FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:29 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 142 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
Post: 21 kwietnia 2012, 07:46 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
A jak jest z pozyskiwaniem ramek z pierzgą przy zabudowie zimnej? I powiedz jak zachowują się rodziny pszczele w zabudowie zimnej, kiedy gwizdnie wiatrem w wylotek w zimie, że las się przewala? Pytam poważnie.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2012, 08:26 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Cordovan pisze:
waldek6530 pisze:
Też tak uważam. w zabudowie ciepłej wiosna szybciej dochodzą do siły.


Cordovan,

Cordovan pisze:
G... prawda, wystarczy tylko wiosną dobrze docieplić gniazdo na bokach i od góry a wylot zmniejszyć ustawiając wkładkę na mały wylot, oczywiście to w przypadku uli korpusowych a w przypadku leżaków o dwóch wylotach górny przymknąć całkiem a na dolnym zasunąć zasuwkę do połowy. Jak masz zazimowane silne rodziny nie ma różnicy w dojściu do siły wiosną takiej rodziny, przyjmując oczywiście to co napisałem zdanie wcześniej.


Jak masz silne rodziny to niezależnie od tego czy gospodarujesz na zimnej czy ciepłej zabudowie rodziny beda szły w górę jednakowo szybko.

Reszta argumentów do mnie nie przemawia


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2012, 09:00 - sob 
adriannos, w ulach wlkp pszczoły nabijają pierzgą ramki osłonowe gniazda z reguły drugą od każdego z boków, zabierasz ją jak doładują pierzgi i podleją po czym zasklepią nakrop bo takowy też w ramce się znajdzie a dajesz w to miejsce ramkę z wygryzającym się czerwiem jednocześnie w miejsce ramki z wygryzającym się czerwiem dajesz ramkę z węzą. Wiatr jak masz ustawiony mały wylot na wkładce na jesieni nie szkodzi bo nie ma aż takiej cyrkulacji powietrza w ulu by był przeciąg, zależy to tez od tego czy stosujesz powałkę z pajączkami czy też beleczki odstępnikowe, grunt to nie zrobić komina w którym by wiatr hulał jak na polu. :wink:


Na górę
  
 
Post: 21 kwietnia 2012, 09:37 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 października 2008, 19:29 - śr
Posty: 2620
Lokalizacja: Stara Rudna
Cordovan,
Coś namieszałeś w swojej argumentacji więc z twoim obszernym uzasadniemiem absolutnie nie moge się zgadzić,
Cordovan pisze:
meteor pisze:
Cordi skąd masz taka wiedzę.


Ponieważ gospodarowałem i gospodaruję na zabudowie zarówno zimnej jak i ciepłej w ulach leżakach i w korpusowych i zabudowa ciepła u mnie w tym roku znika na korzyść zabudowy zimnej, bo takie będą wszystkie ule u mnie. W każdym z przypadków ułożenie ramek w ulu na zabudowie zimnej było zdecydowanie lepsze i korzystniejsze. Piszę teraz o leżakach. Kilka podstawowych powodów na plus dla zabudowy zimnej: pszczoły trafiają wprost w uliczki, wentylacja w takim ułożeniu jest zdecydowanie korzystniejsza dla rodziny pszczelej zarówno latem (łatwiejsze utrzymanie rodziny na pograniczu stanu rojowego i porządnej siły roboczej a co za tym idzie większa ilość miodu, jeśli tylko pozwolą na to warunki atmosferyczne i baza pożytkowa jaką masz koło pasieki i oczywiście umiesz gospodarować miodniami bo jak czytam, że w ulu na ciepło ma ktoś więcej miodu niż w ulu na zimno albo ma tyle samo to znaczy że nie umie gospodarować miodniami i rodziną pszczelą w zabudowie zimnej, bo w tej zawsze miodu dadzą więcej przy oczywiście twoich umiejętnościach i zakładając takiej samej sile rodziny jak w zabudowie ciepłej) jak i zimą (zdecydowanie mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia wilgoci w ulu, łatwiejsza i szybsza eliminacja z ula dwutlenku węgla, łatwiejsze ograniczenie matki w czerwieniu, zdecydowanie lepsze rozłożenie zapasów zimowych przez pszczoły oraz szybsze wiązanie się kłębu zimowego a także oszczędniejsza gospodarka zapasami zimowymi przez pszczoły). Składany miód w zabudowie zimnej w leżakach wędruje na boki ( i w nadstawkę jeśli ktoś ma takowe ule z dostawianą lub stałą skrzynką na ramkę nadstawkową) natomiast w ciepłej na tył ula czyli na ostatnie ramki od wylotu licząc i ew. w nadstawkę. Kolejna rzecz to mniejsza ilość pracy jaką trzeba włożyć w zabudowie zimnej bo praktycznie jak dobrze operujesz miodniami bocznymi i nadstawkowymi nie musisz zaglądać do gniazda a w zabudowie ciepłej musisz (powinieneś a jak ktoś tego nie robi to oznacza brak wiedzy), by zawsze czerw na wygryzaniu dawać na tył gniazda a najmłodszy czerw i jaja na przód jak najbliżej wylotu zaraz za ramką osłonową, która przez pszczoły jest niewykorzystywana jako pierwsza przy wylocie albo najczęściej od strony gniazda nabita pierzgą a od wylotu pusta.

W ulach korpusowych wiele z powodów lepszego ułożenia na zabudowę zimną pokrywa się z tym co napisałem wyżej a dotyczy leżaków. Jest jednak jedna różnica - w ulach korpusowych, w których gniazdo większość utrzymuje na jednym korpusie a reszta w górę to miodnie przy zabudowie ciepłej jak nie będziesz w pasiece codziennie i na czas nie dasz półkorpusów na górę to będziesz latał po drzewach za swoimi pszczołami, przy zabudowie zimnej możesz być w pasiece np. dwa, trzy razy w tygodniu i jest mniejsze prawdopodobieństwo rójki a większe, że utrzymasz rodzinę na pograniczu stanu rojowego i jednocześnie siły na pożytek, tyle że trzeba jeszcze potrafić to ocenić i wiedzieć, w którym momencie dać półkorpusy czy kolejny pełny korpus w górę by mieć zarówno siłę rodziny, miód i nie skakać po drzewach.

waldek6530 pisze:
Też tak uważam. w zabudowie ciepłej wiosna szybciej dochodzą do siły.


G... prawda, wystarczy tylko wiosną dobrze docieplić gniazdo na bokach i od góry a wylot zmniejszyć ustawiając wkładkę na mały wylot, oczywiście to w przypadku uli korpusowych a w przypadku leżaków o dwóch wylotach górny przymknąć całkiem a na dolnym zasunąć zasuwkę do połowy. Jak masz zazimowane silne rodziny nie ma różnicy w dojściu do siły wiosną takiej rodziny, przyjmując oczywiście to co napisałem zdanie wcześniej. Jak masz słabe rodziny i je nadal trzymasz toś g... nie pszczelarz a dlaczego to odpowiedz sobie sam bo myślę że masz wiedzę w tym zakresie.

Wszystko to dotyczy oczywiście uli o stałych dennicach gdyż na osiatkowanych nie gospodarowałem więc się nie wypowiadam w tym temacie. :wink:
Moje stanowisko odmienne od twojego ,nie jest spowodowane brakiem wiedzy w tematyce pszczelarskiej :nonono:
Myśle że w tym temacie nie dojdzie do konsensusu - tak jak przez lata brak go w sprawie uli który jest lepszy np.
twiedzenie że ul Warszwski to archaizm - a wielkopolski nowoczesny jest sporym uproszczeniem.
Podobnie sprawa się ma w wypadku zabudowy ciepłej i zimnej .
Pisanie że zabudowa ciepła używana jest przez ludzi z brakami w wiedzy ,że zimna zabudowa daje więcej miodu ,
że nie ma wpływu na rozwój wiosną - lub słabych rodzin
,że zapasy sa gorzej rozożone i itd... to spore uproszczenie.

Tak więc wracając do typów zabudowy - mają one wady i zalety
a nasze upodobaia i potrzeby preferują dany typ .

_________________
Pozdrawiam Szczupak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2012, 12:10 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
W ulach z osiatkowaną , otwartą dennicą nie ma to żadnego znaczenia . Ramki z równym powodzeniem w poszczególnych kondygnacjach mogą być ustawione nawet w kratkę .Pszczołom to nie robi żadnej różnicy . Co innego dla pszczelarza . Jeżeli ktoś lubi grzebać w tego typu ulach , to na pewno łatwiej mu będzie dokonać / stojąc z tyłu ula / przeglądu przy zabudowie ciepłej .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 kwietnia 2012, 19:58 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
Och Cordi Cordi-Twój punkt siedzenia to punkt widzenia i stąd twoje wypowiedzi.Mogę powiedzieć że twoje wywody mogą być zgodne jedynie w odniesieniu do uli o ramce wąsko wysokiej i tylko tyle.
Gospodarujesz sobie w tych warsz.zwykłych i udajesz że są tylko takie ule -a świat pszczelarski zmienia ule na coraz lepsze i nic na to nie poradzisz.
Ja to już nie chciałbym pracować w ulach o zabudowie zimnej żeby mi kto dopłacał.
Pozdrawiam

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2012, 08:13 - ndz 
meteor pisze:
Gospodarujesz sobie w tych warsz.zwykłych i udajesz że są tylko takie ule -a świat pszczelarski zmienia ule na coraz lepsze i nic na to nie poradzisz.

Gospodaruję zarówno na wz jak i na wlkp i oba typy ula mam w zabudowie zimnej.

meteor pisze:
Och Cordi Cordi-Twój punkt siedzenia to punkt widzenia i stąd twoje wypowiedzi.Mogę powiedzieć że twoje wywody mogą być zgodne jedynie w odniesieniu do uli o ramce wąsko wysokiej i tylko tyle.

meteor pisze:
Ja to już nie chciałbym pracować w ulach o zabudowie zimnej żeby mi kto dopłacał.

Czekam w takim razie na "lekcję" informacyjno-edukacyjną skoro jesteś zdania, że zabudowa ciepła jest lepsza, rozwiń temat proszę by zmienić może mój punkt widzenia i wyjaśnij co jest nieprawdą w tym co napisałem? Śmiało, otwarcie i bez obaw że źle to odbiorę. Dziękuję. :wink:


Na górę
  
 
Post: 22 kwietnia 2012, 09:44 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 lipca 2011, 23:54 - wt
Posty: 645
Lokalizacja: Myszków
Ule na jakich gospodaruję: WL
Cordovan napisał dokładnie identyczne zdanie jakie ja mam po ponad 10 latach gospodarowania, na obu zabudowach wiec ciekaw jestem równierz, czego nie zauwazyłem bo moze jestesmy mało spostrzegawczy wiec prosze równierz w swojej osobie o oswiecenie, pozdrawiam Michał


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2012, 11:50 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
Jednak mimo tych rzekomych wad zabudowy ciepłej postrzeganych przez kol. Cordovana inny znany, choć nieco mniej hałaśliwy na forach pszczelarz, niejaki ps. SABARD, całą swoją, co prawda zaledwie tylko trzystu pniową pasiekę, wyposażył w ule własnej konstrukcji opartej o własne wieloletnie doświadczenia, o zabudowie właśnie że ciepłej.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 kwietnia 2012, 23:13 - ndz 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Ilu jest pszczelarzy, tyle jest opinii na temat rodzaju zabudowy takiej czy owakiej. Ale wg. mnie to tak jakby dyskutować nad wyższością świąt Bożego Narodzenia, nad świętami Wielkanocnymi. Czy jedne od drugich są lepsze... zapewne nie, są jedyne w swoim rodzaju. Może i tutaj działa ta sama zasada.... kto wie.

Obecnie mam dwa ule na ciepłą, kupiłem 10 na zimną, się zobaczy co będzie lepsze, a może nie będzie różnicy, więc po co przepłacać ;P

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2012, 10:03 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
JM pisze:
SABARD, całą swoją, co prawda zaledwie tylko trzystu pniową pasiekę, wyposażył w ule własnej konstrukcji opartej o własne wieloletnie doświadczenia, o zabudowie właśnie że ciepłej.

To konstrukcja jego ula / grubość , kolor przedniej i tylnej ścianki , kierunek ich ustawienia w stosunku do słońca , przepływ powietrza , itp / takiego ustawienia ramek wymaga . W innych konstrukcjach uli , wygląda to nieco inaczej .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2012, 13:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Są zwolennicy jednej i drugiej zabudowy,za swoje racje daliby się posiekać .
U siebie ustawiam zabudowe zimną lecz nieraz się zdarzy jakieś niedopatrzenie i wyjdzie zabudowa ciepła ,przy ramce w mojm przypadku wielkopolskiej żadnych znaczących różnic nie zauważyłem ,przy normalnych rodzinach .
Natomiast przy zimowaniu odkładów w ulach odkładowych na wiele rodzin [kaloryfery ]
rodzinki szczytowe w zabudowie ciepłej zimują znacznie gorzej ,przynajmniej u mnie , najwięcej zależy od przyzwyczajenia ale pszczelarza nie pszczół te pewnie muszą się dostosować.

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2012, 13:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
paraglider pisze:
JM pisze:
SABARD, całą swoją, co prawda zaledwie tylko trzystu pniową pasiekę, wyposażył w ule własnej konstrukcji opartej o własne wieloletnie doświadczenia, o zabudowie właśnie że ciepłej.

To konstrukcja jego ula / grubość , kolor przedniej i tylnej ścianki , kierunek ich ustawienia w stosunku do słońca , przepływ powietrza , itp / takiego ustawienia ramek wymaga . W innych konstrukcjach uli , wygląda to nieco inaczej .

Nie bardzo kojarzę, co w innych konstrukcjach uli może wyglądać inaczej.
Nie widzę logicznego wyjaśnienia z którego można by wnioskować, że między grubością i kolorem ścianek w ulu, a rodzajem zabudowy istnieje jakiś nierozerwalny związek.
Jeżeli cienkie i ciemno-jasne ścianki służą odpowiedniej stymulacji cieplnej rodziny, to zapewne sprawdzą się również przy zabudowie zimnej, a jednak Sabard stwierdził, że zabudowa ciepła jest korzystniejsza.
Dlaczego więc przy innym typie ula miała by być gorsza.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 kwietnia 2012, 14:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Ciepła jak i zimna ma wady ale doszedłem do wniosku ,że najważniejsze to okres zimowli i lata - wentylacja. W zabudowie zimnej powietrze ma lepsze możliwości krążyć między wszystkimi uliczkami w ciepłej nie do końca. Pszczoły nie lubią wilgocie i przeciągów. Wiosną lepszy start w zabudowie ciepłej ale zdecydowanie wolę zimną,

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2013, 11:37 - śr 

Rejestracja: 13 lipca 2012, 12:37 - pt
Posty: 90
Lokalizacja: Na wsch od Wwa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Przestudiowałem cały wątek i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie w pierwszym poście:
czy, przy uwzględnieniu wszystkich wad i zalet obu ustawień ramek w ulu, można i czy ma sens przestawiać ramki wiosną na zabudowę zimną a jesienią na zabudowę ciepłą? Czy to nie zaburzy naturalnego układu gniazda jaki wytwarzają sobie pszczoły? Domyślam się iż należy zachować chociażby dyscyplinę przy układzie ramek z pierzgą. Jeśli w zabudowie zimnej latem pierzga magazynowana jest w ramkach skrajnych po obu stronach to po przestawieniu jesiennym ramki te muszą znaleźć się przy wylotku. Oczywiście taki manewr dozwolony jest tylko w kwadratowych korpusach.

Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2013, 22:05 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
sam nie wiem co bylo by lepiej.
Mam zawsze ulozone na zimno.
Otwör wylotowy 1,7 cm na ponad 40 cm.
Mam w korpusie 11 ramek ostrowskiej.
Przez wylotek moge palcem dotknac kazda z ramek od dolu.
Wylotek jest zawsze otwarty na calego(bez siatek na myszy przy wylotku)jest siatka w dennicy 30X20 tez cala zime latem otwarta.Zauwazylem ze pszczoly sie super rozwijaja nie ma grzyba na ramkach(folia jest nad ramkami )Jest sucho.
I co najwazniejsze ze ule z pszczolami nie powinny stac w jeziorze zimnego powietrza.
To wyczytalem w ksiaszce w ktörej sa przyklady ze zdjeciami niewlasciwych miejsc gdzie stoja ule.Ja mam od pölnocy gorke i krzaki ktore chronia mi ule od duzych zimnych pölnocnych wiatröw.
poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2013, 22:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
darius4257 pisze:
Czesc
sam nie wiem co bylo by lepiej.
Mam zawsze ulozone na zimno.

Przy osiatkowanej dennicy nie istnieje pojęcie zabudowy ciepłej i zimnej . Jedynie poprzeczne ustawienie ramek w stosunku do wylotka ( zimna zabudowa ) ułatwia pszczołom komunikację .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2013, 17:21 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2008, 12:04 - pt
Posty: 20
Lokalizacja: Polska
Krzysztof K. pisze:
skonstruowalem dennice ulatwiajaca doslowne wchodzenie pszczul miedzy uliczki plastruw, zredukowalem odleglosc miedzy dolna belka a weranda nalotowa w dennicy z czego jestem bardzo zadowolony bo spelnia to wszystkie moje oczekiwania i ulatwia prace pszczolom.


Miałem w dennicach takie werandki. Prawdą jest, że pszczoły miały łatwiejsze wejście na plastry. Ale za werandką ciągle było dużo nieczystości, w których robactwo miało bardzo dobre warunki do mnożenia i rozwoju. Pszczoły z tego miejsca nie dawały sobie radę na usuwanie nieczystości. Przerobiłem te dennice i wylotki zamieściłem przy samym dole. Prawdę mówiąc nie wiem jak to rozwiązać, żeby pszczoły miały łatwiejsze wejście na ramki. Dennica jest wysoka.

_________________
Pozdrawiam serdecznie TadeuszK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 stycznia 2013, 21:35 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
czesc
znam sie na metalu... ale zrobilem 10 korpusow 1 raz w zyciu z odpadöw .Zrobilem to na odklady..(jeszcze tylko oszlifuje i je wyröwnam szlifierka kontowa i gra.).
ktore sprzedam ,te odklady na wiosne 2014.
Beda staly w budzie 4,40cm na 2,20cm buda stoi w lesie i na wzgörzu..
dlatego zimowanie bedzie na cieplo i bez dennicy osiatkowanej tylko otwor wylotowy jak u gory widac zabespieczony przed myszami aluminiowa listwa.Przez to ze wiatry sa tam na maxa tak to rozplanowalem..
Te na dole dennice to widok od tylu z siatka na oziebianie pszczöl i bez siatki Wyjmuje te deske z tylu i wsuwam tam przeciety karnisterek plastikowy z pokarmem 5litröw na jesien .......Troszke to partyzantka ale mi sie podoba
wchodzi tam 11 ramek 370mm/223mm to na taka mala rodzinke jest super...........................poz d


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2013, 18:44 - ndz 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
A co powiecie o zabudowie mieszanej tz. jeden korpus na zabudowę zimna a drugi na zabudowę ciepłą i zimna i 4 na zabudowę ciepa

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2013, 19:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
zakręci im się w głowach jak wejdą takim labiryntem :D

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2013, 21:55 - ndz 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
A zobacz w dziuplach czy plastry są budowane idealnie prosto czy są budowane sekretnie i w labirynty

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2013, 12:30 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
STANI pisze:
A co powiecie o zabudowie mieszanej tz. jeden korpus na zabudowę zimna a drugi na zabudowę ciepłą i zimna i 4 na zabudowę ciepa


Ul Exstra Voja i Rodno woja.

Ul zdobył srebrny medal i drugie miejsce na międzynarodowej wystawie nowości i wynalazków.Jest idealny dla początkujących, ludzi starszych i kobiet.Operuje się małymi, lekkimi korpusami, a nie ramkami.Wiosną zakłada się kratę odgrodową, a w sierpniu zdejmuje. Pszczoły same się "zazimowują".Poprzez blokadę czerwiu, otrzymuje się zdrowe, dłużej żyjące pszczoły z małą skłonnością do rojenia.
Ul składa się z 7 małych korpusów / Extra Voja/ lub z 2 dużych /Rodno Voja/ jako rodnie i pozostałych jako miodnie.
Zbiera się dużo więcej miodu przy mniejszym wysiłku. Zbiór miodu jest większy o 20-70% niż w innych typach uli.Wynalazca nie stosuje żadnych środków przecie Varroa i Nosemozie, poza naturalnymi ekstraktami, które są również opatentowane i nie ma problemów z chorobami pszczół. Pewne zimowanie z małym zużyciem miodu /tylko 8% zimnego powietrza dochodzi do kłębu w trzecim korpusie lub 27% w drugim/ ...........


http://www.youtube.com/watch?v=rEHhX9PKEiI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2013, 13:20 - pn 
paraglider pisze:
biór miodu jest większy o 20-70% niż w innych typach uli.

A jednak ul nosi miód :haha:


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2013, 19:04 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Boczniak pisze:
A jednak ul nosi miód :haha:

To nie koniec i mam nadzieję , że cię jeszcze bardziej rozbawię .

Cechy charakterystyczne:
-szybki rozwój wiosenny /lepszy rozkład temperatur - górna powierzchnia ramek to 14dm2 ( 374x374mm) /
- idealne tworzenie nowych rodzin w rodni o poj. do 16000 pszczół.
- lepsze wykorzystanie materiału przy tworzeniu nowych rodzin
- większa możliwość uzyskania miodu odmianowego / miodnie po 21kg /
- ciągła mobilizacja rodzin i możliwość wykorzystania większej ilości następujących po sobie pożytków / mała ilość robotnic z łatwością obsługuje małą ilość czerwiu w formie kwadratu i duża ilość pszczół lotnych o niezwykle dużej sile fizycznej ( wychowane w idealnych warunkach tzn. przy dużej ilości miodu, pyłku i pszczół lotnych,a małej ilości czerwiu )
- odpowiednia struktura wiekowa pszczół i mała skłonność do rojenia / stabilna powierzchnia czerwiu, więcej generacji pszczół dłużej żyjących / spowodowane dużą ilością małych ramek.
- ta sama ilość pracy przy obsłudze podwójnej ilości rodzin
- ten sam rozmiar ramek - 20 w dwóch korpusach rodniach ustawionych "na krzyż" i 20 w " skrzyżowanych" miodniach.
- idealna wentylacja w całym ulu /ramki na krzyż/ z dwoma wlotami ( pierwszy w dennicy, a drugi w obramowanej kracie między dwiema parami korpusów)
Ul dostosowany, w pierwszej kolejności, do potrzeb rodziny pszczelej, a potem pszczelarza.
Rodzina samodzielnie przygotowuje się do zimy, bez ingerencji pszczelarza / nie ma przestawiania ramek i niepotrzebnego otwierania ula /.
Jeżeli zajdzie potrzeba dokarmienia to w komplecie jest obrotowa podkarmiaczka / 2l syropu /, którą obraca się tak,aby wejście było nad kłębem. Obracaniem podkarmiaczki można uzyskać doskonałą wentylację.
Pionowy odstęp między węzą w korpusach wynosi 26ml / 1cm- górna listwa dolnej ramki + 1cm odstęp + 0,6cm- dolna listwa górnej ramki /co ułatwia przemieszczanie się matki.
Nie ma kołnierza miodowego między dwoma korpusami rodni. Czerw podzielony jest między dwie ustawione " na krzyż" rodnie po 6+6 ramek, co tworzy idealną kulę i gniazdo w kwadracie.
Powierzchnia ramek wynosi 60dm2 lub 48000 komórek. Pojemność gniazda / w kwadracie /- 16000 pszczół. Pojemność całego ula to 64000 pszczół, ale można ją powiększyć.
Wymiar wewn. ramek - 344x174mm / zewn - 360x190 /
Dennica - 414x414x80

Podkarm.- 414x414x68
W sezonie można co 2-3 tygodnie wychować w nim nową rodzinę tzn. co najmniej 10 i od wszystkich odebrać jeszcze miód. :wink:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2013, 19:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 lipca 2007, 21:44 - pn
Posty: 1593
Lokalizacja: północna wielkopolska
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
paraglider, Ty to skądś tłumaczysz i wklejasz, czy masz jakieś doświadczenie?

_________________
Niniejszym oświadczam, że powyższy post wyraża mój osobisty punkt widzenia.
Zastrzegam sobie prawo do zmiany poglądów w dowolnej chwili i bez podania przyczyny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2013, 19:30 - pn 
Temat już był poruszany na forum
viewtopic.php?f=24&t=1911&start=75


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2013, 19:32 - pn 

Rejestracja: 11 stycznia 2011, 23:33 - wt
Posty: 658
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Warszawskie Zwykłe
paraglider, - No to teraz co drugi biznesmen zostaje pszczelarzem na tych ulach. :)

_________________
Z Pozdrowieniem: bohtyn-ociec
Lubię ule Warszawskie Zwykłe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2013, 19:55 - pn 
paraglider,
Januszu
Oglądałem ten film 2 razy i wyżarzę swoje zdanie
Film ten dostał nagrany dla potrzeby nie wiem co reklamuje typ ula czy wagę czy pszczelarz chciał się pochwalić
Ale Pan Panie Januszu nie powinien się już nabierać na takie sztuczki
- Po Pierwsze siła tej rodziny jest tak słaba że więcej nie muszę pisać
- Po drugie Korpusy te były przyniesione z innych rodzin - powinien Pan się kapnąć dlaczego
Po rozerwaniu korpusy widać już dawno wylizane komórki mostkowe łączące korpusy
popatrz Januszu co się dzieje w parę sekund po wyjęciu ramki a nie dopiero zdjęciu korpusu
Ja nadal twierdzę ul miodu nie nosi a jak jest dobry pożytek to i do wierzby naniosą


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2013, 21:00 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
BoCiAnK to stary lis takie drobnostki i zauwazyl...starego wröbla na plewe nie zlapiesz.(B.prosze sie nie obrazac! :haha: !!)..a wyzej na tej stronie widze moje smieszne uliki na odklady jutro jade do nich ,,zrobie zdjecie jak se pszczolki w nich mieszkaja (18 rodzin jest nie zakarmione siedza na spadziowym, zrobie jutro zdjecia i tu wstawie na tej stronie.....czyli zero cukru wrzucilem rojki i zostawilem jak w naturze ale wrazie czego pomoge im w lutym)...Jest ich tam 18korpusöw z pszczolami a nie dziesiec!!!!!stoja na samej görze gdzie najwieksze wiatry...Jakby ktos tto widzial to nie uwierzy ze przy takich wiatrach co tam wieja non stop pszczoly sa w stynie przetrwac......ale gora ula jest zamkniety szczelnie zeby przeciagu nie bylo,tylko wylotek na maxa otwarty i z tylu wentylacja jak na zdjeciu widac 7 dziör...........Möj wklad to tylko stare ramki nowa weza...kupcy juz czekaja :haha: poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2013, 21:09 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 lutego 2008, 11:45 - pn
Posty: 796
Lokalizacja: Kopcie
Ule na jakich gospodaruję: 360x200
BoCiAnK pisze:
paraglider,
Januszu
Ja nadal twierdzę ul miodu nie nosi a jak jest dobry pożytek to i do wierzby naniosą


Niema to tamto-to wiadomo wszystkim pszczelarzom że pszczoły noszą nektar do ula .Natomiast ul służy do przyjęcia każdej ilości nektaru,nawet rekordowej ilości nektaru aż do zasklepienia miodu.

Skrótowo powiem że miód noszą: pszczoły,ul i pszczelarz.

Fajny i prosty sposób na wieszanie ramek-nie trzeba frezować,tak jak było dawniej w ulach.
Pozdrawiam serdecznie

_________________
http://slomianapasieka.ovh.org


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2013, 22:30 - pn 

Rejestracja: 20 grudnia 2012, 01:25 - czw
Posty: 137
Lokalizacja: pomorze
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 260 i 190 mm
Cytuj:
paraglider,
Wymiar wewn. ramek - 344x174mm / zewn - 360x190 / Nie ma kołnierza miodowego między dwoma korpusami rodni.I to jest nieprawda mam te ramki i właśnie przez te 4 centymetrowe wianki miodu w każdym korpusie rodni następne robię h 16cm,jak nie zda egzaminu no to będzie powrót do 2 rozmiarów ramek .Pozdrawiam Bogdan.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2013, 01:34 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
czesc
meteor ma racje ze miöd nosi ul i pszczelarz!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
juz 20 lat möwie zonie ze obiady gotuje kuchenka pranie pralka a sprzata odkurzacz i miotla.......a ona tego nie rozumi :pala:
poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2013, 10:51 - wt 

Rejestracja: 01 kwietnia 2011, 12:16 - pt
Posty: 612
Lokalizacja: koszalin
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
paraglider, wybacz chłopakom w starym roku, że aluziu nie paniali, ale czasami bierze się wszystko zbyt serio.
Wszystkim więcej humoru i przymróżenia oka w Nowym Roku
ŻYCZĘ

_________________
Jak to dobrze że pszczoły nie porafią czytać i nie mają internetu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2013, 11:56 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
trzciny pisze:
paraglider, wybacz chłopakom w starym roku, że aluziu nie paniali, ale czasami bierze się wszystko zbyt serio.
Wszystkim więcej humoru i przymróżenia oka w Nowym Roku
ŻYCZĘ

Cieszę się , że choć Ty zauważyłeś moje przymrużone oko a chłopakom wybaczam
trzciny pisze:
że aluziu nie paniali

i dołączam sie do życzeń :
Szczęśliwego Nowego Roku !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2013, 17:12 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
Czesc
Jak obiecalem ..wstawiam zdjecie dzis zrobione z tych samorobnych skrzynek ktore zasiedlilem rojkami i odkladami w 2013 tu jes jedena z18 rodzinek zostawione na spadzi na pastwe losu.I widac ze wszystko gro jak w naturze bez cukru ..poz d


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2014, 15:14 - śr 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
A można poczytać
translate.google.com/translate?hl=pl&sl=sr&tl=pl&u=http%3A%2F%2Fpcelarske-majstorije.50webs.com%2Franije.html&anno=2

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2014, 15:37 - śr 

Rejestracja: 13 stycznia 2011, 16:40 - czw
Posty: 976
Lokalizacja: Bilgoraj
Ule na jakich gospodaruję: ramka 360X200
Chodziło mi o to
http://pcelarske-majstorije.50webs.com/prilog21.html

_________________
STANI


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2014, 20:09 - śr 
darius4257 pisze:
I widac ze wszystko gro jak w naturze bez cukru ..poz d

U Ciebie też widzę, że gro w rozumie jak bez cukru. Przepraszam jak jeszcze coś polskiego pojmujesz.
Rozumiem, że chcesz pokazać wyższość klimatu UK nad naszym, ale żeby w Sylwestra w ulach kopać ? Tego nie pojmę. Za ch....


Na górę
  
 
Post: 01 stycznia 2014, 23:33 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 listopada 2009, 18:07 - pn
Posty: 1904
Lokalizacja: Srodek / Niemiec
Ule na jakich gospodaruję: weza*350/200
czesc
Temperatura byla plus 2 stopni.
Nic im nie zaszkodzi .
A jak chcesz sie nauczyc musisz grzebac w swoim kiedy ochota przyjdzie posluchac przez deske nic nie daje musisz widziec!!!!! jak sie zachowuja i jak sie miewaja zeby w razie czego wrzucic im pokarmu ...Lepsze to 2 minuty zimna ... jak martwa rodzinka...
zreszta folia chroni je przed takimi jak ja..poz d

_________________
http://www.buckfast-zucht.de/index.php?seite=shop


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2014, 23:47 - śr 
darius szkoda takich ładnych rodzinek ,szkoda że beda leżec na dennicy, na razie wszystko gra bo pewnie miały oblot pszczoły u ciebie raz na miesiac .


Na górę
  
 
Post: 31 marca 2018, 03:23 - sob 

Rejestracja: 15 marca 2018, 19:25 - czw
Posty: 99
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Ornontowice
W tym roku nabylem 4 ule od apikozu poliuretanowe typu ostrowskiej i pytanie do posiadaczy takich uli jak zimujecie na cieplo czy zimno?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 142 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji