji tylko zewnetrzy okrąg owotów otwarty.

Przegoka zapadkowa z ruchomymi blaszkami moim skromnym zdaniem to porażka, podobnie ta plartikowa "ślimakowa".Oprócz "słoneczek" jeszce jako tako u mnie sprawdziła się poterowska, ale musi ich być minimum 3-4 w powałce/"międzydeklu"/.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lipca 2012, 14:17 - pn 

Rejestracja: 03 marca 2011, 19:29 - czw
Posty: 194
Lokalizacja: małopolska
Stosowałem przegonki dopóki mi się nie zepsuły i miodobrania to była bajka. Teraz cyba muszę sobie kupić przegrody z zamontowana przegonką.

_________________
wilczek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lipca 2012, 17:56 - wt 

Rejestracja: 07 maja 2009, 00:27 - czw
Posty: 680
Lokalizacja: Małopolska, powiat nowotarski
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Macie może jakieś fotki przegonek lub filmik jak to stosować?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 22:09 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 września 2011, 11:09 - sob
Posty: 63
Lokalizacja: Lublin
Przyłączam się do pytania Ted07. Czy je się jakoś montuje w powałce? Jeżeli ktoś może w wolnym czasie zrobić parę fotek to będę wdzięczny :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 lipca 2012, 22:13 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
hoborg,
tu http://www.tomekmiodek.pl/powalka-co-to.html masz to pokazane

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 lipca 2012, 22:13 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 stycznia 2011, 23:55 - śr
Posty: 116
Lokalizacja: bochnia
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kto raz zastosował ten z przegonki nie zrezygnuje,uniezależnia od pogody i rabunków.

_________________
kri


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 14:16 - wt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 07 października 2020, 13:57 - śr
Posty: 10
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Poznań
Witamy na Forum ;)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 14:28 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
paleta-wieslaw, dwa posty, dwa linki reklamowe, dostaniesz Pan medal.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 października 2020, 17:27 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8668
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Krzyżak pisze:
paleta-wieslaw, dwa posty, dwa linki reklamowe, dostaniesz Pan medal.

trzy/ 3 :haha:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 50 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji