FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 23 kwietnia 2024, 10:54 - wt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 kwietnia 2012, 14:15 - pn 

Rejestracja: 05 kwietnia 2012, 08:39 - czw
Posty: 53
Lokalizacja: Pabianice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie styropianowe 1/2
Witam,

Proszę o poradę, w tym sezonie po zakupieniu odkładu będę gospodarował na ulach wielkopolskich styropianowych. Ule składają się z: dennicy, 4 korpusów/ połówek/, podkarmiaczki powałkowej oraz daszka. Ze względu na to, że mam same połówki wstępnie wpadłem na pomysł aby zagospodarować 2 korpusy i wstawić pełne ramki jako gniazdo(rodnie) i teraz powili się zastanawiam jakie konsekwencje niesie za sobą decyzja abym nic nie zmieniał, rodnia składająca się z połówki korpusu.

Proszę o sugestię co jest lepsze, duża ramka czy jej połowa?

Najbardziej obawiam się jednej rzeczy, że jak kupie odkład na pełnej ramce nie poradzę sobie aby przełożyć gniazdo na 1/2 ramki

_________________
Nie ma takich rzeczy, których nie umiem zrobić. Takie rzeczy robię po prostu po raz pierwszy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2012, 14:23 - pn 

Rejestracja: 20 kwietnia 2008, 20:25 - ndz
Posty: 315
Lokalizacja: Kozy, podbeskidzie
Ule na jakich gospodaruję: WL
Rodnia to będą 2X1/2 WP i po problemie, nawet jak kupisz odkład na typowej ramce WP, poprostu wsadzisz ją do dwóch połuwek i już :D


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2012, 14:30 - pn 

Rejestracja: 05 kwietnia 2012, 08:39 - czw
Posty: 53
Lokalizacja: Pabianice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie styropianowe 1/2
Artur pisze:
Rodnia to będą 2X1/2 WP i po problemie, nawet jak kupisz odkład na typowej ramce WP, poprostu wsadzisz ją do dwóch połuwek i już :D


No tak, taki miałem plan pierwotnie, ale czy jest jakaś różnica ?

_________________
Nie ma takich rzeczy, których nie umiem zrobić. Takie rzeczy robię po prostu po raz pierwszy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2012, 14:31 - pn 
Doman81 pisze:
Witam,

Proszę o poradę, w tym sezonie po zakupieniu odkładu będę gospodarował na ulach wielkopolskich styropianowych. Ule składają się z: dennicy, 4 korpusów/ połówek/, podkarmiaczki powałkowej oraz daszka. Ze względu na to, że mam same połówki wstępnie wpadłem na pomysł aby zagospodarować 2 korpusy i wstawić pełne ramki jako gniazdo(rodnie) i teraz powili się zastanawiam jakie konsekwencje niesie za sobą decyzja abym nic nie zmieniał, rodnia składająca się z połówki korpusu.

Proszę o sugestię co jest lepsze, duża ramka czy jej połowa?

Najbardziej obawiam się jednej rzeczy, że jak kupie odkład na pełnej ramce nie poradzę sobie aby przełożyć gniazdo na 1/2 ramki


Damian. Ja w tym roku przesiedliłem rodzinę z ramki Wpl na jej połówkę, tzn nie na nadstawkę ale na połowę plastra tak że ramka ma 14 cm wysokości. W Twoim wypadku cięcie plastra na pół pozostawi Ci 2 cm do wyrzucenia więc lepiej zasiedlić ten ul rójką a nie odkładem. Chyba że dogadasz się z producentem odkładu aby Ci zrobił odkład w półkorpusie.


Na górę
  
 
Post: 16 kwietnia 2012, 14:38 - pn 

Rejestracja: 05 kwietnia 2012, 08:39 - czw
Posty: 53
Lokalizacja: Pabianice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie styropianowe 1/2
kolopik pisze:
Doman81 pisze:
Witam,

Proszę o poradę, w tym sezonie po zakupieniu odkładu będę gospodarował na ulach wielkopolskich styropianowych. Ule składają się z: dennicy, 4 korpusów/ połówek/, podkarmiaczki powałkowej oraz daszka. Ze względu na to, że mam same połówki wstępnie wpadłem na pomysł aby zagospodarować 2 korpusy i wstawić pełne ramki jako gniazdo(rodnie) i teraz powili się zastanawiam jakie konsekwencje niesie za sobą decyzja abym nic nie zmieniał, rodnia składająca się z połówki korpusu.

Proszę o sugestię co jest lepsze, duża ramka czy jej połowa?

Najbardziej obawiam się jednej rzeczy, że jak kupie odkład na pełnej ramce nie poradzę sobie aby przełożyć gniazdo na 1/2 ramki


Damian. Ja w tym roku przesiedliłem rodzinę z ramki Wpl na jej połówkę, tzn nie na nadstawkę ale na połowę plastra tak że ramka ma 14 cm wysokości. W Twoim wypadku cięcie plastra na pół pozostawi Ci 2 cm do wyrzucenia więc lepiej zasiedlić ten ul rójką a nie odkładem. Chyba że dogadasz się z producentem odkładu aby Ci zrobił odkład w półkorpusie.


:D racja ale z moim doświadczeniem zasiedlać ul rujką to... hmmm... mogłoby się źle skończyć, poza tym nie za bardzo miałbym gdzie taką ruję złapać no i nie mam suszu, gołe ramki z węzą także chyba odpada

_________________
Nie ma takich rzeczy, których nie umiem zrobić. Takie rzeczy robię po prostu po raz pierwszy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2012, 14:46 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Jak kupisz odkład na ramce wielkopolskiej to on bendzie się składał z 2 czerwiu i 2 osłonowe ja bym radził jeszcze z 2 ramki dokupic czerwiu to prendzej taki odkład dojdzie do siły areszte ramek też wielkopolskie bo połuwki to wiencej roboty przy przeglondach. Jak byś miał rodnie na 20 ramkach to przeglond zajmje ci dużo czasu bo trzeba wszystkie 20 sprawdzić ile jest czerwiu a jak bendziesz miał 10 to o połowe mniej czasu zamnie ci przeglond ważne jest na wiosne co przy przeglondach trzeba szybko oceniać wyglond czerwiu a temperatura na wiosne jest nie duża można szybko zaziebic czerw otwarty. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2012, 14:56 - pn 
Miły Marianie. Korpus to nie leżak, tym bardziej na tak niskiej ramce. Nie ma potrzeby aby w nim kopać jak w leżaku.
A Ty Damian nie martw się o to, że sobie rójka nie poradzi z węzą-ona nawet w pustej skrzynce sobie poradzi-zapewniam.


Na górę
  
 
Post: 16 kwietnia 2012, 20:10 - pn 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
Najlepiej zasiedlić w kolejności: 1.rojem (silny pierwak) - ma siłę jakiej odkład nie ma, pakietem, odkładem z całego półkorpusu na ramce wys. 13cm, odkładem wlkp (wys. ramki 26cm). W ulach wielkopolskich ramki gniazdowej nie można dowolnie wstawiać w dwie nadstawki jak ma to miejsce w dadanach (tam ramka nadstawkowa nie jest połówką, ale jest niższa o 5 mm po to aby się to dało swobodnie zrobić). Ale jeśli gniazdowe ramki wlkp wstawić w dwie nadstawki bezpośrednio na dennicy to ten dodatkowy 1 cm nie powinien być bardzo kłopotliwy. Z tym, że docelowo zdecydowałbym się jak chcę gospodarować: na samych półkorpusach, czy na dwóch korpusach i nadstawce, czy na jednym korpusie i 3-4 nadstawkach (w dwóch ostatnich opcjach trzeba by dorobić/dokupić korpusy).


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2012, 21:30 - pn 

Rejestracja: 05 kwietnia 2012, 08:39 - czw
Posty: 53
Lokalizacja: Pabianice
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie styropianowe 1/2
jarekab pisze:
Najlepiej zasiedlić w kolejności: 1.rojem (silny pierwak) - ma siłę jakiej odkład nie ma, pakietem, odkładem z całego półkorpusu na ramce wys. 13cm, odkładem wlkp (wys. ramki 26cm).

tak jak pisałem wcześniej, mogę mieć problem aby taki rój złapać, w pobliżu nie ma żadnej pasieki... A nawet jakby taka okazja się nadarzyła to podejrzewam że mógłbym sobie nie poradzić z takim wyzwaniem, takie akcje widziałęm jedynie na youtube :? może w przyszłym sezonie :mrgreen:
W każdym bądź razie dziękuje za porady

_________________
Nie ma takich rzeczy, których nie umiem zrobić. Takie rzeczy robię po prostu po raz pierwszy


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwietnia 2012, 08:00 - wt 

Rejestracja: 13 listopada 2010, 22:09 - sob
Posty: 463
Lokalizacja: ALEKSANDROW KUJ
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski styropianowy
Ja mam gniazdo na całej ramce a nadstawki 1/2wkp.Nie ma praktycznie problemu z odkładem.Nadstawki 1/2 pozwalają w moich warunkach na wychwycenie małych pożytków.

_________________
Pozdrawiam Sławek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwietnia 2012, 08:59 - wt 

Rejestracja: 03 lipca 2011, 19:53 - ndz
Posty: 276
Lokalizacja: Niepołomice
Doman81 pisze:
tak jak pisałem wcześniej, mogę mieć problem aby taki rój złapać, w pobliżu nie ma żadnej pasieki... A nawet jakby taka okazja się nadarzyła to podejrzewam że mógłbym sobie nie poradzić z takim wyzwaniem, takie akcje widziałęm jedynie na youtube może w przyszłym sezonie
W każdym bądź razie dziękuje za porady

To najlepiej byłoby kupić odkład zrobiony z nadstawki wielkopolskiej (jeśli decydujesz się na gospodarkę wielokorpusową 1/2 wlkp) - za to najłatwiej kupisz odkład na pełnej ramce wlkp - też sobie poradzisz (w sposób wyżej wskazany), ale niepotrzebnie wprowadzisz dodatkową ramkę do pasieki. Pakiety w Polsce są mało dostępne.
Gospodarka na pełnej ramce gniazdowej wlkp jest popularna i różna od gospodarki na 1/2 wlkp, która jest mało popularna i zdaniem niektórych wymaga większej wiedzy od pszczelarza. Na pewno są to dwa różne typy gospodarek. Jeśli chcesz gospodarować na 1/2 wlkp to przeczytaj sobie wątek o gospodarce 1/2 D i artykuł H.Skowrona. Aby taka gospodarka miała sens to trzeba manipulować całymi korpusami, bo ramek będzie bardzo dużo (nie każdy to lubi i uważa za dobre, zwłaszcza w rodni). Są jednak i zwolennicy takiej gospodarki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 kwietnia 2012, 11:41 - śr 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4573
Lokalizacja: stare polichno
Doman81 pisze:
Proszę o poradę, w tym sezonie po zakupieniu odkładu będę gospodarował na ulach wielkopolskich styropianowych. Ule składają się z: dennicy, 4 korpusów/ połówek/

Ul 1/2 wlkp składający sie tylko z 4 połówek jest zdecydowanie za mały . Musi być co najmniej 5 takich kondygnacji a najlepiej tak jak u mnie - nieograniczona ilość / wszystko zależy od obfitości pożytku i rodzaju obranej metody /.
Doman81 pisze:
Najbardziej obawiam się jednej rzeczy, że jak kupie odkład na pełnej ramce nie poradzę sobie aby przełożyć gniazdo na 1/2 ramki

Też kupowałem odkłady na pełnej ramce i bez problemu mieściłem w 2 półnadstwkach , potem zaczerwione przenosiłem do miodni / nad krate odgrodową / a po miodobraniu - wycofywałem / miejsce po nich w gnieżdzie , uzaupełniałem ramkami 1/2 z węzą .
Jest trochę zabawy , bo nie na tym polega sama gospodarka w połówkach . Z nią musisz sie zapoznać dokładniej - wtedy jest szybko , łatwo i przyjemnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2013, 17:05 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
paraglider opiszesz chociaż pokrótce swoją gospodarkę w 1/2 wlkp :?: , może przydać się kilka cennych podpowiedzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2013, 20:09 - sob 

Rejestracja: 04 grudnia 2009, 18:00 - pt
Posty: 678
Lokalizacja: Wrocław
Ule na jakich gospodaruję: ramka 36-18
Nie wiem co dzieje się z Kolegą paraglider, ale 10.02.2013 wysyłalem Jemu życzenia urodzinowe, ale do dzisiaj mam w skrzynce pw jako nieodebrane a był na forum ostatni raz 03.01.2013 rano.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2013, 20:39 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2008, 23:06 - pn
Posty: 247
Lokalizacja: Świecie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski i 1/2 Wielkopols
Też na pw napisałem,zobaczymy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2013, 12:51 - ndz 

Rejestracja: 04 listopada 2010, 08:52 - czw
Posty: 27
Lokalizacja: świętokrzyskie
witam
prosze mi teraz odpowiedzieć 1 korpus gniazdowy moim zdaniem to za mały na rodnię a jagby dołożyć 2 pułnadstawki do zaczerwienia potem pod 2 pułnadstawki dać kratę ,już pod miodnie chodzi też o wymianę plastrów z korpusa gniazdowego zabrać do pułnadstawek a do gniazdowego dodać węzę ,czy to bedzie dobre rozwiązanie

_________________
radziu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 24 lutego 2013, 13:35 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 listopada 2010, 21:00 - czw
Posty: 287
Lokalizacja: Dobrociesz
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski,wielkopolski h16
Pani Ostrowska i nie tylko korpus z węzą i pustym suszem podawała jako 2 do rodni.Czerw otwarty z 2 korpusa rodni na dennice a zasklepiony czerw z dennicy jako miodnie nad kratę.Ale zależy to jeszcze od pogody i stopnia rozwoju rodziny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 czerwca 2014, 21:55 - śr 
paraglider,
Chciałbym zapytać o zimowanie pszczół w ulu 1/2 wlkp. Na ilu korpusach? Zależy od siły rodziny, ale minimum trzy pewnie muszą być, albo i cztery.
W ogóle jakby ktoś chciał się podzielić wiedzą w gospodarce 1/2wlkp to proszę o wiadomość na skrzynkę.


Na górę
  
 
Post: 25 czerwca 2014, 22:20 - śr 
potok5, skrzynka to jest dobra ale piwa. :pl:
Zimowałem na ramce h-14. 1 cm wyższej niż 1/2 w ulach jednościennych. bezfelcowych, grubość dechy 1,5 ". Ustawiłem do zakarmiania 2x7 w segmentach czyli 7 ramek Wpol. Na zimę podddałem na dennicę też segment z 7-mioma ramkami suszu. Przezimowały idealnie. Bez ociepleń. Dennica pełna, wylot 1 cm na ramkę.


Na górę
  
 
Post: 25 czerwca 2014, 23:00 - śr 
kolopik,
Dzięki za odpowiedź. Ja mam od tego roku półkorpusy z dechy, ale 3 cm bez felca. O ul się nie martwię tylko o to czy gniazdo dobrze złożę do kupy. Popraw mnie jeśli źle myślę. Dam trzy półkorpusy, zakarmię standardowo i może jeszcze czwarty pod spód z ramkami. Lepiej tam niż mają myszy woszczynę pośrupać przez zimę w magazynie ;)
Jakbyś z czasem podpowiedział co i jak na wiosnę trzeba robić i później...ogólnie gospodarka.


Na górę
  
 
Post: 25 czerwca 2014, 23:29 - śr 
potok5,
Zakarm na zimowlę na 2 x 7 ramek ( dwa segmenty jeden nad drugim). Wtedy Ci wyjdzie jakbyś zakarmił na pełnych ramkach. Ustaw ramki tak aby gniazdo znajdowało się od strony pólnocnej, od południowej ogranicz zatworem, może być z dykty lub sklejki lub z bele czego niezjadliwego przez pszczoły. Po zakarmieniu podstaw pod to segment też z siedmioma ramkami woszczyzny albo pusty.
potok5,
Ale mam nadzieję, że wiesz co masz zamiar zazimować ?
Proszę Cię, przedstaw tu swoją opcję doprowadzenia rodziny pszczelej do prawidłowej zimowli.
I to już, bo za miesiąc może być "po ptokach" i na wiosnę zamieścisz ogłoszenie w dziale "kupię pszczoły".


Na górę
  
 
Post: 26 czerwca 2014, 17:12 - czw 
kolopik,
Chcę sobie poeksperymentować na małej ramce i tyle. Siła rodziny? Chciałbym,żeby była duża. Sam widzisz jaka pogoda. W maju zrobiłem małe odkłady z młodymi matkami. Dwa tygodnie temu łączyłem z rodzinami produkcyjnymi przez nalot i przełożenie ramek z czerwiem. Zawiozłem na lipę. Ramki z czerwiem duże wlkp. Są na górze i miały służyć jako miodnia po wygryzieniu czerwiu. Pod spodem dwie półnadstawki. Tak to teraz wygląda. A czemu dawać tylko 7 ramek na korpus? Nie można całego załadować?
Mam nadzieję, że nie będę musiał pszczół kupować wiosną, jeszcze nigdy nie musiałem.


Na górę
  
 
Post: 26 czerwca 2014, 17:59 - czw 
potok5 pisze:
A czemu dawać tylko 7 ramek na korpus? Nie można całego załadować?

Można ale warunek, b. silne rodziny. W innym wypadku lub niekorzystnych warunkach zimowli mogą się osypać z głodu nie mogąc dostać się do pokarmu. Zimowanie na 7 (14 1/2) jest o wiele bezpieczniejsze.


Na górę
  
 
Post: 26 czerwca 2014, 18:26 - czw 
kolopik,
Dzięki, pozwolę sobie informować Cię o moich poczynaniach.


Na górę
  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 24 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 13 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji