FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 15:53 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 275 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 29 grudnia 2012, 21:04 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Witam. Mam pytanie jaka jest optymalna wysokość ramki w rodni w ulu wielkopolskim.Na pewno wielu już próbowało różnych wysokości ramek ,może zechcą się podzielić z nami swoimi spostrzeżeniami w tej sprawie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 21:06 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
bomy13,
pełne spektrum poczynając od typowej wielkopolskiej 26cm poprzez 18,14 aż do 13 włącznie.
Każda ma wady i zalety i każdy chwali rozmiar jaki ma w pasiecie

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 21:10 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
tak Cynig ale myślałem w drugą stronę .Chodzi mi o jeden korpus.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 21:15 - sob 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Ja drugi rok testuję ramkę 36/35 (10 ramek)i wyniki są zadowalające. Jest tylko jeden mankament trochę duża jest ta ramka i niezręczna praca przy przeglądach. Ale może to kwestia wprawy.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 21:21 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 października 2011, 08:27 - czw
Posty: 1457
Lokalizacja: Cała Polska
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp korp + WZ korpusowy
Najbardziej optymalna wydaje się być ramka o wysokości 30 cm ale nie w każdych warunkach ona się sprawdzi... wszystko zależy zawsze od pożytków...więc odpowiedzi będą różne... Mi na słabe pożytki wystarczy standardowa ramka wielkopolska bo i tak muszę matkę ograniczać przed pożytkiem i w trakcie jego trwania...

_________________
"Szaleństwem jest robić cały czas to samo i oczekiwać innych rezultatów"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 21:30 - sob 
bomy13 pisze:
tak Cynig ale myślałem w drugą stronę .Chodzi mi o jeden korpus.

Dąż do jednej ramki w pasiece. Typywa 26-ka stwarza problem dzwigania pełnych korpusów i stosowania 1/2 dla nadstawki.
Z klei 13,14, 18 zmusza do zimowania na dwóch korpusach.
I jak nie staniesz to d z tyłu.
Ja osobiście przechodzę na 14-ki w korpusie 10-ce. Daje to możliwość swobodnego wiosennego poszerzania gniazda bez stosowania zatworów, mogę mieć rodzinę na dwóch, trzech czy czterech korpusach. Mogę silnie ograniczyć matkę bez stosowania kraty pionowej. Mogę wykorzystywać małe i krótkie pożytki i mieć zasklepiony miód.
W zamian mam więcej ramek i więcej ich odsklepiania. O wirówce też muszę pomyśleć.


Na górę
  
 
Post: 29 grudnia 2012, 21:33 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lipca 2008, 11:02 - pt
Posty: 5589
Lokalizacja: Łaziska Górne
Ule na jakich gospodaruję: wlkp.
kolopik pisze:
...Ja osobiście przechodzę na 14-ki w korpusie 10-ce...


Napisz proszę, tak z perspektywy czasu, warto było wchodzić w tą 14?? Czy może jednak lepiej było zostać przy gospodarce na 13 (1/2wlkp) i dostępie do znormalizowanych ramek i korpusów??

_________________
"Zawsze spodziewaj się niespodziewanego..."

https://www.youtube.com/channel/UCosWos ... OWqAAL66fg
https://www.facebook.com/tomek.kasiak.5


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 21:38 - sob 
CYNIG pisze:
Napisz proszę, tak z perspektywy czasu, warto było wchodzić w tą 14?

Można było na 13-kę. Mnie osobiście do rezygnacji z pełnej ramki zmusił kręgosłup.
Wybrałem 14-kę z uwagi na nie niszczenie 2 cm węzy Wpol.
Wiem, że idzie sobie zamówić najbardziej wymyślny jej rozmiar ale jakieś głupie przyzwyczajenie każe mi się trzymać dotychczasowego producenta.


Na górę
  
 
Post: 29 grudnia 2012, 21:44 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
kolego Kolopik odnośnie ramek z miodem to ilość będzie ta sama gdyż w miodni mam również 14 .A chodzi mi o rodnie, ramki najlepsze dla pszczółek,uważam że lepiej operować jedną ramką niż całym korpusem,a poza tym nie musimy podkładać półkorpusa pod rodnie ,są jeszcze wysokie dennice.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 21:52 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Kolego LENIN czy mógłbyś coś więcej ,jak zimowały na tej ramce czy sezonie konieczna krata,itp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 21:59 - sob 
bomy13 pisze:
odnośnie ramek z miodem to ilość będzie ta sama gdyż w miodni mam również 14

Tak ale w rodni na pełnej ramce drugiego pełnego korpusu zawsze masz wianki miodu i kiedyś musisz go wirować. Niska ramka cię tej uciążliwości pozbawia bo zamiast dwóch pełnych możesz dać trzy połówki.
bomy13 pisze:
chodzi mi o rodnie, ramki najlepsze dla pszczółek,uważam że lepiej operować jedną ramką niż całym korpusem

Pszczołom rodzaj ramki nie rodzi problemów-rodzi pszczelarzowi. Zanim wynaleźliśmy ramkę to one parę milionów lat obywały się bez niej i dobrze się miały.
Operowanie ramką dobre jest w leżakach. Gospodarka korpusowa polega właśnie na operowaniu korpusem. Nie jest to takie straszne jak się wydaje.
Ja też kiedyś miałem przed tym opory a jak spróbowałem to bajka nie robota.
bomy13 pisze:
poza tym nie musimy podkładać półkorpusa pod rodnie ,są jeszcze wysokie dennice

No są i sąpszczelarze którzy ich stosują a są tacy jak ja co wolą niskie ocieplane. Sprawa gustu.


Na górę
  
 
Post: 29 grudnia 2012, 21:59 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
bomy13, jeśli obawiasz się połówek w rodni to zastosuj ramki o wysokości 30 cm matula będzie miała na czym czerwić a na zimę nie trzeba stosować dodatkowej połówki pod gniazdem. Tylko jest jeden problem a mianowicie, wymiana ramek w tym przypadku jest utrudniona, trzeba zastosować korpus 12-ramkowy a to już dodatkowo zwiększa ciężar miodni, żeby nie wiem jak kombinować idealnego ula nie ma

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 22:18 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
SKapiko,właśnie mam 12 ramkowe wkpl,wybrałem je z myślą o łatwym przejściu na Dadanta.Problem z dennicą a raczej z przejściem na zabudowe zimną lub ciepłą,10 ramek tego problemu nie ma,tylko przy10 za mała powierzchnia jednego korpusa,pomyślałem może by tak podwyższyć ramkę i będzie ok ,no a tu nowy problem Ty znalazłeś .Może ktoś ten problem rozwiązał.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 22:26 - sob 

Rejestracja: 21 lipca 2008, 21:38 - pn
Posty: 1114
Lokalizacja: Małopolska
kolopik pisze:
Można było na 13-kę. Mnie osobiście do rezygnacji z pełnej ramki zmusił kręgosłup.
Wybrałem 14-kę z uwagi na nie niszczenie 2 cm węzy Wpol.
Wiem, że idzie sobie zamówić najbardziej wymyślny jej rozmiar ale jakieś głupie przyzwyczajenie każe mi się trzymać dotychczasowego producenta.

Nie musisz wyrzucać tych 2 cm, przetnij ostrowskiej na pół i wyjdzie dokładnie 1/2 wielkopolska


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 22:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 lipca 2007, 21:17 - sob
Posty: 1939
Lokalizacja: kraśnickie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowska + 1/2 wielk
W dadancie można zastosować ramkę 360x300 i mieści się ich 12. Zimujesz przeważnie 8, 9 ramek na wiosnę dodajesz 3, 4 ramki i tylko tyle wymieniasz ramek, ewentualnie jeszcze możesz zabrać jeśli ci się uda jakąś ramkę z miodem

_________________
Choć człek ukuje ze stali ,
to i tak mu czas obali.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 22:34 - sob 
anZag pisze:
Nie musisz wyrzucać tych 2 cm, przetnij ostrowskiej na pół i wyjdzie dokładnie 1/2 wielkopolska

Wdepnąłem w takie i już za daleko aby się wycofywać a 14-ka to zawsze te 250 komórek więcej.


Na górę
  
 
Post: 29 grudnia 2012, 22:37 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
SKapiko ,masz racje ale problem pozostaje ,nie mam możliwości zmiany zabudowy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 22:39 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
a nie próbował ktoś szerszej ramki np. 380x260 i np. 11 ramek, albo coś w tym stylu? Pytam tak czysto teoretycznie. Ja mam wielkopolskie i na razie nie mam zamiaru zmieniać wielkości ramki, ale zawsze można się dowiedzieć czegoś nowego. :wink:

Ja jak zaczynałem pszczelarzyć to zrobiłem swój pierwszy ul wielkopolski niestety jak się później okazało wymiarami trochę odbiegał od reszty :D Ramka miała jak dobrze pamiętam 390x280. W sumie rodzinka w takim ulu zawsze mega silna była. Ale myślę że to raczej dzięki matką.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 22:49 - sob 

Rejestracja: 27 grudnia 2010, 15:32 - pn
Posty: 69
Lokalizacja: Gniezno
Witam Ja dużo kombinowałem i stwierdziłem że można coś zmieniać ale w granicach standardowego sprzętu. Problem może niewielki ale krata nie pasuje, węza za wąska, wreszcie stoły do odsklepiania przestają pasować Doszedłem do wniosku że z tym więcej kłopotu niż pożytku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 23:01 - sob 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Dariusz ja właśnie dlatego zapytałem.Na AMBROZJI nie jeden problem wspólnie udało się rozwiązać.Wiem że POLSKI PSZCZELARZ znalazł wysokość wlkp gdzie krata nie potrzebna ,węzę można zamówić na wymiar,a sprzęt też można dopasować ,problem tylko jaka jest optymalna wysokość.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2012, 23:12 - sob 
Nikt jeszcze nie znalazł idealnej ramki i idealnego ula.
Sam widzisz ile jest typowych uli, wydawało by się idealnych a wszyscy szukają lepszego.
W grę wchodzi wiele czynników co powoduje, że w jednym miejscu (pożytki, klimat, rasa) jest O.K. a parę kilometrów obok klapa.
Zasada jest jednak taka, że trzeba się trzymać typowych szerkości ze względu dostęp do wyposażenia.


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2012, 01:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Pleszek pszczelarzy na 210 i sobie chwali. 1 ramka w całym ulu. Też się zastanawiam nad tym wymiarem po przejściu na wkpl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 12:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
Jak wiadomo - nie ma idealnego ula. Każdy ma wady i zalety, a decyduje o tym wiele czynników, które były wałkowane na tym forum i nie tylko - wiele, wiele razy. Jerzy Makowicz, autor książki ,, Jak zakładać i prowadzić pasiekę"
wyd. 1988 r. uznaje, że najbardziej optymalnym ulem dającym szerokie spektrum możliwości, jest ul wielokorpusowy na półnadstawkowej ramce wielkopolskiej tj.125x360 mm. Autor uzasadnia to m.in. tak:
Na niskiej ramce matka czerwi tak, że nie pozostawia ani jednej komórki wolnej. Pozostawienie dwóch korpusów na czerwienie daje wielkość gniazda - 65 tys. komórek. Matka nie przechodzi z czerwieniem na wyższe kondygnacje, dopóki nie zaczerwi całkowicie zaczętych. Nim je zaczerwi już jedna kondygnacja magazynu miodowego jest zapełniona. W razie dodawania następnych, ustawianych bezpośrednio na zapełnionej, odgrywa ona rolę kraty odgrodowej, matka z zasady nie przechodzi przez magazyn miodowy, lecz wraca do opróżnionych komórek niżej położonych. Istnieje więc łatwość gromadzenia miodu w tym miodu odmianowego i nie ma potrzeby zakładania kraty odgrodowej.
W tym typie ula zostają stworzone niemal idealne warunki do zimowli. Na pozostawionych do zimowli trzech korpusach powstaje niemal jednolita płaszczyzna plastra od góry do dołu o wysokości 40 cm , co ułatwia przemieszczanie się pszczół z plastra dolnego na górny.
Kłąb zimowy, nawet o masie 2kg, obejmuje 25 cm plastra, przy 34 cm całkowitej jego szerokości. Pokarm w zimie nie jest zmrożony, nad kłębem zaś jest ciepły.Dzięki tym warunkom istnieje pełna gwarancja dobrej zimowli i wczesnego rozwoju wiosennego rodziny.
Wiem, że niektórzy z Kolegów gospodarują w tego typu ulach. Byłbym wdzięczny za opinie na ten temat, szczególnie czy istnieje jakaś zasadnicza różnica w gospodarowaniu w typowym wlkp. stojaku, a tym opisanym wyżej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 12:43 - ndz 

Rejestracja: 27 grudnia 2010, 15:32 - pn
Posty: 69
Lokalizacja: Gniezno
Witam! Od kilku lat gospodaruję na pół wielkopolskich. Gospodarka jest niemal identyczna jak na apipolu. Swego czasu był dostępny film instruktażowy który nagrał p Jakubiec. Wiele prac jest usprawnionych, pracuje sie korpusami b. szybko robi się odkłady ogranicza matkę łatwiej wykorzystać małe pożytki, wiosną po dodaniu korpusu zwiększa się kubaturę ula tylko o 50% a nie o 100% jak w wypadku pełnych korpusów. Ktoś powie: można włożyć jakieś maty- ale przy dużej ilości uli taki sprzęt nie zajmuje mi miejsca. Myślę, że jak bym miał wybierać to wybralbym apipol lub 1\2 dadant, ale zacząłem od wlkp no i cały sprzęt mam przystosowany na ramkę wlkp więc najprościej było na półramki się przestawić. Pozdrawiam Darek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 18:40 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Znalazłem dzisiaj wymiar ramki POLSKIEGO PSZCZELARZA 360 na 325,z tym że górna beleczka ma 25mm w sumie pasuje węza dadanowska,czyli ramka może być 360 na 300 tak jak radził SKAPIKO. Wracam do punktu wyjścia, czyli zamiast klepać ule dalej będę szukał mojego wymarzonego z tym że ponownie zastanawiam się nad ramką poniżej 26 cm i dwa korpusy na rodnie,troszkę przeraża mnie ta ilość ramek,no ale w zamian byłby tylko jeden wymiar, no czas pokaże, na razie wielkie dzięki za rady.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 19:25 - ndz 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 19:47 - ndz
Posty: 329
Lokalizacja: łowicz
bomy13 pisze:
Kolego LENIN czy mógłbyś coś więcej ,jak zimowały na tej ramce czy sezonie konieczna krata,itp.

Ja mam w gniazdach ramkę 36/31 10 sztuk zimuję na 7 plastrach jest to wystarczająca ilość na za zimowanie silnej rodziny. Co do wymiany plastrów to robię to w następujący sposób:wiosną rodziny dostają po 3 węzy, w połowie maja zabieram 2 plastry czerwiu plus boczny z resztkami miodu do odkładu na ich miejsce 2-3 węzy. Po lipie zabieram po 3 stare plastry z czerwiem i pszczołami do zasilenia rodzin które będą jechały na wrzos bądz zasilam swoje odkłady. W taki sposób robię wymianę plastrów w swojej pasiece. 10 takich plastrów daje powierzchnię 12 ramek wlkp jest ona wystarczająca na uzyskanie silnej rodziny. Przy 12 ramkach potrzebna jest krata bądz izolator. Na moich filmikach widać te ramki.

_________________
Zapraszam do odwiedzin:

www.pasieka-nowinski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 20:39 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Witaj Przemku ,od razu powiem że właśnie po obejrzeniu twojego filmu B13 zacząłem się zastanawiać nad podwyższeniem ramki.Wspaniały filmik,mówisz tam o zimowaniu na 2 korpusach,i tu pytanie korpus z ramkami czy bez,a może pół korpus ,jakie masz ramki w miodni,no i jak się BF spisały w tym roku,bo widziałem że na gryce to było kul.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 20:45 - ndz 

Rejestracja: 17 grudnia 2009, 23:29 - czw
Posty: 79
Lokalizacja: Stargard Szczeciński
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
bomy13 pisze:
Witam. Mam pytanie jaka jest optymalna wysokość ramki w rodni w ulu wielkopolskim.Na pewno wielu już próbowało różnych wysokości ramek ,może zechcą się podzielić z nami swoimi spostrzeżeniami w tej sprawie.

Szanowny Panie jeżeli operujemy nazwą ula to zostały przypisane do odpowiednich rodzajów ula wymiary ramek i tak:
- ul typu Dadant: 435 x 300 mm
- ul typu Langstroth: 448 x 232 mm
- ul Ostrowskiej: 360 x 230 mm
- ul warszawski poszerzany: 300 x 435 mm
- ul warszawski zwykły: 240 x 445 mm
- ul wielkopolski: 360 x 260 mm
Wszystkie inne modyfikacje wymiarów ramek to już należą do ula którego może Pan nazwać według własnego uznania. Zachowajmy umiar w wymyślaniu nowych wymiarów bo to prowadzi do nikąd a stwarza tylko problemy w gospodarce pasiecznej.
Pozdrawiam Jan

_________________
Rozkosz jest jak pszczoła – miodu trochę, a żądła i boleści wiele


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 21:39 - ndz 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 19:47 - ndz
Posty: 329
Lokalizacja: łowicz
bomy13 pisze:
Witaj Przemku ,od razu powiem że właśnie po obejrzeniu twojego filmu B13 zacząłem się zastanawiać nad podwyższeniem ramki.Wspaniały filmik,mówisz tam o zimowaniu na 2 korpusach,i tu pytanie korpus z ramkami czy bez,a może pół korpus ,jakie masz ramki w miodni,no i jak się BF spisały w tym roku,bo widziałem że na gryce to było kul.

Cała pasieka zimowana jest na jednym korpusie, tylko ta rodzina była zimowana na dwóch korpusach gniazdowych gdyż matka długo intensywnie czerwiła W końcu podzieliłem czerw do dolnego, krata, pokarm do górnego plus 7 litrów inwertu, kratę usunąłem dopiero w końcu pażdziernika.
Ramki w miodni to 36/20 mam trochę 36/15 małe oraz ostrowskiej za duże dobrą wysokością jest 18cm x 3 nadstawki ale już nie będę zmieniał. Ja miałem udany sezon na rzepaku i akacji nadstawki wyglądały jak na gryce szkoda że lipa nawaliła.

_________________
Zapraszam do odwiedzin:

www.pasieka-nowinski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 21:43 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Szanowny Panie Janie dziękuje za zwrócenie mi uwagi,być może się mylę ale uważam że wymiary ramek są przypisane do określonego sposobu gospodarki a nie do nazwy ula.Idąc tokiem pana rozumowania to nie powinniśmy używać nazwy UL OSTROWSKIJ bo jest to tylko zmodyfikowany ul wielkopolski. A Pani Ostrowska opracowała sposób pracy na owej ramce,za co wszyscy pszczelarze są Jej bardzo wdzięczni.Ja pytając o wysokość ramki miałem również na myśli sposób gospodarowania na danej ramce.Pozdrawiam Bogdan


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 21:57 - ndz 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
[quote="bomy13"]Kolego LENIN czy mógłbyś coś więcej ,jak zimowały na tej ramce czy sezonie konieczna krata,itp.


[/quote Pszczoła zimuje bardzo dobrze(Bakwast) . Co do kraty poziomej to ja stosuję matka czerwi tylko w jednym korpusie i przy takiej powierzchni plastrów (suma ok 110dm2 ) jest to według mnie powierzchnia optymalna dla prawidłowego rozwoju rodziny przez cały sezon . Zimuję przeważnie na 7,8 ramek. Przy takiej kubaturze gniazda praktycznie problem rójki nie istnieje. przez dwa sezony na 5 rodzin testowych raz tylko w jednym ulu założyły mateczniki które zlikwidowałem i było po problemie. W przyszłym sezonie będę miał więcej uli z tą ramką więc będę mógł coś więcej powiedzieć.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 21:58 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Marko pisze:
bomy13 pisze:
Witaj Przemku ,od razu powiem że właśnie po obejrzeniu twojego filmu B13 zacząłem się zastanawiać nad podwyższeniem ramki.Wspaniały filmik,mówisz tam o zimowaniu na 2 korpusach,i tu pytanie korpus z ramkami czy bez,a może pół korpus ,jakie masz ramki w miodni,no i jak się BF spisały w tym roku,bo widziałem że na gryce to było kul.

Cała pasieka zimowana jest na jednym korpusie, tylko ta rodzina była zimowana na dwóch korpusach gniazdowych gdyż matka długo intensywnie czerwiła W końcu podzieliłem czerw do dolnego, krata, pokarm do górnego plus 7 litrów inwertu, kratę usunąłem dopiero w końcu pażdziernika.
Ramki w miodni to 36/20 mam trochę 36/15 małe oraz ostrowskiej za duże dobrą wysokością jest 18cm x 3 nadstawki ale już nie będę zmieniał. Ja miałem udany sezon na rzepaku i akacji nadstawki wyglądały jak na gryce szkoda że lipa nawaliła.
Tak właśnie myślałem że najlepsza w miodni była by 15 ,nie byłoby wtedy problemu z wymianą ramek w rodni ale zastosuje Twój sposób,jeszcze jedno jak zabezpieczasz górę rodni na zimę ,powałka folia czy może masz coś lepszego


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 21:59 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2010, 16:37 - pn
Posty: 3036
Lokalizacja: Sokołow/ Warszawa
Dariusz, może to dla wielu pikuś, ale po zimowli wyjmuje się najniższy korpus w całości i do topiarki, a na rzepak robi się przestawienie i potem drugi korpus do topiarki. idzie węzy ale mamy zrobioną wymiankę. to tylko tak na marginesie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 22:16 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Lenin pisze:
bomy13 pisze:
Kolego LENIN czy mógłbyś coś więcej ,jak zimowały na tej ramce czy sezonie konieczna krata,itp.


[/quote Pszczoła zimuje bardzo dobrze(Bakwast) . Co do kraty poziomej to ja stosuję matka czerwi tylko w jednym korpusie i przy takiej powierzchni plastrów (suma ok 110dm2 ) jest to według mnie powierzchnia optymalna dla prawidłowego rozwoju rodziny przez cały sezon . Zimuję przeważnie na 7,8 ramek. Przy takiej kubaturze gniazda praktycznie problem rójki nie istnieje. przez dwa sezony na 5 rodzin testowych raz tylko w jednym ulu założyły mateczniki które zlikwidowałem i było po problemie. W przyszłym sezonie będę miał więcej uli z tą ramką więc będę mógł coś więcej powiedzieć.
Dzięki za wspaniałą wiadomość,przyznać muszę że po wszystkich pochwałach pod adresem WP jaki to dobry ul,wyliczyłem że odpowiednikiem będzie ramka 36 na 36,jest to odpowiednik 10 ramek WP.Wszystko było by ok tylko ta wielkość ramki,jak Sam zauważyłeś.Może jeszcze dodaj w jaki sposób wymieniasz ramki czy może tak jak Przemek.No to od jutra klepie ule.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 23:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
Jan1948 pisze:
ul wielkopolski: 360 x 260 mm
Wszystkie inne modyfikacje wymiarów ramek to już należą do ula którego może Pan nazwać według własnego uznania. Zachowajmy umiar w wymyślaniu nowych wymiarów bo to prowadzi do nikąd a stwarza tylko problemy w gospodarce pasiecznej.


Czekam na ustosunkowanie się do powyższego wywodu Kolegów : Kolopika i Pleszka.

pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 23:19 - ndz 
komeg pisze:
Czekam na ustosunkowanie się do powyższego wywodu Kolegów : Kolopika i Pleszka.

A co komu do moich problemów z moimi ulami ?
Ja buduję sobie takie ule abym ja nie miał problemów takich jakie miałem z uluem typowym. A jak piszę o swoim Wpol z ramką h-14 to wszyscy wiedzą o co chodzi.


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2012, 23:28 - ndz 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Też miała być 36/36 ale by mi do kaset nie weszła tak więc została 36/35.Nie twierdzę że to ul idealny ale po pierwszych obserwacjach wychodzi na to że może być lepszy niż wielkopolski normalny.Co do wymiany ramek to jet to dla mnie największy minus bo ja z reguły wymieniam większość ramek w gnieździe w sezonie a przy tej ramce nie bardzo dam radę (górny korpus 36/36).

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 23:34 - ndz 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 19:47 - ndz
Posty: 329
Lokalizacja: łowicz
Proponuje max 33 cm będzie wygodniejsza w pracy a na niższych też zimują.

_________________
Zapraszam do odwiedzin:

www.pasieka-nowinski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 23:37 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Przemku zapomniałem zapytać o dennice jaką stosujesz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2012, 23:45 - ndz 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Lenin pisze:
Też miała być 36/36 ale by mi do kaset nie weszła tak więc została 36/35.Nie twierdzę że to ul idealny ale po pierwszych obserwacjach wychodzi na to że może być lepszy niż wielkopolski normalny.Co do wymiany ramek to jet to dla mnie największy minus bo ja z reguły wymieniam większość ramek w gnieździe w sezonie a przy tej ramce nie bardzo dam radę (górny korpus 36/36).
To jest właśnie ten problem, ale myślę że sposobem Przemka można pominąć wirowanie ramek z rodni.no i pytanie o dennice jaką stosujesz.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2012, 00:02 - pn 

Rejestracja: 25 stycznia 2009, 19:47 - ndz
Posty: 329
Lokalizacja: łowicz
bomy13 pisze:
Przemku zapomniałem zapytać o dennice jaką stosujesz

Ja mam niskie z czterema otworami wentylacyjnymi ale to jest mało, ty zaczynasz to proponuje wysokie.

_________________
Zapraszam do odwiedzin:

www.pasieka-nowinski.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2012, 09:02 - pn 

Rejestracja: 15 stycznia 2011, 21:23 - sob
Posty: 1178
Lokalizacja: Beskid Wyspowy
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Ja mam dennice z uli wielkopolskich od Babika.

_________________
http://www.beskidzkabarc.pl/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2012, 09:40 - pn 
bomy13 pisze:
.No to od jutra klepie ule.

Proponuję jeszcze kilka nocy przespać się z tym problemem.
Wziąłeś pod uwagę ciężar takiego korpusu z kompletem zaczewionych ramek, zapasem żelaznym i pszczołami ? Puki jesteś młody to problemu miał nie będziesz. Taki korpis będzie ważył około 50-60 kg.
Wiecznie Pudzianem nie będziesz.


Na górę
  
 
Post: 31 grudnia 2012, 09:45 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
kolopik pisze:
Wziąłeś pod uwagę ciężar takiego korpusu z kompletem zaczewionych ramek, zapasem żelaznym i pszczołami ? Puki jesteś młody to problemu miał nie będziesz. Taki korpis będzie ważył około 50-60 kg.

W jakich sytuacjach i ile razy w sezonie dźwiga się pełne korpusy?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2012, 09:49 - pn 
Jan1948 pisze:
ul warszawski zwykły: 240 x 445 mm
Ul warszawski zwykły ma wymiar ramki 240x435 a nie tak jak napisałeś ale może to tylko pomyłka z twojej strony na klawiaturze klikając. Skoro wp ma wymiar ramki 300x435 to wz nie może mieć wyższej ramki , ma ją tylko szerszą o 6 cm. :wink:


Na górę
  
 
Post: 31 grudnia 2012, 09:51 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Czyli kolopik, na starsze lata najlepiej wz lub wp :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2012, 09:58 - pn 
emka24 pisze:
W jakich sytuacjach i ile razy w sezonie dźwiga się pełne korpusy

Już na dzieńdobry aby oczyścić dennice i później też parę razy się trafi.
I pytanie; po co mam dygać jeden ciężki jak mogę dwa lekkie ?
dudi pisze:
Czyli kolopik, na starsze lata najlepiej wz lub wp

Jak się wzrostem grzeszy to tak ale taki konus jak ja musiałby mieć nadzorcę aby mnie wyciągnął za nogi wrazie wpadki. :haha: :haha: :haha:


Na górę
  
 
Post: 31 grudnia 2012, 10:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
kolopik, słuszna uwaga. Nie wziąłem tego pod uwagę - pewnie ze względu na swój wzrost :haha:
No to już idąc dalej typ tropem powiem że o wz czy wp można się oprzeć i odpocząć - są bardziej stabilne :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2012, 10:04 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 lipca 2010, 10:15 - sob
Posty: 2911
Lokalizacja: Pogórze Izerskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadanta
kolopik pisze:
Już na dzieńdobry aby oczyścić dennice i później też parę razy się trafi.

A poza tym dzień dobry to w jakich wypadkach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2012, 10:08 - pn 
kolopik pisze:
emka24 pisze:
pisze:
W jakich sytuacjach i ile razy w sezonie dźwiga się pełne korpusy


Już na dzieńdobry aby oczyścić dennice i później też parę razy się trafi.
I pytanie; po co mam dygać jeden ciężki jak mogę dwa lekkie ?


Ja korpus gniazdowy wlkp na standardowej ramce podnoszę tylko raz na wiosnę by oczyścić ew. zamienić dennicę, usuwając przy tym z pod korpusu gniazdowego półkorpus bo w takiej konfiguracji zimuję - na wiosnę to jaką masz wagę tego korpusu razem z tymi 7-8 ramkami i silną rodziną?, przez cały sezon nie podnosiłem korpusu gniazdowego bo nie było takiej potrzeby. :wink:


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Ten temat jest zamknięty. Nie można w nim pisać ani edytować postów.  [ Posty: 275 ]  Przejdź na stronę 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji