FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 18 kwietnia 2024, 06:09 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 
Autor Wiadomość
Post: 16 czerwca 2013, 12:54 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 maja 2013, 09:16 - wt
Posty: 213
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie 10-ramkowe
Zapewne każdy pszczelarz zetknął się z powiedzeniem, przypisywanym Albertowi Einsteinowi, które w polskim tłumaczeniu najczęściej przybiera postać:

"Jeśli wyginą pszczoły, człowiekowi zostaną cztery lata istnienia."

Jest ono do znudzenie przytaczane w każdym prawie artykule poświęconym pszczołom. Ale czy ktoś potrafi wskazać źródło, z którego pochodzi ten rzekomy cytat? Czy to jakaś książka, list, wywiad, artykuł prasowy podpisany przez Einsteina? Szukałem i nie znalazłem. Powtarza się ten cytat na lewo i prawo, ale zawsze bez źródła.

Natknąłem się za to na ciekawy artykuł Vincenta Valka:

http://www.gelfmagazine.com/archives/al ... logist.php

Autor w sprawie rzekomego cytatu Einsteina zasięgnął opinii najwybitniejszych einsteinologów. Roni Grosz, kurator archiwum Einsteina, zdeponowanego na Uniwersytecie Jerozolimskim, najbardziej chyba kompetentny znawca życia i twórczości Einsteina, twierdzi, iż nie ma żadnego dowodu, na to, iż Einstein powiedział lub napisał zdanie o pszczołach i ludzkości. Co więcej, zdaniem Grosza, Einstein nigdy w ogóle nie zająknął się o pszczołach, nie wypowiadał się na ich temat w żadnym kontekście.

Vincent Valk tropi na własną rękę tropi pochodzenie cytatu i dochodzi do wniosku, że został on spreparowany w roku 1994 przez pewnego dziennikarza prasy ekologicznej i francuskie stowarzyszenie pszczelarskie. Jest tez kilka innych tropów, ogólnie sprowadzających się do eko-propagandy

Tak więc, nie przesadzając, wiele wskazuje, iż sławny cytat to zwykły internetowy fake.

Odrębną sprawą jest sens tej wypowiedzi. Tutaj pewnie można dyskutować do upadłego - czy faktycznie wyginięcie pszczół byłoby katastrofą dla człowieka czy nie? Osobiście, pozostając miłośnikiem pszczół, nie jestem zbytnim pesymistą. Natura potrafi sobie radzić w najbardziej drastycznych sytuacjach. Zniknęło z powierzchni Ziemi przecież mnóstwo gatunków, a ekosystem jakoś się nie załamał, potrafił się dostosować do nowych warunków i gospodarował wydajniej dostępnymi środkami. Z pewności jednak świat bez pszczół byłby dla ludzi mniej piękny i przyjazny.

Jak się tak poważnie zastanowić, to śmieszy trochę to przytaczanie z namaszczaniem "cytatu z Einsteina", jakby był jakąś prawdą objawioną. W końcu, z całym szacunkiem, Einstein był fizykiem, a nie pszczelarzem, biologiem, znawcą ekostemów i co mógł w ogóle wiedzieć o pszczołach? Raczej niewiele. Jego wypowiedź w tej kwestii byłaby tak naprawdę tyle warta, ile wypowiedź Jasia spod budki z piwem:) Czy gdyby palnął coś na temat kiszenia ogórków, to gospodynie domowe też by się tym podniecały jak pszczelarze znanym "cytatem"? Ale wydaje mi się, że Einstein był człowiekiem na tyle mądrym, że nie zabierał w ogóle głosu w sprawach, na których się nie znał. Mogę się jednak oczywiście mylić i proszę o wskazanie źródła cytatu, o którym mowa - to rozwieje wątpliwości.
Artur

_________________
ule wielkopolskie z poliuretanu - produkcja, sprzedaż, doradztwo
https://www.nektariada.pl

Nektariada na You Tube:
https://www.youtube.com/channel/UC0NIIf ... mW2-TVL_8w

Polub nas na Facebooku - będziesz otrzymywał informacje o promocjach, konkursach, wyprzedażach i nowych produktach:
https://www.facebook.com/Nektariada-1041724232557200/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 czerwca 2013, 14:20 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
arturborat pisze:
Tutaj pewnie można dyskutować do upadłego - czy faktycznie wyginięcie pszczół byłoby katastrofą dla człowieka czy nie?
Weź pod uwagę że wraz ze śmiercią pszczół wyginęły by inne owady zapylające , jeśli więc 70 % roślin wymaga zapylaczy to wniosek jest prosty. Odnośnie rzekomej wypowiedzi Einstejna to masz rację to nie są jego słowa ale otym szzzzzzzzzza :nonono:

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 czerwca 2013, 15:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 września 2011, 18:03 - pt
Posty: 272
Lokalizacja: czersk
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Nie ma pewności ,czy rzeczywiście Einstein wypowiedział te słowa czy też zostały mu one przypisane ;) :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 czerwca 2013, 19:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 października 2010, 11:20 - ndz
Posty: 392
Lokalizacja: Opole
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korpusowe
Obecnie wiele roślin wymaga zapylania. Jednak w przyszłości rośliny mogą zostać zmodyfikowane tak by same się zapylały (wiatropylność) (tak jak odmiany rzepaku już teraz). Osobiście uważam że renesans pszczół mamy już za sobą (np. Polska i jej obecna produkcja miodu i hodowla pszczół ws. do ubiegłych dekad, wieków) Ws Einsteina też słyszałem i czytałem, że to fake.

_________________
Człowiek wytwarza zło, jak pszczoła miód - William Golding


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 czerwca 2013, 22:11 - ndz 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 marca 2008, 22:33 - ndz
Posty: 983
Lokalizacja: Smęgorzów
Dobże że dalsze losy świata nie są zależe ani od Alberta ani od pszczół.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 czerwca 2013, 22:39 - ndz 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
arturborat pisze:
. Zniknęło z powierzchni Ziemi przecież mnóstwo gatunków, a ekosystem jakoś się nie załamał, potrafił się dostosować do nowych warunków i gospodarował wydajniej dostępnymi środkami. Z pewności jednak świat bez pszczół byłby dla ludzi mniej piękny i przyjazny.


Masz antropocentryczne podejście :mrgreen:
Ekosystemy się zalamuja, pojawiają się wolne nisze itd. Podejrzewam że nagłe (w okresie kilku czy kilkunastu tyś lat) wytepienie zapylaczy, skończyłoby się wielkim wymieraniem gatunków na miarę tej która wyniszczyła gady i dała szanse ssakom.
Czy człowiek przetrwa? Ze 100% pewnością wiadomo że nie wiadomo :-) nie znamy wszystkich powiązań.

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 czerwca 2013, 23:01 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 października 2012, 17:46 - wt
Posty: 2279
Lokalizacja: Poznań- Trzek Mały
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie korp i 1/2
To znaczy że sformułowanie jest błędnie skonstruowane powinno brzmieć "Gdy wyginą wszystkie owady i zwierzęta zapylające ......" A sformułowanie podobno jest Darwina. ale fajnie brzmi :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 czerwca 2013, 22:56 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 stycznia 2010, 00:15 - pt
Posty: 1133
Lokalizacja: Tczew ---- GPS N: 54° 5' 33" E: 18° 47' 18"
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski leżak kombinowany
Przypisano to Albertowi Einsteinowi aby miało większy wydźwięk - gdzieś to czytałem, ale nie pamiętam źródła. No i efekt osiągnięto :D
Pozdrawiam tczkast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 czerwca 2013, 23:28 - ndz 

Rejestracja: 27 grudnia 2010, 15:32 - pn
Posty: 69
Lokalizacja: Gniezno
Witam Ja także słyszałem, że to zdanie wyrzekł Darwin a zostało przypisane Einsteinowi. Pozdrawiam Darek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 9 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 34 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji