FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 18:41 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 
Autor Wiadomość
Post: 06 maja 2009, 15:08 - śr 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
Nie wiem praktycznie nic o ulikach weselnych :oops: Na czym polega gospodarka w nich i jak przebiega. Wiem tylko tyle ze służą do zapładniania matek nieunasiennionych (jeśli i tu się nie myle) a matki unasiennione naturalnie są oczywiście lepsze od tych inseminowanych. Więc proszę wszystkich o przybliżenie mi i innym jak przebiegją prace w tych ulach


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2009, 19:36 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 lipca 2007, 15:03 - ndz
Posty: 664
Lokalizacja: Kraków
Kamil pisze:
Nie wiem praktycznie nic o ulikach weselnych :oops: Na czym polega gospodarka w nich i jak przebiega. Wiem tylko tyle ze służą do zapładniania matek nieunasiennionych (jeśli i tu się nie myle) a matki unasiennione naturalnie są oczywiście lepsze od tych inseminowanych. Więc proszę wszystkich o przybliżenie mi i innym jak przebiegją prace w tych ulach



prac nie ma dużo, bo tak jak sam napisałeś służy do unasieniana matek.
Jak je zasiedlić?
strzepujesz z ramek pszczoły do transportówki lub innego pojemnika z którego nie mogą wylecieć. Można skropić wodą żeby nie wzbijały się do lotu. Napełnianiu ulików: chochlą lub czymś innym około 250ml pszczół i do ulika. A na koniec wywozisz (ponad 2 km) lub do piwnicy i trzymasz około 2 dni (bez matki)


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 06 maja 2009, 19:43 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Kamil pisze:
Nie wiem praktycznie nic o ulikach weselnych :oops: Na czym polega gospodarka w nich i jak przebiega. Wiem tylko tyle ze służą do zapładniania matek nieunasiennionych (jeśli i tu się nie myle) a matki unasiennione naturalnie są oczywiście lepsze od tych inseminowanych. Więc proszę wszystkich o przybliżenie mi i innym jak przebiegją prace w tych ulach


prawie tak jak napisałeś, aczkolwiek aby jasność była dla wszystkich to trutnie w locie godowym zapładniają matkę, a sam ulik weselny daje nam możliwość stworzenia małej rodzinki na potrzeby odbycia lotu godowego matki oraz podjęcia składania jajeczek, już w tym momencie wiele osób taką matkę doddaje do normalnej rodziny, a w to miejsce idzie kolejna matka lub jak to jest o wiele wygodniej daje się matecznik na wylęgnięciu i tak to się kręci, oczywiście wszystko zalezy od zapotrzebowania naszego na matki unasienione, ktoś kto ma uliki weselne na własne potrzeby zapewne matkę będzie przetrzymywał dłużej, tak więc wielkość ulika weselnego oraz ilość ramek w takowym uliki plus sposób karmienia zależy od pszczelarza i jego fantazji, bo też trzeba pamiętać, że takie uliki weselne trzeba zasiedlić na wiosnę tak więc zbyt duża ramka powoduje, że przy większej ilości ulików musimy poświęcić wiele rodzin, które to mogły przynieść wiele miodu, tak więc wszystko musi być w granicy rozsądku, aczkolwiek też jakaś liczba pszczółek musi być, tak aby młoda matka miała odpowiednią opiekę co jest bardzo istotne dla uzyskania wartościowych matek,

na zdjęciu moje nowe uliki, trochę są zmienione tzn teraz posiadają 3 ramki co w zupełności wystarcza, a złożone odpowiednio na zimę, świetnie zimują, tak więc operuję jedynie tylko jedną ramką co jest bardzo wygodne przy zasiedlaniu jak i łączeniu na zimę


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2009, 19:59 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2007, 01:11 - ndz
Posty: 643
Lokalizacja: Tarnów
Te uliki sa na 3 ramki gniazdowe?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2009, 20:25 - śr 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2007, 17:20 - pt
Posty: 1836
Lokalizacja: Warszawa
Ule na jakich gospodaruję: dadant
makak pisze:
Te uliki sa na 3 ramki gniazdowe?


szer. taka sama jak ramki wz, a wys wedle mojego uznania :wink: aczkolwiek jak na zimę układam to daje dwa takie korpusiki i wtedy jeszcze takie dwie ramki nie dają pełnej ramki gniazdowej jaka jest w wz, zapewniam, że zimują świetnie, kiedyś postaram się zrobić zdjęcie tego ula korpusowego co w chwili obecnej jest cała rodzina i za pewien czas będzie dzielona na uliki weselne, ja to zrobiłem w oparciu o system mini plusa, tylko, że moje ramki są znacznie większe ze względu na to iż matki, które poddam na poczatku lipca siedzą w ulikach aż do zakarmienia rodzin na zimę, tak więc jest to około dwóch miesięcy

_________________
Kasa Misiu kasa coś takiego jak brać pszczelarska nie istnieje ...


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2009, 20:43 - śr 
Uliki weselne jak sama nazwa wskazuje służą do unasieniania matek pszczelich używa się ich też przy matkach inseminowanych nie czerwiących aby takie matki podjęły wpierw czerwienie w takim uliku a dopiero poddaje się je do rodzin macierzystych celem wymiany
ulików jest kilka typów o różnej ilości i wielkości ramek sę uliki małe 1-5 rameczek i duże na 2-5 ramek gniazdowych Wielkopolskich czy dadanta - w takich ulikach robi się odkłady i matki można zimować jako zapasowe
Małe uliki się zasiedla pszczółkami tak jak napisał Paweł T
można jeszcze inaczej zasiedlić bez trzymania w piwnicy i odwożenia
Do Transportówki wstawia się 1 ramko suszu z 1---lub kilku uli opryskując ramki letnią wodą zmiata lub strząsa się pszczoły z czerwiu wygryzającego się i z czerwiu otwartego (w zależności od ilości ulików odwiedza się kilka uli transportówkę zamyka się otwierając wylot i pozostawiając na pasiece przez parę godzin gdy przestaną już pszczoły wylatywać (stare lotne wrócą do swoich uli) przystępujemy do zasiedlania nabierając w zależności od typu ulika od 100 -250 ml (szklanki ) pszczół i wsypujemy do ulików w których powinno znajdować się już ciasto i rameczki z zaczątkami wosku lub całe z węzy po zasiedleniu i ustawieniu na odpowiednim miejscu podajemy matki nie unasiennione lub inseminowane o nie czerwiące (przy inseminowanych kratujemy wylot lub zasuwamy odpowiednią zasuwkę
Obrazek
5 rameczkowy zasiedlony ulik weselny

Obrazek
Kilka typów ulików /większe to odkładowe
Więcej na ten temat jest TUuuuuuuuuuu
:wink:


Na górę
  
 
 Tytuł:
Post: 06 maja 2009, 21:03 - śr 

Rejestracja: 22 maja 2008, 22:10 - czw
Posty: 150
Lokalizacja: Siennica pow.Miński
Ule na jakich gospodaruję: Ostrowskiej
No tak się spodziewałem że to może działać na takiej zasadzie. Może instynkt przyszłego pszczelarza :mrgreen:

Dzięki wam wielkie panowie. W tym roku jeszcze będę się musiał troszkę pomęczyć z poddawaniem matek bo zawsze miałem unasiennione naturalnie a teraz inseminowane ale za rok mam nadzieję że już pierwszy ulik weselny się pojawi w mojej pasiece.

Co ja bym bez Was zrobił :lol:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 19:22 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 września 2008, 20:21 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Brzeg(opolskie)
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth,wielkopolski
moze mogł by ktos dodac jakies inne zdjecia ulikow weselnych?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 22 listopada 2009, 19:37 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
tomaros1 pisze:
moze mogł by ktos dodac jakies inne zdjecia ulikow weselnych?



A moze cos takiego


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 19:59 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
tu jest ciekawy pomysł :PD :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 20:00 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
>>>> Mini uliki <<<

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 22 listopada 2009, 20:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 czerwca 2009, 08:23 - pt
Posty: 1940
Lokalizacja: Kraków / Maków Podhalaski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
ulik weselny apidea z czego zrobiony jest? styropian czy inny materiał bo mi wygląda jak korek :)

_________________
Pasieka Majowa Pszczela manufaktura


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 23 listopada 2009, 10:43 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 września 2008, 20:21 - ndz
Posty: 197
Lokalizacja: Brzeg(opolskie)
Ule na jakich gospodaruję: Langstroth,wielkopolski
znalazłem jeszcze cos takiego
- uliki dwurodzinne, po 2 ramki na jedną rodzinkę,
- Wymiar ramki 14/10 cm,


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 23 listopada 2009, 20:16 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 listopada 2007, 12:15 - ndz
Posty: 981
Lokalizacja: Niemcy
Ule na jakich gospodaruję: Lankstroth,Dadant,Zander
Witam

A moze by cos takiego????
wykorzystac potencjal pasieki i wolne korpusy uli, zbudowac taka dennice dopsaowac ja do magazynuw urzywanych w pasiece, podzielona na 4 komory i jusz mamy 4 uliki weselne w nednym futerale, zakladanie rodzinek jest latwiejsze i rozwiazywanie jesienia, albo poprostu zimuje sie takie rodzinki z matkami zapasowymi, rodzinki grzeja sie na wzajem i tworza jagby durze wspulne gniazdo, pomimo przegrudek istnieje mozliwosc dobrej zimowli.
Mam rysunki techniczne takiej dennica ale musze je zeskanowac bo w systemie sa jako PDF i nie mozna ich wlozyc na forum.
Narazie kilka prostych rysuneczkuw.
Pozdrawiam Krzysztof K.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2010, 12:35 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2009, 23:36 - wt
Posty: 203
Lokalizacja: Lublin
Kolego bzzy,
piszesz, że "zimujesz pszczoły w ulikach weselnych... jak je odpowienio złożysz...".
Odpisz proszę co to znaczy odpowiednio?, czy łączysz uliki ścianami do siebie?, na ilu ramkach zimujesz pszczoły?, jaki rodzaj ramki posiadasz w takich ulikach (podaj wymiary ramki...)

_________________
Pozdrawiam,
piro


Na górę
 Wyświetl profil  
 
 Tytuł:
Post: 25 stycznia 2010, 20:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 kwietnia 2009, 21:53 - sob
Posty: 99
Lokalizacja: kuj-pom
Ule na jakich gospodaruję: wlkp. 10-cio ramkowe
piro pisze:
Kolego bzzy,
piszesz, że "zimujesz pszczoły w ulikach weselnych... jak je odpowienio złożysz...".
Odpisz proszę co to znaczy odpowiednio?, czy łączysz uliki ścianami do siebie?, na ilu ramkach zimujesz pszczoły?, jaki rodzaj ramki posiadasz w takich ulikach (podaj wymiary ramki...)


te uliki to miniplusy, to małe ule korpusowe, na zimę łączy się kilka korpusów jeden na drugi


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 16 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 2 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji