FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 13:06 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
Post: 07 stycznia 2016, 13:07 - czw 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
ile kosztuje w detalu miód np u Niemca, Anglika, Francuza, Czecha, Ukraińca i Polaka
ile kosztuje sprzęt do pasieki u Niemca, Anglika, Francuza, Czecha, Ukraińca i Polaka.
Jak by tam były takie tanie sprzęty to by od Łysonia w Europie nie kupowali.
W KPWP nie jest napisane, że masz kupować od Łysonia kupuj tam gdzie taniej w całej UE masz wybór tylko czy jest taniej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2016, 13:18 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
DROBNY, Dalej nie rozumiesz. W ogóle u nich nie kupię, bo wolę dać za materiał i robociznę komuś normalnemu, jak skorzystać z tej wątpliwej przyjemności jaką jest dotacja, bo wychodzi mnie taniej, jak u nich i niejednokrotnie jest to lepiej wykonane. Jakby dotacje były do tego co mogę, to bym miał z tej dotacji oszczędność. A tak nie mam, bo zapłacę tyle samo albo i więcej.
I nie drąż tak tych cen za granicą. Bo z tym też źle rozumujesz.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2016, 13:24 - czw 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
adriannos pisze:
DROBNY, Dalej nie rozumiesz. W ogóle u nich nie kupię, bo wolę dać za materiał i robociznę komuś normalnemu, jak skorzystać z tej wątpliwej przyjemności jaką jest dotacja, bo wychodzi mnie taniej, jak u nich i niejednokrotnie jest to lepiej wykonane. Jakby dotacje były do tego co mogę, to bym miał z tej dotacji oszczędność. A tak nie mam, bo zapłacę tyle samo albo i więcej.
I nie drąż tak tych cen za granicą. Bo z tym też źle rozumujesz.

To ty chyba nie rozumiesz
Przecież jeżeli masz możliwość, że ktoś ci zrobi taniej, lepiej to niech ci da ofertę załącz ją projektu podpisz umowę ze związkiem, potem to kup dostaniesz fakturę zapłać, ARR zwróci ci 50%. jeżeli to jest trudne do wykonania lub ci się nie opłaca to nie narzekaj na innych tylko na siebie, że ci się nie chce.
A z zagranicą to ty wyjechałeś.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2016, 13:27 - czw 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
http://www.icko-apiculture.com/fr/extra ... etras.html
http://www.tesco.com/groceries/product/ ... =254850860
tak dla przykładu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2016, 13:38 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Tak dla przykładu, może to ci rozjaśni trochę w głowie. 2 sytuacje.
Coś kosztuje po zrobieniu 1000 zł, ze wszystkim. Płacę za to 1000, dostaję z tego z powrotem połowę, wydałem 5 stów. Mam albo dla siebie 4 stówy, albo coś jeszcze za to kupię.
Coś kosztuje 1000 zł, płacę za to 1800, zwracają 9 stów. Wydałem więc 9 stów.
Gdzie zaoszczędziłem?
Czy mam jakiś wybór, skoro ceny są windowane, bo można?
Gdzie są w jednej i w drugiej sytuacji pieniążki z dotacji?

Widzisz, to dofinansowanie, to mi nic nie daje i nie da. Jak dla mnie powinni to zlikwidować i każdy zaopatrzy się indywidualnie i ceny od razu by w dół poszły, bo byłaby wreszcie konkurencja, albo niech dadzą kasę do ula, a wtedy ja mam możliwość sprawić sobie to co chce i u kogo chce, a nie że mi dyktują, a stawki mają wszyscy podobne, bo oni wiedzą, że mogą.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2016, 13:42 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
Czy Ty na prawdę nie widzisz co Ci się tłumaczy i nie rozumiesz, czy się droczysz..

Jak chcesz tanio to masz:
http://www.aliexpress.com/item/2015-HOT ... 18400_6149

74$ nierdzewna miodareczka.

tylko jak widzisz, koszty wysyłki całkiem pokaźne - co odpowiada, dlaczego nie kupuje się zagranicą. Ten syf z Tesco co pokazujesz.. jak mi żal..

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2016, 13:51 - czw 
DROBNY pisze:
ile kosztuje w detalu miód np u Niemca, Anglika,

Mogę Ci odpowiedzieć a ceny znasz
gdybym sprzedał tonę miodu tak jak płacą Niemcowi i Anglikowi mógłbym leżeć do góry ptysiem przez 2 lata
nie patrz na ceny sprzętu bo są porównywalne i raz wydana inwestycja to jest dla przeciętnego kowalskiego na całe życie !


Na górę
  
 
Post: 07 stycznia 2016, 18:21 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
DROBNY, ceny z tesco czegos co niby ma przypominac miod w Anglii to nalezalem do zwiazku dostawalem cennik nie pamietam juz dokladnie ale za kologram wychodzilo okolo 20f musze poszukac czy jeszcze mam te pisma u nas w Kaufland niby spadziowy 1k 30 zl jak dobrze pamietam


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2016, 20:24 - czw 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
adriannos pisze:
Tak dla przykładu, może to ci rozjaśni trochę w głowie. 2 sytuacje.
Coś kosztuje po zrobieniu 1000 zł, ze wszystkim. Płacę za to 1000, dostaję z tego z powrotem połowę, wydałem 5 stów. Mam albo dla siebie 4 stówy, albo coś jeszcze za to kupię.
Coś kosztuje 1000 zł, płacę za to 1800, zwracają 9 stów. Wydałem więc 9 stów.
Gdzie zaoszczędziłem?
Czy mam jakiś wybór, skoro ceny są windowane, bo można?
Gdzie są w jednej i w drugiej sytuacji pieniążki z dotacji?

Widzisz, to dofinansowanie, to mi nic nie daje i nie da. Jak dla mnie powinni to zlikwidować i każdy zaopatrzy się indywidualnie i ceny od razu by w dół poszły, bo byłaby wreszcie konkurencja, albo niech dadzą kasę do ula, a wtedy ja mam możliwość sprawić sobie to co chce i u kogo chce, a nie że mi dyktują, a stawki mają wszyscy podobne, bo oni wiedzą, że mogą.

No i zaczynasz myśleć. Nigdzie w KPWP nie ma napisane od kogo masz kupić sprzęt dlatego już dobrze kombinujesz. za te same pieniądze co u Ł. możesz mieć jak trochę się postarasz to samo i jeszcze coś. Nikt nikomu nie narzuca. Ł. to jest najprostsze i najwygodniejsze rozwiązanie co nie znaczy, że najtańsze i najlepsze.
Ale teraz spójrz na dotacje jeszcze inaczej masz na matki, leki, szkolenia, analizy miodu i jakimś sposobem jeszcze spory zwrot do sprzętu (do 70 zł do rodziny) mając 30 rodzin masz do dyspozycji 2100, możesz kupić sprzęt za 4200 brutto, gdyby była kasa do ręki to na to wszystko( matki, leki, szkolenia, analizy miodu, sprzęt) miałbyś 600 zł. wiem zaraz powiesz ale sam decydujesz. Teraz też sam decydujesz a pieniądze idą do tych którzy inwestują a ci co zadają sobie trochę trudu w poszukiwaniu lepszego dostawcy bardziej korzystają.
Myśleć, liczyć i nie zawsze iść na łatwiznę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2016, 20:30 - czw 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
adamjaku pisze:
Czy Ty na prawdę nie widzisz co Ci się tłumaczy i nie rozumiesz, czy się droczysz..

Jak chcesz tanio to masz:
http://www.aliexpress.com/item/2015-HOT ... 18400_6149

74$ nierdzewna miodareczka.

tylko jak widzisz, koszty wysyłki całkiem pokaźne - co odpowiada, dlaczego nie kupuje się zagranicą. Ten syf z Tesco co pokazujesz.. jak mi żal..

to bym sobie nią na wirował tą miodareczką, ręka by mi odpadła i na chleb bym nie zarobił.
ale na tej stronie jest też taka
http://www.aliexpress.com/item/24-Frame ... 9.7.A8j5tk
860 $
ale to i tak dla mnie za mała
u Ł. kupiłem za ponad 5 tyś 2 razy większą.
A czy się nie widzę co mi się tłumaczy - doskonale wiem o co kaman i doskonale wiem, że 80 % korzystających z dotacji z KPWP nie rozumie zasad jego działania. Albo są wprowadzani w błąd albo nie chcą tego zrozumieć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2016, 20:40 - czw 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
BoCiAnK pisze:
DROBNY pisze:
ile kosztuje w detalu miód np u Niemca, Anglika,

Mogę Ci odpowiedzieć a ceny znasz
gdybym sprzedał tonę miodu tak jak płacą Niemcowi i Anglikowi mógłbym leżeć do góry ptysiem przez 2 lata
nie patrz na ceny sprzętu bo są porównywalne i raz wydana inwestycja to jest dla przeciętnego kowalskiego na całe życie !

To mało ci do szczęścia potrzeba.
Zapytaj Mittelwand, po ile skupują miód w Austrii spadziowy, rzepakowy on tam sprzedaje w dużych ilościach.
Ceny miodu też się nie wiele różnią to jest kwestia 1 do 1,5 euro a jeżeli ktoś sprzedaje taniej to już jego wina.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2016, 23:19 - czw 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
Drobny nie wiem jak u was jest z zakupami, u nas tj.Gorzów Wlkp. Było tak, że WZP podpisywał umowy z tymi co mieli umowy z agencją rolną /rok 2013/, nie można było brać sprzęty od tych co takowych umów z agencją nie mieli czyli "wolna rączka ale w trybach", podobnie było w 201 4 z matkami, podpisano umowę z Dutkowiakiem i trzeba było brać co ma, ale nie miał tych lini co mnie interesowały, to musiałem kupić bez dopłat. Nie wiem jaj było w 20 15 i jak będzie w 20 16roku. Jeszcze nadmienię, że żeby dostać dofinansowanie na sprzęt to w roku poprzednim trzeba było mieć minimum 24 rodziny. Nowi pszczelarze nie łapali si na takie dotacje.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 stycznia 2016, 23:34 - czw 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
Koledzy, nie ma sensu moim zdaniem kopać się o sposób przydzielania dotacji gdyż z różnych względów o których pisaliśmy wyżej jeszcze przez wiele lat będzie tak a nie inaczej. Jedynym sposobem obejścia go jest sposób który zasugerował DROBNY, . W nawiązaniu do wcześniejszych posłów - napisałem list o którym rozmawialiśmy. Czekam na propozycje kolegów światłych w prawie którzy byliby w stanie zaproponować gotowe zmiany np w art 78KW, oraz w art 35 ustawy o ochronie zwierząt oraz w innych mogących dotyczyć ochrony pszczół. Miło by było również gdyby w języku prawniczym opisano zmianę zakresu ścigania za wytrucie lub podtrucie pszczół z dotychczasowego " na wniosek" na " z urzędu". Jeśli nikt nie pomoże jak prognozuje BoCiAnK, to sam spróbuję znaleźć odpowiednią osobę a efekt końcowy umieszczę na forum. Propozycje wysyłajcie na pw bo inaczej będzie rozgardiasz.

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2016, 01:12 - pt 

Rejestracja: 15 sierpnia 2013, 16:42 - czw
Posty: 403
Lokalizacja: Jestem Polakiem i jestem z tego dumny
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
Skoro mowa o ciągnikach Lamborghini... Wiesz może ile kosztowały gdy nie było dotacji? A wiesz o ile zdrożały po wprowadzeniu dotacji? Pewnie nie wiesz więc dowiedz się i pisz o tym. Skoro nie wiesz to lepiej nie zabieraj głosu.
ps. gdyby nie chciało ci się szukać takich informacji to pomogę - zdrożały o dotację. A cha- gwoli uzupełnienia - Ursusy też można kupić na dotację ale kosztują mniej więcej tyle samo co te zagraniczne... Jeśli to nie daje ci do myślenia to przykro mi.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2016, 14:26 - pt 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 17:43 - pn
Posty: 764
Lokalizacja: łódzkie
vega pisze:
Skoro mowa o ciągnikach Lamborghini... Wiesz może ile kosztowały gdy nie było dotacji? A wiesz o ile zdrożały po wprowadzeniu dotacji? Pewnie nie wiesz więc dowiedz się i pisz o tym. Skoro nie wiesz to lepiej nie zabieraj głosu.
ps. gdyby nie chciało ci się szukać takich informacji to pomogę - zdrożały o dotację. A cha- gwoli uzupełnienia - Ursusy też można kupić na dotację ale kosztują mniej więcej tyle samo co te zagraniczne... Jeśli to nie daje ci do myślenia to przykro mi.

Na forum pszczelarskim nie będę pisał o cenach ciągników tylko dałem przykład pewnej filozofii i polityki. Na tych ciągnikach i maszynach najwięcej zarabiają polscy pośrednicy (wiem ile potrafią zejść z ceny jak zaczyna się negocjacje).
W przypadku naszych producentów łatwiej jest się dogadać i negocjować cenę ale lepiej być nerwusem i narzekać niż zacząć logicznie i praktycznie myśleć i działać ale wiem, że niektórych myślenie strasznie boli.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2016, 15:37 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Mojm zdaniem nie jest problemem wysokosc dotacji czy zasady ich otrzymania problemem jest sama dotacja :lol:

Częsc pszczelarzy potrafi korzystać z tego narzędzia i się rozwija inni natomiast z różnych zresztą powodów nie korzystają :( .

Dalej działa znany mechanizm jak ja nic z tego nie mam to niech On tez się nie dorabia :haha: smutne to ale jakże znajome :oops: .

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2016, 15:53 - pt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Zdzisław., kupuje sprzęt i inne akcesoria łącznie z ulami za gotówkę. Cenę uzgadniam albo z producentem, a za zwyczaj z producentem i bez żadnej łaski szybko sprawnie, może cena podobna jak z dotacji z tym, że nie muszę się nikomu tłumaczyć i z tym mogę robić co chcę.A do tego zastanawiam się czy warto jeszcze należeć do związku, pasiekę ubezpieczam bez żadnych problemów. Lekarstwa dostępne, a dla moich 40 uli to spokojnie na robię tabletek,a butelka amitrazy kosztuje 50 zł. Apiwarol też można kupić za 40 zł. Na sprzęt nie czekam bo odbieram zaraz po umówieniu się z producentem, dla mnie dotacja nie istnieje i też daje radę.Jako emeryt spełniam moje hobbystyczne potrzeby.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2016, 15:58 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 grudnia 2010, 23:05 - sob
Posty: 3002
Lokalizacja: Łódź
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Marian., i to rozumie :wink: ale nie postulujesz zeby dopłaty zlikwidować z tego powodu ? A moze sie myle :wink: .

_________________
Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2016, 16:51 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Rob, pasowałoby w piśmie uwzględnić same pozytywy w rozproszonych po całym kraju małych przydomowych pasiek ,jako główny zapylacz nie będzie to trudne w zrozumieniu dla decydentów .Więcej pożytku dla kraju niesie 500 uli rozproszonych na dużych obszarach niż te 500 w jednym miejscu.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 stycznia 2016, 17:19 - pt 

Rejestracja: 27 listopada 2010, 00:02 - sob
Posty: 1909
Lokalizacja: Szprotawa
Ule na jakich gospodaruję: WP leżak i WP korpus
Zdzisław., nie, nie postuluje, jak ktoś chce niech bierze, ja jestem tego zdania, że nie lubię się płaszczyć i prosić o coś co tak samo mi się należy, zamówisz coś, a następnie dostajesz, że brakuje pieniędzy bo inny nabrał za dużo , bo jak dają to trzeba brać, a znam takich.Po drugie jest to moje i wara im od mojej własności, po trzecie ileż to można kupować tego sprzętu na zapas, w myśl zasady, bo dają.Wiem o takich co tego sprzętu nigdy nie użyje, ale bierze kosztem innych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2016, 18:09 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
kudlaty pisze:
Marcinluter pisze:
prezydentowi Andrzejowi Dudzie

a co ma Duda do pszczelarzy, w PL prezydent jest naczelnikiem sil zbrojnych i pełni funkcje reprezentacyjną i ma niewiele do powiedzenia
sprawa dotyczy ministerstwa rolnictwa, trzeba też zaktualizować prawo



I ma swoje prerogatywy nadane w konstytucji. Gdy obywatel chciałby coś zmienić na poziomie legislacyjnym należało by zebrać 500 tyś podpisów a Prezydent w swych uprawnieniach ma takie prawo jak inicjatywa ustawodawcza. Lekcja podstaw prawa konstytucyjnego gratis.

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 stycznia 2016, 19:14 - sob 

Rejestracja: 11 stycznia 2010, 01:33 - pn
Posty: 2667
Lokalizacja: Śląsk...ale Dolny ;)
W celu przeprowadzenia zmian w ustawie w ramach obywatelskiej inicjatywy ustawodawczej należy najpierw powołać komitet inicjatywy ustawodawczej. Następnie zebrać 1000 podpisów i poinformować o tym fakcie Marszałka Sejmu. Od daty powiadomienia Marszałka jest 3 miesiące na zebranie 100000 tysięcy podpisów i przedstawienie projektu ustawy lub zmian do niej. Biorąc pod uwagę liczbę pszczelarzy, możliwe do zrobienia niestety teoretycznie gdyż jak pisał wyżej Bogdan - płaczą wszyscy a gdy coś trzeba zrobić większość i tak d... Wypina

_________________
https://t.me/pump_upp


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2017, 15:58 - ndz 

Rejestracja: 23 lutego 2012, 20:53 - czw
Posty: 19
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
,,jest wniosek do Uni wniosek do Uni złożyli Węgrzy, a nasi pszczelarze się tylko dołączyli"
http://www.tvp.pl/in...7-1210/34593759

Może, warto o tym podyskutować?
...............................................................................................................
Jan Dzierżoń - Ślązak - Ojciec współczesnego pszczelarstwa


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 26 listopada 2017, 18:38 - ndz 

Rejestracja: 03 grudnia 2012, 20:56 - pn
Posty: 405
Lokalizacja: Warmia
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 Dadant
viewtopic.php?f=26&t=20561


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2019, 11:56 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
Wczoraj mieliśmy zebranie w naszym stowarzyszeniu i już na 100% wiadomo żeby uzyskać dotacje do sprzętu musimy mieć RCHD lub SB.Ale na leki ,odkłady matki nie jest potrzebne.


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2019, 13:09 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
henry650 pisze:
Wczoraj mieliśmy zebranie w naszym stowarzyszeniu i już na 100% wiadomo żeby uzyskać dotacje do sprzętu musimy mieć RCHD lub SB.Ale na leki ,odkłady matki nie jest potrzebne.henry


Nie jest tak do końca. Zapis w Rozporządzeniu mówi, że beneficjentami pomocy w ramach programu sprzęt mogą być:
"Pszczelarze, producenci produktów pszczelich – umieszczający na rynku te produkty zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa"

Zgodnie z przepisami prawa można sprzedawać miód na Sprzedaż bezpośrednią lub na RHD ale i można też np. sprzedawać do skupu. Aby sprzedawać do skupu nie potrzebujemy ani RHD ani SB a nadal robimy to legalnie. Więc zapis ten jest martwy, bo kto nie ma SB czy RHD zawsze może powiedzieć, że sprzedaje do skupu. Pszczelarz nie ma też, żadnego obowiązku posiadania ani przechowywania potwierdzenia takiej transakcji.
Sztuka dla sztuki.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2019, 13:16 - czw 

Rejestracja: 26 kwietnia 2019, 07:34 - pt
Posty: 49
Lokalizacja: okolice Olsztyna
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie 12R
Miejscowość z jakiej piszesz: Olsztyn
Wydaje mi się, że "umieszczającym na rynku" w takiej sytuacji jest firma skupująca a nie pszczelarz, który do tej hurtowni sprzedaje...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2019, 13:20 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
seba78 pisze:
Wydaje mi się, że "umieszczającym na rynku" w takiej sytuacji jest firma skupująca a nie pszczelarz, który do tej hurtowni sprzedaje...


Jest jak mówię :)
Można nie posiadać RHD i SB, i można brać udział w programie.
Mam to na piśmie z KOWRu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2019, 13:23 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
henry650 pisze:
Wczoraj mieliśmy zebranie w naszym stowarzyszeniu i już na 100% wiadomo żeby uzyskać dotacje do sprzętu musimy mieć RCHD lub SB

Skąd masz takie informacje. Obawiam się ,że ktoś Was wprowadził w błąd.
Warto sobie wydrukować to i tamto przeczytać 2 albo 3 razy i się wszystko rozjaśni.Nie wierzył bym w każde słowo towarzyszy i oficjeli ze stowarzyszeń czy WZP. Często ich wiedza jest znikoma. Ostatnio u nas na zebraniu Prezes decyzją zarządu chciał wycofać z refundacji ule poliuretanowe i styropianowe bo podobno pszczelarze kupują i później wyrzucają do lasu. T :haha: o wszystko w trosce o ekologię
ZAKUP SPRZĘTU PSZCZELARSKIEGO
Podmioty uprawnione i beneficjenci
– Podmioty uprawnione wymienione w pkt. 5,
– Pszczelarze, producenci produktów pszczelich – umieszczający na rynku te produkty zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (na przykład w ramach sprzedaży bezpośredniej,
czy rolniczego handlu detalicznego), którzy posiadają co najmniej 10 pni pszczelich pod warunkiem, że inwestycja w ramach „Zakupu sprzętu
pszczelarskiego” nie będzie wspierana w ramach działań: „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Restrukturyzacja małych gospodarstw”, „Premie dla młodych rolników”, „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” oraz „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zgodnie
z rozporządzeniem PEiR nr 1305/2013.

pkt. 5
5. Uczestnik mechanizmu
Pomoc finansowa w ramach mechanizmu WPR „Wsparcie rynku produktów pszczelich” kierowana jest do branży pszczelarskiej, zgodnie z KPWP.
Pszczelarz, producent produktów pszczelich (posiadający weterynaryjny numer identyfikacyjny nadany w związku z prowadzeniem działalności nadzorowanej dotyczącej pszczół lub wpis do Rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii) może być beneficjentem Programu wyłącznie w ramach jednej organizacji pszczelarskiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2019, 14:51 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 października 2007, 21:55 - ndz
Posty: 83
Lokalizacja: Kościerzyna
Krzyżak pisze:
henry650 pisze:
Wczoraj mieliśmy zebranie w naszym stowarzyszeniu i już na 100% wiadomo żeby uzyskać dotacje do sprzętu musimy mieć RCHD lub SB.Ale na leki ,odkłady matki nie jest potrzebne.henry


Nie jest tak do końca. Zapis w Rozporządzeniu mówi, że beneficjentami pomocy w ramach programu sprzęt mogą być:
"Pszczelarze, producenci produktów pszczelich – umieszczający na rynku te produkty zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa"

Zgodnie z przepisami prawa można sprzedawać miód na Sprzedaż bezpośrednią lub na RHD ale i można też np. sprzedawać do skupu. Aby sprzedawać do skupu nie potrzebujemy ani RHD ani SB a nadal robimy to legalnie. Więc zapis ten jest martwy, bo kto nie ma SB czy RHD zawsze może powiedzieć, że sprzedaje do skupu. Pszczelarz nie ma też, żadnego obowiązku posiadania ani przechowywania potwierdzenia takiej transakcji.
Sztuka dla sztuki.


Ten zapis nie jest martwy. A weryfikować to KOWR będzie po 30.06.2020.
Również wystarczy faktura RR i jest to dokument potwierdzający wykonania transakcji.
Tylko, że jak już będzie weryfikacja to już nie będzie możliwości uzupełniania dokumentów. Warto przed podpisaniem umowy z organizacją pszczelarską już takowy dokument potwierdzający wprowadzenie do obrotu produktów pszczelich posiadać.

_________________
Pozdrawiam serdecznie.
Mariusz
maniek_mb


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2019, 14:58 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 czerwca 2012, 10:29 - pn
Posty: 1495
Lokalizacja: Toruń
Ule na jakich gospodaruję: LN3/4
maniek_mb, nie mam obowiązku posiadać żadnego dokumentu. Jeżeli jest inaczej proszę o podstawę prawną.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 03 października 2019, 19:38 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
W/g punktu 5 wystarczy mieć zarejestrowaną pasiekę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 października 2019, 11:16 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 02 września 2019, 17:55 - pn
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolske
Miejscowość z jakiej piszesz: Piotrków Trybunalski
https://wzp-lodz.com.pl/news/79bd1988-d ... 5400d183e6

Zacząłem robić ta sprzedaż bezpośrednią ale jest z tym trochę zachodu


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 października 2019, 12:14 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
adarek pisze:
https://wzp-lodz.com.pl/news/79bd1988-debc-11e9-b32c-525400d183e6

Zacząłem robić ta sprzedaż bezpośrednią ale jest z tym trochę zachodu

Witaj i opisz co i jak , jakie są problemy. Będzie odniesienie do różnic w różnych rejonach Polski :pl:
O ile będą.

_________________
"Jeśli chcesz coś, czego nie miałeś wcześniej, musisz zrobić to, czego nigdy nie robiłeś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 października 2019, 15:54 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 02 września 2019, 17:55 - pn
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolske
Miejscowość z jakiej piszesz: Piotrków Trybunalski
Bagisek. pisze:
adarek pisze:
https://wzp-lodz.com.pl/news/79bd1988-debc-11e9-b32c-525400d183e6

Zacząłem robić ta sprzedaż bezpośrednią ale jest z tym trochę zachodu

Witaj i opisz co i jak , jakie są problemy. Będzie odniesienie do różnic w różnych rejonach Polski :pl:
O ile będą.


Na razie nie napotkałem problemów. Byłem dwa razy w sanepidzie po i z probówkami, teraz czekam na wynik badań do odbioru w sanepidzie za tydzień. Następnie lekarz medycyny pracy i badanie wody, dopiero pozniej PIW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 października 2019, 16:01 - pt 

Rejestracja: 15 marca 2018, 19:25 - czw
Posty: 99
Ule na jakich gospodaruję: ostrowskiej
Miejscowość z jakiej piszesz: Ornontowice
Ja jestem na etapie załatwianie SB i w przyszłym tygodniu mam kontrolę PLW to napiszę co i jak


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 października 2019, 13:43 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Dzisiaj mieliśmy spotkanie w naszym kole i jak powiedział prezes , jeżeli ktoś będzie chciał się ubiegać o sprzęt , przyczepy , na refundację w sezonie 2020/2021 będzie musiał mieć sprzedaż bezpośrednią , lub Rhd .
Leki i matki narazie pozostają bez zmian.
Również sprzedaż udokumentowana rachunkiem , przy sprzedaży do skupu może być uznana, ale jak dodał tu może decydować kontroler i kwestia jak podejdzie do ilości sprzedanego miodu.
To info po spotkaniu w KOWR ,jakie nam przekazał.

_________________
"Jeśli chcesz coś, czego nie miałeś wcześniej, musisz zrobić to, czego nigdy nie robiłeś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2019, 10:05 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
Bagisek.,
dziwna sprawa
Warunki udziału w mechanizmie „Wsparcie rynku produktów pszczelich” na lata 2020-2022 są już określone i ani słowa w nich o konieczności posiadania sprzedaży bezpośredniej czy RHD. Przecież to KOWR ustalił te warunki i przekazał to publicznej wiadomości kilka tygodni temu.
https://www.arimr.gov.pl/rynki-rolne/ws ... -2022.html


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2019, 10:44 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
mendalinho pisze:
...
Warunki udziału w mechanizmie „Wsparcie rynku produktów pszczelich” na lata 2020-2022 są już określone i ani słowa w nich o konieczności posiadania sprzedaży bezpośredniej czy RHD. Przecież to KOWR ustalił te warunki i przekazał to publicznej wiadomości kilka tygodni temu.
https://www.arimr.gov.pl/rynki-rolne/ws ... -2022.html

A jednak np.:
7.2 ZAKUP SPRZĘTU PSZCZELARSKIEGO
...
7.2.2 Podmioty uprawnione i beneficjenci
– Podmioty uprawnione wymienione w pkt. 5,
– Pszczelarze, producenci produktów pszczelich – umieszczający na rynku te produkty zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (na przykład w ramach sprzedaży bezpośredniej,
czy rolniczego handlu detalicznego)
,którzy posiadają co najmniej 10 pni...

Jednak jest, co prawda tylko "na przykład", ale innych sytuacji przykładowo nie wymieniono i interpretacje mogą być różne, w zależności od rozumienia pojęcia "umieszczanie produktów na rynku"

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2019, 10:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
mendalinho, Piotruś tak.nam przekazał prezes Podlaskiego Związku Pszczelarzy , że takie mają być zasady.
A mieli spotkanie i rozmowy z KOWR W ubiegłym tygodniu ?

_________________
"Jeśli chcesz coś, czego nie miałeś wcześniej, musisz zrobić to, czego nigdy nie robiłeś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2019, 10:56 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 października 2009, 12:44 - czw
Posty: 3145
Lokalizacja: Olsztyn
Ule na jakich gospodaruję: KLASYCZNY WIELKOPOLSKI
JM,
mendalinho pisze:
ZAKUP SPRZĘTU PSZCZELARSKIEGO
Podmioty uprawnione i beneficjenci
Podmioty uprawnione wymienione w pkt. 5,
– Pszczelarze, producenci produktów pszczelich – umieszczający na rynku te produkty zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa (na przykład w ramach sprzedaży bezpośredniej,
czy rolniczego handlu detalicznego), którzy posiadają co najmniej 10 pni pszczelich pod warunkiem, że inwestycja w ramach „Zakupu sprzętu
pszczelarskiego” nie będzie wspierana w ramach działań: „Modernizacja gospodarstw rolnych”, „Restrukturyzacja małych gospodarstw”, „Premie dla młodych rolników”, „Inwestycje odtwarzające potencjał produkcji rolnej” oraz „Wsparcie inwestycji w przetwarzanie produktów rolnych, obrót nimi lub ich rozwój” objętych Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 zgodnie
z rozporządzeniem PEiR nr 1305/2013.

pkt. 5
5. Uczestnik mechanizmu
Pomoc finansowa w ramach mechanizmu WPR „Wsparcie rynku produktów pszczelich” kierowana jest do branży pszczelarskiej, zgodnie z KPWP.
Pszczelarz, producent produktów pszczelich (posiadający weterynaryjny numer identyfikacyjny nadany w związku z prowadzeniem działalności nadzorowanej dotyczącej pszczół lub wpis do Rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii) może być beneficjentem Programu wyłącznie w ramach jednej organizacji pszczelarskiej.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2019, 11:14 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
mendalinho pisze:
JM,
...
pkt. 5
5. Uczestnik mechanizmu
Pomoc finansowa w ramach mechanizmu WPR „Wsparcie rynku produktów pszczelich” kierowana jest do branży pszczelarskiej, zgodnie z KPWP.
Pszczelarz, producent produktów pszczelich (posiadający weterynaryjny numer identyfikacyjny nadany w związku z prowadzeniem działalności nadzorowanej dotyczącej pszczół lub wpis do Rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii) może być beneficjentem Programu wyłącznie w ramach jednej organizacji pszczelarskiej.

mendalinho, zgoda, ale to jest tylko jeden z warunków. ale są jeszcze inne zastrzeżenia wynikające z dalszych punktów, w zależności od rodzaju wsparcia np. ilość pni pszczelich i jest też jeszcze warunek o umieszczaniu produktów na rynku zgodnie z prawem.

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2019, 13:57 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
JM mylisz się
- Podmioty uprawnione wymienione w pkt. 5, - to odrębny punkt jak każdy inny w artykule. A pkt 5 mówi kto może
pkt. 5
5. Uczestnik mechanizmu
Pomoc finansowa w ramach mechanizmu WPR „Wsparcie rynku produktów pszczelich” kierowana jest do branży pszczelarskiej, zgodnie z KPWP.
Pszczelarz, producent produktów pszczelich (posiadający weterynaryjny numer identyfikacyjny nadany w związku z prowadzeniem działalności nadzorowanej dotyczącej pszczół lub wpis do Rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii) może być beneficjentem Programu wyłącznie w ramach jednej organizacji pszczelarskiej. -
I koniec. Każdy z podpunktów określa osobną grupę. Wystarczy należeć do jednej z nich, my Polacy zawsze staramy się interpretować prawo jak komu pasuje, doszukiwać się czegoś, czego nie ma.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2019, 15:01 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 września 2013, 22:31 - sob
Posty: 578
Lokalizacja: Góry Świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej 19 cm
Jeśli jednak dojdzie do czegoś takiego jak dotacja tylko dla osób mających Sb lub RHD to zacznie się powiększać "czarna strefa". Większość pszczelarzy z małymi pasiekami głównie dlatego należy do związków że są dotacje. Jeśli ich nie będą mogli otrzymać, po co należeć do związków, zrzeszeń? Żeby tylko opłaty wnosić? Taka droga prowadzi donikąd.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2019, 15:06 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 listopada 2009, 02:01 - czw
Posty: 3699
Lokalizacja: mad górną Mierzawą
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 D
RysiekS pisze:
JM mylisz się
RysiekS, ale nie do końca.

RysiekS pisze:
pkt. 5
5. Uczestnik mechanizmu
Pomoc finansowa w ramach mechanizmu WPR „Wsparcie rynku produktów pszczelich” kierowana jest do branży pszczelarskiej, zgodnie z KPWP.
Pszczelarz, producent produktów pszczelich (posiadający weterynaryjny numer identyfikacyjny nadany w związku z prowadzeniem działalności nadzorowanej dotyczącej pszczół lub wpis do Rejestru Powiatowego Lekarza Weterynarii) może być beneficjentem Programu wyłącznie w ramach jednej organizacji pszczelarskiej. -
I koniec.
A no właśnie, że nie koniec, bo trzeba jeszcze czytać dalej i uwzględnić też p. 7 - po coś on jest przecież napisany!

RysiekS pisze:
Każdy z podpunktów określa osobną grupę. Wystarczy należeć do jednej z nich,
Otóż to.
Program wsparcia podzielony jest na kilka grup wymienionych we wcześniejszym p. 4, w skrócie:
„Szkolenie”
„Zakup sprzętu pszczelarskiego”
„Zakup leków do zwalczania warrozy”
„Zakup urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej”
„Zakup pszczół”
„Analiza jakości miodu”
i dla każdej z tych grup w p. 7 określone są dodatkowe warunki uprawniające do refundacji.

Warunek umieszczania produktów na rynku obok jeszcze innych obowiązuje w odniesieniu do:
„Zakup sprzętu pszczelarskiego”
„Zakup urządzeń do prowadzenia gospodarki wędrownej”
„Analiza jakości miodu”

Spełnienie tylko warunku z p. 5 wystarczy jedynie do:
„Szkolenie”
„Zakup leków do zwalczania warrozy”
„Zakup pszczół”


A tak nawiasem mówiąc, to cyt. przepis p. 5 jest sformułowany bałamutnie, bo można z niego całkiem śmiało wyciągnąć wniosek, że pszczelarz nie posiadający numeru może być beneficjentem pomocy z wielu organizacji?

_________________
Pozdrawiam, dziadek Józef


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 października 2019, 17:24 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
RysiekS pisze:
Jeśli jednak dojdzie do czegoś takiego jak dotacja tylko dla osób mających Sb lub RHD to zacznie się powiększać "czarna strefa". Większość pszczelarzy z małymi pasiekami głównie dlatego należy do związków że są dotacje. Jeśli ich nie będą mogli otrzymać, po co należeć do związków, zrzeszeń? Żeby tylko opłaty wnosić? Taka droga prowadzi donikąd.

W naszym kole pszczelarze z małymi pasiekami i tak są zainteresowani tylko lekami ( czytaj apiwarolem) i czasem dopłatą do matek. Niektórzy ze sprzętu wzięli głównie najtańsze miodarki, ale i mnie drażni jak w tym sprzęcie myszy i szczury srają przez pół roku po za sezonem odbioru miodu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2019, 07:34 - wt 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 02 kwietnia 2008, 22:09 - śr
Posty: 6405
Lokalizacja: Rzepiennik Biskupi
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Kosut, A dlaczego sra....?
O co chodzi???

_________________
W wolnej chwili-Pasieka Bajorek
Dążyć do ideału nie znaczy nim być ;) .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2019, 08:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Chodzi o to że gdy nie ma pracowni to sprzęt przechowywany jest nieraz w złych warunkach.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2019, 10:08 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 czerwca 2019, 17:27 - ndz
Posty: 433
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
http://pzpbialystok.cba.pl/index.php/15 ... ramow-kpwp

_________________
"Jeśli chcesz coś, czego nie miałeś wcześniej, musisz zrobić to, czego nigdy nie robiłeś."


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 października 2019, 12:03 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Zabrać wszystkie dotacje ,się wreszcie zrobi normalnie.Jak zrobią że dotacje tylko dla RHD i SB to również mnie cieszy,bo z tej garstki nie wyżyją ci wszyscy producenci.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 149 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 3 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji