mendalinho pisze:
Witam. Ja wierce wiertłem 25mm a na wysokości troche wiekszej niż połowa ramki wlkp.Na pewno dodatkowy wylot nie zaszkodzi.Pozdrawiam
Witam
"Mit o gurnym wylotku" To nie Mit to inteligencja Pszczul!!!!!!........
To ze Pszczoly jako owady posiadaja pewien stopien inteligencji to chyba nikt nie zaprzeczy????
A wlasciwie powinnismy to nazwac wrodzonym instynktem samozachowawczym!!!!!!!..........
Mialem taki przypadek, pewnej zimy Dzienciol wykul otwur w gurnej czesci korpusa gniazdowego jednej z rodzin na toczku, rodzina ta przezyla zime pomimo wielokrotnych odwiedzin dzienciola ktury zrobil tam sobie stoluwke zywieniowa!!!!!....
Po zimie czyli na wiosne pszczoly zaczely korzystacz tej wlasnie dziury po dzieciole i calkowicie zignorowaly dolny wylotek i tylko sporadycznie z niego korzystaly, a puzniej wcale wylotek dolny nie byl nawet obsadzony wartowniczkami, zostal potraktowany jako szczelina wentylacyjna w ulu, wszystkie pszczoly lotne korzystaly tylko i wylacznie z gurnego wylotka. Po dluzszych obserwacjach stwierdzilem ze pszczoly to bardzo madre owady, po co maja korzystac z dolnego wylotka jak gurny jest krutsza i besposrednia droga do gniazda i tym samym zaniechaly korzystania z dolnego wylotka ktury stanowil dla nich taka obwodnice nie prowadzaca besposrednio do gniazda.
Tym samym zaczolem myslec i wykonalem kilka dennic o wylotku znajdujacym sie besposrednio pod dolna kanta ramek i tym samym besposrednie wejscie miedzy ramki ula.
Korpus ula z otworem w gurnej czesci postawilem na prototypie dennicy z wylotkiem odrazi pod ramkami i co sie okazalo po 2-3 dniach pszczoly zaczely korzystac ruwniesz z wylotka w dennicy, nazwalem go wylotkiem gurnym chociasz znajdowal sie ponizej dolnej kanty ramek spelnial dla pszczul ta sama funkcje jak ten otwur po Dzieciole.
Pszczoly zaczely coras wiecej korzystac z tego wylotka dennicowego, a gurny byl wprawdzie urzywany ale nie w takim stopniu jak na poczatku z normalna dennica z wylotkiem przy podlodze dennicy.
Czyli wniosek jest prosty pszcoly zawsze wybieraja najkrutsza droge do gniazda i to im umorzliwiajac jestesmy w stanie ulatwic prace pszczolom, zweikszyc efektywnosc prac ulowych, wentylacje, besposredni kontakz z gniazdem itd.
I dla pszczelarza dennica taka przynosi pewne udogodniennia w pracy Pasiecznej.
Jedyny mankament takiego dodatkowego wylotka w korpusie powoduje on przeciagi w gniezdzie co nie jest zbyt dobrym rozwiazaniem, dlatego osmielilem sie zamiescic jusz kturys z kolei tekst modyfikacji dennicy z wylotkiem w gurnym punkcie odrazu pod ramkami, moim zdaniem jest to temat interesujacy i aktualny i pomimo wielokrotnej powturki zawsze interesujacy.
Druga modyfikacja dennicy według K. Kaspereka.
Dennica wysoka uniwersalna (możliwość kombinacji z wszystkimi typami uli nadstawkowych)
o specjalnie usytuowanym wylotku i wintegrowaną szufladą pulapką do całorocznego wyłapywania roztocza Varroy Jacobsoni.
Łatwe zakładanie i usuwanie wkładki wylotowej, (szybkie przygotowanie do wędrówek i zabezpieczenie przed wchodzeniem gryzoni jesienią do ula).
Szczególnie zamieszczenie wylotka tuż pod ramkami, daje niesamowite korzyści ułatwiające prace pszczół
i pszczelarza.
Modyfikacja ta została wprowadzona po wielu latach badań i obserwacji rodzin pszczelich, z jej pozytywnych aspektów powstało kilka punktów:
1.Usytuowanie wylotka ułatwia pszczołom dosłowne wchodzenie między uliczki plastrów co zapobiega niepotrzebnemu błądzeniu pszczól po ulu i gwarantuje lepszą dynamikę prac ulowyh.
Z obserwacji wynika, że pszczoła lotna wykonuje w ciągu dnia 2 do 3 lotów więcej niż w konwencjonalnej dennicy. Pszczoły nie są zmuszone do chodzenia po siatce, jak wiadomo siatki ze stali nierdzewnej przyczyniają się do wyrywania odnóży pszczól. Istnieje możliwość stosowania zewnętrznego poławiacza pyłku, który po zdeaktywowaniu może służyć całorocznie jako mostek wylotowy.
2.Konstrukcja wylotka przyczynia sie do lepszego odbioru substancji matecznej (fereomon matki pszczelej )
i wszystkich mechanizmów regulujacych życie rodziny pszczelej, jak również feromon pszczól robotnic tak zwany
feromon II przyciągający wartowniczki i powodujacy lepszą obronę gniazda.
3.Wszystkie prace na wylotku (obrona gniazda, wentylacja itd), odbywają się zawsze pod osłona werandy,
co gwarantuje konstrukcja wylotka.
4.Wylotek umieszczony pod ramkami gwarantuje w całym sezonie bardzo dobrą wentylacje ula i sprzyja dojrzewaniu miodu Techniczna nowość to łatwe zakładanie i usuwanie wkładki wylotowej, (szczególnie ważne szybkie przygotowanie do wędrówki i zabezpieczenie jesienią przed wchodzeniem gryzoni do ula).
5.Wintegrowana szuflada do całorocznego wyłapywania roztocza Varrozy służy również jako punkt kontrolny po zabiegu, i ułatwia usuwanie osypu zimowego bez podnoszenia ciężkich korpusów i niepotrzebnego denerwowania pszczól, i co ważne zabieg ten wykonujemy w ciągu kilku sekund, jest to ważnym aspektem dla
pszczelarzy zawodowych.
6.W tej konstrukcji zrezygnowano celowo z jakichkolwiek mostków wylotowych, wystających elementów drewnianych czy śrub, w ten sposób zapobiegliśmy zbieranie się wody deszczowej, co wydłużyło niezmiernie żywotność dennicy. Drugi aspekt to sztaplowanie uli na przyczepie (nie ma elementów przeszkadzający przy załadunku i zwiększających kubaturę transportu).
7.Funkcjonalność, prosta i masywna konstrukcja przyczyniły się do zwiększenia żywotności dennicy,
i zadowolenia pszczelarzy.
Pozdrowienia Krzysztof K