FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 19:27 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
Post: 28 grudnia 2014, 22:40 - ndz 

Rejestracja: 10 czerwca 2014, 08:37 - wt
Posty: 57
Lokalizacja: Okolice Siemiatycz Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: kombinowany dadanta
Miejscowość z jakiej piszesz: białystok
Witam. Od następnego roku planuję zakupić dwa odkłady do Dadanta 15 ramek z nadstawką na 1/2 ramki. Pożytki mam raczej słabe głównie wielokwiat, zapuszczone pola, lasy mieszane. Jakie pszczoły są preferowane do takiego ula, na takie pożytki?
Czy wszystki pracują w nadstawkach?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 grudnia 2014, 23:23 - ndz 
Najpierw przeczytaj jakąś książkę o pszczołach, a później sam będziesz się śmiał jak głupie zadałeś pytanie.


Na górę
  
 
Post: 29 grudnia 2014, 00:00 - pn 

Rejestracja: 24 sierpnia 2011, 23:35 - śr
Posty: 4140
Lokalizacja: Ełk
Ule na jakich gospodaruję: 1/2D
Za pozwoleniem nie jakąś "książkę o pszczołach" tylko rzetelny podręcznik pszczelartstwa polskiego autora bo na rynku pełno różnych durnych , kolorowych książeczek dla zachodnich analfabetów z których czytania nic nie wynika. Podręcznik może być nawet archaiczny, ale tylko w nim są podstawy. Linia pszczół mało istotna, szczególnie na początku. Kup u sprawdzonego hodowcy , a będą łagodne , zdrowe i pracowite. Nie kupuj rójek i nie szukaj odkładów budżetowych , lepiej dołożyć parę groszy a mieć od początku silne rodziny.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2014, 10:50 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Łączna kubatura circa 22 ramek dadanta przy 1 półnadstawce. Najmniejszy ul, to to nie jest, gniazdo obszerne.
Napisz czy przewidujesz więcej jak 1 nadstawkę?
Napisz jaka zabudowa i ile wylotków?
Opisz jak przewidujesz korzystanie z przestrzeni bocznych gniazdowych? To też zaważa na wydajności i miodobraniach.
Opisz coś szerzej o pożytkach, to znaczy co kwitnie u ciebie po kolei? I jakie pożytki przewidujesz na towarowe, kiedy. Bo widzisz las mieszany to albo nektar, albo spadź, albo i spadź i nektar, zależy co tam jest, jakie krzaki do tego. To samo z łąkami. Zapuszczone pole to albo zapuszczone pole, albo cenne pastwisko dla pszczół, gdzie coś ciągle może kwitnąć.

Tak to sobie można gdybać.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 grudnia 2014, 23:38 - pn 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:35 - pt
Posty: 36
Lokalizacja: Chełm
Witam Cię Kolego janmar64:z zadanego pytania wynika że jest Kolega początkującym ,jest to normalne.Kolego, na słabe pożytki to wybrał Kolega
za bardzo duży ul 15 ramkowy,jest to ul bardzo dobry ale na duże pożytki i dla doświadczonego pszczelarza,chodzi o to aby umieć stymulować rozwojem rodziny pszczelej do panujących w danym momencie pożytków.Prawdopodobnie będzie potrzebna Koledze krata przegrodowa aby trzymać na cugle mateczkę w czerwieniu.Posłuchaj Kolegę ADRIANOS bo On Ci sensownie opisał.Pozdrawiam Kolegę.Proponuję mateczkę krainkę linii CT 46 jest pszczółka bardzo pracowita na nektar i spadzią nie gardzi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2014, 00:17 - wt 

Rejestracja: 10 czerwca 2014, 08:37 - wt
Posty: 57
Lokalizacja: Okolice Siemiatycz Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: kombinowany dadanta
Miejscowość z jakiej piszesz: białystok
Dziękuję za zainteresowanie. Fajnie, że olaliści zielonego.
Adiiannos podsyłam trochę danych. Ule są z zabudową na ciepło z jednym wylotkiem , ddennica stała, ocieplony, daszek z wentylacją izolowany. Planuję wydzielić kratą pionową miodnię i korzystać z 1 nadstawki. Ze względu na pracę nie mogę być ciągle przy pszczołach , wpadam na sobotkę albo urlop. Planuję mieć ok 5 lub 6 uli na miodek dla siebie, rodziny a główni żeby się nimi cieszyć (tak zakładam). Z pożytków mam trochę leszczyny, wierzby,kruszyny, kilkanaście drzewek owocowych i las mieszany. Dużych pożytków towarowych nie mam w okolicy. Na nieużytkach jest trochę ziół, trochę ostu. Coś tam zawsze kwitnie do jesieni.Łąki teź raczej kwitńące bo późno koszone i tylko raz. Mam ogŕódek to planuję posiać trochę faceli, gorczycy tak po 100mk. z 30 słoneczników . Akacji i lipy brak. Z późnych to troszkę wrzosu i nawłoci. Nawłoć dopiero nasadzam.
Co sądzisz o ulach na ciepło?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2014, 01:18 - wt 

Rejestracja: 01 kwietnia 2010, 12:15 - czw
Posty: 319
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: WL
hehe tak sobie siebie wspominam jak zaczynałem, wtedy też dla pszczół widziałem kilka drzewek jakąś łąkę itp., Początkujący pszczelarz widzi kilka procent tego z czego korzystają pszczoły. Weź mapę zakreśl sobie okrąg o promieniu 1km i drugi o promieniu 3 km, przejedź się po okolicy będziesz wiedział więcej. Jakich pszczół bys nie nabył do tego ula na początku pszczelarzenia, nie da ci to żadnych gwarancji zbiorów - kup pszczoły łagodne , żebyś sie nie zraził przy nauce. Apropo zabudowy na ciepło twojego ula, jak duży ma wylotek?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2014, 20:50 - wt 

Rejestracja: 10 czerwca 2014, 08:37 - wt
Posty: 57
Lokalizacja: Okolice Siemiatycz Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: kombinowany dadanta
Miejscowość z jakiej piszesz: białystok
Wylotek 20cm na 2cm


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2014, 21:02 - wt 
janmar64 pisze:
Co sądzisz o ulach na ciepło?
Jak lubisz po drabinie skakać za rójkami to oczywiście zostań przy ciepłej zabudowie w tym typie ula. W ciepłej zabudowie mimo wszelkich zabiegów jakie stosowałem by nie doszło do rójki nawet rodziny z matkami rocznymi a zdarzało się że i z poddawanymi w tym samym roku się roiły (początkiem maja poddana młoda matka a w czerwcu rójka) dlatego zmieniłem na zabudowę zimną i od czterech lat problemu z rójkami nie mam, oczywiście przy wszystkich swoich zabiegach przeciwrójkowych jakie stosuję.


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2014, 21:19 - wt 
PasiekaCordovan pisze:
Jak lubisz po drabinie skakać za rójkami to oczywiście zostań przy ciepłej zabudowie

To nie ma aż tak dużego znaczenia bardziej zależy to od matek jakie będzie miał. W tym roku obserwowałem rodziny kolegi i byłem z szokowany jak ciasno je trzymał (pierwszy rok) i mu się nie wyroiły były to BF Dunki ale jakie nie wiedział, wiosna kupił takie rodziny.


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2014, 21:26 - wt 
ja-lec pisze:
To nie ma aż tak dużego znaczenia bardziej zależy to od matek jakie będzie miał
Od matek poniekąd też ale nawet rodziny z matkami o granicznie niskiej skłonności do rójki szybciej się wyroją w zabudowie ciepłej jak w zimnej.


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2014, 21:48 - wt 
PasiekaCordovan, To jest tak albo się wyroją w maju albo w czerwcu.


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2014, 21:53 - wt 
ja-lec pisze:
PasiekaCordovan, To jest tak albo się wyroją w maju albo w czerwcu.
albo wcale, zależy to min. właśnie od: konstrukcji ula, matki, pogody, układu pożytków i samego pszczelarza.


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2014, 22:00 - wt 
PasiekaCordovan, O, O właśnie!


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2014, 22:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
O w mordę to co ja mam zrobić jak większość uli mam na zabudowę ciepłą, już ich nie zmienię bo mam ich ponad 30. Jak do tej pory to nigdzie nie wyczytałem, że w cieplej zabudowie bardziej się roją :thank: :shock:

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2014, 22:51 - wt 
waldek6530 pisze:
już ich nie zmienię bo mam ich ponad 30
a cóż to za problem zmienić wylot z jednej ściany na drugą? jaki Ty masz typ ula?


Na górę
  
 
Post: 30 grudnia 2014, 23:16 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
Nie ma opcji te ule są przygotowane dla platform na wywózkę i ich wymiary zewnętrzne są pod platformę i nie jest możliwe zmienić im wyloty musza mieć w ścianie szczytniej, te ściany są krótsze , boczne dłuższe i nie da rady inaczej ich na platformach postawić. Już tak muszę mieć. A są to warszawiaki poszerzone o ramce wys. 32 cm. korpusowe.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 30 grudnia 2014, 23:20 - wt 
waldek6530 pisze:
A są to warszawiaki poszerzone o ramce wys. 32 cm. korpusowe.
ilo ramkowe? jakie masz wymiary korpusów?


Na górę
  
 
Post: 31 grudnia 2014, 15:48 - śr 

Rejestracja: 16 listopada 2007, 20:35 - pt
Posty: 36
Lokalizacja: Chełm
Szanowny Kolego Waldek 6530 :ten wymiar wysokości ramki to nie jest wymiarem ramki warszawskiej poszerzanej,to jest ramka jakaś trochę zrobiona w/g swojej koncepcji,ale w porządku.Pozdrawiam Kolegę Waldka.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 31 grudnia 2014, 20:00 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
One są trzynastoramkowe i korpusy nie dają się obracać bo ich poziomy przekrój to prostokąt.
vigor48 pisze:
Szanowny Kolego Waldek 6530 :ten wymiar wysokości ramki to nie jest wymiarem ramki warszawskiej poszerzanej,to jest ramka jakaś trochę zrobiona w/g swojej koncepcji,ale w porządku

Zgadza się to nie jest typowy warszawiak. Ja takie pierwsze ule kupiłem, pszczelarz od którego kupiłem pierwsze pszczoły w tych ulach przekonał mnie, że na takiej wysokości ramki lepiej odrtabiają węzę. Po zakupie pierwszych kilka na ich wzór zrobiłem sam i już tak u mnie zostało. Mam też kilkanaście typowych warszawiaków ale one stoją na miejscu. Tych o obniżonej ramce zimą z 2012/2013 wykonałem 14 sztuk, które w 2013 roku zasiedliłem i w tym roku pierwszy raz pojechałem na wędrówki. Teraz mam już dorobionych chyba z 20 korpusów z 40 półkorpusów i pewnie z 20 dennic i zmieniał już na razie tego typu ramki nie będę. W tym roku zrobiłem 300 ramek gniazdowych około 400 nadstawkowych do tych korpusów to już tak musi zostać.
A jeszcze zapytam odnośnie pędu do rójki w zabudowie ciepłej : znam dwóch pszczelarzy z mojego rejonu, którzy maja pawilony na 48 uli. Ule te są na ramkę wielkopolską ale obsługiwane są od tyłu i wszystkie są na zabudowę ciepłą z tego co oni mi mówili to w sezonie jak mieli jedną rójkę to był max. i dlaczego im się nie roiły. Po drzewach za nimi by nie skakali bo to młodzieniaszki około 80-tki.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 01 stycznia 2015, 08:24 - czw 
waldek6530, rójka nie będzie spowodowana samą zabudową ciepłą ula, jest to zbiór czynników jakie do niej doprowadzają, można tego oczywiście uniknąć stosując róże zabiegi przeciw rójkowe. Po prostu w zabudowie ciepłej istnieje większe prawdopodobieństwo wystąpienia rójki niż w zabudowie zimnej co nie oznacza, że musi ona wogóle wystąpić lub że wystąpi w ulu o zabudowie ciepłej a w tym na zimno nie.


Na górę
  
 
Post: 01 stycznia 2015, 22:19 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
O z tym się całkowicie zgadzam kol. PasiekaCordovan. W tym roku oj nie w tamtym roku na rzepaku kilka rodzin wpadło mi w nastrój rojowy w tych ulach nawet chyba trzy mi się wyroiły. Stało się tak dlatego, że nie posiadałem doświadczenia jak szybko pszczoły potrafią rosnąć w siłę na rzepaku. Dolne korpusy (rodnie) w kilka dni były pełne czerwiu po 12 ramek dałem im górne korpusy z suszem i węzą ale zrobiłem błąd, że nie przeniosłem części ramek z zasklepionym czerwiem do góry aby przewietrzyć rodnię i dlatego poszły mi rójki w tym roku będę mądrzejszy, inaczej podejdę do tego zagadnienia.

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji