FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:40 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ] 
Autor Wiadomość
Post: 20 lipca 2013, 17:21 - sob 

Rejestracja: 08 sierpnia 2012, 13:28 - śr
Posty: 126
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam trzy dni temu podałam pszczołom nową unasienioną matkę Krainkę CJ10 ponieważ stara już nie czerwiła.Podana była w klatce do środka korpusu między dwie ramki z czerwiem klatka była uwiązana na belce i wisiała w połowie ramek . Dziś po trzesz dniach gdy zajrzałem do ula klatka była pusta i ciasto zjedzone lecz Matki nie udało mi się znaleźć mateczników też nie było co to może oznaczać ? Przed podaniem Matki sprawdziłem też czy czasem nie ma mateczników a starą zlikwidowałem . Czy popełniłem błąd ? Na klatce też nie było śladu kitu (Były ale tak małe że nie nazywał bym tego zakitowaniem matki bo wiem że też może się tak zdarzyć)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2013, 17:26 - sob 

Rejestracja: 08 sierpnia 2012, 13:28 - śr
Posty: 126
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Czy mogła się gdzieś ukryć tak abym jej nie znalazł ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2013, 17:31 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Jimmy12, może opalitek się odkleił i trzeba bardziej się przyłożyć do szukania. A może była w ulu 2 nie znakowana? Miałem tak w ubiegłym roku w ulu były 2 mamuśki :lol: Popatrz raz jeszcze na spokojnie.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2013, 17:40 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 19:58 - pn
Posty: 773
Lokalizacja: Oławski
Ule na jakich gospodaruję: WP, wlkp.
U mnie tez ostatnio matkę przyjęły albo inaczej: nie okłębiły z miejsca choć była poddana na ramkę. I po trzech dniach patrzę, a starej, znakowanej nie ma a nowa (nieoznakowana) już czerwi.
W mojej opinii nowa poleciała na loty godowe i po powrocie zrobiła porządek.

_________________
https://play.google.com/store/apps/developer?id=BigBee - Moje aplikacje dla pszczelarzy
http://blog.bigbee.eu - Mój blog


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2013, 17:41 - sob 

Rejestracja: 08 sierpnia 2012, 13:28 - śr
Posty: 126
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Tak zrobię ale kiedy czy mogę tak często zaglądać do ula ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2013, 17:45 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 maja 2012, 20:51 - pn
Posty: 2203
Lokalizacja: Lubelskie
Ule na jakich gospodaruję: warszawski, ostrowskiej
Jimmy12, dzisiaj odpuść. Popatrz jutro w południe jak pszczoła lotna pójdzie z ula zawsze to mniej do oglądania a tak to można oczopląsu dostać. Jak masz ruchliwe pszczoły to możesz przed przeglądaniem ramki lekko spryskać wodą.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2013, 22:39 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Nie chciałem zakładać nowego tematu dot. również matki więc pytam w tym, : założyłem jeszcze jedna serie mateczników na przełożonych larwach. Ułożyłem, rodzinę wychowującą na wychów matek nie sprawdzając dokładnie czy jest w niej matka, pomyślałem, że jest bo widziałem jajeczka, ale nie widziałem nigdzie mateczników. Po włożeniu już ramki hodowlanej przed ulem znalazłem martwa matkę z opalitkiem na którym zmyty był numerek. Uważam,m że matkę przytrułem tak-tikiem jak wkładałem tekturki w uliczki to pewnie musiałem na nią trafić. I tu moje pytanie : czy jest sens poddawać do tej rodziny teraz młodą matkę ( mam ja w uliku weselnym i za dzień lub dwa zacznie czerwić ) czy nie poddawać i czekać aż wygryza się w tej rodzinie nowe matki i dopiero po zabraniu ich poddać tą czerwiącą. Czy może mimo, że maja już mateczniki ( 18 szt) hodowlane to jak poddam w dolnym korpusie na sztuczny matecznik tą czerwiąca lub za chwilę czerwiąca to ja przyjmą czy tez nie ? Co w tej sytuacji zrobić ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2013, 22:42 - sob 

Rejestracja: 03 listopada 2011, 20:45 - czw
Posty: 970
Lokalizacja: zachód Poznania
Ule na jakich gospodaruję: 12r wielkopolski
Jak mateczniki przyjete to chyba nie ma przeszkod do poddawania matki do rodni. Jak nie masz zapasu matek to najwyzej poczekaj te kilka dni az sie wygryza - albo po zasklepieniu mateczników przełóż do innej rodziny ramke chodowlana i wtedy działaj.

_________________
Zapraszam na stronę na FACEBOOK-u
Moje zdjęcia przyrodnicze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2013, 23:02 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Bartkowiak pisze:
Jak nie masz zapasu matek to najwyzej poczekaj te kilka dni az sie wygryza - albo po zasklepieniu mateczników przełóż do innej rodziny ramke chodowlana i wtedy działaj.

Ten pomysł mi sie podoba, jak jest to możliwe to tak zrobię. Chcę aby jak najszybciej do tej rodziny trafiła matka czerwiącą bo czerw teraz jest na wagę złota. Co sądzą o tym inni fachowcy.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2013, 23:06 - sob 

Rejestracja: 29 marca 2013, 21:08 - pt
Posty: 504
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowski wlkp
...........................


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 lipca 2013, 23:37 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 grudnia 2007, 15:35 - sob
Posty: 3496
Lokalizacja: ślonsk
Na eksperymenyty to już troche za puzno bo jak podasz matkie czerwionco to ona jak juz sie rozczerwi to bendzie10 sierpnia ale juz bardzo dużo starej pszczoły zgninie śmiercio naturalno i kto bendzie karmijił nowe pokolenie z młodej matki. Matka bendzie walić jajeczka a bendzie mało karmicielek i pszczół do pielengnacji. Dlatego trzeba zadbać o wczesniejsze czerwienie matek. I potem nie nażekać ze wiosno mało pszczół i rodzina bardzo słaba. Pozdrawiam miły_marian


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lipca 2013, 07:53 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
miły_marian. pisze:
Na eksperymenyty to już troche za puzno bo jak podasz matkie czerwionco to ona jak juz sie rozczerwi to bendzie10 sierpnia ale juz bardzo dużo starej pszczoły zgninie śmiercio naturalno i kto bendzie karmijił nowe pokolenie z młodej matki.

A to co podać nie czerwiąca ???
Panie Marianie w tej rodzinie matka była ubiegłoroczna i normalnie czerwiła, zginęła nie później jak trzy dni przed moim stwierdzeniem bo są po niej jajeczka to myślę, że jakby przyjęły czerwiącą to dobrze bo nie będzie jakiejś dłuższej przerwy w czerwieniu. Rodzina jak na razie to nie jest wcale taka słaba bo wybrałem ja na wychowującą. Wiec myślę, że może należałoby raczej poddawać do tej rodziny czerwiącą, aby tylko ją przyjęły. Dlatego może dla pewności wycofać z niej mateczniki gdy zostaną zasklepione i podłożyć je do innej rodziny jako inkubatora a tu podjąć próby poddania matki. Czy tak ?

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lipca 2013, 07:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2010, 21:42 - wt
Posty: 288
Lokalizacja: Grodziczno/Bydgoszcz
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
:o Hej.Chyba Pan Marian miał na myśli czerwiaca .Ja osobiście dał bym czerwiaca. Szkoda czasu na unasiennianie.A jak zginie w czasie lotu gotowego ? i znowu mija kolejny tydzień zanim to stwierdzisz.
Pozdrawiam


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lipca 2013, 12:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
O jednodniówkach to już teraz nie ma mowy, można i trzeba je dawać tylko do ulików niech się tam unasienniają a do rodzin to już tylko czerwiące.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 lipca 2013, 13:10 - ndz 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
waldek6530 pisze:
miły_marian. pisze:
Na eksperymenyty to już troche za puzno bo jak podasz matkie czerwionco to ona jak juz sie rozczerwi to bendzie10 sierpnia ale juz bardzo dużo starej pszczoły zgninie śmiercio naturalno i kto bendzie karmijił nowe pokolenie z młodej matki.

A to co podać nie czerwiąca ???
Panie Marianie w tej rodzinie matka była ubiegłoroczna i normalnie czerwiła, zginęła nie później jak trzy dni przed moim stwierdzeniem bo są po niej jajeczka to myślę, że jakby przyjęły czerwiącą to dobrze bo nie będzie jakiejś dłuższej przerwy w czerwieniu. Rodzina jak na razie to nie jest wcale taka słaba bo wybrałem ja na wychowującą. Wiec myślę, że może należałoby raczej poddawać do tej rodziny czerwiącą, aby tylko ją przyjęły. Dlatego może dla pewności wycofać z niej mateczniki gdy zostaną zasklepione i podłożyć je do innej rodziny jako inkubatora a tu podjąć próby poddania matki. Czy tak ?


Tak będzie pewniej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2013, 10:04 - pn 

Rejestracja: 08 sierpnia 2012, 13:28 - śr
Posty: 126
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Pewien pszczelarz doradził mi abym Nie zaglądał do ula tylko podkarmiał syropem a następnie po kilku dniach sprawdzić czy matka czerwi . Czy to dobry pomysł ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2013, 11:29 - pn 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Pomysł dobry, matka wcale nie musi od pierwszego dnia czerwić , podasz syrop , zrobisz złudzenie pożytku , matka będzie intensywniej karmiona i zacznie czerwić. Ważne jest też aby w ulu była młoda pszczoła ulwa po wygryzieniu , która zajmuje się matką.
Zamiast szukać matki ( po czesku to szpetne słowo :oops: ) podaj ramkę z otwartym czerwiem, sprawdzisz czy nie będą robić matczników, a przy okazji zmusisz pszczoły do wytwarzania większej ilości mleczka i lepszego karmienia matki.
Młoda matka , jeszcze nie utuczona , lubi się czasem chować w ulu , czy dziurach w ramkach i trudno ja przyuważyć. Dopiero w pełni dojrzała Królowa, przechadza się majestatycznie po plastrach w otoczeniu świty i co chwila pojada z dziubka asysty :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2013, 14:38 - pn 

Rejestracja: 08 sierpnia 2012, 13:28 - śr
Posty: 126
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
podkarmię przez 3 dni i sprawdzę co się dzieje ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2013, 14:41 - pn 

Rejestracja: 04 czerwca 2012, 12:27 - pn
Posty: 12
Ule na jakich gospodaruję: dadant
U mnie to tak wyglada: w piatek tydzien temu poddalem mloda niby czerwiaca matke znakowana markerem( stara byla usunieta tydzien wczesniej). Dzis zagladam i jajeczek jeszcze nie ma i matki tez nie moglem znalezc ale weze ciagna jak szalone, czerw po starej sie wygryza sa puste komorki ktore zalewaja nakropem. Co robic? Poddac nowa matke czy na sam poczatek dodac im ramke jajek i czerwiu w roznym wieku i sprawdzic czy beda ciagniete mateczniki :?:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2013, 15:15 - pn 

Rejestracja: 18 grudnia 2011, 08:52 - ndz
Posty: 1881
Lokalizacja: dolny slask
Ule na jakich gospodaruję: 360x210
buzybee, Daj czerw młody jak nie pociagna matecznikow to jest matka w ulu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2013, 18:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
A matka ma miejsce do czerwienia bo piszesz że zalewają od razu.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 lipca 2013, 19:45 - pn 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Jimmy12 pisze:
podkarmię przez 3 dni i sprawdzę co się dzieje ?

daj nie więcej jak 0.5 litra syropu 1:1 w słoiku z trzema dziurkami w pokrywce co dwa dni i tak trzymaj bo nie ma pożytku. Odkłady trzeba karmić na rozwój .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2013, 05:22 - wt 

Rejestracja: 04 czerwca 2012, 12:27 - pn
Posty: 12
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Linker pisze:
A matka ma miejsce do czerwienia bo piszesz że zalewają od razu.

Ramki z weza sa pociagniete nad 3/4 wysokosci tak ze miejsca ma Na walenie jajeczek oraz kilka placy na wuszu po wygryzionym czerwiu. Dzis dodam ramke jajeczek i czerwiu i zobacze co sie dzieje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2013, 22:24 - wt 

Rejestracja: 06 lipca 2013, 00:53 - sob
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
witam wszystkich ... mam taki problem zajrzałem dzisiaj do ula i zobaczyłem ze po bokach na ramkach w komorkach jest po pare jajeczek a srodkiem juz jest normalnie po jednym i jest ładnie zaczerwione ,matka jest tegoroczna ... jest to normalne czy nie ... z gory dziekuje za odpowiedz pozdrawiam...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2013, 22:31 - wt 
a jak się tobie wydaje czy to jest dobrze zastanów się


Na górę
  
 
Post: 23 lipca 2013, 22:51 - wt 

Rejestracja: 08 sierpnia 2012, 13:28 - śr
Posty: 126
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
LIPA tak jest dobrze a co masz za matkę?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2013, 23:05 - wt 

Rejestracja: 06 lipca 2013, 00:53 - sob
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
jest to krainka wymieniałem ja około dwóch miesiecy temu... panie juljanie jak bym wiedział czyjest dobrze czy nie to bym nie pisał . budzi to wemnie pewien niepokoj wiec pisze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2013, 23:08 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 stycznia 2009, 15:51 - ndz
Posty: 2941
Lokalizacja: Białaczów, łodzkie
Ule na jakich gospodaruję: warsz. posz. wklp korp
lipa, matka ma za mało miejsca do czerwienia.

_________________
"Bo pszczelarz jest dla pszczół, nigdy pszczoły dla pszczelarza"

Pozdrawiam Wszystkich, którzy kochają pszczółki :)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2013, 23:17 - wt 

Rejestracja: 06 lipca 2013, 00:53 - sob
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
a jeszcze takie jedno pytanko mieszkam na dolnymslasku , jaka polecicie mateczke krainke czy bakfast


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2013, 23:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 lipca 2013, 19:58 - pn
Posty: 773
Lokalizacja: Oławski
Ule na jakich gospodaruję: WP, wlkp.
lipa pisze:
a jeszcze takie jedno pytanko mieszkam na dolnymslasku , jaka polecicie mateczke krainke czy bakfast


Dolny Śląsk to naprawdę rozległe województwo. A temat ten jest tutaj dość często poruszany z dość wielkimi kontrowersjami :roll: . Jak pszczelarz dobry to i pszczoła dobra :pl:

Czasem 30-50km i układ pożytków się zmienia diametralnie. Jedno co jest wspólne dla całego DŚ to wysoka średnia temperatura (w porównaniu do reszty kraju). Ja jadę na krainkach (jeden sezon) i z tego co czytam jako porównanie to udało mi się całkiem fajnie: po 25kg z rzepaku i oczekuję po 10kg z lipy w tą sobotę (gospodarka wędrowna). Żeby nie było, że jakiś kozak jestem - to tylko ze wszystkich trzech uli jakie mam :wink:

W tym roku zamówiłem już sobie jedną mateczkę BF i zobaczymy co z tego będzie w przyszłym roku, ale jakichś rewelacji to nie oczekuję żeby mi mocno od średniej odstawała rodzina. Ot może mocniejsza rodzina będzie wczesną wiosną do robienia odkładów.

_________________
https://play.google.com/store/apps/developer?id=BigBee - Moje aplikacje dla pszczelarzy
http://blog.bigbee.eu - Mój blog


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 lipca 2013, 23:32 - wt 
lipa pisze:
panie juljanie jak bym wiedział czyjest dobrze czy nie to bym nie pisał . budzi to wemnie pewien niepokoj wiec pisz


Kol musisz wiedzieć że matka a jeszcze młoda która się rozczerwia ma bardzo duży pęd do składania jajek , może sie zdarzyć że mogą być nawet po dwa jajeczka w nie których komórkach to jest normalne zjawisko. Jeden z kol. już ci tu powiedział że może ma za mało miejsca do czerwienia .


Na górę
  
 
Post: 24 lipca 2013, 12:44 - śr 

Rejestracja: 06 lipca 2013, 00:53 - sob
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
bardzo dziekuje za tak szybka odpowiedz ... wiec dzisiaj dołoze ramki i bedzie wszystko ok ... jeszcze raz dziekuje


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 25 lipca 2013, 16:19 - czw 

Rejestracja: 04 czerwca 2012, 12:27 - pn
Posty: 12
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Tak jak pisalem wczesniej we wtorek dodalem ramke czerwiu wczoraj na tej ramce byly pociagniete 4 mateczniki sprawdzilem gniazdo i matki nie znalazlem wiec poddalem nowa matke w klateczce. Dzis zagladam poraz kolejny(matka dalej w klateczce nieokitowana) i znalazlem na 8 ramkach bylo kilkanascie jajeczek zwarte a w kilku komorkach po 2-3 jajeczka a reszta ladnie na dnie komorki. Czy to matka podjela dopiero czerwienie a moze to pojawily sie trutowki? A i dodam jeszcze ze na 4 ramkach gdzie byly jajeczka byly miseczki matecznikowe z jajeczkami.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 1 gość


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji