FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 19:03 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 14 maja 2014, 15:00 - śr 
Lopez pisze:
Marek Podlaskie, o trutnie się nie martw będzie ok.

Dzięki za info .Co znaczy ok i czy to dobry sposób ,bo różne opinie :?: .Pozdrawiam


Na górę
  
 
Post: 14 maja 2014, 18:49 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 marca 2009, 15:15 - ndz
Posty: 632
Lokalizacja: Mazury Orzysz
Ule na jakich gospodaruję: Warsz-posz, Dadant
Marek, jak poszło przekładanie? Ja po rzepaku też będę przekładał 3 warsz-posz. do 1/2 dadanta. Będę chyba to robił w sposób opisany tutaj http://pasiekawedrowna.mazowsze.pl/forum/temat_116,przesiedlanie_rodzin_pszczelich_do_roznych_uli.htm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 maja 2014, 21:47 - śr 
Marek nic nie zrobiłem jeszcze bo fatalna pogoda uniemożliwia jakiekolwiek prace. Ale stoi ul dadant 1/2 obok wz ,więc z chwila poprawy pogody będę działał.
Tyle ,że mam zamiar zrobić to w innej opcji,jak by rójki .Różne dostałem propozycje i muszę coś wybrać. Sposób Daniela jest dobry.Tylko ja myślę ,jak dam wz do czerwienia pod kratę ,to matka będzie czerwiła na ramkach wz. A tak zostaje na dolnym korpusie ,na dwóch wyżej nad kratą wz i 1/2 z węzą i suszem.Tak to widzę ,ale jak zrobię to dam znać :haha:


Na górę
  
 
Post: 08 czerwca 2014, 22:44 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
No jak Kolego, jak poszło? Działałeś już coś, jak rezultaty?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 czerwca 2014, 16:25 - pn 
Pogodny Piątek pisze:
No jak Kolego, jak poszło? Działałeś już coś, jak rezultaty?

Michał bez rozmowy z Tobą ,to człowiek porusza się jak we mgle :haha: :haha: .
Rodzinki w 6 ulach są na 1/2. Mają ramki duże gniazdowe dadant , co robiłem odkłady i matula bardzo lubi dużą rameczkę. :pala: Muszę jakoś je wycofać .
natomiast odkład zrobiony ze stara matką daje po robocie i dostały nadstawkę na miodek.
Te przełożone z ula wz ,maja już końcówkę czerwiu nad kratą i noszą miodek .Narazie matka jest na jednym korpusie 1/2 ,ale może dać jej i drugi korpus.Tyle ,że jak 10 ramek x 2 to miodku nie będzie. :(
Podpowiedz jak ułożyć im ramki tzn dwa korpusy 1/2 i po ile ramek ,żeby przygotować już do zimy ,z ewentualną nadstawką jak będzie pożytek.Pozdrowionka


Na górę
  
 
Post: 26 czerwca 2014, 21:13 - czw 
Jak w postach wyżej 7 rodzinek przełożyłem do 1/2 dadanta,. Wczoraj zrobiłem trochę porządek ,bo jak matka ma dużą ramkę ,to małe nie bardzo ją interesują. Więc została matka z 10 ramkami pod kratą , z czerwiem na ramce 1/2 ,duża ramka z czerwiem nad kratę i w zależności od siły rami z suszem węzą 1/2. Silniejsze odkłady rozwijają się dobrze ,słabszym trochę gorzej. Wzmocnię ramką czerwiu na wyjściu i będzie ok.
Ale rozmawiałem również z człowiekiem ,co również ma 1/2 dadanta i dużą ramkę i opinia jego trochę mnie ,może nie wystraszyła ,ale zaniepokoiła. :shock:
Dotyczy to zimowli ,gdzie z dużą ramką nie miał problemów jeśli chodzi o 1/2 w każdym roku notuje stratę rodzin ,gdyż pszczoły nie przechodzą do góry. Zimuje ,jak mówił silne rodziny w układzie 7+7 ramek na dwóch korpusach. Ponoć te 3 cm między ramkami czyli dwie listewki i odstęp po 1 cm są tego powodem. Zdarza się ,że i ramki się wyginają i ta odległość się zwiększa. Ale czy to tylko ten powód. :?:
Pomyślałem ,ze jeśli tak jest jak mówi ,to można pokombinować przy robieniu korpusów i zrobić wręgę 20 mm. Na sezon dokładam beleczkę odstępnikową ,a na zimę zabierając ,obie ramki się stykają i nie ma przerwy międzyramkowej.
Może to zbędne ,ale nie tylko On mówił ,że zimowla w 1/2 dadanta sprawia problemy.


Na górę
  
 
Post: 30 czerwca 2014, 10:54 - pn 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
Ja w swoich 1/2D zmniejszyłem tą odległość do 7mm ale jeszcze nie zimowałem po przeróbkach.Co mogę powiedzieć po paru latach obserwacji rodzin na pełnej ramce oraz na 1/2. Pełna ramka: łatwiejsze przeglądy,o wiele szybszy i lepszy rozwój rodzin,lepsza zimowla,większa siła (matki lepiej czerwią) ale co za tym idzie mniej miodu w nadstawkach i większa skłonność do rójki. 1/2 na plus jest ilość miodu,mniejsza skłonność do rójek i możliwość przekładania ramek gniazdo-miodnia.Osobiście po mału skłaniam się w stronę pełnej ramki w gnieździe.

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2014, 12:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
W pszczelarstwie podoba mi się, że jest tak wiele możliwości i dróg prowadzenia owadów na przestrzeni sezonu. Z Twoich słów wynika, że choć obaj mamy ule 1/2 D i na pełnej ramce, to jednak działamy inaczej.

To co u siebie zauważyłem, to na pewno lepsza zimowla i lepsze czerwienie na pełnej gniazdowej ramce, lepszy start z wiosny. Ale w 1/2 D lepiej wykorzystują matki te mniejsze ramki i bardzo mało miodu zostaje w gnieździe, prawie cały jest w nadstawkach. Przeglądy moim zdaniem o wiele łatwiejsze są w 1/2 D, bo nie trzeba przeglądać ramka po ramce. Jeśli jednak chcesz, to wystarczy tylko górny korpus a w tym wypadku też jest łatwiej, bo ramka o połowę mniejsza i lżejsza. Rójki - u mnie w tym sezonie podobnie, choć faktycznie trudniej opanować nastrój rojowy na pełnej ramce.

Reasumując: nie mogę się jeszcze zdecydować. Oba systemy mają zalety i wady. Jeśli nauczę się kiedyś zimować z takim samym skutkiem w obydwu ulach, to raczej wybiorę definitywnie 1/2 D. Póki co zostają u mnie oba.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2014, 14:50 - pn 

Rejestracja: 22 lutego 2011, 01:19 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Podkarpackie / Okolice Jasła / Małopolskie i Lublin pasieka na Dachu KULu
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2
Też posiadam dadanty na pełnych ramkach (dziesięcioramkowe) i D1/2. Osobiście przeszedłem na D1/2 bo lepiej mi sie gospodaruje. Zimuje na dwóch korpusach po 10 ramek, nic nie ujmuje. Przeglądy w D1/2 łatwiejsze, sprawdzanie nastroju rojowego prostsze. Zaletą jest manewrowanie ramkami z gniazda do miodni i na odwrót. Przy dużych ramkach trudniej wybrać miód z gniazda, zabawa z kratami pionowymi przy większej ilości rodzin kosztuje sporo czasu i pieniędzy. Kolejną zaletą jest tworzenie odkładów na wirowanych ramkach, które na chwile stawiam na ulu w godzinach intensywnych lotów, zabieram i stawiam na dennicy korpus z młodą pszczołą. Taki korpus na 24h do chłodnego miejsca, a potem tylko podłożyć matkę, mozna dołożyć czerw i odkład gotowy. Plusem jest też to, że do miodni mogę poddawać ramki wyciągnięte w miodni. Pozwala to na lepszej jakości plastry w gnieździe. Ramki gniazdowe wykorzystuje w miodni (szczególnie na spadzi pszczoly wolą ciemne plastry). W D1/2 łatwiej też pracuje sie z ramką pracy.
Osobiście nie zauważyłem gorszej zimowli na D1/2 niż na pełnych ramkach. Przestrzenie pszczoly zmostkują w razie potrzeby. Na dużej ramce trudniej im przejść na boki, a do góry nie ma znaczenia czy to duża czy mała rameczka. Ponadto jeden typ ramek ułatwia wirowanie miodu, dostosowanie sprzętu, pułek na ramki, kupuje się jeden rozmiar węzy itp.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2014, 16:31 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Wykorzystujecie jako ramkę pracy całą D czy 2 lub 1 połówkę?
Jeśli 1 połówkę to dolną czy górną?

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2014, 19:47 - pn 

Rejestracja: 22 lutego 2011, 01:19 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Podkarpackie / Okolice Jasła / Małopolskie i Lublin pasieka na Dachu KULu
Ule na jakich gospodaruję: Dadant 1/2
W pełnych ramkach dziele na polowe i w górną wtapiam węzę pszczelą. W D1/2 jedna w górnym korpusie


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 czerwca 2014, 20:30 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Dzięki.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 lipca 2014, 00:33 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Tak, to rozsądne. Kiedyś wstawiałem w pełne gniazdo zwykłą ramkę 1/2 i pozwalałem pszczołom budować na dziko w dole trutową najczęściej zabudowę. Ale w sumie wychodzi na jedno.

Różne opinie są na temat zasadności stosowania ramki pracy. Według mnie się opłaca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lipca 2014, 08:20 - śr 

Rejestracja: 12 stycznia 2010, 11:27 - wt
Posty: 334
Lokalizacja: Góra
Marek Podlaskie pisze:
Ale rozmawiałem również z człowiekiem ,co również ma 1/2 dadanta i dużą ramkę i opinia jego trochę mnie ,może nie wystraszyła ,ale zaniepokoiła. :shock:
Dotyczy to zimowli ,gdzie z dużą ramką nie miał problemów jeśli chodzi o 1/2 w każdym roku notuje stratę rodzin ,gdyż pszczoły nie przechodzą do góry. Zimuje ,jak mówił silne rodziny w układzie 7+7 ramek na dwóch korpusach.

Na ramce 1/2D kłąb zimowy ZAWSZE obejmuje dwa korpusy, więc nie to jest przyczyną gorszej zimowli w 1/2D u tego pszczelarza. Silne rodziny, zimuję jak Ks. Tomasz (którego post kilka wpisów wcześniej mógłbym skopiować w całości i się pod nim podpisać), czyli 10+10 z poduszką powietrzną z jednego korpusu (czasem pustego, czasem z suszem).
W ulach z szeroką ramką kłąb porusza się wzdłuż ramek. Jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby doszły do końca i musiały uciekać na bok, w tym roku nawet nie zdążyły wystartować z miejsca.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 lipca 2014, 09:49 - śr 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
Ja mam korpusy 12ramkowe, jak zimowałem bez ujmowania ramek to zdarzało się że uwiązały się na dolnym korpusie ale podczas ocieplenia przechodziły na górny bez problemu.Ale na wiosnę zostawało dużo pokarmu w bocznych ramkach.Lepiej jest zcieśnić.

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2014, 12:03 - śr 

Rejestracja: 29 maja 2013, 19:39 - śr
Posty: 47
Ule na jakich gospodaruję: .
Pytanie początkującego do osób gospodarujących w 1/2D. Jak kończy się pożytek z lipy i nie ma nic więcej (więc muszę zacząć podkarmiać) usuwamy nadstawki ? (żeby nie odkładały pokarmu w nadstawkach)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2014, 13:17 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Najlepiej byłoby wywieźć je na nawłoć - korzyść dla nich i dla Ciebie. Jeśli to nie wchodzi w grę, to na Twoim miejscu dałbym im parę małych porcji cukru 1:1 w słoiku na powałkę co 2-3 dni. O ułożeniu gniazda na zimę pomyślałbym jednak za jakiś czas, teraz raczej skupił się na tym, żeby tej zimowej pszczoły było sporo w ulach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2014, 13:57 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Pogodny Piątek pisze:
O ułożeniu gniazda na zimę pomyślałbym jednak za jakiś czas,

Ja raczej układam gniazda przed podkarmieniem czy stymulacją na czerw. Rodzina rozkłada sobie zapasy w odpowiedni sposób i co do zasady nie powinno się tego układu burzyć. Oczywiście są sytuacje kiedy trzeba interweniować
Hej


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2014, 16:03 - śr 

Rejestracja: 29 maja 2013, 19:39 - śr
Posty: 47
Ule na jakich gospodaruję: .
ale dalej nikt nie odpowiedział na moje pytanie.. ściągać nadstawki przy podkarmianiu obudzającym czy nie?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2014, 19:24 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Jeśli nie masz już nic dalej to zostawiasz tak jak zimujesz czyli bez.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2014, 21:15 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
Nadstawki można schować do magazynu.
Faktycznie, jest takie przekonanie, że wstępnie gniazdo na zimę układa się po miodobraniu z lipy jeśli nie ma już kolejnego pożytku. To powszechne i sprawdza się. Osobiście jednak wolę w końcu lipca i początku sierpnia pogonić matki do ostrego czerwienia bez ograniczeń, żeby przygotować dobrą strukturę i siłę roju na zimowlę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2014, 22:56 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
Wiadomo, ale dajmy na to 12 ramek razy 2 korpusy i tak najlepsza matka nie zaczerwi :D Potem kwestia ubrania ramek przy zakarmianu.

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 kwietnia 2015, 22:11 - czw 
Pierwsza moja zimowla na 1/2 dadanta i jestem bardzo zadowolony pierwszej zimy na połówkach i na osiatkowanej dennicy. Było trochę obaw , czytając forum i słuchając , przeważnie tych co nie mają takich uli. :?: Że jak większy odstęp między ramkami , to rodzina nie przejdzie na górę.
Nie było z tym żadnych problemów , rodzinki doskonale sobie poradziły z przejściem na górny korpus. Zimowałem na 2x6 ramek. Zdecydowanie mniejsze zużycie pokarmu , niż w rodzinach z dużą ramką dadanta.
2 tygodnie temu zamieniłem korpusy , dając pokarm na dół. Później trochę pogoda płatała figle , było mokro , zimno, ale dziś zaglądam , a tam piękne rameczki z zasklepionym czerwiem w górnym korpusie. :jupi:
Dziś mimo kiepskiej pogody zrobiłem przegląd i jest super. Teraz pogoda , poszerzanie gniazd i być może ten ul okaże się dobrym wyborem na moje pożytki.
Dziękuję wszystkim , którym zadawałem wiele pytań odnośnie gospodarki w 1/2 dadanta. Jerzy , Pewex, Tomek52 i inni , :piwko:
Jasna sprawa , że rodziny muszą być silne , pokarm , a dałem 12 kg cukru na rodzinkę , odpowiednio rozłożony i będzie ok.
P.s Nie zapominajmy o zwalczaniu warozzy , bo to co było opisane wyżej , nie zda egzaminu , jeśli nie zlikwidujemy , jeśli nie wszystkiego , to w znacznej części varroa. :pala:


Na górę
  
 
Post: 16 kwietnia 2015, 22:28 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Marek Podlaskie pisze:
Że jak większy odstęp między ramkami , to rodzina nie przejdzie na górę.
Nie było z tym żadnych problemów , rodzinki doskonale sobie poradziły z przejściem na górny korpus. Zimowałem na 2x6 ramek.
na ramce niższej niż 20 cm. rodzina obsiada oba korpusy , więc taki problem nie mógł zaistnieć .
Marek Podlaskie pisze:
Zdecydowanie mniejsze zużycie pokarmu , niż w rodzinach z dużą ramką dadanta.

Dziwne jak dla mnie ?.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwietnia 2015, 10:52 - pt 

Rejestracja: 31 sierpnia 2007, 21:56 - pt
Posty: 959
Lokalizacja: Małopolska
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Ja za zimowałem na kilku 18-stkach czyli podobnych do 1/2 wszystko by się zgadzało co opisał Marek, tylko jedno ale, czerw o tym samym okresie był na 6 ramkach 18-stkach i 6 ramkach pełnych dadanta a to wielka różnica.
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 kwietnia 2015, 15:24 - pt 
wiesiek33 pisze:
na ramce niższej niż 20 cm. rodzina obsiada oba korpusy , więc taki problem nie mógł zaistnieć .

Wiesiek , może i tak jest według Ciebie i teraz po tej zimie według mnie.Ale ilu ma wątpliowści :?: Przeważnie Ci co nigdy nie stosowali małej ramki :!:
http://www.miesiecznik-pszczelarstwo.pl ... 1&start=30
A najlepszy jest ostatni post Skapiko. :thank: :brawo:
Każdy jak sprawdzi , będzie wiedział.


Na górę
  
 
Post: 11 maja 2015, 21:57 - pn 
Pierwsza wiosna z ulem 1/2 dadant i w tej chwili pszczółki mają zdecydowanie więcej miodku , niż w ulu z duża ramką gniazdową. Rozwój jest super , ale młode matki. Dziś poszło 7 sztuk pod kratę na jeden korpus.Z pewnością , jak przyjdzie ochłodzenie , lub przerwa w pożytkach , albo odkłady , albo rójka.Bo siła jest , więc trzeba być czujnym


Na górę
  
 
Post: 11 maja 2015, 22:44 - pn 

Rejestracja: 28 grudnia 2012, 18:48 - pt
Posty: 2450
Lokalizacja: Kraków/Jura
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
a ja dałem na wielkopolski 12r 1/2D z przeznaczeniem na odkład, odbudowały nawet matka złożyła kilka jajek. Po tygodniu po jajkach ani śladu, ramki zalane miodem, w gnieździe początek nastroju rojowego bo matka niema gdzie czerwić. Jak zwykle pszczoły zrobiły po swojemu. :haha:
Ale ja jestem jeszcze przeprowadzę do nadstawki dadanta ;)

_________________
Jedynie cenzor cesarski Jüang, Co umie dać się we znaki,
Nie żałuje swej pięknie haftowanej sukni, Pył ściera z uwagą, czyta. [Bo Juyi, Wiersze na ścianie]
http://www.pasiekatilia.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 11 maja 2015, 23:49 - pn 

Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 21:19 - ndz
Posty: 205
Lokalizacja: mazury
Marek Podlaskie pisze:
Pierwsza wiosna z ulem 1/2 dadant i w tej chwili pszczółki mają zdecydowanie więcej miodku , niż w ulu z duża ramką gniazdową.

Po prostu masz lepszą pszczołę, albo bardziej zadbałeś o tą rodzinę w 1/2D. Kształt i wymiar ramki nie przekłada się tak prosto na ilość miodu.
Ile masz rodzin na pełnej ramce, a ile na 1/2. Bo jeżeli tylko 1 to nie ma co porównywać. :luzik:

_________________
Pozdrawiam Gabriel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2015, 09:24 - wt 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
Ja mam rodziny rodziny na pełnej i na 1/2 te na pełnej słabo idą do nadstawek ,mają tendencje do zalewania gniazda.Dlatego w 1/2 może być więcej miodu w nadstawce :)

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2015, 09:41 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 sierpnia 2010, 18:56 - czw
Posty: 660
Lokalizacja: Sierzchowy, powiat Rawa Mazowiecka
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D, www.pogodnypiatek.pl
No cóż, można też podejść do tego matematycznie.
Jeśli pełna ramka ma wysokość 30 cm, a dwie ramki 1/2 mają dokładnie tyle samo, to pamiętać musimy, że w przypadku konfiguracji połówkowej przez środek rodni odpada pas o szerokości dolnej beleczki górnej ramki, przerwy między ramkami i górnej belki dolnej ramki - uśredniając 3 cm. Może tutaj należy upatrywać przyczyny zjawiska, które zaobserwował Marek. Jeśli matka ma złożyć tyle samo jaj, to automatycznie ze względu na mniejszą ilość komórek przy tej samej liczbie ramek w systemie 1/2D więcej miodu owady muszą złożyć w miodni. Ale to hipoteza - nigdy nie prowadziłem pod tym kątem obserwacji, ani wyliczeń.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2015, 09:49 - wt 

Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 21:19 - ndz
Posty: 205
Lokalizacja: mazury
Jeden zawodowy pszczelarz stosuje w standardowym korpusie 1/2D trochę wyższe ramki o wysokości 150mm zamiast 145. Twierdzi że 1 cm przerwy pomiędzy korpusami w zimie może powodować kłopoty w zimie, bo kłąb ma trudniej się przenosić między korpusami.
Czy zauważyliście podobne utrudnienia u siebie?

_________________
Pozdrawiam Gabriel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2015, 11:08 - wt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Pszczoły na zime muszą obejmować dwa półkorpusy i nie ma problemów z przechodzeniem /czyli tylko/ zimowanie silnych rodzin. Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 12 maja 2015, 21:05 - wt 
gabriel11 pisze:
Po prostu masz lepszą pszczołę, albo bardziej zadbałeś o tą rodzinę w 1/2D. Kształt i wymiar ramki nie przekłada się tak prosto na ilość miodu.
Ile masz rodzin na pełnej ramce, a ile na 1/2. Bo jeżeli tylko 1 to nie ma co porównywać. :luzik:

Myślę , że jednak ma. Na dużej ramce , jest tyle miejsca , że matula czerwi , a miód składają obok czerwiu. Do nadstawki wcale im się nie kwapi , przy słabszych pożytkach . Więc siedzą sobie na 8-10 ramkach dadana i jest im dobrze.Miodek pod nosem , a i po pierzgę nie trzeba daleko latać. :haha: Na małej matka zaczerwia całą ramkę , więc nie mają wyboru , muszą iść UP!
Co do pszczelarza zawodowego , to podobnie , jak na forum. Poczytaj i zobacz , ilu ludzi ma podobne ule i każdy inaczej gospodaruje. Tak się nauczył , tak mu pasuje i po co ma zmieniać. :?: Ja zmieniłem w ubiegłym roku na 9 uli 1/2 dadanta i w tym roku dojdą nowe rodzinki , właśnie na tej ramce.Bo już w ubiegłym roku , mimo słabych pożytków na małej ramce miały miodek , a na dużej mogłem tylko patrzeć , jakie mam silne rodziny z ramkami pełnymi czerwiu. Ale obok tego pustki pokarmowe. :(
Jak zazimujesz słabe rodzinki ,dasz za dużo ramek na pierwszym korpusie , to pójdą na boki , nie obejmą drugiego korpusu i :kapelan:


Na górę
  
 
Post: 21 czerwca 2015, 10:12 - ndz 
Jak narazie super sprawa , gospodarka na ramce 1/2 dadanta. Może problem z dźwiganiem korpusów , pełnych miodku :jupi: . Ale matki ograniczone na jednym korpusie , dbają o rozwój i siłę , więc kiedy straszono mnie , że nie będzie komu nosić miodu , okazały się przesadzone.
A matki , czerwią w większości od beleczki , do beleczki. Muszą jednak mieć ramkę trutową , bo będą robiły komórki trutowe.

Obrazek Obrazek


Na górę
  
 
Post: 27 czerwca 2015, 00:16 - sob 

Rejestracja: 21 sierpnia 2011, 21:19 - ndz
Posty: 205
Lokalizacja: mazury
Marek Podlaskie pisze:
Jak narazie super sprawa , gospodarka na ramce 1/2 dadanta. Może problem z dźwiganiem korpusów , pełnych miodku :jupi: . Ale matki ograniczone na jednym korpusie , dbają o rozwój i siłę , więc kiedy straszono mnie , że nie będzie komu nosić miodu , okazały się przesadzone.
A matki , czerwią w większości od beleczki , do beleczki. Muszą jednak mieć ramkę trutową , bo będą robiły komórki trutowe.


Marek, a nie boisz się że będą się roić przy tak ciasnym gnieździe?

_________________
Pozdrawiam Gabriel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2015, 09:26 - sob 
gabriel11 pisze:
Marek, a nie boisz się że będą się roić przy tak ciasnym gnieździe?

Powiem tak. Jak czytam o rójkach , to się czasami dziwię , że ja przez 5 lat miałem na samym początku tylko 2 rójki. Dałem kratę odgrodową w pionie i poszły w świat. Owszem co jakiś czas jest wgląd w gniazdo , matka na dolnym korpusie na 10 ramkach.matki młode z ubiegłego roku i w dwóch były mateczniki. :!:
Nad gniazdem , mam 2-3 nadstawki w zależności od siły rodzinki i w pierwszym roku na 1/2 jestem mega zadowolony.
Way? Odebrałem tyle miodu :mniam miodek: , najprawdziwszego bez deka dodatkowego cukru. :!: , że przez całe pszczelarzenie nie miałem i zrobiłem 12 odkładów dadanta 1/2. Więc narazie nie ma obawy o rójki , które jednak zawsze mogą się trafić. Jedyny mankament , jak dla mnie , to dźwiganie korpusów, szczególnie 12 ramkowych. Zdecydowanie nie polecam takich dadantów 1/2.


Na górę
  
 
Post: 27 czerwca 2015, 18:07 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 751
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Marek Podlaskie,
A jak pszczoły nie chcą wejść do nadstawki z samą wezą przez kratę w pełnym Dadancie ? Są takie rodziny co będą się "kisić" na dole ,a do nadstawki nie wejdą. :pala:

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2015, 18:10 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Trzeba z gniazda przełożyć dwie rameczki z krytym czerwiem do nadstawki a w ich miejsce wstawić węzę i wszystko ładnie przechodzi.

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2015, 18:24 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 października 2011, 19:38 - wt
Posty: 751
Lokalizacja: Świętokrzyskie
Jarek, jak do nadstawki włożyć pełną ramkę Dadanta ?

_________________
kulka96


"Nie wszystko, co jest oczywiste dla Ciebie, jest równie oczywiste dla innych"


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 czerwca 2015, 23:15 - sob 

Rejestracja: 15 września 2009, 11:54 - wt
Posty: 1305
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp i Dadant
Mówimy tutaj o ulu 1/2D

_________________
Pozdrowienia z Warmii


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 czerwca 2015, 11:31 - ndz 
kulka96 pisze:
Marek Podlaskie,
A jak pszczoły nie chcą wejść do nadstawki z samą wezą przez kratę w pełnym Dadancie ? Są takie rodziny co będą się "kisić" na dole ,a do nadstawki nie wejdą. :pala:

Witaj Marcinek. Miło Ciebie znowu powitać na forum teściu :pijemy: :haha:
Ja w większości dużej ramki nie mam żadnej kraty i nawet jak wejdą i zaczerwi matka kilka ramek , to przekładam do 1/2 dadanta i daję węzę. Mam ct46 , matka czerwi jak szalona na dole , a na górze 2x 12 ramek 25mm PEŁNYCH MIODU. :mniam miodek: Już drugi raz będzie wirowanie. :jupi:
Tylko muszę pilnować , bo coś chce zwiać ,a jedną nawet matkę wymieniły,Wczoraj oznakowałem młodą , czerwiącą już i jak się dogadam z gościem jadą na lipę te dwie rodzinki.
Co do 1/2 dadanta , zgadzam się , że w gnieździe jest sporo pszczoły , więc wolą dół niż nadstawkę , ale matka czerwi w dwóch ? były mateczniki. Ogólnie rok , jak pisałem w 1/2 dadanta super. Pozdrowionka


Na górę
  
 
Post: 29 lipca 2015, 20:09 - śr 

Rejestracja: 29 maja 2013, 19:39 - śr
Posty: 47
Ule na jakich gospodaruję: .
w 4 rodzinkach mam sytuacje problemową: gniazdo na dwóch korpusach 1/2 a matka czerwi tylko w jednym- dolnym (wcześniej górny w gnieździe był zalany miodem). Odwirowałem te ramka i wsadziłem ramka kilka razy przeczerwione, uzupełniłem żelazny zapas- po tygodniu matka dalej nie interesuje się górnym korpusem składają tam tylko cukier.
Od tygodnia co 2 dni dostają po 0,5L syropu1:1. Do górnego korpusu przełożyłem też kilka ramek z czerwiem otwartym. Pomimo tych zabiegów matka dalej nie interesuje się górnym korpusem. Jak ten problem rozwiązać ?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 lipca 2015, 14:00 - czw 

Rejestracja: 09 listopada 2011, 21:42 - śr
Posty: 450
Lokalizacja: Ruszajny k.Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Dadant i 1/2 Dadanta.
Karol_S, trzeba było zamienić miejscami całe korpusy, wtedy przenoszenie zapasów z dołu do góry jeszcze bardziej by pobudziło matkę do czerwienia. Możesz też do korpusu w którym matka nie czerwi przełożyć ją razem z ramką na której się znajduje .

_________________
Pozdrawiam
Lopez


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 sierpnia 2015, 23:53 - sob 
Karol_S pisze:
Od tygodnia co 2 dni dostają po 0,5L syropu1:1



za dużo im dajesz


Na górę
  
 
Post: 02 sierpnia 2015, 00:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
juljan pisze:
Karol_S pisze:
Od tygodnia co 2 dni dostają po 0,5L syropu1:1

za dużo im dajesz

A na jakiej podstawie twierdzisz że za dużo?
Co prawda naczelny pszczelarz ostatnio też namolnie zaleca tylko 0,3 L/2 dni. Ostrowska natomiast pisze, że pożytek wybitnie rozwojowy to o 0,5 l dziennie - no ale cóż tam Ostrowska.

Moim zdaniem 0,5 co 2 dni to w sam raz akuratna dawka na pobudzenie czerwienia, a w okresie całkowicie bezpożytkowym to nawet za mało.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 sierpnia 2015, 02:45 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 sierpnia 2012, 21:31 - wt
Posty: 861
Lokalizacja: Okolice Rybnika (Śląskie)
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej --> 1/2 Dadant
przy 0,5 zaczną zalewać gniazdo i tyle bedzie z miejsca do czerwienia

_________________
Pamiętajcie ,,Przy Pszczołach Nie Ma Jutra''


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 sierpnia 2015, 06:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Jak ktoś ma korpusy i ramki - to najlepszy okres na przerobienie pokarmu zimowego.. U mnie dostają litr co 2 dni. Trzeba tylko miejsce monitorować...

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 02 sierpnia 2015, 09:09 - ndz 
JM pisze:
Co prawda naczelny pszczelarz ostatnio też namolnie zaleca tylko 0,3 L/2 dni.
Można i litr na tydzień podać, ważne by w dekielku na słoiku była jedna max dwie dziurki zrobione gwoździem do zbijania ramek fi 1,4 do 2 mm jeśli podaje się w słoikach, jeśli w podkarmiaczkach nie więcej jak 300 ml co dwa dni. Oczywiście jeśli daje się gotowe syropy bo cukier po tygodniu w słoiku z jedną dziurką zacznie fermentować a jak zwiększy się ilość dziurek to szybko pobiorą i odłożą w plastry poszywając. Ja karmię co dwa dni po 300 ml i tak podawana karma u mnie daje najlepsze efekty a jeśli ktoś chce sobie karmić na czerw czyli rozwojowo innymi dawkami to proszę bardzo, Wasze pszczoły, Wasze podsycanie rozwojowe, mnie nic do tego.


Na górę
  
 
Post: 02 sierpnia 2015, 11:34 - ndz 

Rejestracja: 07 marca 2013, 17:54 - czw
Posty: 627
Lokalizacja: Baćkowice
Ule na jakich gospodaruję: WP=> Wlkp
Tak jak u Cyniga z ciastem które jest odkladane do plastrów tak samo jest z dawka 300ml syropu. Ktos prowadził doświadczenia z których wynikalo ze danie pszczołom 3l syropu prawie tak samo je pobudza do rozwoju jak Male dawko podawane codziennie. 300ml to chyba same sobie na dzień przyniosą nawet gdy nam się wydaje ze maja juz pustynie

_________________
Nie mów że coś jest niemożliwe
jeśli tego nie próbowałeś


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 277 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 7 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji