FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 12:51 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Pyłek pszczeli
Post: 09 grudnia 2007, 17:48 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Witam kazdy chyba wie co to jest pyłek? niebede sie rozpisywałale.....
zastosowanie jego jest bardzo duze np;
do pobudzenia rozwoju wiosennego dla pszczół mozna zrobic :
Ciasto miodowo-pyłkowe

Ciasto pyłkowe wykonujemy w proporcjach: 40 dag zmielonych obnóży pyłkowych, 120 dag cukru pudru, 40 dag płynnego miodu. Wymieszać pyłek z cukrem, a następnie dodać płynny miód i wyrabiać tak długo, aż masa będzie plastyczna. Przyjmując, że w tym pyłku znajduje się 20% białka otrzymamy pokarm o 4% zawartości białka. W przypadku drastycznego niedoboru pyłku, co objawia się ograniczeniem matki w czerwieniu, można przygotować ciasto pyłkowo-cukrowe w proporcjach 1:1.

Ciasto umieszcza się na ramkach w ulu i przykrywa folią lub papierem pergaminowym. Na rodzinę pszczelą przeznacza się ok. 0,5 kg ciasta. Aby pszczoły mogły zjadać ciasto należy uprzednio usunąć beleczki odstępnikowe z 2-3 uliczek w środkowej części gniazda.

stosowałem takie zabiegi wiosna gdyz moja pasieka stacjonowała w lesie po spadzi zawesz jest problem z pyłkiem w ulu .

ale mozna wykożystac nie tylko dla pszczół ale dla ludzi takze ostatnio stosowałem cos takiego :
Do 0,7 litra miodu płynnego wsypać 5 kapsułek Trilaku (zawiera trzy szczepy bakterii wytwarzające kwas mlekowy, dostępny w aptece bez recepty) i dokładnie wymieszać.
Wsypać 1 kg pyłku kwiatowego-pszczelego. Wszystko powtórnie dokładnie wymieszać. Włożyć mieszankę do wyparzonych gorącą wodą słoików. Słoiki muszą byc pełne - pod zamknięcie.
Odstawić w ciemne miejsce - temp. około 16 °C. (dolna szafka kuchenna). Po 2 - 3 dniach produkt jest gotowy do użycia. Rozpuszczenie w wodzie ułatwia kontakt ze ściankami żołądka - wrażliwi mogą mieć uczucie ociężałości (efekt łączenia miodu i kwasu żołądkowego).
Prawdopodobnie bakterie kwasu mlekowego w wyniku fermentacji mieszanki miodu i pyłku niwelują częściowo ten efekt. Proponuje się najpierw wypić małą szklaneczkę jogurtu a po chwili gdy nastąpi częściowa neutralizacja stężenia kwasu w żołądku dopiero mieszankę pyłku z wodą lub samej nierozpuszczonej "nowej pierzgi"- należy jednak ją powoli ssać a nie połykać.

ten przepis znalazłem na internecie ale niepamietam gdzie
ja stosowałem ta pierzge domowej roboty dwie łyzeczki od cherbaty pół cytryny
wydusiłem ciepłej wody i pół godziny przed jedzeniem

ale lepiej poradzic sie lekarza



a moze macie lepsze pomysły


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 09 grudnia 2007, 20:01 - ndz 
Co roku po oblocie w marcu podaję ciasto pyłkowo-cukrowo-miodowe
Skład Ciasta na 50 rodzin
20kg pyłku mrożonego lub 16 kg suszonego
20kg Cukru pudru
10 kg miodu wielokwiatowego
Jeżeli mamy suchy pyłek czyli to 16 kg nie musimy go mielić wystarczy zalać go w wiaderku 4 –5l letniej wody i pozostawić na 24 godziny zrobi się masa podobna do świeżego nie suszonego pyłku
Miód rozgrzewam do płynności ma on służyć wyłącznie jako dodatek do sklejenia całości tak wyrobione ciasto ma mieć lepkość dość twardą aby położone na ramkach nie wpłynęło do gniazda na wskutek temperatury i osiadającej się na nim wilgoci (pary wodnej )


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 19 grudnia 2007, 19:04 - śr 

Rejestracja: 21 października 2007, 14:17 - ndz
Posty: 64
Lokalizacja: stary sacz
Ponieważ pyłki są różne to wydaje się żeby w marcu pszczoły dostały pyłek o składzie jak najbardziej stymulującym rozwój,lub oczywiscie najlepiej pierzgę Jak pszczołom potrzeba to się daje a jak mają w przyrodzie to oczywiscie nie bo same przyniosą sobie może i lepszy. . Pozdrawiam Andrzej G


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 19 stycznia 2008, 22:04 - sob 
Pyłek potrzebny do rozwoju rodziny


Na górę
  
 
Post: 28 listopada 2008, 14:01 - pt 
Pyłek można suszyć
można odwiać z śmieci i zamrozić
Ale wielu klientów pyta się o pyłek świeży konserwowany miodem
pyłek czyści się bardzo dokładnie wsypuje do słoika i zalewa się bardzo letnim miodem po czym delikatnie mieszając aby obnurza pozostały całe


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2008, 14:07 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 października 2008, 11:25 - pt
Posty: 130
Lokalizacja: małopolska
niemam ani grama pyłku na wiosne i chcę kupic niedrogo ale niewiem czy to ma znaczenie czy jest to pyłek kupiony gdzieś w Polsce czy lepiej z okolicznych pasiek.

_________________
Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń,
lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 28 listopada 2008, 14:17 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Na polance czytałem:
(...)
Zaproszenie
do odwiedzenia zakladu Produkcyjnego Apis Polska Walec woj.opolskie w dniu 1-szego Grudnia 2008.

Spotkanie na temat

Swiezy Pylek -
metody pozyskiwania oraz konserwacji , wartosci odzywcze dla pszczol
Wyklad
Dr.hab Pawel Chorbinski od 17-tej do 19-tej.

oraz

Prezentacja Gornego Polawiacza
+ informacje na temat
rynku zbytu w Polsce i na Swiecie .


Zgloszenia pod numer 077 466 000 5 lub 505 190 990 .

Prosze o potwierdzenie uczestnictwa .

Z powazaniem

Robert Kolasinski

Mapka dojazdu do Walec na
www.apispolska.com
(...)

link
http://free4web.pl/3/2,92259,225699,761 ... D50758A0C7

jak ktoś ma blisko, może warto pojechać ?
Ja chyba się wybiorę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 grudnia 2008, 19:01 - wt 

Rejestracja: 29 czerwca 2008, 10:58 - ndz
Posty: 112
Lokalizacja: Jasło
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, warsz poszerzony
Ten pyłek zalany miodem to musi być suszony ?czy może być świerzy? i w jakiej proporcji np.0,5 l pyłku zalane 0,25l miodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2008, 12:22 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
Świeży pyłek bo suszony traci ok. 30% swoich właściwości.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2008, 13:58 - śr 
Mirek40 pisze:
Ten pyłek zalany miodem to musi być suszony ?czy może być świerzy? i w jakiej proporcji np.0,5 l pyłku zalane 0,25l miodu.


tak aby pyłek był zalany ok 1cm miodu


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 grudnia 2008, 14:41 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 czerwca 2008, 11:35 - pn
Posty: 1851
Lokalizacja: Opolskie
A można jeszcze dolać cieniutką warstewkę wosku.

_________________
Obrazek Staram się pisać poprawnie po polsku


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lutego 2009, 21:27 - pn 

Rejestracja: 19 listopada 2008, 17:49 - śr
Posty: 20
Lokalizacja: miastko
Witam wszystkich. Mam male pytanie, zastanawiam sie nad polawiaczami pylku ale niewiem czy robic na wszystkie moje ule czyli15 czy mniej, bo niewiem czy ktoś skupuje pylek jeszcze sie nie spotkalem z taką ofertą.Bo ja osobiscie nie mam az takiego zbytu na ten produkt pszczeli.Troche bym zurzyl na wlasne potrzeby a reszta????????????????????A jeszcze jedno , jeżeli są skupy to jakie są ceny tego surowca..


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 02 lutego 2009, 22:55 - pn 
Kolego z 15 uli to jak nie stoisz na porządnym pożytku Rzepakowym <Akacjowym abyś pozyskał przynajmniej po 5 kg z ula to co Ty się trapisz skupem

Jak stoisz w sadzie gdzie masz mniszek i sady to najwyżej zyskasz po 1kg to masz raptem 15 kg a tyle to jak zostawisz go Ciasta na wiosnę to resztę zjesz z rodziną w ciagu roku a jak nie to sprzedaż przy miodzie z powodzeniem


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 03 lutego 2009, 17:25 - wt 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
W sklepach u Łysonia mozna kupić pyłek kwiatowy słoik 09 kosztuje 25zł. Andzrzej nie zastanawiaj tylko na wiosne zakładaj poławiacze .Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: pyłek pszczeli
Post: 22 lutego 2009, 11:10 - ndz 

Rejestracja: 21 października 2007, 14:17 - ndz
Posty: 64
Lokalizacja: stary sacz
Dobrze by było podawac pyłek pszczołom pochodzący z roslin rosnących dziko. /rosliny uprawiane rolniczo przenoszą nawozy i srodki ochrony roslin do pyłku/
Dlatego lepiej kupic pyłek od pszczelarza który nie wywozi pszczół na uprawy rolne.
Pszczelarz który wywozi pszczoły do zapylania upraw rolnych powinien wziąsc za to sowitą zapłatę a nie produkowac miodu,pyłku z zawartoscia nawozów oprysków oraz różnych zapraw nasiennych itp. /zamieranie pasiek. pyłek pochodzący z upraw i z Chin o bardzo marnej wartosci /

Pozdrawiam Andrzej


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lutego 2009, 12:07 - ndz 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Jest w tym sporo racji, ale jakoś nikt się nie pali do tego żeby za zapylanie płacić. :lol: Ale chyba każdy z nas przynajmniej przez jakiś ma pszczoły na pożytkach nierolniczych i może zgromadzić pyłek do podkarmiania. 8) Kwestia teraz czy pyłek z upraw rolniczych jest aby napewno bepieczny dla człowieka,chodzi oto czy pyłek tylko z takich upraw nie zepsuje nam renomy. :mrgreen: Teraz tylko pytanie czy mam rację? :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 lutego 2009, 21:38 - ndz 

Rejestracja: 21 października 2007, 14:17 - ndz
Posty: 64
Lokalizacja: stary sacz
No tak w ostatnich latach była lansowana szczególnie przez przedstawicieli firm obracających miodem taka oto teza ,że wyrażana publicznie opinia o złym miodzie /z chin czy mieszanek ze wszystkich krajów świata / spowoduje spadek spożycia miodu.
I co się okazało że spadku spożycia miodu nie ma, tylko ludzie mało o tym wiedząc nie poszukują dobrego prawdziwego miodu tylko kupują to co zostanie postawione na półce . .Natomiast handel mieszanym miodem odbywa się i interes kwitnie .
A co my pszczelarze mamy z tego ????/spadek cen skupu a nasi potencjalni klienci nieświadomie spożywają często to na co nie zasłużyli ......../

Myślę że pyłek z upraw rolnych szczególnie po ostatnio poczynionych badaniach na pewno zepsuje renomę jeśli będzie produkowany przez pszczelarzy.
Wyzwania które rzuca nam czas przyszły wręcz zmuszają do podejmowania nowych rozwiązań i nie powielania minionych błędów.

Dla mnie jest zupełnie niezrozumiała taka sytuacja w której pszczelarz wiedząc o tym że w zaprawach nasiennych , opryskach ochrony roślin są używane środki które przechodzą do pyłku i nektaru zabijają pszczoły lub w pózniejszym okresie czerw wywozi rodziny pszczele na zapylanie.
Jeszcze nie dostając za to godziwej zapłaty lub nic.

W krajach gdzie obowiązywał pogląd że pszczoły są potrzebne do zapylania np Niemcy Francja USA itp jest ich już o wiele wiele za mało.

A jakie na ten temat jest Wasze zdanie ? Pozdrawiam Andrzej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2009, 19:07 - pn 

Rejestracja: 05 kwietnia 2008, 20:00 - sob
Posty: 39
Lokalizacja: wielkopolskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Sprawa zapłaty za zapylanie to nie jest taka prosta . W Polsce to jeszcze trzeba się prosić właścicielowi uprawy ,żeby móc ustawić pszczoły.A niejednokrotnie "NOOOO ALEEE PARE SŁOICZKÓW DOSTANE ". Czyli pszczelarz musi zapłacić haracz . Według mnie do zapłaty za zapylanie to jeszcze daleka droga :cry: :cry:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2009, 19:55 - pn 

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 11:19 - pt
Posty: 418
Lokalizacja: rudnik nad sanem
Panowie niewiem czy na dzisiejszy czas jest ten problem do rozwiazania . Spojzmy szerzej - Cala hodowla rolnicza jest uzalezniona od jakichs pescytydow, doslownie wszystko to co jemy. Takze miod staje sie skazony. Swiat sie w tych sprawach zagalopowal. Dlaczego?, bo zadzi biznes. Gdyby miod byl produktem pierwszej potszeby to zapewne cos by najwazniejsi tego swiata musieli zrobic, a tak wyglada to jak wyglada. W Polsce pszczelarstwo ma za male lobby , lub go nie ma wcale. Czesto staram sie o tym przypominac. Nasze zwiazki /bo one maja mandat w naszym imieniu/ musza zmienic sposob dzialania . Musza stac sie lobbystami produktow pszczelich , ALE TYLKO NASZYCH KRAJOWYCH. Duze firmy ktore uwazaja sie za przemysl pszczelarski to wlasnie biznes , a ten nigdy nie bedzie dbal o czystosc /bez chemi/ produktu.
Panowie najwyzsza pora ,aby kazdy nalezacy /czy nie/ do zwiazku/ow/ monitowal o lobby naszych produktow pod kazdym wzgledem , poczawszy od zasiewu a skonczywszy na zbiorach. A wiec caly marketing i to nieustannie.
- P.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 lutego 2009, 20:00 - pn 

Rejestracja: 17 stycznia 2009, 09:59 - sob
Posty: 493
Lokalizacja: Mazańcowice
Bardzo daleka, dopóki właściciele upraw nie zrozumieją że żeby nie nasze pszczoły(które podnoszą im plon i poprawiają jakość ziarna),toby mieli wielkie G...! Muszą pojąć że tomy im robimyłaskę a nie na odwrót.Ale pewnie zrozumieją to dopiero wtedy gdy plon będzie tak marny że nie pokryje kosztów zasiewu.Z tym że do tego to musieliby się wszyscy pszczelarze z okolicy wyprowadzić razem z pszczołami. :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 20 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji