FORUM PSZCZELARSKIE "AMBROZJA" WITA MIŁOŚNIKÓW

Miód Pasieka Ule Matki - Pszczelarstwo to Nasza pasja.
baner czasopisma Pasieka Portal Pszczelarski
Dzisiaj jest 28 marca 2024, 23:39 - czw

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]




Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 271 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
Post: 27 marca 2016, 21:15 - ndz 

Rejestracja: 05 grudnia 2010, 21:54 - ndz
Posty: 1492
Lokalizacja: Wołów
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski/dadant
komeg pisze:
Nie ma się co dziwić panie Januszu, bo w Waszym rejonie dzisiaj 5 ramek czerwiu- to norma. :lol: :lol: :lol:

Ja bym powiedział że na 5 ramkach

_________________
Odkłady pszczele: wielkopolskie i dadant tel.693305282 lub PW


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 07:58 - pn 
komeg pisze:
https://www.youtube.com/watch?v=mZIs1YElDpM
susz ciemny, za ciemny, czerwiu mało jak na ta porę roku, węza wtapiana od góry, z zapasami średnio, jeszcze mało doświadczenia ma autor filmu i właściciel tej rodzinki.


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2016, 09:28 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
CarIvan, jestem odmiennego zdania wszystko jest ok biorąc pod uwagę rejon kraju i lokalizacje pasieki,
bo nie każdy jest sam z pszczołami w promieniu 12km a późna spadź potrafi wykończyć nie jedną rodzinę, autor filmu mimo że nowicjusz ma bardzo dobre podejście, jego ruchy są pewne i przemyślane, przegląd wg mnie powinien skończyć się po wyciągnięciu 1 skrajnej ramki i którejś środkowej ale wtedy nie było by co pokazywać na YT

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 09:52 - pn 
kudlaty pisze:
CarIvan, jestem odmiennego zdania wszystko jest ok biorąc pod uwagę rejon kraju i lokalizacje pasieki,
mnie wydaje się że mało tym bardziej że rodzina widać ustawiona na zabudowie ciepłej gdzie powinna się intensywniej już rozwinąć.

kudlaty pisze:
a późna spadź potrafi wykończyć nie jedną rodzinę
dlatego napisałem że mało ma jeszcze doświadczenia.

kudlaty pisze:
autor filmu mimo że nowicjusz ma bardzo dobre podejście, jego ruchy są pewne i przemyślane, przegląd wg mnie powinien skończyć się po wyciągnięciu 1 skrajnej ramki i którejś środkowej ale wtedy nie było by co pokazywać na YT
zgadza się mimo to widać małe błędy jakie wytknąłem.


Na górę
  
 
Post: 28 marca 2016, 17:59 - pn 

Rejestracja: 10 czerwca 2014, 08:37 - wt
Posty: 57
Lokalizacja: Okolice Siemiatycz Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: kombinowany dadanta
Miejscowość z jakiej piszesz: białystok
Koledzy czytając Wasze posty to bardzo Wam zazdroszczę rozwoju rodzinek na wiosnę. Mam 4 rodzinki i zaczynam hobbystyczna przygodę.
Jestem z Podlasia. Dopiero przedwczoraj miałem pierwszy dzień z temperaturą pow. 10 w cieniu i miałem normalny oblot. Zajrzałem do moich rodzinek bo jakoś ciągle ramki były zimne. Pszczoły przezimowały ale nie latały po wodę. Zupełnie nie wysadzały nosa.Dwa tygodnie temu siedziały jeszcze w kłębach. Zapasów zimowych maja jeszcze wystarczająco na miesiąc ale pierzgi zero, nawet śladowych ilości. Jesienią wszystko wysuszyło a potem mróz dokończył dzieła i w zimowlę wchodziły z małymi zapasami pierzgi którą pewnie listopadowy czerw pochłonął. Matki nie czerwią. Nie wiem czy stara pszczoła wytrzyma do wygryzienia sie młodej. Dopiero teraz poleciały na leszczynę. Iwa jeszcze nie kwitnie. Sady,mniszek u mnie to dopiero w maju. Czy mam jakoś im pomóc ? np. podać zmielony pyłek?
Swego nie mam więc bym musiał kupować w sklepie, a moze spokojnie poczekać bo w tych rejonach klimatycznych tak już z rozwojem pszczoły jest?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 19:48 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
janmar64 pisze:
Dopiero teraz poleciały na leszczynę. Iwa jeszcze nie kwitnie. Sady,mniszek u mnie to dopiero w maju. Czy mam jakoś im pomóc ? np. podać zmielony pyłek?


jesteś nie do tyłu a do przodu w porównaniu do reszty kraju u nas leszczyna i iwa zostały niewykorzystane przez pszczoły co jest problemem z uwagi na brak pyłku natomiast wasze pszczoły mają szansę wykorzystać ten pyłek

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 19:57 - pn 

Rejestracja: 10 stycznia 2011, 21:51 - pn
Posty: 996
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Ule na jakich gospodaruję: 1/2 dadan
janmar64, daj im spokojnie pracować, u mnie mimo, źe zachód polski, dopiero zaczęły latać i nosić pyłek, dadzą radę a wymiana pszczół zimowych trwa nawet do końca maja. W moich ulach teź pieźgi prawie nic z jesieni, ale mam bardzo duźo wierzb, olch i jak matki ruszą z czerwieniem to z rozwojem dogonią te którym dawano ciasto z pyłkiem. Głowa do góry, dbaj by miały pokarm węglowodanowy, sadz wierzby i czekaj spokojnie ustabilizowanej pogody, to dokonasz przeglądu.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 20:31 - pn 

Rejestracja: 10 czerwca 2014, 08:37 - wt
Posty: 57
Lokalizacja: Okolice Siemiatycz Podlasie
Ule na jakich gospodaruję: kombinowany dadanta
Miejscowość z jakiej piszesz: białystok
Dziękuję za dobre słowo.Nie jestem nastawiony na duże zbiory miodu ale fajnie by było patrzeć jak sie rozwijają,pracują. Tereny mają nie zaciekawe. W tym rejonie ziemie słabe,wioski zamierają, pola zarastają lasami, łąki dziczeją, coraz mnie ogrodów, kwitnących chwastów. O dużych pożytkach towarowych to można pomarzyć. Miodek smaczny ale jego nie wiele.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 20:53 - pn 

Rejestracja: 13 kwietnia 2012, 22:42 - pt
Posty: 289
Lokalizacja: Bolesławiec
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie 12 r.
janmar64 pisze:
Dziękuję za dobre słowo.Nie jestem nastawiony na duże zbiory miodu ale fajnie by było patrzeć jak sie rozwijają,pracują. Tereny mają nie zaciekawe. W tym rejonie ziemie słabe,wioski zamierają, pola zarastają lasami, łąki dziczeją, coraz mnie ogrodów, kwitnących chwastów. O dużych pożytkach towarowych to można pomarzyć. Miodek smaczny ale jego nie wiele.
Jeszcze chwile i miód z takich miejsc będzie na wagę złota.Więc głową do góry skupić się na doborze odpowiedniej pszczoły i spodem gospodarki pasiecznej.Pozdrawiam.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 28 marca 2016, 22:31 - pn 

Rejestracja: 13 kwietnia 2014, 17:35 - ndz
Posty: 34
Ule na jakich gospodaruję: Warszawski zwykły, poszerzany
Miejscowość z jakiej piszesz: Łebki Wielkie
witam. myśle ze nie ma się co martwic ze w niektórych rodzinkach trochę za mało teraz jest czerwiu. zwłaszcza na północnym wschodzie polski bo to normalne ze u nas później czerwią. do rzepaku spokojnie dojda do siły.u mnie dopiero wczoraj i dziś był pełny oblot we wszystkich ulach. zrobiłem przegład i posprzatałem w najsilniejszych rodzinach już sporo czerwiu i młodych pszczół ale już z pokarmem nie za wesoło trzeba karmic.wierzba na początku kwitnienia i nosza pyłek pięknie. az milo popatrzeć. u mnie w tym roku wszystkie rodzinki zyja, matki w porządku i chyba wszystko na dobrej drodze


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2016, 17:32 - pn 
kudlaty pisze:
pokaż te spektakularne wyniki z tego roku oczywiście

Może i nie ma się czym chwalić aaaa co mi tam raz kozie śmierć :haha:
dopowiem tylko że na 20 rodzin jakie dziś przeglądem w 11 dostały po 1 ramce węzy a te co są na filmiku dostały dwie :wink:


Na górę
  
 
Post: 04 kwietnia 2016, 19:19 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
https://youtu.be/04854XqcfCY?t=38

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 04 kwietnia 2016, 19:22 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
BoCiAnK pisze:
Może i nie ma się czym chwalić aaaa co mi tam raz kozie śmierć :haha:

Chwal się chwal , bo masz czym . Dzisiaj też popracowałem z pszczółkami i podobnie jak u ciebie , zażyczyły sobie węzę . I tu jest jest pies pogrzebany . W ubiegłym sezonie zużyłem wszystkie arkusze jakie miałem i wstyd mi było przed nimi że nie mogę zaspokoić ich pragnienia budowania . Jutrzejszy dzień przeznaczam na jej produkcję . Praska już umyta i jak się zepnę , to po południu dam im zajęcie . Na razie dam im po dwie ale bez rozrywania kuli czerwiu , bo od piątku przez tydzień wróci u mnie kwietniowa pogoda . Przy okazji wycofam po ramce pierzgi bo w gnieździe zaczyna robić się żółto . Pyłek głównie z wierzb , których jest chyba kilkadziesiąt gatunków . Kwitnienie ich rozciąga się przez co najmniej dwa miesiące . Najpóźniej zakwitają te na plantacjach .
Mniej doświadczonych przestrzegam przed naśladownictwem BoCiAnK-a i wkładania węzy w środek gniazda . On wie w których rodzinach i kiedy może sobie na to pozwolić . W " normalnych " rodzinach wstawia się ją gdy pszczółki zaczynają pobielać plastry / okres zakwitania agrestu / i tylko na obrzeżach kuli czerwiu . Powinna być ona odbudowana w ciągu dwóch dni . Należy maksymalnie wykorzystać potencjał woszczarek w okresie wiosennym , by odbudować całe gniazdo i nie dopuścić do ewentualnych , późniejszych rójek . Tym którzy mają mało woszczyny i mało miejsca w ulu , radzę :Odbudowany plaster węzy , gdy jeszcze nie został zaczerwiony wycofać z ula a na jego miejsce wstawiać nową węzę .
W słabszych rodzinach , najszybciej odbudowywana jest węza , kiedy jest postawiona na skraju kuli czerwiu , przy ramce z jajkami i najmłodszym czerwiem . Wtedy ramkę kryjącą z miodem można przenieść na drugą stronę . Po częściowym odbudowaniu węzy , można ją odsunąć a na jej miejsce wstawić nową , itd .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2016, 21:26 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BoCiAnK pisze:
Może i nie ma się czym chwalić aaaa co mi tam raz kozie śmierć :haha:
dopowiem tylko że na 20 rodzin jakie dziś przeglądem w 11 dostały po 1 ramce węzy a te co są na filmiku dostały dwie :wink:


teraz tylko pogody i pożytku bo w innym wypadku nas zjedzą razem z butami, jak patrzyłem w lutym to szału w ulach nie widziałem ale to co teraz się dzieje jest piękne, żałuje tylko tej iwy co nam przepadła ale za chwile sady zaczną kwitnąć bo pąki już nabrzmiałe i jak pogoda pozwoli to sobie odbiją

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2016, 21:41 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 23 lutego 2011, 23:40 - śr
Posty: 1086
Lokalizacja: Chełm- lubelskie
U mnie morela już zaczęła kwitnienie :). To co się dzieje jest niesamowite.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2016, 22:05 - wt 

Rejestracja: 06 lipca 2010, 12:31 - wt
Posty: 178
Lokalizacja: łódzkie
Ule na jakich gospodaruję: wlkp, wp
Pąki klonów otwarte, ze 2 dni i będzie nektarować.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2016, 22:21 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Kudłaty jestem 100 km na wschód od Warszawy podniecacie się wiosennym rozwojem rodzin już przynajmiej dwa tygodnie a moje porządnie obleciały się w Wielką Sobotę a dzisiaj sprawdziłem te łączone to mają po dwie pełne ramki żółtego pyłku . Nie dłubie w pniach bez potrzeby( zero ciasta), a na rzepak będą gotowe.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2016, 22:48 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Kosut pisze:
Kudłaty jestem 100 km na wschód od Warszawy podniecacie się wiosennym rozwojem rodzin już przynajmiej dwa tygodnie a moje porządnie obleciały się w Wielką Sobotę a dzisiaj sprawdziłem te łączone to mają po dwie pełne ramki żółtego pyłku . Nie dłubie w pniach bez potrzeby( zero ciasta), a na rzepak będą gotowe.


kto się podnieca to się podnieca, ja dzisiaj skończyłem pierwszy przegląd od jesieni 2015, ciasta nie daje, w lutym tylko wyrywkowo sprawdzałem wagę korpusów, czerwiu jest dużo ale młodego lub dopiero co zasklepionego więc trochę wody upłynie zanim wyjdzie konkretna ilość młodej pszczoły, moja węza jeszcze w szafie a ramki niezbite czekają na deszczową pogode
w 2014 też wszyscy się chwalili jakie piękne pszczoły wiosną a później trzeba było lać wyciąg z buraka praktycznie cały sezon żeby z głodu nie padły

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2016, 22:51 - wt 
kudlaty pisze:
w 2014 też wszyscy się chwalili jakie piękne pszczoły wiosną a później trzeba było lać wyciąg z buraka praktycznie cały sezon żeby z głodu nie padły

Tego nigdy nie przewidzisz co będzie zawsze trzeba liczyć na najlepsze
wole potem lać wyciąg z buraka jak sobie pluć w brodę że mogły być silne bo jak się okaże rok dobry to będę lał ale miodek do beczek a Ty się będziesz oblizywał :haha: :haha: :haha:


Na górę
  
 
Post: 05 kwietnia 2016, 22:53 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
Uderz w stół :haha:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 05 kwietnia 2016, 23:03 - wt 
Kosut pisze:
Uderz w stół :haha:

:haha: :haha: :haha:


Na górę
  
 
Post: 05 kwietnia 2016, 23:07 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
BoCiAnK pisze:
Tego nigdy nie przewidzisz co będzie zawsze trzeba liczyć na najlepsze
BoCiAnK pisze:

Bociank wyjaśnisz dokładniej? :thank:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwietnia 2016, 13:35 - czw 

Rejestracja: 12 marca 2013, 14:46 - wt
Posty: 167
Lokalizacja: małopolska - powiat wielicki
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolski
http://www.twojapogoda.pl/wiadomosci/11 ... i-czerwiec

chyba dobrze się zapowiada, choć to tylko prognozy...

_________________
Los nagradza przygotowanych.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 07 kwietnia 2016, 15:36 - czw 
Bazyleusz pisze:
chyba dobrze się zapowiada, choć to tylko prognozy...

w Kwietniu i Maju powinno co 3 dzień w nocy polać !!! Było by Cudownie


Na górę
  
 
Post: 07 kwietnia 2016, 21:27 - czw 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 czerwca 2009, 23:59 - czw
Posty: 8665
Lokalizacja: Ciemnogród 724227381
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
BoCiAnK pisze:
w Kwietniu i Maju powinno co 3 dzień w nocy polać !!! Było by Cudownie


a co to koncert życzeń? :haha: pewno znowu będzie lało bo to już u nas tradycja majowa, szykuj peleryne i gumofilce :haha:

_________________
xyz


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 08 kwietnia 2016, 20:21 - pt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 stycznia 2016, 20:17 - sob
Posty: 875
Ule na jakich gospodaruję: Wlkp Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: ok. Łukowa
A może nie zapeszajmy na razie nie jest żle :pl:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwietnia 2016, 10:09 - sob 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Od dwóch dni pszczółki już na klonach w ulu sporo świeżego nakropu . Dzisiaj dokładam półnadstawki na pierwszy wziątek . By nie oziębiać czewrwiu , gniazdo na razie będzie przykryte folią z wąskim przejściem do miodni - zaczęło się .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwietnia 2016, 12:48 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
paraglider pisze:
Od dwóch dni pszczółki już na klonach w ulu sporo świeżego nakropu . Dzisiaj dokładam półnadstawki na pierwszy wziątek . By nie oziębiać czewrwiu , gniazdo na razie będzie przykryte folią z wąskim przejściem do miodni - zaczęło się .
U nas jeszcze kilka dni. Po deszczach trzeba założyć. Kapuśniak z nieba, to teraz robią ostatnie porządki w gniazdach. W miarę ciepło. I niech te 7-10 dni kwitnienia klonów wykorzystają. Ciut za szybko w tym roku. Wierzby późne też szybko startują. Mniszek za 10-15 dni. Wszystko może się nałożyć, chyba, że szaruga się utrzyma, to może trochę przystopuje.
I oby co tydzień w nocy popadało do końca maja. Dobra. Idę reszte drzewek sadzić. Dołki metrowe się same nie wykopią.
Pozdrawiam

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwietnia 2016, 12:55 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 stycznia 2011, 09:09 - pn
Posty: 1276
Lokalizacja: Busko-Zdrój woj.świętokrzyskie
Ule na jakich gospodaruję: 40 uli 360x300 plus 3x 1/2 WLP
adriannos pisze:
Dołki metrowe się same nie wykopią.


... niech Kolega chociaż czubki tych lip pozostawi na powierzchni.... :lol: :lol: :lol:
Je tez miałem zamówić ale poczekam do jesieni, bo wiosna przyspieszyła a jak będzie suchy rok - to trzeba biegać z wiadrem. :haha: :haha: :haha:


pozdrawiam

_________________
sklep internetowy ModneButy.pl


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwietnia 2016, 15:35 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
komeg pisze:
... niech Kolega chociaż czubki tych lip pozostawi na powierzchni....
30-40 cm pod ziemią, tam gdzie sadzę jest glina. Potem zlasowane pokłady skalne. Także ten dołek to tylko takie moje widzi mi się.
Pozdrawiam

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 09 kwietnia 2016, 20:50 - sob 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 grudnia 2009, 18:32 - wt
Posty: 2155
Lokalizacja: Płock
adriannos pisze:
30-40 cm pod ziemią,
to te drzewko nie wyjdzie z ziemi, przecież komeg Ci radził abyś chociaż czubki zostawił a Ty je zakopujesz 30-40 pod ziemię. :D

_________________
waldek6530


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 10 kwietnia 2016, 15:23 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 marca 2012, 21:04 - czw
Posty: 3637
Lokalizacja: Góry Sowie
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
waldek6530 pisze:
to te drzewko nie wyjdzie z ziemi, przecież komeg Ci radził abyś chociaż czubki zostawił a Ty je zakopujesz 30-40 pod ziemię.
:)

_________________
"Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy." (Syr 11, 3);


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 14 kwietnia 2016, 19:00 - czw 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
Zakwitła tarnina a więc jak co roku będą nocą większe spadki temperatur - być może , nawet po niżej zera. Obserwuję to zjawisko już od 60 - ciu lat - historia prawie stale się powtarza .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 14:44 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 stycznia 2011, 17:54 - śr
Posty: 3365
Lokalizacja: Lubelskie.51°10'51.50"N 22°35'32.23"E
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski DanLan 435/170
Wiosnę ogłaszam wszem wobec !!!
Dzisiaj u mnie był drugi oblot tej zimy , podczas pierwszego oblotu nie było śladów kału dzisiaj już pszczoły się wypróżniały co oznacza że życie w rodzinach ruszyło pełną parą z ciekawości zajrzałem do najsłabszej rodziny
i mam wrażenie że trochę ich przybyło . Wszystkie rodziny latały więc puki co 100% żyje . Cieszę się niezmiernie i nie mogę się doczekać wieczornego zapachu nektaru.

_________________
Wiesiek33

TANKUJĘ TYLKO NA-PKN ORLEN


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 14:55 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
wiesiek33, w moich zero oblotu ,obsłuchałem wszystkie i cisza w ulach po za jedną ,która dostała ciasto właśnie dzisiaj ,siedzą pod powałką ,wyglądało jakby ramki puste ,więc profilaktycznie rzuciłem ciasto.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 15:09 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
bo lubię, nie chce być czarnym demonen, ale oblotu w tym roku raczej już nie będzie :oops:

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 15:16 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Maxik pisze:
bo lubię, nie chce być czarnym demonen, ale oblotu w tym roku raczej już nie będzie :oops:
Dlaczego tak mówisz

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 15:32 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 lutego 2017, 17:00 - wt
Posty: 1113
Ule na jakich gospodaruję: D17
Miejscowość z jakiej piszesz: Sucha Beskidzka
Znam kilku z koła, którym też się jeszcze nie obleciały.
Ule ułożone książkowo pod jabłonkami na południowym stoku.
Rozmawiam z gościem, chodź zaglądniemy do ula - nie, bo mogą nie przeżyć do oblotu. I pogadane.

_________________
--
Najlepszy czas na zasadzenie drzewa był 20 lat temu. Następny najlepszy czas jest teraz.

https://www.olx.pl/oferty/uzytkownik/2uXs/


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 16:13 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
Przecież wystarczy przyłożyć ucho do ula i słychać różnicę w zachowaniu pszczół ,dwa ,to region co u ciebie to nie u mnie ,i odwrotnie.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 16:24 - ndz 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 sierpnia 2019, 14:10 - wt
Posty: 72
Ule na jakich gospodaruję: wlkp
Miejscowość z jakiej piszesz: Nowy Targ
Moje obleciały się już jakiś czas temu,teraz nie wiem czy to był pierwszy czy ostatni oblot :lol: tej zimy.Czy zima jeszcze będzie czy nie.Zapowiadają coś jutro ogromne ciepło.PK


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 16 lutego 2020, 20:38 - ndz 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
u mnie za bardzo wiało na pełny oblot. Marwia mnie 2 rodzinki gdzie wczoraj rozbiegane były dostały po ramce z pokarmem na płasko na głowy teraz to konsumują siedzą nawet na górze tych plastrów i dalej sa ruchliwe jak w sezonie. Czy to oznaka braku matki, czerwiu w ulu czy czego? Do środka nie zaglądnę bo za zimno


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2020, 15:51 - pn 
Pszczelarz Roku 2019
Pszczelarz Roku 2019
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 listopada 2008, 23:00 - pn
Posty: 4557
Lokalizacja: stare polichno
piotrpodhale. pisze:
Zapowiadają coś jutro ogromne ciepło

Wczoraj w Słubicach padł rekord ciepła tej zimy .Wieczorem termometry wskazywały +17,8*C . U mnie było tylko 17 stopni . Sprawdzają się Amerykańskie długoterminowe prognozy pogody . Luty miał być cieplejszy niż zwykle . Marzec też ma być nie gorszy od niego . Czekam na bociany - prawdopodobnie ktoś je gdzieś tam widział . Obawiam się , że pomylił bociana z żurawiem . Co dziennie je obserwują krążące wysoko nad domem. Gdyby nie ten charakterystyczny krzyk , przejmujący do szpiku kości , łatwo by było pomylić . Mimo tak wyraźnych znaków nadchodzącej wiosny , radziłbym uzbroić się w cierpliwość i poczekać do marca , aż w pogodzie się wszystko wyklaruje .


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2020, 17:34 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 grudnia 2019, 10:24 - pn
Posty: 159
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: zd.wola
Pajej pisze:
siedzą nawet na górze tych plastrów i dalej sa ruchliwe jak w sezonie. Czy to oznaka braku matki, czerwiu w ulu czy czego?
to oznacza że nasz Kolega Pajej, musi się jeszcze poduczyć :P :wink:

_________________
Nie było mnie kilka dni, powodem zablokowania konta było podobno /burzenie jedności pszczelarskiej /


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2020, 18:08 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 listopada 2014, 19:36 - sob
Posty: 2205
Lokalizacja: Janów Lubelski
Ule na jakich gospodaruję: Wielkopolskie
Miejscowość z jakiej piszesz: Zamosc
Mam już listki na róża Rogoza ,wielkości 0,5 cm . Idzie wiosna

_________________
Pasieka Knieja .https://www.youtube.com/channel/UCZZuAq ... subscriber


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2020, 19:00 - pn 

Rejestracja: 21 grudnia 2016, 16:38 - śr
Posty: 2462
Ule na jakich gospodaruję: wz, 1/2 dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Puławy
Dzisiaj rekordowa temperatura, leszczyna sypała pyłkiem i pszczoły ze wszystkich rodzin wracały z pełnymi obnóżami.
Później wiatr i mnóstwo pszczół straciło życie, :(


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2020, 20:33 - pn 

Rejestracja: 18 września 2016, 19:02 - ndz
Posty: 1737
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 10
Miejscowość z jakiej piszesz: podkarpacie
zdunska pisze:
Pajej pisze:
siedzą nawet na górze tych plastrów i dalej sa ruchliwe jak w sezonie. Czy to oznaka braku matki, czerwiu w ulu czy czego?
to oznacza że nasz Kolega Pajej, musi się jeszcze poduczyć :P :wink:

kolego/koleżanko może mnie poduczysz? ja sie chętnie bede czły czas uczył jak Andrzej Duda tylko nauczyciela trzeba. Podpowiedz co z pszczółkami nie tak?


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2020, 20:46 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 lipca 2016, 13:43 - czw
Posty: 640
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski
Miejscowość z jakiej piszesz: Konopiska
paraglider pisze:
Czekam na bociany - prawdopodobnie ktoś je gdzieś tam widział . Obawiam się , że pomylił bociana z żurawiem . Co dziennie je obserwują krążące wysoko nad domem. Gdyby nie ten charakterystyczny krzyk , przejmujący do szpiku kości , łatwo by było pomylić . Mimo tak wyraźnych znaków nadchodzącej wiosny , radziłbym uzbroić się w cierpliwość i poczekać do marca , aż w pogodzie się wszystko wyklaruje .


Do mnie żurawie już przyleciały. Można je usłyszeć w pobliskim lesie tak od tygodnia-dwóch. Dziś rano dało się usłyszeć koło domu.
A ich krzyk rzeczywiście, ciekawy. Kilka lat temu, nie znając tego krzyku, nieświadomy ich obecności biegłem przez las ze słuchawkami na uszach. Właśnie zacząłem słuchać Thriller Michaela Jacksona. Na początku piosenki w tle wyją wilki. Za sekundę-dwie po tych wyciach z prawej strony gdzieś bardzo blisko usłyszałem przeraźliwy krzyk. Wyobraźnia ukazała mi przed oczami velociraptora z Parku Jurajskiego. Odgłosy wydały podobne.
Teraz wiem, że 200-300m od tego miejsca jest bagno i dość często można było tam spotkać żurawie, a jeszcze częściej je usłyszeć.
Od tamtych przeżyć nie słucham muzyki w czasie biegu. Wsłuchuję się i obserwuje przyrodę.
Najczęściej w lutym ogłaszają powrót do domu.
Zawszę się cieszę, że "moje" velociraptory wróciły.

_________________
Pozdrawiam
Sławek
Moje psiaki: http://www.cavaliery.com


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2020, 21:49 - pn 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 listopada 2013, 21:57 - czw
Posty: 2450
Ule na jakich gospodaruję: wielkopolski 12 ramkowy 5x1/2
Miejscowość z jakiej piszesz: lubelskie
slaw007 pisze:
Do mnie żurawie już przyleciały
No chyba przespał,z drugiej strony Polski ,a też ze 3 raz słyszałem je na przelocie.

_________________
Dzisiaj spojrzałem na swój nick ,potem na awatar.To nie jest tak jak myślisz się uśmiałem,ale i tak jestem za legalizacją.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 17 lutego 2020, 22:15 - pn 

Rejestracja: 14 czerwca 2016, 08:15 - wt
Posty: 842
Ule na jakich gospodaruję: dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: Białystok
Na Podlasiu żurawie były całą zimę to w innych częściach Polski tym bardziej. Teraz je słychać bo zaczęły się gody. Ptaki (nie tylko żurawie) są już w parach, zimowe stada się rozpadają. Nie znaczy to niestety, że wiosna jest blisko. Ptaki wędrują z prądami powietrznymi. Całą zimę wiało z zachodu, więc nie miały możliwości odlecieć.


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Post: 18 lutego 2020, 08:55 - wt 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 lipca 2018, 09:33 - pt
Posty: 360
Lokalizacja: Północne Lubuskie
Ule na jakich gospodaruję: Dadant
Miejscowość z jakiej piszesz: SŁUBICE
paraglider pisze:
Wczoraj w Słubicach padł rekord ciepła tej zimy .Wieczorem termometry wskazywały +17,8*C . U mnie było tylko 17 stopni


To z oficjalnego pomiaru IMGW - ale widziałem fotki termometrów zewnętrznych które w niektórych miejscach wskazywały nawet +19 :shock: :shock: u mnie w GW ledwie +14 było :roll:


Na górę
 Wyświetl profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 271 ]  Przejdź na stronę Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Strefa czasowa UTC+1godz. [letni]


Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 6 gości


Nie możesz tworzyć nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Przejdź do:  
Technologię dostarcza phpBB® Forum Software © phpBB Group

   baner na stron                



Chcesz zareklamować swoją stronę na naszej skontaktuj sie z Administratorem


"Wszystkie prawa zastrzeżone"©. Zakaz powielania i rozpowszechniania treści oraz zdjęć z forum bez zgody autora i Administracji