FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 17:32 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ] 
Autor Wiadomość
Post: 17 marca 2016, 17:29 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Zajechałem dziś do mojej pasieki przy lesie. Zastałem widok tragiczny - przez rodziny piękne zeszłoroczne odkłady, które przezimowały w dużej sile- przetaczała się fala, inwazja, nie wiem jak to nazwać - cała masa dużych czarnych mrówek. Wybiły 3 rodziny totalnie, jedną zdołałem uratować. Za pozostałe ustawione na paletach też próbowały się zabrać ale tam chyba dopiero zaczynały bo był cień.

Pasieka stała tam od czerwca zeszłego roku i problemu z mrówkami nie miałem, mimo iż kilka metrów dalej jest kilka małych mrowisk.
Myślę nad zabraniem całej pasieki stamtąd. Ale może jest jakiś sposób na nie.
Szkoda mi wyjeżdżać stamtąd bo jest dużo wierzb na rozlewiskach, rzepaki, akacja, malina leśna. Niestety przesunąć się nie da, bo pszczoły dokonały już oblotów.
Czy ktoś miał podobne przypadki? Mi serce się kraje na chwilę obecną - bo takiego pomoru pszczół jeszcze u siebie nie widziałem.


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2016, 20:31 - czw 
danka50304 pisze:
że trzeba je nakarmić i wezmą pokarm i odejdą
ja nakarmiłem je raz jak miałem z nimi w lesie problem proszkiem do pieczenia i poszły sobie w ................. :haha:


Na górę
  
 
Post: 17 marca 2016, 21:10 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Jest sposób ale pracochłonny trzeba zbić stojak i wstawić do pojemnika z wodą. Lepiej by był metalowy składany, lub metalowy na stałe wkopany, a nogi tawotem smarować, często bo jak wyschnie to przejdą. Woda tańsza. Wszystko do okoła musi być wykoszone, bo po trawie też mogą wejść.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2016, 21:11 - czw 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
Tragiczny widok adidar, zrób tak
CarIvan pisze:
ja nakarmiłem je raz jak miałem z nimi w lesie problem proszkiem do pieczenia i poszły sobie w
i nie patrz na to co pisze danka
danka50304 pisze:
Z mrówkami jest tak że trudno je pokonać trzeba żyć z nimi w przyjaźni tak dobrze że trzeba je nakarmić i wezmą pokarm i odejdą . danka pamiętaj są po ochroną


_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2016, 21:21 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
CarIvan, Czy to był proszek do pieczenia może tak ale wzmocniony .pawel


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2016, 21:26 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
adidar, Mnie jak opisałem, że się takiego mrowiska pozbyłem, to zlinczować chcieli. Takie czerwono-czarne. 8-10 długie, smukłe, nie tęgawe. Twoje wyrabowały. U mnie znalazły szparę i wybrały pokarm i larwy, że namiastka rodziny została.
Albo odstaw o jakieś sto metrów. Może pomoże.
Albo zabierz.
Albo 50 litrów wrzątku i baj baj mrówki.

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2016, 22:02 - czw 
adidar,
Współczuję Ci Serdecznie !!!
Nie znam się na gatunkach mrówek ale przez wiele lat na pasiece i to zaraz za ulami miałem dość duże mrowisko obserwowałem je dokładnie co robią budowały coraz to pokaźniejszy kopiec obok świerka , chodziły po całej pasiece popod ule nosiły trupki pszczół do kopca , najlepiej widać to było jak wykosiłem trawę co robią , Ale powiem tylko tyle nigdy do uli nie wchodziły choć ocieplane mam styropianem
siedziały pod tym świerkiem kilka lat i wykończyły świerka którejś zimy świerka uciąłem bo się bałem że go wiatr złamie i miałem szczęście bo okazało się że trzymał się tylko prawie na korze bo resztę mrówki nie wiem co ale wyniosły po ucięciu do paru tygodni na wiosnę się wyniosły w siną dal a gdzie to nie mam pojęcia
natomiast często po długich deszczach wchodziły mi takie Qr..y małe jak faraonki i te tępiłem sodą do pieczenia albo proszkiem do pieczenia


Nie masz wymaganych uprawnień, aby zobaczyć pliki załączone do tego posta.


Na górę
  
 
Post: 17 marca 2016, 22:38 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
adidar, po prostu masakra :shock: Zrób tak jak dzisiaj rozmawialiśmy. Nie ma co się szczypać! Bo jutro pójdą po następne rodziny.

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2016, 23:11 - czw 
pawel. pisze:
CarIvan, Czy to był proszek do pieczenia może tak ale wzmocniony .pawel
Pawełku zwykły proszek do pieczenia sypiesz na trasie wędrówki mrówek, zanoszą go do gniazda bo traktują go jako wspaniały dar pokarmowy, problem w tym że po nim już nie żyją dalej, pada cała kolonia, czy są pod ochrona czy nie mało mnie interesuje, wszystko co jest lub nie pod ochroną a spróbuje mi niszczyć moje pszczoły straci życie.


Na górę
  
 
Post: 17 marca 2016, 23:19 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 stycznia 2010, 12:21 - pt
Posty: 3523
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Bydgoszcz
CarIvan pisze:
pawel. pisze:
CarIvan, Czy to był proszek do pieczenia może tak ale wzmocniony .pawel
Pawełku zwykły proszek do pieczenia sypiesz na trasie wędrówki mrówek, zanoszą go do gniazda bo traktują go jako wspaniały dar pokarmowy, problem w tym że po nim już nie żyją dalej, pada cała kolonia, czy są pod ochrona czy nie mało mnie interesuje, wszystko co jest lub nie pod ochroną a spróbuje mi niszczyć moje pszczoły straci życie.
Tak masz racje ale ja na myśli miałem proszek na mrówki który kupujesz w niektórych kwiaciarniach posypiesz go do puszki dodasz trochę miodu i przykryjesz tak by pszczoła się nie dostała i mrówek niema i niema zniszczeń w pasiece


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 marca 2016, 23:46 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
adidar,

ja co roku na jednej pasiece zmagam się z tymi mrówkami nazywają się atlasowo mrówki rudnice u nas nazywane są kowalikami :mrgreen:
potrafią nękać słabsze rodziny a silne na to sobie nie pozwolą, obstawiam że one przyszły posprzątać po padłych rodzinach, sory ale gdyby to była sprawa mórwek to nie miałbyś nic na dennicy bo by poszatkowały i zaniosły do gniazda, kolejna sprawa to są zwierzęta ciepłolubne i nie wiem jak u ciebie ale u mnie nie było jeszcze pogody na to aby mogły czemukolwiek zagrozić, do 15 m mam 3 duże mrowiska wysokości ok 60-80cm i średnicy ok metra i to jest naprawdę morze mrowek
ja u siebie sprawe rozwiązałem tak że nogi do stojaków wysmarowalem na grubo smarem, wyciąłem wszystkie gałązki w pobliżu uli, stojakow po czym mogły by wejść no i trzeba pilnować trawy ale mrówki w sesonie nie interesują się ulami no chyba że to podkarmiane odkłady wtedy lubią się skusić ale to zaglądają do tych najsłabszych
z mrowkami nic nie robie bo mam czysto koło uli i spokój ze żmijami których jest b dużo za zasługą ekologów którzy urządzili sobie mały eksperyment na okolicznych mieszkańcach przywracając żmije na tereny na których ich nie było...

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 marca 2016, 22:11 - pt 

Rejestracja: 21 listopada 2009, 21:49 - sob
Posty: 915
Lokalizacja: małopolska
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
kudlaty, Staszku dwa tygodnie temu byłem na spacerze i tak się wygrzewały do słońca , zdjęcia z komórki to nie zbyt dokładne
Obrazek


Obrazek


Obrazek


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 marca 2016, 23:14 - pt 
Nowo zarejestrowani użytkownicy

Rejestracja: 14 marca 2016, 14:39 - pn
Posty: 18
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Wrocław/Mietków
To Rudnice, są pod ochroną i warto to uszanować. W ekosystemie leśnym tak samo ważne jak nasze pszczoły nota bene ten sam rząd co pszczoły - błonkoskrzydłe. A świerk, o którym pisze BoCIAnK to wykończył Kornik, którego larwą Rudnice się żywią.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2016, 00:02 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 października 2009, 17:52 - sob
Posty: 2566
Lokalizacja: Szczecin okolice
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp
kudlaty, rodziny byly w najwyzszej sile, miały 4 ramki ładnego czerwiu. Z każdej rodziny sprzątałem garście pszczół. Wszystkie zmoczone jakąś cieczą - podejrzewam, że kwasem mrówkowym,
w ulach musiała się roezgrać potężna bitwa. nie chcę nawet myśleć o tym.
Wszystkie dennice były podmieniane przed oblotem, wyczyszczone z osypu zimowego.
Szkoda nie nie tylko potencjanych zysków z tych rodzin, ale także samych pszczół i młodych zdrowych matek od Sławka Lewkowicza.
Pasiekę zabezpieczyłem, więcej nie pozwole sobie na taką sytuację.
Polecam też tym którzy myślą nad miejscówką w lesie najpierw sprawdzić teren. Ja o mrówkach wiedziałem, ale nie myślałem, że są zdolne do takich bolesnych dla mnie zagrywek.

_________________
www.pszczolyimiod.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2016, 13:34 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 03 czerwca 2012, 18:39 - ndz
Posty: 154
Lokalizacja: dolnośląskie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Jak miałem mrówki w ulu to nasypałem do uli po pół paczuszki sody do pieczenia ciasta[tak mi doradzili starzy pszczelarze] i mrówki się wyniosły.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 20 marca 2016, 15:39 - ndz 

Rejestracja: 23 lutego 2015, 12:41 - pn
Posty: 67
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
Liście orzecha włoskiego na powałkę, na drugi dzień nie było po mrówkach śladu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2016, 00:25 - pn 

Rejestracja: 25 grudnia 2013, 20:29 - śr
Posty: 2539
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: opole
Las jest miejscem życia mrówek i niech tak pozostanie . Pszczoły od stuleci też korzystały z leśnego środowiska. Koledzy pszczelarze zachęcający do niszczenia tych istot czy wy naprawdę cokolwiek rozumiecie.
wyszkowski pisze:
To Rudnice, są pod ochroną i warto to uszanować. W ekosystemie leśnym tak samo ważne jak nasze pszczoły nota bene ten sam rząd co pszczoły - błonkoskrzydłe. A świerk, o którym pisze BoCIAnK to wykończył Kornik, którego larwą Rudnice się żywią.

Pozdrawiam :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 21 marca 2016, 12:33 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 stycznia 2013, 01:03 - ndz
Posty: 3409
Lokalizacja: dolnośląskie/ Lubomierz
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski korpusowy
Są inne sposoby zabezpieczenia uli niż zabijanie mrówek. Żyj i daj żyć innym. Sposoby opisałam wyżej.

_________________
Ewa
Nie sztuką jest leczyć. Sztuką jest zdrowych przy zdrowiu utrzymać.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2016, 20:14 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 14:53 - wt
Posty: 261
Lokalizacja: mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Dorwały się i do moich dziewczynek :pojedynek:
Po świętach bez litości!
http://www.youtube.com/watch?v=ISvZp7nNSNc

_________________
Pasieka Marco-Wa
https://www.facebook.com/kolopszczelarzy/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 27 marca 2016, 20:57 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
imphotep40,

w sobote nogi wysmarowałem smarem i po problemie do następnego roku

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 11:32 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 sierpnia 2011, 19:59 - wt
Posty: 242
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: WZ->WLKP-1/2 D>1/2D
Z mrówkami trzeba się rozprawić jak najszybciej (szczególnie z tymi dużymi) mi dwa lata temu poważnie osłabiły dwie rodziny- rodzina się stresuje i ogranicza wychów, rodzina nie idzie w siłę.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 14:10 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
widzę samych "pasjonatów" przyrody
a wystarczy jeden prosty zabieg i po problemie przez cały rok no ale to trzeba chcieć

Obrazek

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 20:53 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
kudlaty pisze:
widzę samych "pasjonatów" przyrody
a wystarczy jeden prosty zabieg i po problemie przez cały rok no ale to trzeba chcieć

Obrazek



Ma ktoś info gdzie kupić Tawot w beczkach 300kg? Mam do obsmarowania 20 palet :haha: :haha:

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 21:37 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
jacek_zz pisze:
Mam do obsmarowania 20 palet


to musisz polać ropą i spalić zawsze to mniej rodzin o 20 palet

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 21:41 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
wielki płacz i lament na rolników że pryskają w dzień na kwiat a sami niszczycie co wam przeszkadza a na stronach internetowych przedstawiacie się jako zbawców świata, miłośników przyrody bo to dobry chłyt 8) marketingowy

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 21:46 - pn 
kudlaty, mam też pasieke w lesie i mrówki nie mają na nią prawa wstępu, pszczoły mnie bardziej interesują niż mrówki i jak mi miały by mrówki zniszczyć pszczoły to ja wyeliminuję mrówki i mam gdzieś co ktoś inny o tym myśli. Nie dbam o to bo dla mnie liczy się pszczoła nie mrówka a tych w lesie nie brakuje.


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2016, 21:55 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 lipca 2011, 16:47 - pt
Posty: 4332
Lokalizacja: Mrozy/mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 18cm
U mnie towot się nie sprawdził.. to jak mrówki ganiały pszczoły podczas chłodów, te, którym nie dane było trafić na wlotek i chciały przycupnąć na trawie pod.. czarna masa nosząca moje dziewczyny.. tysiące.. nie wytrzymałem.

_________________
Węza z własnego wosku.
511 110 110


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2016, 02:37 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 stycznia 2011, 12:56 - wt
Posty: 454
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski, langstroth 3/4
Kilka faktów z wielkopolskich lasów:
1. Od stycznia trwa wycinka 80 hektarów lasów pod drogę S5. Były tam wielkie mrowiska ogrodzone płotkami przed wandalami. Dzisiaj są porozjeżdżane przez maszyny leśne.
2. W innym lesie w którym mam pszczoły po wycince traktor przygotowujący takie kopczyki pod nasadzenie młodnika zrównał z ziemią kilka mrowisk.
3. W lasach po wycince palą takie małe gałęzie aby las był 'czysty' i zgadnijcie czym wspomagają się przy paleniu mokrych gałęzi? Oponami.
A ja za spalanie pędów ogórka porażonego mączniakiem moge dostać 500 mandatu!

Można napisać - albo mrówki albo drogi -
Więc nie bądźmy bardziej zieloni od greenpeacu.

W Wielkopolsce mrówek jest bardzo dużo. Staram się z nimi żyć w zgodzie. Niekiedy się udaje, nawet mam mrowisko rudnicy pod paletą z pszczołami i nic złego się nie dzieje. Niestety zdarza się, szczególnie wczesną wiosną o czym pisze adamjaku,
adamjaku pisze:
jak mrówki ganiały pszczoły podczas chłodów, te, którym nie dane było trafić na wlotek i chciały przycupnąć na trawie pod.. czarna masa nosząca moje dziewczyny.. tysiące
i wtedy nie ma że boli - albo mrówki albo pszczoły.

_________________
Pozdrawiam Jacek:)
http://www.youtube.com/user/Jacek83zz?f ... oi4FztyQ3g


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 29 marca 2016, 08:22 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 sierpnia 2013, 14:53 - wt
Posty: 261
Lokalizacja: mazowieckie
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Skasowały mi matkę! Rodzina do połączenia. Dla ekologów -mrówki nie założyły gniazda w lesie ale na przydomowej działce, pomiędzy dwoma budynkami mieszkalnymi. Mam nadzieję że Kudlaty będzie smarował nogi od stołu kuchennego towotem jak faraonki mu się pokażą.

_________________
Pasieka Marco-Wa
https://www.facebook.com/kolopszczelarzy/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2016, 23:29 - ndz 

Rejestracja: 17 maja 2016, 14:38 - wt
Posty: 85
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Borowie
To gadanie że mrówki i pszczoły żyły tyle czasu wspólnie w lesie tyle że kiedyś pszczoły były bardziej agresywne (dzikie ) więc zapewne broniły się a teraz z naszymi łagodnymi pszczołami to różnie bywa moje pszczoły po spotkaniu mrówki od razu uciekają jakby się ich bały. Mam 3 tegoroczne odkłady podkarmiane syropem i mrówki lecą tak na ten syrop że aż szok czasami pod ociepleniem na powałce pełno mrówek i w syropie się topią. Proszek do pieczenia nie pomógł teraz chyba czas na tawot. (ewentualnie zaleje się mrowisko płynnym aluminium :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 czerwca 2016, 23:53 - ndz 

Rejestracja: 25 sierpnia 2011, 22:29 - czw
Posty: 1029
Lokalizacja: Włodawa
Ule na jakich gospodaruję: WLKP 12r
Można zakupić smakołyki dla mrówek jeśli są zbyt natrętne, cóż pan zrobisz, takie życie.

_________________
Cezary256


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2017, 16:36 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 sierpnia 2009, 12:20 - ndz
Posty: 565
Lokalizacja: Leszno
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp/półnadstawka hoffmanowska
Nie sądzę żeby mrówki wykończyły pszczoły. Mrówki są tchorzliwe. Ule były nie szczelne i bokiem mogły wejść lub mrówki jak jeden z przedmówców sprzątały padłe rodziny z innych powodów.
Gatunki które są całe czarne nie są wstanie wyrabować i zniszczyć całej rodziny pszczelej. Są zbyt mało liczne i ich mrowiska ze sobą walczą.
Mrówki formica polyectyna to co innego. Duże mrowiska - kopce (duże rudo czarne mrówki) współpracują ze sobą i wymieniają robotnice. Wiec są wstanie wyrabować zapasy z ula który jest nie szczelny a rodzina się nie broni. Jak rodzina pada z głodu to wtedy mogą masowo zjadać czerw i padłe pszczoły.

Podsumowując: czarne mrówki żyjące w Polsce nie dadzą rady wykończyć rodziny pszczelej bo rabuje zwykle jedna kolonia mrówek która ma max 10000 robotnic.

_________________
http://www.windowbee.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 13 kwietnia 2017, 16:43 - czw 
MODERATOR
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 września 2007, 18:41 - sob
Posty: 5356
Lokalizacja: Czaszyn /Londyn
Ule na jakich gospodaruję: ,wielkopolski i 435x250
Miejscowość z jakiej piszesz: Czaszyn
lasius, troche masz mała wiedze na ten temat nie widziałes jak mrowki załatwiaja pszczoły ja juz to przerabiałem ,nie znam sie na rasach mrówek ale mam w lesie pasieke i mialem kilka razy problemy z mrowkami tymi duzymi


henry

_________________
https://www.facebook.com/10000202901431 ... zMQagKKAl/
henry


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 33 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 5 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji