FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 29 marca 2024, 00:56 - pt

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: Nicot
Post: 18 stycznia 2014, 12:55 - sob 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Oglądam Nicota i zastanawiam się co w nim jest tak wartościowego,że musi tyle kosztować,a także , dlaczego nikt nie podjął próby samodzielnego wykonania.Spróbuję wykonać duplikat.Obudowa będzie z drewna+kawałek kraty odgrodowej,płytka plastikowa do zamocowania nazwyklejszych miseczek i to tyle.Koszt góra 20-40 zł,tak myślę.Pozdrawiam.Latem zobaczymy czy zadziała.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 18 stycznia 2014, 13:12 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Przecież to ma dużo większą wartość użytkową niż cenę. Kilka godzin roboty przy tym i masz 20 matek i zwrot zakupu ramki.

Zanim się namęczysz to może po prostu kup miseczki od nicota są tanie i dobrze je rozmieść w swojej ramce jak to występuje na naturalnym plastrze. W większe komórki jeśli matka zaczerwi to na trutnia były by matki transtrutnie :mrgreen:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 18 stycznia 2014, 13:51 - sob 
Mariuszczs pisze:
Zanim się namęczysz to może po prostu kup miseczki od nicota są tanie i dobrze je rozmieść w swojej ramce jak to występuje na naturalnym plastrze.

Zauważ jedno miseczki to tylko dno komórki a komórkę z czego zrobi :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 18 stycznia 2014, 13:57 - sob 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Ja Nicota już mam,ale chodzi o to, czy nie można mieć czegoś podobnego dziesięć razy taniej i do tego satysfakcję,że się samemu zrobiło.Inni robią praski,miodarki,cieplarki itp. które też można kupić ,a jednak robią i ja to doceniam.A tak po prawdzie ,to Nicot powinien kosztować góra 150zł,a i tak producent by miał100% zysku.Pozdrawiam.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 18 stycznia 2014, 14:32 - sob 
Godziemba pisze:
Ja Nicota już mam,ale chodzi o to, czy nie można mieć czegoś podobnego dziesięć razy taniej

Jasne że można
Rafał -ten co praskę Leszkowi zrobił bez problemu by wykonał
Nie zastanawiałem się tylko czy komórkę można zrobić z aluminium bo denka dokupi
Godziemba,
Wiesz czemu drogi bo w Polsce nikt chyba go nie produkuje po zatym zauważ jedno jeżeli coś służy do wielokrotnego użycia a jest konkurencją na rynku to jest drogie
przykład dyfuzor do Amitrazy cena w sklepie z 700 zł a samemu zrobisz za 200 a i nawet taniej
Jak by tak każdy kupił Nickota czy Dyfuzor miał to hodowcy i Puławy poszli by z torbami :wink:


Na górę
  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 18 stycznia 2014, 15:33 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Godziemba same formy do produkcji nicota tak jak on wygląda kosztują co najmniej kilkadziesiąt tysięcy.Gdyby legalnie był w Polsce produkowany to powinien kosztować wiecej. Na szczęście produkują go na zachodzie lub w chinach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 18 stycznia 2014, 18:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lutego 2010, 16:16 - sob
Posty: 3884
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kupujesz nicota i w pierwszym sezonie już zarabiasz na niego jeszcze z naddatkiem. Także jak dla mnie cena nie jest wcale jakaś wysoka. Ja mam Jentera. Cena porównywalna, a jak miałbym 2 raz kupić to bym się nie zastanawiał.

_________________
Matki pszczele oraz odkłady Carnica Celle, AGT, Buckfast, Elgon z Pasieki Górskie Miody
http://www.gorskie-miody.pl/matki-pszczele/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 18 stycznia 2014, 19:18 - sob 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Mam obydwa systemy i jak bym chciał znaleść to kazdy ma jakąś wade ale z odydwóch jestem zadowolony



henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 18 stycznia 2014, 23:09 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
Ja zrobiłem coś na wzór Nicota. Jesli ktoś zechciałby się pobawić opiszę po kolei jak to zrobić. Koszt - to tylko wartość miseczek plastikowych , które trzeba kupić. Reszta to własny czas pracy i niewielka ilość materiałów odpadowych.
W skład zestawu wchodzą:
- płytka pilśniowa, twarda o grubości 6mm i wymiarach 160x110 m
-płytka plastikowa o grub.4mm i tych samych wymiarach jak wyżej
- ramka drewniana o grub.30mm w której mieścić się będą /w płytki
- blacha offsetowa o wymiarach ramki drewnianej
- krata odgrodowa o wymiarach ramki drewnianej.
- 60 miseczek plastikowych
-60 rurek plastikowych o średnicy zewnętrznej 7mm, wewn.- 5,2 - 5,3mm i wysokości 9mm.
Po wycięciu płytek o podanych wyżej wymiarach przystępujemy do wiercenia otworów:
W płytce pilśniowej wiercimy 60 otworów wiertłem ośrednicy 10mm. Otwory wiercimy tak by odstęp od środka jednego do drugiego otworu wyniósł 20mm. Na płytce o wyżej podanych rozmiarach wyjdzie nam 6 otworów w rzędzie i 10 w kolumnie (razem 60). W tych otworach będą umieszczone miseczki.
Przystępujemy do wycięcia otworów w płytce plastikowej. Ma ich być tyle samo co w płytce pilśniowej. Wiercimy wiertłem 7mm, tak, by każdy otwór w płytce plastikowej był idealnie na przeciwko otworu w płytce pilśniowej.
Najlepiej to zrobić tak , że do płytki plastikowej przykładamy płytkę pilśniową i punktownikiem zaznaczamy miejsce w środku otworu.
Mamy wykonane otwory w płytkach.
Rurkę plastikową o podanych wyżej wymiarach tniemy na równe kawałeczki po 9mm. Taką rurkę łatwo zdobyć kupując w sklepie .plastikowe kołki montażowe do wbijania w ścianę o średnicy 7mm. Są to długie kołki 10-12 cm z otworem w środku 5,3 mm, idealnie nadające się do tego celu. Taki otwór ma komórka pszczela. Tych rureczek potrzeba nam 60. Najlepiej to ciąć nożem do tapet.
Kiedy mamy płytki z otworami wykonujemy skrzyneczkę -ramkę z listewek o grubości 10mm i szer. 30mm. Do ramki od spodu przybijamy dno z blachy offsetowej lub jakiejś cienkiej płytki..Dno można przymocować tylko pineskami, łatwiej demontować. W tą ramkę włożymy
płytki. Ramka powinna mieć jakiś uchwyt z góry, który pozwoli umieścić ją w ramce ulowej.
Uzbrajamy płytki:
W płytce pilśniowej umieszczamy miseczki matecznikowe. Przykrywamy płytką plastikową. Do otworów w płytce plastikowej wkładamy pocięte rurki plastikowe. Każda rurka powinna znaleźć się wewnątrz miseczki i dochodzić do jej dna. Skompletowane tak płytki wkładamy do skrzyneczki,
której wewnętrzne rozmiary powinny odpowiadać rozmiarom płytek.
Z góry skrzyneczkę zamykamy kratą odgrodową przymocowując ją pineskami. Odległość kraty od płaszczyzny naszego sztucznego plastra powinna wynosić 12-15mm.
Dalej postępujemy jak w Nikocie. Po złożeniu przez matkę jajeczek uwalniamy matkę, a pszczołom pozwalamy odchodować larwy. Po trzech dniach powinny w miseczkach być larwy podlane mleczkiem. Wyjmujemy
nasz systemik z ula , otwieramy kratę odgrodową, wyjmujemy obie płytki, (one dają się rozdzielić) i zabieramy potrzebną nam ilość miseczek z larwami do dalszej hodowli. Powodzenia !


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 18 stycznia 2014, 23:17 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 14:21 - pt
Posty: 309
Lokalizacja: Łęczna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Lemon masz moze jakieś foty?

_________________
diem perdidi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 10:21 - ndz 

Rejestracja: 14 stycznia 2011, 12:35 - pt
Posty: 647
Lokalizacja: płońsk
Powiem tak, spodziewałem się, że takie konstrukcje własnej roboty już funkcjonują.Dzięki Lemon za opisanie swojego dzieła,już nie będę musiał wszystkiego wymyślać,bo wszystko o czym piszesz jeż dawno mam i wystarczy się tylko trochę pobawić.Wszak Jenter swojej pierwszej ramki też nie kupił w sklepie.Pozdrawiam.

_________________
godzięba


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 10:29 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
arturrex. Postaram się zrobić fotki i zamieścić na stronie forum. Może mi się uda bo do tej pory miałem z tym kłopoty. Pozdraiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 11:00 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Lemon pisze:
Koszt - to tylko wartość miseczek plastikowych ,

Zrobić coś samemu - bezcenne . Też tak uważam .
Lemon - hodowałeś już w tej ramce czy to produkt świeży .
Pozdrawiam

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 14:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
baru0. Ramkę wykonałem w ubiegłym roku, dość późno. Udało mi się w lipcu odciągnąć serię mateczników. Po jednodobowym pobycie matki rameczka była zaczerwiona w połowie. Ale to mi zupełnie wystarczyło na poddanie ponad 20 larw do wychowu. Jeszcze taka tylko praktyczna uwaga. Na dobę przed umieszczeniem matki w rameczce, trzeba umieścić ją w ulu żeby pszczoły wyczyściły miseczki. Zrobią to chętniej jeżeli spryskamy rameczkę rzadkim syropem lub rozrzedzonym miodem. Dodatkowo o czym zapomniałem napisać poprzednio, między górną beleczką ramki, a płytkami z otworkami jest szpara szeroka na 1 cm, w którą wciskam ciasto miodowo-cukrowe. Jest to zapas pożywienia dla matki i pszczół, które jej towarzyszą. Ale podobno to nie jest potrzebne. W tym roku postaram się szerzej korzystać z tej ramki.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 14:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 16:05 - czw
Posty: 1054
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant i 18,5 D
Lemon,
Wrzuć fotki kolego bo pomysł jest super... Opis czytałem i domyślam się co i jak ale zobaczyć to no oczy to co innego.

_________________
Pasieka "Łapa" http://llapka.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 16:05 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
W załączeniu zdjęcia.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 16:27 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
Kilka uwag do zamieszczonych wyżej zdjęć:
Na drugim zdjęciu niezbyt ostro widać rureczki wchodzące w otwory płytki plastikowej. Wynika to z tego, że zastosowano rurki w dwóch kolorach: białym i szarym. Te szare są mniej widoczne.
Zastanawiam się też, czy nie byłoby lepiej przykleić te rurki na stałe w otworach płytki. Po rozdzieleniu płytek niektóre rurki wypadają. Prawdopodobnie też wykonam otwory w nowych płytkach , bardziej dokładnie, a dolną płytkę wykonam z plastiku o grub. 6mm. Ale zanim ja się za to wezmę, może któryś z kolegów poeksperymentuje z tym.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 16:37 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Może zamiast wklejać rurki to powiercić mniejsze otwory w grubszym plastiku i potem w koło nich naciąć wiertłem rurowym obwódki ? Takie wiertło z prowadzeniem do obwódki łatwo też wykonać.
Ale dobra wiadomość że to ci działa .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 16:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 stycznia 2009, 14:21 - pt
Posty: 309
Lokalizacja: Łęczna
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Dzięki za fotki :thank:
Jak widać nie święci garki lepią.
Pomysł jest ok, jedynie można to trochę estetyczniej wykonać. Ale najważniejsze prawie 3stówy zostają w kieszeni :pl:

_________________
diem perdidi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 17:59 - ndz 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Mariuszczs pisze:
Może zamiast wklejać rurki to powiercić mniejsze otwory w grubszym plastiku i potem w koło nich naciąć wiertłem rurowym obwódki ? Takie wiertło z prowadzeniem do obwódki łatwo też wykonać.

Jak takie wiertło wykonać ?
Pytanie raczej retoryczne ,wysokość komórki (od górnego brzegu do dna 9mm?)
Wymiar istotny jeżeli by to robić w jednym kawałku pleksi .
Lemon pisze:
Po jednodobowym pobycie matki rameczka była zaczerwiona w połowie

Znaczy że "dziurka" nie musi być idealną kopią komórki pszczelej ,raczej wymiar dł,i szer. maja tu znaczenie .Lemon :okok: :okok: .
Pozdrawiam
P.S.Ceny miseczek na pewno podskoczą :D

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 18:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 kwietnia 2011, 08:58 - śr
Posty: 3389
Lokalizacja: Dąbrowa pow Pajęczno
Ule na jakich gospodaruję: WLKP
Mogę wykonać takie z pilotem pod ten pierwszy otwór zapewne 5 mm z hakiem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 18:28 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
arturrex, masz rację. To pierwszy produkt, może niezbyt estetycznie wykonany i mało precyzyjny. Ale skoro działa, przymierzę się do następnego uwzględniając uwagi Kolegów. Teraz padł mi do głowy pomysł, jak wiercić otwory by pasowały idealnie, bo to jest najtrudniejsze. Pomyślałem, że trzeba złączyć przed wierceniem obie płytki i wiercić wiertłem 7mm przez obie płytki, później wiertłem 10mm tylko płytkę
w której będą umieszczone miseczki. Łatwo będzie to zrobić mając wywiercone otwory mniejszym wiertłem.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 18:57 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 kwietnia 2011, 16:05 - czw
Posty: 1054
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: dadant i 18,5 D
Lemon, O tym samym pomyślałem. Jak się to dobrze rozplanuje to można zrobić to geściej. Co do rureczek to pewnie i inne jakieś można dopasować pod wymiar trzeba będzie sprawdzić. Za pomysł 6

_________________
Pasieka "Łapa" http://llapka.blogspot.com/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 19 stycznia 2014, 21:30 - ndz 

Rejestracja: 13 sierpnia 2012, 19:54 - pn
Posty: 111
Lokalizacja: południowe mazowsze
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Witam,
Przeczytałem temat i równiez postaram sie stworzyć coś podobnego, ponieważ przekładanie larw nie idzie mi zbyt dobrze. Czy ktoś z forumowiczów mógłby narysować przekrój komórki i zaznaczyć podstawowe wymiary?? rozumiem że zageszczenie komórek nie musi być rónomierne poprostu miseczki muszą sie miescic i trzymać w płytce?? Jeżeli źle myslę prosze mi to łopatologicznie wyjasnić. Nigdy nie miałem w reku nikota itp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 20 stycznia 2014, 09:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 marca 2010, 19:40 - ndz
Posty: 336
Lokalizacja: pow. Stalowa Wola
tomek1234, ja też nigdy nie miałem w ręku oryginalnego Nikota, a wziąłem się za wykonanie własnego. Nie święci garnki lepią. Ty też go zrobisz bo to nic trudnego i na własne potrzeby zupełnie Ci wystarczy. Rysunek przekroju komórki do niczego Ci się nie przyda. Komórka pszczela ma średnicę 5,2-5,7 mm i o takiej średnicy szukaj rurki.
Długość rurki tak dopasuj ( od czoła płytki do dna miseczki), aby nie przekraczała 12mm. Taką długość ma średnio komórka pszczela. Wprawdzie pszczoły dość często budują komórki znacznie dłuższe, ale nie są one zaczerwiane przez matkę tylko zalewane nakropem. Powodzenia.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł: Re: Nicot
Post: 20 stycznia 2014, 09:47 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Lemon pisze:
Pomyślałem, że trzeba złączyć przed wierceniem obie płytki i wiercić wiertłem 7mm przez obie płytki, później wiertłem 10mm tylko płytkę
Wierć wiertłem 2mm. Wcześniej napunktuj , bo z 7 na 10 wiertło i tak ci ucieknie i rozkalibruje otwór na nie symetryczny .

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 26 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji